HC Energie Karlovy Vary

Jana Fričová a Kateřina Bogliová jsou mistryně ČR

O uplynulém víkendu se v hokejbalové aréně v Plzni na Lochotíně konalo Mistrovství ČR v hokejbalu žen. Z prvenství se radoval domácí výběr ZKZ Horní Bříza. Rozhodl o tom poslední zápas, ve kterém porazila Slavii Praha 3:2 po trestných stříleních. Převážná část tohoto celku byla tvořena plzeňskými hokejistkami, které se na turnaj připravovaly celé dva měsíce v rámci letní přípravy. Nedílnou součástí celku byly dvě odchovankyně karlovarského hokeje, Jana Fričová a Kateřina Bogliová.
Turnaje se zúčastnila pětice týmů. Domácí Horní Břízu, jejíž základ tvořily plzeňské a karlovarské hokejistky, doplnily celky Slavie Praha, ESA Praha a TJ KOVO Praha. Moravu reprezentoval tým VSK Technika Brno.

O turnaj byl velký zájem nejen u hráček z přihlášených týmů. Proto se v týmech objevily také hráčky z Kladna, Berouna, Karviné či Litvínova, ale také Slovenky či účastnice zahraničních hokejových soutěží.

První hrací den jasně ukázal aspiranty na mistrovský titul. Horní Bříza porazila ESA Praha a Techniku Brno, Slavia Praha pak své dva zápasy proti pražským celkům ESA a KOVO také vyhrála. Brněnský celek dokázal vyhrát svůj zápas proti KOVO Praha a nasměrovalo se ke konečnému třetímu místu.

Druhý den se zvýšila kvalita zápasů a snížil se počet branek, přesto vše směřovalo k očekávanému finále. V něm se střetla Horní Bříza a Slavia Praha. Západočešky se ujaly vedení po brance Bogliové, Slavia ale ve druhé části dvěma góly skóre otočila. V úvodu třetí části se na brankovišti prosadila Lucie Nováková a vyrovnala na 2:2. Další gól nepadl ani v prodloužení, rozhodovat musela pětice trestných střílení. Až v šesté sérii rozhodla o zisku mistrovského titulu pro Horní Břízu Jana Fričová.

Závěr turnaje patřil předávání medailí a pohárů a také hráčkám, které vytvořily jakýsi All-Star tým. Nejlepší brankářkou se stala Veronika Hůlková (ESA Praha), nejlepší obránkyní Jana Fričová (Horní Bříza), nejlepší útočnicí se stala Kateřina Solničková (Slavia Praha), nejlepší střelkyní Kateřina Bogliová (Horní Bříza, 4+3) a nejužitečnější hráčkou byla vyhlášena Martina Kutálková (Technika Brno).

Karlovarské hokejistky se ve výběru Horní Břízy ani náhodou neztratily. Jana Fričová se stala nejlépe střílející obránkyní celého turnaje, zároveň svými dvěma proměněnými nájezdy rozhodla o tom, že titul získá právě její celek. Hlavně druhý nájezd, při které pohybem těla nalákala na sebe brankářku a druhou rukou zasunula puk ke vzdálenější tyčce, byl excelentní. Pozadu nezůstala ani ex-karlovarská Dračice Kateřina Bogliová. Nejen že převzala ocenění pro nejlepší střelkyni turnaje, ale také se stala nejlepší hráčkou co do počtu asistencí. Není tedy náhodou, že se obě dvě hráčky objevily v širší nominaci na MS v hokejbale žen, který se bude konat od 13. – 20. června 2009 právě v Plzni.

Hlavní pořadatel Martin Pala měl pro všechny jen slova chvály: „Musíme poděkovat Plzni, že jsme mohli hrát tento turnaj v tak nádherné hale, kde se bude konat i červnové Mistrovství světa v hokejbalu žen. Každým rokem se počet účastníků rozrůstá a tak doufám, že se příští rok rozrosteme alespoň o jeden další tým a všichni se sejdeme k dalším bojům,“ vyjádřil své pocity Pala, který kvitoval, že se turnaj skončil tak dramaticky.

Kateřina Bogliová a Jana Fričová
Kateřina Bogliová a Jana Fričová