HC Energie Karlovy Vary

David Nosek odchází na hostování do týmu KHL Něftěchimik Nižněkamsk

Karlovarský extraligový tým opouští minimálně do konce této sezony obránce David Nosek. „Vedení HC Energie dlouho zvažovalo, zda Davida Noska do KHL uvolní. První kontakty s ruskými kluby proběhly již v říjnu, další následovaly před měsícem. Všechny zájemce jsme odmítali, neboť jsme nechtěli oslabovat defenzivu mužstva. Nicméně v minulém týdnu nám vedení Něftěchimiku Nižněkamsk předložilo velmi zajímavou finanční nabídku. Bohužel ekonomická situace našeho klubu není momentálně v takové kondici, aby si vedení mohlo dovolit nepřijmout takto vysoce lukrativní nabídky z Ruska,“ osvětluje okolnosti těžkého rozhodnutí klubového vedení GM Energie Miroslav Vaněk.
„Vedení klubu si je dobře vědomo, že přicházíme o velmi kvalitního hráče. Na druhou stranu je nutné si uvědomit, že rozpočet klubu na sezonu 2011/12 stále není naplněn a pro zdárné dokončení sezony ještě chybí pokrýt 8-10 milionů korun,“ přibližuje finanční situaci klubu. Energetici se letos musí vypořádat se snížením příspěvku od generálního partnera o polovinu, snížením příspěvků od stavebních firem o 11 milionů korun, poklesem příjmů ze vstupného o 3 miliony korun v důsledku zvýšení DPH od Nového roku a poklesu návštěvnosti. Snížily se také příspěvky od dalších sponzorů, a to přibližně o 6 milionů korun. „Celkově se tak jedná o pokles o 33 milionů oproti předchozí sezoně. Takový skok je ve financování extraligového klubu naprosto bezprecedentní,“ vypočítává Miroslav Vaněk.

Jistotu nemá klub ani ve vztahu k městu Karlovy Vary. „Politická situace ve vedení města není stále po skončení koalice K20 vyřešena. V tuto chvíli není jasné, na jaké úrovni bude stanovena podpora pro náš klub v následujícím období. Rozpočet města není stále schválen a hrozí rozpočtové provizorium, které by znamenalo nemožnost čerpat jakékoliv dotace.“

Pro vedení i tým HC Energie tak nadále zůstává jeden klíčový úkol: udržet pro Karlovy Vary nejvyšší domácí soutěž i pro následující sezony. „O udržení extraligy budeme bojovat jak ve vedení klubu, tak na ledové ploše. I přes veškerá úsporná opatření není rozpočet klubu pokryt a nezbývá nám nic jiného, než akceptovat nabídku ruského týmu,“ konstatuje a přibližuje podmínky Noskova uvolnění do ruského klubu: „David odchází na hostování do 30. 4. 2012 s opcí do konce dubna 2013.“

To znamená, že pokud by David Nosek v Rusku neuspěl a Nižněkamsk na něj neuplatnil opci, vrátí se hráč zpět do Karlových Varů, kde má uzavřenou smlouvu až do 30. dubna 2013. „Nejsme z celé záležitosti v žádném případě nadšeni, ale v tuto chvíli nám nezbývá nic jiného, než upřednostnit ekonomické hledisko před sportovním. Prodej kvalitních hráčů je bohužel jedním ze způsobů, jak naplnit rozpočet klubu,“ doplňuje.

Noskovo místo v týmu zaberou ostatní kmenoví hráči klubu. „Pevně věříme, že hráči, kteří dostanou kvůli odchodu Davida Noska od trenérů důvěru, se své šance zhostí s maximální snahou a že celý tým udělá vše pro to, aby extraliga v Karlových Varech zůstala i do budoucna. Stále navíc není ztracena ani šance na postup do předkola play off. Věříme, že pro tento cíl udělá mužstvo maximum,“ uzavírá.