V boji o osmičku žádné zlepšení

Č e s k é B u d ě j o v i c e - Za bedlivého pohledu televizních kamer nastoupili hokejisté z Karlových Varů k pokusu o zisk potřebných bodů v Českých Budějovicích. Po matném výkonu zejména v prvních dvou třetinách však mohla Energie na vylepšení pozice před posledními čtyřmi koly zapomenout. Až v poslední části hry se Energie prosadila dvěma góly, ale to už držel osud utkání v rukou pevně domácí celek, který nakonec získal všechny body za přesvědčivou výhru 5:2. Energie má sice s Českými Budějovicemi i přes prohru aktivní bilanci, ale na svého přemožitele ztrácí již 7 bodů a zůstává před dramatickou rozhodující fází extraligy na osmé příčce.
Český Telecom Extraliga, 48. kolo, so 22.2.2003
České Budějovice
5:2
16. Bartoš (Gýna), 23. Jasečko (Ondřej, Rob), 29. Štrba (Rob), 40. Štrba (Jasečko), 45. Rob (Suchánek) - 43. Krajíček (M. Hlavačka, Alinč), 55. V. Polák (Bednařík). Rozhodčí: Bolina, Haškovec - Bláha, Kareš. Vyloučení: 8:8. Využití: 2:1. Diváci: 2710.
České Budějovice: Hudáček - Gýna, Babka, R. Suchánek, Slavík, Jasečko, Barinka - Míka, Turek, Bartoš - Štrba (41. Vondrka), Štraub, Rob - Ondřej, Michálek, S. Procházka.
Karlovy Vary: Franěk - M. Hlavačka, Krajíček, Bauer, Němeček, Topoli, Mádl - Balázs, Alinč, Bednařík - Svoboda, Skuhravý, Němčický - Opatovský, Pavliš, Košťál - V. Polák, Kverka, Kraus.

Budějovičtí hokejisté potěšili výborným výkonem nejvěrnější diváky v Budvar Aréně (bohužel jen necelé tři tisíce) i početnou obec, jež dala přednost pohodlí pohovky u televizní obrazovky. Oba celky v úvodních minutách dokazovaly, že je o co hrát. Hrál se svižný hokej s nasazením, jenom šancí bylo jako šafránu. K první, jež zaváněla gólem, se dostal v deváté minutě při hře čtyř proti čtyřem Josef Štraub, ale skákající kotouč za Fraňkova záda usměrnit nedokázal. Po šanci varského Topoliho už ale v momentě, kdy měly oba týmy po jednom hráči na lavici hanby, uhodilo. Bartoš si vyměnil kotouč s Gýnou a z prostoru pravého kruhu vymetl křížnou ranou růžek hostující klece - 1:0. Slovenský útočník měl z branky velkou radost, naposledy se mu podařilo skórovat 13. prosince proti Třinci (5:4p). Jihočechům důležitá první branka dodala potřebné sebevědomí a postupně se rozehráli k jednomu z nejlepších výkonů na domácím ledě v sezóně. V závěru úvodního dějství mělo možnost nepočetné publikum si pořádně zaprotestovat. Nejprve se těžce z ledu sbíral Martin Štrba, za chvíli dokonce s krvavou ranou odjel na střídačku obránce Barinka, rozhodčí ale ani jednou nevyloučili.

Druhá třetina se nakonec ukázala být pro vývoj utkání rozhodující. O neplechu před Fraňkem se staral zejména Ondřej. Nejprve se nedokázali prosadit společně se Štraubem, ale ve 23. minutě už to vyšlo. K Ondřejovi se dostal odražený kotouč, Michálkovo křídlo se ale neunáhlilo a nesobecky předložilo na druhou tyč Jasečkovi, který pohodlně mohl konečně vložit do kolébky brankový hold minulý týden narozenému synovi Sebastianovi - 2:0. Aktivní domácí si posléze vynutili další přesilovku, ukončil ji ale střelec druhé branky Jasečko, když zahákoval uniknuvšího beka Bauera. Polák ale v následné přesilovce pouze minul branku. Ve 29. minutě přišel nejkrásnější moment večera. Štrba dostal přihrávku do jízdy od Roba. Najížděl před Fraňka z levé strany, clonícího brankáře i s brankou překvapivě objel a pohodlně zasunul do prázdné branky zezadu z druhé strany - 3:0. Jihočeši se v dalším průběhu snažili především hlídat slibný náskok důslednou obranou. Přesto vyráželi k nebezpečným kontrům. Nebezpečná byla především Štraubova formace, se kterou si hostující obrana často nevěděla rady. Hostům se naskytla šance na návrat do utkání na začátku poslední pětiminutovky druhé třetiny. Po faulech Slavíka a Babky měli 71-tivteřinovou možnost hry pěti proti třem, ale budějovické trojice sehrály oslabení bezchybně. Domácí pak hostům ukázali, jak se s přesilovkami nakládá. Štrba pět vteřin před koncem třetiny z pravého kruhu napřáhnul tak prudce, že kotouč odražený od brankové konstrukce do oblasti brankové čáry byl sotva vidět. Videorozhodčí následně potvrdil, že rána byla gólová - 4:0.

Na karlovarských hokejistech bylo sympatické, že zápas ani za téměř beznadějného stavu nevypustili. Nadále se pokoušeli o zteč Hudáčkovy branky a odměnou jim byla 43. minuta, ve které střelou od modré využil přesilovku exbudějovický Krajíček - 4:1. Jihočeši ale odpověděli stejnou mincí a o dvě minuty už to bylo opět o čtyři branky. Suchánek se v početní výhodě na modré dobře podíval a místo avizované střely nahodil na pravou tyč na Roba, který ztečoval puk za bezmocného Fraňka - 5:1. Následně hra ve znamení rozhodnutí upadla do průměru. Potěšila fair-play zejména v hledišti. Příznivci Energie, kterých přijelo dobrých čtyřicet, nesli porážku svého týmu sportovně a zdravili se s domácím kotlem. Náplastí jim mohl být gól Poláka v 55. minutě, který v nájezdu dvou na jednoho trefil přesně nad lapačku - 5:2. V závěru se ještě mohlo hýbat skóre na obou stranách. Nejprve vychytal Hudáček sólo Alinče, na druhé straně se podobně vedlo tváří v tvář Fraňkovi agilnímu Bartošovi. Budějovice si připsaly na své konto další tři body ze souboje s kandidátem na play-off a zvýšily svůj náskok na deváté místo už na osm bodů.

Jaroslav Pouzar (České Budějovice): "Kluci odehráli zápas tak, jak jsme chtěli. Byli aktivní v ofenzivě i defenzivě. Štěstím bylo, že jsme proměnili skoro všechny šance. Zápas byl z naší strany velice dobře zahraný, ale mrzí nás, že přišlo málo lidí. Kulisa také hraje roli, proto jsme rádi, že jsme to zvládli i v komorním prostředí. Štrba odstoupil kvůli bolestem v rameni a po druhé třetině odjel na vyšetření do nemocnice."

Jan Votruba (Karlovy Vary): "Rovnocenným soupeřem jsme byli jen v první třetině, kdy jsme si dokázali vytvářet příležitosti. Pak byly Budějovice jasně lepší a přehrávaly nás ve všech činnostech, my jsme byli pasivní ve středním pásmu. V závěru jsme na zvrat neměli, dohrávalo se v relativně poklidném tempu. Nechci nikomu uškodit, ale z našeho týmu dnes obstál jen mladý Vojta Polák."