HC Energie Karlovy Vary

Hokejové aukce ve světě

Nad očekávání úspěšně se zatím vyvíjí internetová aukce obnošených dresů karlovarské Energie. Hokejoví fanoušci mohou tímto způsobem získat dresy energetiků poprvé v historii, ovšem za mořem i v Evropě už bývají podobné aukce běžnou praxí. Pojďme společně nahlédnout, jak hokejové aukce probíhají v Americe a v různých zemích Evropy.
V letošním roce se na českém hokejovém internetu doslova roztrhl pytel s aukcemi. Do Čech tak přichází něco, co je v zámořských soutěžích, a také na mnohých místech Evropy, už celkem obvyklé. Nejvyšší ceny za obnošené dresy jsou fanoušci ochotni obětovat v Kanadě a ve Spojených Státech. Dražba dresu Wayna Gretzkého vynesla přes milion korun. Obrovské částky za dresy vydávají v internetových aukcích Švédové. Dres Ronnieho Sundina z Frolundy se v letošní aukci vyšplhal zatím na částku 30 000 korun a ještě týden o něj budou fanoušci bojovat... Populární jsou aukce dresů v Německu, Velké Británii nebo Dánsku, ale pořádají je také třeba v hokejově rozvojovém Nizozemsku. S pouhým prodejem obnošených dresů, byť za horentní sumy, se spokojují v Rusku a Ukrajině. Finské kluby obnošené dresy neprodávají vůbec, stejně jak Slováci, Slovinci nebo Poláci.

Na adrese auctions.nhl.com se již několik let mohou fanoušci účastnit aukcí nejrozmanitějších hokejových pomůcek. V současné době tam můžete bojovat například o podepsaný dres Maria Lemieuxe, jenž vás nyní, čtyři dny před vypršením aukce, přijde na 302 dolarů. Historie na vás dýchne při pohledu na společnou fotografii Maurice Richarda a Jeana Beliveaua. I tu můžete vydražit...

Nejpopulárnější a pro fanoušky finančně nejvíce vyčerpávající jsou ovšem souboje o obnošené hokejové dresy, v nichž největší hvězdy nastupovaly k zápasům NHL. Obnošené dresy 21 klubů NHL můžete zakoupit na stránkách www.nhlgameworn.com. Zde přímo nejde o aukci, na prodej je několik stovek různých dresů. Nemůžete však takto získat například dresy hráčů Pittsburghu nebo Detrotu, prodej se týká pouze hráčů 21 klubů z celkových třiceti. Pravý dres gólmana Patricka Roy z Colorada můžete pořídit za 7 995 dolarů... Několik dresů, v nichž hráli hokejisté slabší výkonnosti, však již lze pořídit za ceny okolo 200 dolarů. Nefalšované aukce dresů fungují i u týmů nižších zámořských soutěží, např. East Coast Hockey League echlauction.at.edeal.com. Některé týmy však aukce nepořádají a rozdávají ohrané dresy v soutěžích vylosovaným fanouškům. Nejrůznější hokejové "nesmysly" můžete vydražit na populárním dražebním webu EBAY.

Hodně drahé jsou i ruské dresy. Na stránkách www.russianjerseys.com si můžete za 74,95 dolarů objednat v podstatě kterýkoliv dres mužstva ruské superligy, od Avangardu Omsk po Dynamo Moskva. K mání jsou i ve stejné ceně dresy ukrajinského mistra Sokolu Kyjev. Na stejných stránkách si můžete koupit i dresy některých týmů německých nižších soutěží, ale jejich cena 50 dolarů je hodně vysoká.

Většina německých klubů nejvyšších tří profesionálních soutěží však pořádá aukce na svých internetových stránkách. Například aukci druholigového Weisswasseru najdete na stránkách http://www.krauschwitz.de/esw2002/auktion.

Jen obtížně na internetu naleznete možnosti, jak si pořídit obnošený dres nějakého švýcarského klubu. Dres Dominica Meiera z SC Bern je k mání na www.richardo.ch za 30 švýcarských franků. Do konce aukce chybí něco přes osm dní, pokud si však dres chcete okamžitě koupit, stačí zaplatit 80 franků a je váš! V Rakousku jsme na internetu aukce hokejových dresů nenašli, repliky dresů se prodávají na klubových stránkách v rozmezí 50 euro (Lustenau) až 70 euro (Štýrský Hradec).

Zajímavý postoj k internetovým aukcím mají skaninávské země. Zatímco Finsko aukce hokejových dresů v podstatě nezná, Švédsko dovedlo systém prodeje dresů k dokonalosti.

