HC Energie Karlovy Vary

Energii čeká hubená sezona, přesto chce spokojené diváky a play-off

Ačkoli reprezentantům hokejových mocností hokejová sezona 2010/11 finišuje slovenským šampionátem, energetici už mají po dovolené a naplno se připravují na ročník následující. Napilno má i vedení klubu, které v pondělí krátce po poledni prezentovalo výsledky své práce při zajišťování rozpočtu a hráčského kádru. Už čtvrt roku před startem extraligového ročníku je zřejmé, že s okleštěným rozpočtem může zelený dres oblékat jen mužstvo mladší, méně zkušené, avšak dravé a bojovné. „Budujeme tým, jehož vrchol by měl přijít po dvou třech sezonách,“ uvedl na tiskové konferenci generální manažer Miroslav Vaněk.

Tiskovou konferenci jsme sledovali online

První slova generálního manažera pochopitelně směřovala k sezoně 2010/11, kterou Energie zakončila porážkou od Slavie Praha v 5. utkání předkola play-off. Pražanům, kteří v dalších kolech play-off potrápili i další papírové favority, byli energetici vyrovnaným soupeřem. „Sezona pro nás nebyla úspěšná ani neúspěšná. Postupem do předkola jsme splnili základní cíl, který jsme si stanovili. Jako úspěch bych bral, pokud bychom postoupili do čtvrtfinále, k čemuž jsme měli velice blízko.“

Finanční situace klubu

Jedna z hlavních událostí uplynulé sezony byla i dlouhá jednání s Městem Karlovy Vary o výši finanční podpory. Ta nakonec skončila dohodou obou stran, hokej v Karlových Varech se podařilo zachránit, klub přesto nebude mít na růžích ustláno a čeká jej výrazné utahování opasků. „Sezona 2011/12 bude ohromně finančně složitá,“ varoval generální manažer a přiblížil hlavní důvod: „Příspěvek našeho generálního partnera se snižuje o 50 %. V rozpočtu nám chybí i peníze za prémie pro play-off, do kterého jsme dvakrát za sebou nepostoupili. Zatímco v minulé sezoně náš rozpočet činil 120 milionů Kč, letos budeme moci pracovat pouze s částkou 90 mil. Kč. Jde o rozpočet celé organizace, ze kterého se platí i nájem arény a fungování mládežnických mužstev. Rozpočet samotného A-týmu činí 60 mil. Kč.“

Nutnost významných úspor se projevuje na všech frontách fungování klubu a zasáhne i samotné hokejisty. Vaněk zdůrazňuje, že snižování kontaktů se dotklo celého kádru. „Snižování smluv jsme řešili téměř se všemi hráči včetně Petra Kumstáta, Václava Skuhravého a Lukáše Mensatora. Jednání s některými hráči v tomto směru ještě probíhají, a další odchody proto nemůžeme vyloučit. Hráči, kteří na úpravu smlouvy nepřistoupí, v Karlových Varech hrát nebudou,“ říká rezolutně, ale hned svůj výrok zmírňuje: „Naprostá většina hráčů si závažnost situace uvědomuje a vychází nám vstříc.“

Z úsporných důvodů si Energie nezopakuje ani svoji loňskou účast v Ufě na turnaji O pohár prezidenta Baškorostánu. Ačkoli pobyt v Rusku měla zcela hrazený hostitelským klubem, už přeprava celého týmu a výstroje představovala výrazný náklad. Energetici se proto vrací k tradici turnajů ve Švýcarsku. Do Ruska se nepodívají ani mládežnická mužstva, spolupráce s úřadujícím mistrem KHL se proto odehraje především na bázi soustředění několika mládežnických mužstev Ufy v Karlových Varech.
Miroslav Vaněk

Miroslav Vaněk

Změny v hráčském kádru

Ani škrty na výplatních páskách hokejistů nedokázaly zcela zacelit díry v rozpočtu na novou sezonu. Z tohoto důvodu klub výrazně omlazuje svůj kádr a odchovanci a vyskautovaní mladící dostanou příležitostí více než kdy jindy. Řada borců naopak zelený dres musí vysvléknout. Kromě již avizovaných odchodů klub uvolnil i mladíky Tomáše Schmidta a Jana Zmeškala, kteří nastupovali v partnerské Kadani. „Neviděli jsme u nich perspektivu výkonnosti pro A-tým,“ vysvětluje Vaněk.

