HC Energie Karlovy Vary

Sezona 2011/12

Název mužstva: HC Energie Karlovy Vary
Trenéři mužstva: Václav Baďouček, Martin Pešout a Pavel Kněžický, od 28. kola Vladimír Kýhos, Martin Pešout a Pavel Kněžický
Nejproduktivnější hráč: Lukáš Pech 45 bodů (16+29), v play-out Lukáš Pech 21 bodů (6+15)
Příchody před sezonou: Marek Benda (návrat z host.), Martin Gründling, Marek Bartánus, Michal Gulaši, Martin Kupec, Tomáš Polák, Jan Látal, Pavel Kuběna (návrat z host.), Michal Kábele (masér).
Odchody před sezonou: Milan Hluchý, Petr Sailer, Petri Kokko, Lukáš Sáblík, Karol Sloboda, Michal Dobroň (host.), David Hájek, Jakub Čutta, Dmitrij Cyganov, Ján Mucha, Libor Kuchyňa (masér).
Příchody během sezony: František Bombic (host.), Petr Mocek (host.), Dušan Salfický (stříd. start), Travis Gawryletz, Michal Mikeska, Tomáš Sýkora (host.), Jindřich Kotrla (stříd. start), Martin Lučka (host.), Vladimír Kýhos (trenér), Lukáš Sáblík).
Odchody během sezony: Marek Bartánus, František Bombic (konec host.), David Nosek, Marek Melenovský, Václav Baďouček (trenér).


Do soutěže se skromnými cíli

Karlovy Vary v Tipsport extralize pro ročník 2011-2012. Tato jednoduchá otázka měla na svém konci ještě na začátku roku 2011 pořádně temný otazník. Nakonec se však alespoň dočasně podařilo největší problémy ohledně financování ledního hokeje v Karlových Varech vyřešit, přesto se musel klub pro další období výrazně uskrovnit. Výsledkem bylo před sezonou především posilování z vlastních zdrojů, případně nadějnými mladíky a také odchodem několika zkušených matadorů.

Energetici trávili léto s fanoušky

Omlazená Energie se pod vedením trenéra Baďoučka pečlivě připravovala na extraligovou sezonu nejen v tělocvičně, posilovně, na ledě nebo v sedlech kol. Osvědčené hvězdy i naděje klubu si pravidelně udělaly čas na své fanoušky. Během letní přestávky proběhlo několik autogramiád, fotbalových exhibic nebo návštěv a debat ve školách.

Problémy v přípravě i v extralize

Klubové vedení připravilo hráčům i fanouškům lákavé letní hokejové menu. Doma se mohli Karlovarští těšit na tradiční soupeře z Plzně a Litvínova nebo úřadující vítěze Gagarinova poháru z Ufy. Energii se ale letní příprava vůbec nepovedla. Ze čtrnácti zápasů, které v srpnu a na začátku září energetici sehráli, vyhráli pouhé dva. Vítězství v derby s Plzní a sedmigólová kanonáda s Chomutovem nemohly zamezit obavám o důstojné působení klubu z lázeňského mužstva v nejvyšší soutěži.

Karlovarský tým navíc nezvládl ani vstup do sezony, jež se kvůli letecké katastrofě, při které zahynuli hráči ruské Jaroslavle, rozehrála až v polovině září. Z prvních sedmi utkání dokázali energetici vyhrát jen jedinkrát, a to ještě v přeloženém sedmnáctém kole, když porazili Kladno. Tým byl za poslední sezony, ve kterých nastupuje v KV Areně, znám hlavně tím, že byl silný na hřištích soupeřů. To se ale v sezoně 2011-12 otočilo a když už Energie vyhrávala, bylo to většinou doma. Nutno podotknout, že některé zápasy měli Západočeši rozehrané na výbornou, ale svůj náskok nedokázali udržet. Celkově si Karlovaráci za prvních 13 kol připsali již jen jednu další výhru, když překvapili v Holešovicích Spartu 5:3.

