Západočeské derby pro Plzeň, Energie padla o tři branky

Na západočeské derby se přišlo do plzeňské arény podívat 6222 diváků a spokojenější bohužel odcházeli domácí příznivci. V utkání, ve kterém se vystřídali všichni gólmani, živila Energie dlouho naději na bodový zisk. V poslední desetiminutovce však indiáni odskočili na tříbrankový rozdíl, který už si udrželi.
Tipsport extraliga, 26. kolo, ne 9.12.2018, Home Monitoring Aréna
Plzeň
6:3
3:2, 1:1, 2:0
Branky a nahrávky: 3. Straka (Kodýtek, Čerešňák), 10. Indrák (Gulaš, Jan Kovář), 20. Allen (Stach, Kratěna), 24. Kracík (Čerešňák, Stach), 53. Gulaš (Pulpán, Kodýtek), 55. Straka – 7. T. Rachůnek (Flek), 8. Šenkeřík (T. Mikúš, O. Beránek), 24. Gríger (T. Rachůnek).
diváci6222
Plzeň: Miltchakov (24. Frodl) – Kvasnička, Čerešňák, Allen, Jones, J. Kindl (A), Vráblík, Pulpán – Indrák (A), Jan Kovář, Gulaš (C) – Stach, Kracík, Kratěna – V. Němec, Preisinger, Pour – Straka, Kodýtek, Eberle
Karlovy Vary: F. Novotný (24. Kuchař) – Plutnar, Šenkeřík, Kovačevič, M. Rohan, Sičák (A), Kozák, Šafář – T. Rachůnek, Gríger, Flek – T. Mikúš, R. Vlach, O. Beránek – Stloukal, Skuhravý (C), Gorčík – Lapšanský, Balán (A), Kohout.

Do derby nastoupil po odpykání trestu i kapitán Plzně Milan Gulaš, jenž nastoupil ve formaci po pravici Jana Kováře, pro něhož to byl zase první domácí zápas po návratu do extraligy. První velkou šanci si připsali indiáni ve druhé minutě, když se Stach s Kratěnou dostali do přečíslení, druhý jmenovaný nakonec trefil přesunujícího se gólmana Novotného. O minutku později už však modrobílí vedli. Kodýtek zachytil puk v útočném pásmu, poslal ho na Petra Straku, který se řítil sám na branku. Plzeňský útočník poslal kotouč o břevno neomylně za čáru. V sedmé minutě se Vary dostaly vlastně poprvé do šance a hned z toho bylo vyrovnání. Domácí nevyhodili puk, před brankou Miltchakova se vytvořila skrumáž, Tomáš Rachůnek napálil z otočky plzeňského beka, kotouč se odrazil do branky. A už o minutu později Energie skóre otočila. Petr Šenkeřík se prohnal po levé straně do útočného pásma a bombou se trefil parádně do protějšího horního rohu branky. Indiáni mohli vyrovnat záhy. Peter Čerešňák se vydal na výlet před branku Varů, ale beton gólmana nedokázal přehodit. Remízový stav se opět zrodil v desáté minutě. Kovář procpal puk mezi kruhy na Gulaše, jeho střelu Novotný se štěstím vyrazil, leč Miroslav Indrák šikovně odrazil kotouč o jeho zády za brankovou čáru. O další minutu později se Sebastián Gorčík mohl postarat o šok, když překvapivou ranou od mantinelu napálil tyč. Nádhernou akci si pak přichystal Ondřej Kratěna, který geniálním pasem našel před brankovištěm Kracíka, ten ale Novotného nepropálil. To se povedlo až v poslední minutě první části. Indiáni se dostali do přečíslení 3 na 2, Stach přihrál přes šířku pásma na Conora Allena, plzeňský bek rychle vypálil, propasíroval kotouč za Novotného a poslal Škodu znovu do vedení.