Ve Finsku většina klubů obnošené dresy fanouškům vůbec neposkytuje a ani je není ochotna prodat. Jeden americký sběratel napsal e_mail všem klubům nejvyšší finské soutěže, ovšem odpověděli mu pouze zástupci klubu SaiPa Lappeenranta.

Ve Švédsku jsou aukce dresů na internetu oblíbenou zábavou fanoušků. Ceny mnohdy šplhají k nebeským výšinám, jednotlivé kluby vymýšlejí různé léčky, jak z fanoušků co nejvíce "vyždímat". Například dresy jednotlivých hráčů nabízejí pouze po trojicích či k nejdražším dresům nabízejí nejrůznější výhody. Většina klubových aukcí už letos ve Švédsku skončila, v těchto dnech však na stránkách šampiona z Frölundy (odkaz Auktion) zuří souboj o dres Ronnieho Sundina. Jeho cena se nyní vyšplhala na 8 000 švédských korun, což je přes 30 000 Kč! A aukce ještě není u konce... Vysoko šplhají ceny dresů i u druholigových klubů. U Södertalje či Björklovenu přijde nejlevnější dres na 4000 Kč, dresy největších hvězd pak přesahují částku 18 000 Kč!

Aukční horečka pomalu utichá v Dánsku. Většina internetových aukcí v Dánsku již skončila, dosud probíhá aukce letošního mistra Herning Blue Fox. Nejdražší dres tam tři dny před koncem aukce byl k mání v přepočtu za 6850 korun. Dres českého brankáře Jiřího Podešvy stál 4300 korun. Několik klubů dává přednost dražbám dresů, které se konají hned po skončení posledního domácího utkání přímo na ledě.

Ve Francii aukce dresů na internetu neprobíhají, obnošené dresy se obvykle prodávají po skončení sezóny přímo v obchodech se suvenýry. Obnošený dres průměrného francouzského hokejisty z Amiens stál před dvěma lety v přepočtu 1500 Kč.

Dva hokejové kluby pořádaly aukce obnošených dresů také v Nizozemí, které hokejově určitě nepatří mezi velmoci. Do 29. dubna se fanoušci mohou účastnit aukce obnošených dresů klubu Tillburg Trappers. Aukci pořádal kdysi i Geleen, kde hraje řada českých hráčů. Ceny jsou na české poměry vzhledem ke kvalitě soutěže závratné - od 1500 Kč do 3000 Kč. Přesto je o ně velký zájem.

Ve Velké Británii v neděli skončila například aukce dresů celku Sheffield Steelers. Cena dresu Diona Darlinga se vyšplhala na 20 tisíc korun. A kdo toho hráče zná? Zajímavostí dražby je fakt, že aukce dresů, ve kterých hráči nastupovali v play-off, začala ještě před začátkem vyřazovacích bojů.

V České republice jako první klub uspořádali aukci dresů Znojemští Orli v sezóně 2000/01. Celková vydražená částka sady dresů byla neuvěřitelných 70 000 korun. Částku pak zástupci klubu poukázali na konto znojemské nemocnice. Dodnes rekordní částkou se může pyšnit dres Karla Pláška, za který jeden z fanoušků zaplatil 14 tisíc korun. Dres Marka Urama stál 9 tisíc, Petera Puchera si odnesl šťastný majitel za 6 tisícovek.

V první lize vzbudila velký ohlas aukce dresu Tomáše Zelenky po jeho nešťastném zranění. Jeho dres vydražil jeden podnikatel z Velkého Meziříčí za 50 000 korun. Do poslední chvíle se o něj přetahoval s Zelenkovým otcem, aniž by to do poslední chvíle věděl. Nakonec vydražený dres věnoval Tomáši Zelenkovi...

V letošní sezóně se z internetovými aukcemi u nás roztrhl pytel. Zatím skončily internetové aukce prvoligových klubů z Písku a Třebíče. Fanoušci ze čtyř zemí vydražili 26 píseckých dresů. Přitom pouze 11 majitelů nových dresů pochází z Písku. Třebíč vydražila dresy v průměru za 968 korun. Po úspěchu obou aukcí probíhají v současné době dražby na stránkách extraligových celků Keramika Plzeň, Bílí Tygři Liberec a Energie Karlovy Vary, a na Hvězdě Brno, která letos spadla do druhé ligy. Aukce budou v nejbližší době spuštěny na stránkách Českých Budějovic, Vsetína, Znojemských Orlů a Opavy.