Brankářské a jiné rošády

Energie se začala velmi nebezpečně pohybovat na samém extraligovém dně. Také proto musely přijít změny na všech postech. V brankovišti čtyři, na soupisce sedm. Ano, tolik různých jmen vystřídala karlovarská Energie jen u mužů s maskou. Stabilní jedničce Lukáši Mensatorovi měli původně krýt záda mladíci Benda se Závorkou. Když se ale Mensator s Bendou hned v úvodu zranili, hledalo vedení karlovarského klubu rychle alternativy. Na utkání do Brna odjel například jako jednička Tomáš Závorka, kterému měl v případě nouze pomoci chomutovský Milan Řehoř. Situace byla napjatá do půlky října, kdy se vedení Energie podařilo získat matadora Dušana Salfického. Tah to byl mimořádně šťastný. Angažmá brankářského veterána, který do té doby spíše paběrkoval v barvách prvoligových Litoměřic, patřilo k nejlepším momentům sezony. Salfický se stal oporou na ledě i v kabině a výrazně přispěl k návratu klubu do bezpečnějších příček tabulky. Abychom byli kompletní, na soupisce se v průběhu sezony objevili ještě Vladislav Habal a Lukáš Sáblík. Ti však stejně jako Řehoř do hry nezasáhli.

Další posily se objevily v obraně a útoku. Michal Mikeska, Tomáš Sýkora, Martin Lučka, Petr Mocek. I tito hráči přispěli k závěrečnému vzepětí týmu. Nejvíce ale zaujal kanadský mladík Travis Gawryletz. První Kanaďan v historii klubu zapadl do týmové koncepce naprosto dokonale a po odchodu Davida Noska do Ruska se stal jednou z vůdčích osobností defenzivy. Svými výkony si vysloužil pro novou sezonu smlouvu s pražskou Spartou.

Až nečekaně pozitivním impulsem byla pro tým výměna na trenérském postup. Václava Baďoučka vystřídal na Nový rok zkušený Vladimír Kýhos. Posíleno bylo také vedení klubu, kam přišel na pozici sportovního manažera Jaromír Látal, jehož klíčovou kompetencí se stal zejména výběr hráčů pro první tým Energie.

Dostihy v závěru základní části

Po silvestrovských změnách přišly výsledky velmi rychle. Především desetizápasová šňůra Západočechů s bodovým ziskem pomohla udržet naděje na předkolo play-off. Takřka beznadějná situace se změnila díky bodové sérii v reálný boj o předkolo play off. Nakonec se ale z posledního postupového místa radovala Kometa Brno, která tuto pozici využila až k postupu do finále vyřazovacích bojů.

Napínavé play out

Energetici tak byli odsouzeni k boji ve skupině o umístění. Ve svém historicky čtvrtém konání bylo play out, konečně fází, ve které o něco šlo. Soutěž nebyla od začátku rozhodnutá a nabídla spoustu dobrých utkání. K Energii se připojily týmy pražské Slavie, Litvínova a Mladé Boleslavi. Z dvanácti utkání jich energetici dokázali vyhrát šest, čímž rozhodli o setrvání v extralize, konečném 11. místě a také o posunu týmu Mladé Boleslavi do baráže. V té ji dokázali přehrát chomutovští Piráti, Středočeši po čtyřech letech přišli o extraligovou příslušnost. Poněkud divoká sezona skončila pro Energii ještě přijatelným výsledkem. Vždyť hlavním cílem bylo udržení extraligové příslušnosti.

Klubová kronika rekordů

Také poslední sezona se významně zapsala do klubové knihy rekordů. Zcela mimořádný rok prožil karlovarský kanonýr Petr Kumstát. Jeho 27 branek v základní části nebylo žádným jiným hráčem elitní tuzemské soutěže překonáno. Pro Kumstáta i karlovarský hokej to znamenalo vůbec první titul nejlepšího střelce extraligy! Kumstát navíc přidal dalších 11 zásahů v play out.

K mimořádnému výkonu mu pomohly také dva skvělé večery v průběhu sezony. Proti Spartě a později i na Slavii dokázal nastřílet po čtyřech brankách. Rovněž unikátní zápis pro novodobou klubovou historii.

