HC Energie Karlovy Vary

Martin Pešout: Naučili jsme mužstvo vyhrávat!

Na konci posledních dvou sezon mohl slavit, přesto prožil dva zcela odlišné hokejové ročníky. Před rokem v Brně držel Martin Pešout v rukou pohár pro mistra Tipsport extraligy, letos v KV Areně slavil návrat Energie do stejné soutěže. A že absence poháru nebyla zdaleka jediným rozdílem, říká jednapadesátiletý kouč v našem rozhovoru.

Trenére, jak těžké bylo pro tým zvládnout postupový cíl?
Samozřejmě to těžké bylo. Tím, že jsme ve WSM lize byli jediní, kdo v předešlé sezoně hrál extraligu, jsme se dostali do role Sparta a Komety. Hlavně v moravských městech, kde zápasy bývají vyprodané, muselo mužstvo ustát obrovský tlak. Stejné to bude, až sem v létě na přátelák přijede Sparta. Budeme nahecovaní a budeme chtít vyhrát. Stejné to bylo pro nás ve WSM lize, když jsme kamkoli přijeli. Zároveň to pro nás ale byla ta nejlepší příprava pro vrchol sezony. Nejvíc nás také prověřila série se Vsetínem. Sice jsme jí vyhráli 4:0, ale průběh byl naprosto vyrovnaný a zápasy mohly skončit úplně jinak. Co jsme v zápasech na Vsetíně museli ustát, jsme pak s výjimkou jednoho zápasu v Litvínově nezažili ani v baráži. Souhlasil bych v tomto s Jardou Jágrem, pokud chce někdo podceňovat první ligu, ať si jí jde zahrát.

Jaké byla sezona pro vás osobně? Muselo to být zvláštní, když jste před rokem slavil extraligový titul…
Cítím obrovskou euforii. Loni jsem zvedal mistrovský pohár a mrzí mě, že svaz nemá nějaký pohár pro vítěze baráže. Oslavy by to ještě více zpříjemnilo. Ale srovnat ty dvě sezony nejde. Když hrajete o titul, těší se člověk na každý zápas a atmosféra je úplně jiná. Naopak baráž je obrovský balvan, který za sebou vláčíte a doufáte, že se to povede. Nebudeme si nic namlouvat, pokud by se postup nepovedl hned v první sezoně, rozutekla by se nám řada kvalitních hráčů. Šance v dalších sezonách by pak byla mnohem nižší. V baráži se bojíte každého zápasu, aby se to nezlomilo ve váš neprospěch. To vás hrozně svazuje a nepřidává to na psychické pohodě. Přesto musíte do kabiny přijít a hráčům rozdávat radost.

Předpokládáte, že mužstvo zůstane pohromadě i pro příští ročník?
Před play-off jsme měli týmovou večeři. Majitel klubu na ní uvedl, že všichni, kteří vybojují postup, dostanou šanci zůstat a porvat se o místo. Nechci teď mluvit za vedení, ale nebudeme mít na to, abychom koupili deset nových hráčů. Určitě nechceme udělat botu, jakou udělala Jihlava, když 12 hráčů z fungujícího týmu vyměnili. A teď bojují o holý život. Věřím, že se nám podaří udržet týmový duch a pracovitost, která tu byla od prvního tréninku v sezoně. Od začátku jsem cítil, že hráči si byli v kabině vědomi, že něco podělali, a teď to chtějí vrátit zpátky. Všichni se k tomu postavili jako chlapi. To byla naše největší síla a pomoc trenérovi. Kromě hráčů se k tomu ale tak postavilo i vedení. Nikdo nám neutáhl kohoutky, nikdo nevyházel deset hráčů a nikdo v kancelářích nepřestal pracovat. Nám se díky tomu podařilo do Varů vrátit rodinnou atmosféru a útočný hokej a naučili jsme mužstvo vyhrávat. Poděkovat musím i skvělým kolegům z realizačního týmu od masérů, kustodů až po moje asistenty. Těm všem bych chtěl poděkovat.