Na začátku prostřední třetiny si domácí zahráli první přesilovou hru v utkání. Početní výhoda se Plzni dlouho příliš nedařila, potom si ale puk našel na modré čáře obránce Peter Čerešňák, nic nevymýšlel a vypálil. Jeho polovysoký pokus zručně tečoval Jaroslav Kracík, který sklepl kotouč do sítě a vstřelil čtvrtý gól Škody. Po tomto zásahu utkání skončilo pro karlovarského gólmana Filipa Novotného, na jeho místo v brankovišti nastoupil Ondřej Kuchař. To běžela dvacáté čtvrtá minuta. O malou chviličku déle se do útočného pásma prohnaly i Vary, Rachůnek nahodil puk před branku, kde ho také šikovně tečoval Dávid Gríger, bylo to zase jen o gól.

TM 0

I Plzeňští po této inkasované brance změnili gólmana, Dmitri Miltchakov odjel na střídačku, do hry šel Dominik Frodl. O další moment později si kotouč mezi kruhy našel Petr Kodýtek, jenž jako první Kuchaře prověřil, hostující gólman si připsal dobrý zahřívací zákrok. Na druhé straně se po kombinaci Vlach a Beránek odhodlal druhý jmenovaný ke střele, stejně důležitý zákrok zaznamenal i Frodl. Ve třicáté minutě si dvě velké možnosti přichystali domácí. Allen mohl přidat svůj druhý zásah v utkání, ale branku Energie těsně přestřelil. O pár sekund později vystihl rozehrávku hostí Stach, ten pro změnu napálil lapačku Kuchaře. A když poté ve velké šanci neuspěl ani před Frodlem osamocený Gorčík, šlo se do kabin za stavu 4:3 pro indiány.

Karlovy Vary si do třetí části přenesly část přesilové hry, během ní měl skvělou pozici u pravé tyče Jakub Flek, proti jeho střele se však fantasticky přemístil Dominik Frodl. Po skončení oslabení zahrozil Indrák, který pálil z otočky, ale ani tato rána gólem neskončila. Škodováci si záhy zahráli dvě početní výhody, když hosté na poslední chvíli hasili veliký malér. V té první Plzeň vyšachovala karlovarskou defenzivu, Milan Gulaš měl na levém kruhu hodně prostoru, ale bezchybného Kuchaře neprostřelil. Gól přišel až po skončení té druhé. Milan Gulaš, obdržel přesný pas, napřáhl a jeho neuvěřitelná bomba skončila přesně pod břevnem hostující branky. Necelých šest minut před koncem si v útočném pásmu našel puk Petr Straka, dostal se s ním na pravý kruh, odkud rychle vypálil pod vyrážečku. Plzeňská 23 vstřelil svůj druhý gól v utkání a indiáni vedli 6:3. Tímto výsledkem duel i skončil, domácí si připsali tři body.

Ladislav Čihák (HC Škoda Plzeň): Povedl se nám vstup do utkání, konečně jsme také vedli. Byla to pro nás těžká situace - Litvínov i Karlovy Vary jsou totiž v tabulce kolem nás. Dařilo se nám hrát dobře s pukem, šance přišly, mohlo jich ale být více proměněných. Jsem rád, že jsme to zvládli, využili jsme přesilové hry, ubránily oslabení, byli aktivní. Přišli lidi a ty jsme potěšili výhrou, co více si přát. Takhle musíme jít dál.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Viděli jsme atraktivní utkání ve výborné atmosféře. Chtěli jsme ustát začátek, kdy jsme počítali s tlakem domácích. To se nám úplně nepovedlo po zbytečné chybě. Ale musím ocenit, že jsme se dvěma rychlými góly do utkání vrátili. Neměli jsme ale hrát s domácími nahoru-dolů, ale trochu chytřeji a vedení si pohlídat. Za stavu 3:4 jsme ještě tlačili, ale domácí byl aktivnější, efektivnější a proto domácím gratuluji k vítězství.