Skvělé individuální výkony si připsali další energetici. Čtyři branky v jediném utkání se povedly také Martinu Zaťovičovi. Unikátní zápis pro obránce, hattrick, zaznamenal David Nosek. A zapomenout nesmíme ani na Lukáše Pecha. Nejproduktivnější hráč týmů přidal ke 45 bodům v základní části dalších 21 bodů v play out. Během 64 zápasů to dělá 66 bodů, tedy více než bod na zápas. Tímto padnul více než deset let starý novodobý klubový rekord Róberta Tomíka (57 bodů v 58 zápasech).

Opory zůstávají Energii věrné

Dobrá nálada ze zvládnutého závěru sezony nemusela fanoušky opouštět ani po jeho skončení. Nové víceleté smlouvy totiž s klubem podepsaly hlavní opory z posledních měsíců Lukášové Pech a Mensator a také střelecké zjevení uplynulých měsíců Martin Zaťovič. Energetikem nadále zůstává obránce Roman Prošek, kterému velmi dobře vyšlo poslední play out.

Junioři vstupují do MHL

Velkou událostí pro celý český hokej je vstup HC Energie do Mládežnické hokejové ligy. Juniorskou obdobu KHL tvoří kluby z Ruska, Kazachstánu, Běloruska, Lotyšska, Slovenska a nově také z České republiky. Karlovarští diváci se mohou těšit na mládežnický hokej té nejvyšší úrovně a domácí mladíci na mimořádně kvalitní mezinárodní konfrontaci doslova v každém ligovém utkání.

Energetici pomáhali

Již tradičně se snaží karlovarští hokejisté pomáhat tam, kde je to nejvíce potřeba. V uplynulém roce to byl třeba fotbalový turnaj na podporu rodiny tragicky zemřelého fotbalisty z Kladna Michala Ježka. Energetici zavítali rozveselit také děti v karlovarské SOS vesničce, na podporu sledge hokeje zamířil výtěžek z aukce masky Lukáše Mensatora. Zcela mimořádný zážitek připravili v oblasti dobročinnosti fanoušci Energie. V rámci utkání s Vítkovicemi doslova zasypali ledovou plochu po prvním vstřeleném gólu plyšovými hračkami. Ty pak otec myšlenky Bohouš Eliáš rozvezl dětem v dětských domovech po celé republice.

Tabulka

Základní část


  Klub       Z V Vp Pp P Skóre  B
 1. Sparta     52 27 8 10 7 163:109 107
 2. Plzeň      52 26 7 7 12 181:146 99
 3. Pardubice    52 23 5 7 17 175:136 86
 4. Liberec     52 19 11 5 17 145:140 84
 5. Č. Budějovice  52 23 5 4 20 129:127 83
 6. Vítkovice    52 20 7 3 22 143:150 77
 7. Zlín      52 18 6 10 18 107:125 76
 8. Brno      52 19 6 6 21 142:137 75
 9. Kladno     52 19 5 7 21 129:140 74
10. Třinec     52 19 4 8 21 146:143 73
11. Karlovy Vary  52 17 5 6 24 137:154 67
12. Slavia     52 15 7 7 23 140:158 66
13. Litvínov    52 14 9 4 25 138:171 64
14. Mladá Boleslav 52 16 4 5 27 120:159 61

Play-out

  Klub       Z V Vp Pp P Skóre  B
11. Karlovy Vary  64 23 5 7 29 179:193 86
12. Slavia     64 21 7 8 28 170:185 85
13. Litvínov    64 19 11 4 30 170:206 83
14. Mladá Boleslav 64 20 5 6 33 154:196 76

Fotogalerie


Lukáš Pech se stal nejproduktivnějším energetikem základní části i play-out


Dušan Salfický - hokejový showman si získal také karlovarské publikum. Sezonu dokončil v Pardubicích a radovat se mohl z extraligového titulu!


Na ledové ploše přistálo v předvánočním utkání s Vítkovicemi 3500 plyšáků. Všehny hračky pak putovaly do dětských domovů.


KV Arena hostila mládežnický turnaj Vemex Cup. Pohár pro vítěze převzal z rukou ředitele MHL Dmitrije Jefimova a generálního ředitele společnosti Vemex Vladimia Jermakova celek SKA-1946 Petrohrad

Karel Psohlavec