Vyhrocené derby ovládla Škoda, Energie z něj vyšla naprázdno

HC Energie - HC Škoda Plzeň 0:3 (0:1, 0:1, 0:1)
Nejspíše k poslednímu vzájemnému utkání této sezóny dorazila do Karlových Varů Škoda Plzeň a vzhledem k tomu, že se oběma celkům před tímto derby příliš nevedlo, viselo nad utkáním mnoho otazníků. Karlovarská Energie si nevedla až tak špatně, zejména v úvodech prvních dvou třetin byla opravdu hodně aktivní a soupeře přehrávala. Indiánům se však dařilo proměňovat šance, a Energii se tak body postupně vzdalovaly. Karlovarští nakonec Machovskému čisté konto nevzali a body jim opět unikly.
Tipsport extraliga, 40. kolo, út 26.1.2016
Plzeň
0:3
0:1, 0:1, 0:1
Branky a nahrávky: 11. Moravčík (Hrňa), 25. Kracík (Jeřábek, Pulpán), 53. Svoboda (Kadlec, Hrňa). Rozhodčí: Šír, Pavlovič – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 7:10. Využití: 0:2. Diváci: 3483. Střely na branku: 25:29. Zblokované střely: 9:13. Hity: 23:11. Vhazování: 29:40.
Karlovy Vary: Závorka – Bičánek "C", Dvořák, Gulaši, M. Rohan, Sičák "A", J. Tomeček, Weinhold, Baránek – Rachůnek, Marosz, J. Svoboda – T. Rohan, Kůs, Bartek – Huna, Vachovec "A", V. Tomeček – Gorčík, Osmík, Flek. Trenér: Karel Mlejnek
Plzeň: Machovský – Jeřábek "A", Moravčík, Kadlec "A", Sklenička, Kudroč, Pulpán, Kubka – Lev, Kracík, Indrák – Johnson, Přikryl, Kratěna "C" – T. Svoboda, Preisinger, Hrňa – Beran, Poletín, Suchý. Trenér: Michal Straka

Čtvrté západočeské derby lépe začala rozhodně Energie, avšak v koncovce byla téměř bezzubá, a to i v přesilové hře. O jedinou vážnější akci se postaral ve vlastním oslabení Sebastian Gorčík, který byl díky rychlému protiútoku a dobré přihrávce ve skvělém postavení, ale Machovského nepřekonal. Hosté se do hry začali dostávat až později. Přesto měli pak ještě jednu obrovskou příležitost domácí, kdy se po pohotové přihrávce dostal do samostatného úniku Bartek, ale při svém zakončení našel pouze brankářův beton. Vzápětí se však s pukem vpřed rozjel Erik Hrňa, který už napřahoval ke střele, ale pak si ještě všiml u levé tyčky Michala Moravčíka, kterému přihrál, a ten lehkou tečí snadno překonal Tomáše Závorku. Pokračující dění na ledě se pak už odehrávalo pouze v režii hostů. Domácí tak mohlo těšit alespoň to, že se do dalšího dějství přenášeli zbytek přesilové hry.

I díky ní dostávala v úvodu druhé třetiny Energie soupeře pod tlak a Plzeň měla několikrát opravdu namále. Třeba když do odkryté brány dorážel puk Vachovec, ale Machovského na jeho pozici zaskočil obětavý Moravčík. Převahu domácích uťal až sudí vyloučením Baránka, čehož hosté okamžitě využili. Jeřábek vypálil od modré, jeho střela mířila kousek vedle branky, ale tam stál již připravený Jaroslav Kracík, který puku jen dodal správný směr. Od té doby už měla navrch opět jednoznačně Škodovka a domácí tým držel na nohou jen připravený Závorka. Svou branku uhájil až do konce třetiny, stejně jako jeho protějšek Machovský, a tak Plzeň před třetí třetinou vedla o dvě branky.

První desetiminutovka třetí třetiny byla velmi vyrovnaná. Plzeň v poklidu kontrolovala své vedení a Energii se stále nedařilo žádnou akci úspěšně zakončit. Zajímavější byla až druhá polovina periody, v níž se začalo na ledě přiostřovat a přibývalo stále šarvátek a vyloučení. S těmi samozřejmě přišel vyšší tlak, více šancí a bylo téměř jasné, že přijdou i branky. A už ve třiapadesáté minutě se na modré napřáhl v přesilové hře Tomáš Svoboda, který z pomocí tyčky zvýšil už na 3:0 z pohledu hostů. Energie se sice ještě snažila, seč jí síly stačily, ale Machovský byl tentokrát na všechny její pokusy stoprocentně připravený a čisté konto už si ohlídal.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): Před zápasem jsme si s mužstvem dali prvotní cíl pokusit se jít do vedení, případně podržet nulu na kontě inkasovaných branek. Myslím, že do desáté minutu to mohlo být pro nás 1:0, když jsme měli dvě čisté gólové příležitosti. Po hrubé chybě jsme však jako první inkasovali my. Od té doby byla Plzeň klidnější na kotouči, nedělala taktické chyby, jaké jsme dělali my, celkově měla klid ve hře a podařilo se jí neinkasovat.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): Do Varů přijeli v situaci, která pro nás nebyla dobrá, jelikož jsme čtyřikrát v řadě prohráli. Koukali jsme se na Vary, jak hrály s Libercem, dvě třetiny s nimi držely naprosto krok a měly šance. Věděli jsme, že nás tady nečeká nic lehkého, ale chtěli jsme ty porážky zastavit. V 10. minutě se nám podařilo dát gól a ve druhé třetině jsme odskočili na 2:0, když jsme konečně taky využili přesilovku. Ve třetí třetině jsme přidali krásný gól Tomáše Svobody opět v přesilovce čtyři na tři. Z naší strany je velká spokojenost a jsme rádi, že jsme zastavili sérii proher a máme tři body, což ale musíme teď potvrdit doma.