Hráčské odchody:
Brankáři: Lukáš Sáblík.
Obránci: Michal Dobroň, Karol Sloboda, David Hájek, Ján Mucha, Petri Kokko, Tomáš Schmidt, Jan Zmeškal.
Útočníci: Marek Melenovský, Petr Sailer, Štěpán Hřebejk, Milan Hluchý, Jesse Saarinen, Jakub Mareček.

„Nemohli jsme si samozřejmě dovolit mužstvo oslabit tak, aby v něm nezůstala žádná zkušenost. I v další sezoně za nás budou hrát opory jako Petr Kumstát, Václav Skuhravý či Lukáš Pech, brankářskou jedničkou zůstává Lukáš Mensator,“ nastiňuje Miroslav Vaněk osu kádru. Už před dvěma týdny navíc klub oznámil setrvání dalšího člena zlaté party, slovenský útočník František Skladaný prodloužil své působení na západě Čech o jeden rok.

Jména ve statistice změn kádru pochopitelně nefigurují pouze na straně odchodů. O post brankářské dvojky se poperou mladíci Tomáš Závorka a Marek Benda, obranu kromě uzdraveného Martina Parýzka doplní i dva noví borci - exsparťan Michal Gulaši a slovenský svalovec Martin Gründling.

V seznamu útočníků zůstávají známá jména. Z hostování v Chomutově se vrací mladíci Pavel Kuběna a David Zucker, bohužel se však zřejmě nepodaří vyjednat hostování kanonýra Davida Hrušky. „Nový trenérský tandem Sýkora - Votruba není příliš nakloněn tomu, aby David někde hostoval. Nějaká jednání s Chomutovem ještě povedeme, ale s Davidem spíše nepočítáme,“ oznamuje generální manažer nepotěšující zprávu. I vzhledem k této skutečnosti klub stále hledá koncového útočníka, který by proměňoval přesné přihrávky Lukáše Pecha v góly.

Skloubení mladých talentů s osvědčenými oporami do funkčního celku bude úkolem pro trenéry Václava Baďoučka, Martina Pešouta a Pavla Kněžického. Všem třem bylo působení u HC Energie prodlouženo i pro sezonu 2011/12. „Tito trenéři se nám osvědčili a výkony mužstva měly pod jejich vedením vzestupnou tendenci. Proto jsme se rozhodli vzájemnou spolupráci prodloužit,“ komentuje GM obsazení trenérských postů a dodává, jaké úkoly trenérskému triumvirátu vedení pro další sezonu stanovilo: „Cíle si klademe skromné. Především chceme, aby se diváci v KV Areně bavili hokejem, protože slabé domácí výkony z posledních dvou sezon se začaly odrážet i v návštěvnosti. Není možné, aby tým získal více bodů venku než doma. Co se týče umístění, je naším cílem vyhnout se play-out.“
Václav Baďouček

Hlavní kouč Václav Baďouček

Přípravné období A-mužstva

Ačkoli první trénink vedlo trio Baďouček, Pešout, Kněžický už před týdnem, kompletní kádr měli trenéři k dospozici až v pondělí 2. května. K týmu už se připojil i Lukáš Pech, který měl díky účasti v reprezentačním kempu o týden delší dovolenou, a Michal Gulaši, jenž byl do konce dubna smluvně vázaný ve Spartě. „Aktuálně trénuje 31 hráčů. Jsou tam někteří naši junioři i mladíci Tomáš Polák s Martinem Kupcem. Každý z nich teď má dveře do A-týmu otevřené a bude záležet jen na jejich práci, zda této šance využijí,“ okomentoval stav kádru hlavní kouč Baďouček.

Finální podoba kádru pro novou sezonu vykrystalizuje v srpnu. Na přípravný turnaj do Švýcarska by trenéři rádi vzali už takovou sestavu, která naskočí do prvního extraligového kola. Pro přípravné období má Energie naplánováno zatím 13 střetnutí, z důvodu konání Mistrovství Evropy ve volejbale ale diváci v KV Areně uvidí pouze 4 zápasy. Hned na úvod přípravy byli energetici pozváni, aby se stali vůbec prvním mužstvem, se který KLH Chomutov nastoupí ve své nové aréně. Volejbalový šampionát ovlivní i start extraligy, svou touhu po zlepšených domácích výsledcích mohou energetici demonstrovat až ve třetím kole 20. září, kdy hostí Pardubice.

Permanentní vstupenky

V pondělí 2. května odstartovala první fáze prodeje permanentních vstupenek. Permanentku na novou sezonu můžete získat už od 2250 Kč. Veškeré informace k předprodeji přinášíme ve zvláštním článku.
Lukáš Pech

Útočník Lukáš Pech