VLÁDCI ZÁPADU! Hattrickem rozhodl Dávid Gríger

Druhý svátek vánoční slavila Energie tříbodovou výhru nad Plzní před vyprodanou KV Arenou. Třemi góly zajistil vítězství slovenský útočník Dávid Gríger, který si připsal druhý extraligový hattrick v kariéře.
Tipsport extraliga, 30. kolo, út 26.12.2023, Karlovy Vary, KV Arena
HC Škoda Plzeň
4:1
1:0, 2:1, 1:0
Branky a nahrávky: 01:58 Gríger (Procházka, Kangasniemi; 5/4), 25:41 Gríger (Kangasniemi; 5/5), 38:59 Gríger (Procházka; 5/5), 58:03 Beránek (Redlich; 5/5) – 38:35 Pour (Laakso, Holešinský; 5/4). Rozhodčí: Jaroš, Květoň – Lhotský, Gerát. Diváci: 5576. Vyloučení: 4:3. Využití: 1:1. Střely na branku: 24:34 (9:10, 8:15, 7:9). Zblokované střely: 9:11. Hity: 3:3. Vhazování: 26:27. Průběh utkání: 2:0, 2:1, 4:1.
diváci5576
HC Energie Karlovy Vary: Frodl – Plutnar, Huttula, Rohan, Stříteský, Pulpán, Bartejs, Rulík – Procházka, Gríger, Kangasniemi – Hladonik, Černoch, Beránek – Redlich, Jiskra, Kružík – Koffer, Přikryl, Kofroň.
HC Škoda Plzeň: Hlavaj – Malák, Zámorský, Laakso, Dujsík, Piskáček, Kvasnička, Houdek – Pour, Lev, Rekonen – Söderlund, Indrák, Matys – Holešinský, Jansa, Schleiss – Hrabík, Straka.

Už ve 2. minutě se Karlovarským podařilo otevřít skóre zápasu. Dávid Gríger sklepl Procházkovu střelu z první do plzeňské sítě, o pravosti gólu však rozhodl až videorozhodčí. Vyrovnat mohl Adrián Holešinský, který unikl domácí obraně. Celou akci však překombinoval a než stačil něco vymyslet, skončil na Dominiku Frodlovi. V 17. minutě schytal Jiří Černoch tvrdou ránu pukem do hlavy a první třetina pro něj tak předčasně skončila. V závěru se Plzeňští ještě dostali do šance, kterou maskovaný muž energetiků s přehledem zlikvidoval. Do kabin si tak domácí odnesli jednobrankové vedení.

Na začátku druhé třetiny se ujal kotouče ve středním pásmu Filip Koffer a spěchal sám na branku Hlavaje, který jeho střelecký pokus vyrazil. Ve 26. minutě Karlovarští navýšili náskok. Iika Kangasniemi nabil Dávidu Grígerovi, jenž naznačením střely položil Hlavaje a následně střelou mezi roztažené betony poslal Energii do dvoubrankové vedení. Vzápětí mohlo být sníženo, když těsně před brankovou čárou zůstal volný kotouč, pro který se Frodl stačil natáhnout. V polovině utkání se pak ke střele dostal Aleksi Rekonen, proti němuž vytáhl karlovarský gólman fenomenální zákrok a udržel si čisté konto. Další šance byla také ze stranu hostů. Tentokrát se jednalo o Miroslava Indráka, který se pokusil nachytat maskovaného muže Energie, ale marně. Škodě se podařilo využít až přesilovou hru minutu a půl před koncem druhé třetiny. Jakub Pour svou dělovkou jako první v zápase překonal Frodla. Energie si ale dvoubrankové vedení vzala zpět ještě před sirénou. Dávid Gríger zkompletoval hattrick a Karlovarští si vzali do šaten dvoubrankový náskok.

Karlovarští se od začátku snažili o udržení příznivého stavu. Ve 46. minutě si navíc vybojovali přesilovou hru, kterou mohl téměř okamžitě využít Ondřej Procházka, jehož střela z levého kruhu mířila mimo plzeňskou svatyni. V 54. minutě ujel všem hráčům Daniel Kružík, ale tváří tvář Hlavajovi neuspěl. O pár okamžiků později si nedovoleně počínal Pour a Karlovarští pět a půl minuty před koncem získali přesilovou hru. V ní se do střely opřel Ondřej Procházka, jehož pokus vyletěl směrem ke Grígerovi, kde se o kotouč postarala bránícího dvojice hostů. Ihned po svém návratu na led se vydal dopředu Jakub Pour, který mířil těsně vedle. V 59. minutě pak potvrdil vítězství energetiků 4:1 Tomáš Redlich. Vzápětí mířil do samostatného úniku Gríger, ale na čtvrtý pokus mířil vedle. Karlovarští tak ovládli západočeské derby.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): „Viděli jsme utkání, které se hrálo v parádní atmosféře, o kterou se zapříčinil oba tábory fanoušků. Myslím si, že soupeř potvrdil vzrůstající výkonnost, kdy jeho výsledky z posledních zápasů nebyli náhodné. Plzeň byla agresivní a dělala nám problémy. Z našeho pohledu rozhodly tři aspekty. První byl týmový výkon, kdy mužstvo rylo rypákem led. Pak druhý aspekt bych zmínil produktivitu Dávida Grígera. Třetí opět Dominik Frodl.“

Petr Kořínek (HC Škoda Plzeň): „V utkání byly asi dva takové rozhodující momenty. Ihned v prvním střídání jsme hráli oslabení. Nepodařilo se nám vyhodit kotouč a inkasovali jsme smolný gól. Karlovy Vary se dostaly do vedení. Druhý moment přišel ve druhé třetině, kdy se nám podařilo vstřelit kontaktní gól, ale poté jsme špatně zvládli situační hru a inkasovali jsme na 3:1. Třetí věc je naše koncovka. Šance jsme si vytvořili, měli jsme přesilové hry ale byla slabá produktivita z naší strany, která rozhodla zápas.“