HC Energie Karlovy Vary

Závorka dovedl energetiky k penaltové výhře nad Plzní

Energetici vstoupili do premiérového derby v KV Areně v omlazené sestavě. V brance dostal příležitost Tomáš Závorka, naopak volno si vybrala celé elitní domácí formace. Vstup do zápasu usnadnila Energii boxerská vložka Michala Dvořáka, který se mstil za ostrý zákrok Deje. Později ještě vylepšenou přesilovku zužitkoval přesnou tečí Zaťovič. Radost v ochozech po chvíli povzbudily i trefy Melenovského a Deje. Jenže Plzeň zabrala a chvíli po polovině duelu už bylo i díky dvěma zásahům Kanaďana Bomersbacka srovnáno. Ještě v normální hrací době mohl Karlovy Vary rozjásat Dobroň, jenže svůj samostatný únik po návratu z trestné lavice pokryl výborný Francouz. Stejnou pochvalu si ale zaslouží i na druhé straně Tomáš Závorka, jenž v závěrečném penaltovém rozstřelu krásně vychytal i Tomáše Vlasáka. A protože se za domácí trefil Kristek, nepoznala karlovarská aréna ani tentokrát porážku.
Příprava na sezonu, přát., út 11.8.2009, Zimní stadion Karlovy Vary
Karlovy Vary
Plzeň
4:3sn
3:1, 0:2, 0:0
Branky a nahrávky: 8. Zaťovič (Brňák, Zucker) , 10. Melenovský, 18. Dej, rozhodující nájezd Kristek - 20. Vlasák (Benda, Straka) , 30. Bomersback (Vlasák ), 35. Bomersback (Straka, Vlasák). Rozhodčí: Florián - Sentenský, Gerát. Diváci: 3800.
Karlovy Vary: Závorka - Černý, Schmidt, Dobroň, Čutta, Prošek, Mucha, Brňák, Parýzek - Pech, Kuběna, Budínský - Hluchý, Kristek, Rohan - Haščák, Melenovský, Skladaný - Zucker, Dej, Zaťovič
Plzeň: Francouz - Benák, Modrý, Benda, O´Brien, Dresler, Dobrovolný, Pitule, Boháč - Scofield, Vlasák, Bomersback - Dvořák, Straka, Adamský - Stránský, Kovář, Lev - Kubica, Heřman, Matějovský

Komentář k utkání

Plzeňští hokejisté zavítali do nové moderní KV Arény vůbec poprvé. A až do vyloučení Dvořáka si nevedli špatně a pozorně bránili, stejně jako jejich zelení protivníci. Jenže v šesté minutě narazil Dej tvrdě na mantinel Matějovského. Od něj se touš dostal ke dvěma hráčům Karlových Varů, kteří najížděli sami na Francouze. Jeho zákrok však gólu zabránil. Rozhodčí zapískal a všichni se dívali, jak je na tom Matějovský. Když tu najednou se Dvořák rozjel za Dejem, kterého dostal prvním direktem k zemi, načež v útočení pokračoval. Zřejmě to byl rozhodující moment minimálně první třetiny. Rozhodčí jeho počínání odměnil trestem na 5 minut + do konce utkání. Pár sekund na to byl vyloučen Scofield za zdržování hry. Domácí hráči dvě minuty přesilové hry 5 na 3 nevyužili. Avšak 10 vteřin po návratu Scofielda na led slavil úspěch Zaťovič, který tečoval Brňákovu ránu od modré čáry – 1:0. Plzeň zbraně nesložila a hned si vykoledovala vyloučení. V této přesilové hře se však nestalo nic, kromě dvou šancí Energie. První Skladaný ještě nevyužil. Druhý únik však už Melenovský potrestal – 2:0. I přes dvougólovou ztrátu se Plzeň nevzdala a k vidění byl útočný rychlý hokej se šancemi na obou stranách a jen díky brankářům jsme se dalšího skórování dočkali až v 18. minutě, kdy plzeňské obraně unikl pro změnu Dej. Tento mladý útočník zkusil střelu mezi betony brankáře Francouze, který kotouč pod nimi zachytil. O to větší bylo pro všechny překvapením, když se najednou objevil touš za Francouzem a došoural se za brankovou čáru – 3:0. Ani tento stav indiány nezlomil a obnovená spolupráce Straky s Vlasákem přinesla ovoce, když po pěkné kombinaci půl minuty před koncem třetiny skóroval druhý jmenovaný.

Do druhé třetiny vstoupila obě mužstva stejně jako do části první a zodpovědně bránila. To vydrželo zhruba polovinu dějství. Potom přišel plzeňský gól, který zařídila opět dvojice Straka, Vlasák. Po jejich kombinaci už Bomersback trefoval jen prázdnou branku – 3:2. Tato branka rozpoutala hezkou hokejovou podívanou, kde nechyběly ani šance ani tvrdé souboje. Zhruba minutu po vstřelené brance mohl odpovědět Zaťovič s Zuckerem při samostatném úniku proti jednomu obránci. Ten však jejich počínání zmařil výborným obranným zákrokem. O další minutu déle mohla Plzeň vyrovnat. Ze závaru před brankou, kdy Závorka musel zasáhnout nejméně třikrát, těžila pouze tyč. Na tuto šanci odpověděl Pech se Skladaným. Druhý jmenovaný ale netrefil prázdnou branku. Co se nepodařilo v předchozích šancích, podařilo se stejnému triu jako při předešlém gólu. Opět po ose Vlasák, Straka, Bomersback, tečoval poslední jmenovaný Strakovu střelu a zapsal se tak potřetí mezi střelce v plzeňském dresu – 3:3.

Třetí třetina byla pokračováním druhé poloviny druhé dvacetiminutovky. Hrál se svižný a útočný hokej. Šance byly na obou stranách, ale mladí gólmani dominovali. Hrál se hokej, za který by se žádné mužstvo nemuselo stydět ani v play off. Brankáři Francouz a Závorka si rozhodně nemohli stěžovat na nedostatek práce, obzvláště při hře v oslabení. Tato oslabení nevznikala z toho, že by někdo tahal za záchrannou brzdu, ale spíše z dohrávání osobních soubojů. Jedinou výjimkou byl faul na Stránského, který proskočil mezi beky, jeho úniku zabránila pouze hokejka jednoho z nich. Plzeňští se možná i oprávněně, dožadovali trestného střílení. Rozhodčí však jejich přání nevyhověl a obránce pouze vyloučil. Ze závěrečného tlaku Energie za záda Francouze puk nedostala a nezměnil na tom nic ani únik Dobroně půl minuty před koncem utkání.

Protože byl výsledek po 60. minutě nerozhodný, trenéři se dohodli na trestných stříleních. V první sérii vychytali brankáři Pecha a Vlasáka. Ve druhé Melenovský s Kovářem trefili tyč. Třetí sérii úspěšně proměnil Kristek. Bomersback dnes svůj třetí úspěch nepřidal a tak toto klání vyhrály Karlovy Vary.

Fotogalerie

Související články

Preview k zápasu | pá 7.8.2009

Západočeské derby nanečisto