HC Energie Karlovy Vary

Nezbývá než pracovat, hlásí před bojem o postup Eismann

Karlovarská juniorka má za sebou první část letošní sezony. Svěřenci Václava Eismanna se nedokázali probojovat do vyšší skupiny, a tak je stále čeká ještě hodně práce. Před boji o postup do vyřazovací části se rozpovídal o dosavadním průběhu ročníku lodivod Vlčí smečky.

Pane trenére, váš celek do lepší části nepostoupil. Jaké jsou vaše pocity?
Je jasné, že nemůžeme být spokojeni. Byli jsme na poměru deset proher - deset vítězství, tedy přesně na polovině, ale vzhledem k čtyřbodovému systému a tomu, že jsme některá vítězství ukořistili až v prodloužení, máme tolik bodů, kolik máme. Ten stav je takový a nám nezbývá nic než pracovat a pokusit se dotáhnout do té postupové čtyřky, která pak bude ve skupinách bojovat o play-off.

Před sezonou jste hovořil o tom, že byste rádi okusili play-off. Cíl tedy zřejmě zůstává stejný, že?
Ten cíl zůstává, na druhou stranu my k tomu musíme přistupovat pokorně, protože nemáme žádný komfortní náskok do té sestupové pozice. Ale chceme se dívat nahoru.

Toto je první rok nového systému mládežnických soutěží, jak byste ho po své zkušenosti zhodnotil?
Určitě to má svoje pro a proti. Z mého pohledu je trochu problém v emocích, protože skončí utkání a jde se do dalšího, a pak ve finále jsou tam i momenty, kdy se po zápase raduje víc ten tým, který vyhrál prodloužení či nájezdy, než ten tříbodový. Druhá strana mince je ta, že v prodloužení dostávají klíčoví hráči dalších pět minut ve hře 3 na 3, což je pro jejich rozvoj určitě dobré.

Jak jste spokojen s herním projevem svého týmu?
Ve většině zápasů se mužstvo snažilo pracovat. Tím, že jsme ale nezachytili začátek, tak nejsme úplně v pohodě takoví, jak bychom si představovali. To je realita, zkušenost a současně výzva to otočit a dostávat se blíž té čtyřce.

Můžete jmenovat konkrétní aspekty hry, ve kterých vás vaši svěřenci těšili, nebo naopak kde mají rezervu?
Je potřeba říct, že my jsme měli v plánu vstoupit do sezony úplně s jiným mužstvem, než to nakonec bylo. Z různých důvodů se nám vrátili hráči před startem a to je vždy zásah do mužstva, vždy trvá, než si to nějakým způsobem sedne, než oni se srovnají s tou situací, že třeba chtěli být jinde, být v seniorském hokeji. Momentálně působí tady, za což jsme rádi, ale je to určitá změna jak pro mužstvo, tak pro ty hráče samotné. Myslím, že se to někdy v herním projevu i tento fakt objevil. Celkově nám nejvíce chybí klid na hokejkách a dovednostní kvalita.

Zmínil jste hráče, kteří přišli těsně před začátkem. Myslíte, že celkově týmu pomohli?
Má to dvě strany mince. Někteří hráči se jejich příchodem podvědomě stáhnou do ústraní a spoléhají na ně. Pro ty hráče zase není jednoduché se s tou situací vyrovnat a někdy tam dojde k podcenění té soutěže. Jedno s druhým do sebe úplně ideálně nezapadá. Naopak pak byla i spousta zápasů, kdy nám výrazně pomohli. A věřím, že ještě pomůžou.

Máte k dispozici velmi talentovanou brankářskou dvojici, jak těžké je rozhodovat se, koho nasadit?
S výkony brankářů musíme a jsme spokojeni. Jsou to oba klíčoví hráči týmu, to rozhodování je někdy složité. Pro ně je to i konkurenční boj, ale oba mají potenciál působit úspěšně v seniorském hokeji. Konkurenční boj tam je a na ten si musejí zvykat a tím, že to přišlo již teď je na jednu stranu dobře, na druhou pak částečně tlak na oba gólmany. Jsme opravdu rádi, že v brankovišti máme takovouto jistotu.

Z vašeho výběru čerpá i reprezentace, jak vás to jakožto trenéra těší?
Když je hráč nominovaný do reprezentace, je to vyznamenání pro celý klub, nemyslím teď jen akademie, ale i pro žákovské týmy. Jednak je to motivace, že to jde, a jednak ukázka směru a výchovy. Stále jsme v celorepublikovém měřítku malý klub a každá reprezentační pozvánka je pro nás vyznamenáním.

V průběhu sezony došlo k nezvyklému změnu postu u Filipa Bernátha, jenž nyní nastupuje v útoku. Jak k tomuto kroku došlo?
Nápad byl jednoduchý. Trápili jsme se v ofenzívě, v přechodové fázi a cítili jsme, že mužstvo potřebujeme posílit ofenzivně. Filip k tomu má skvělé předpoklady. On to kombinuje, v přesilové hře například hraje na postu obránce. Teď byl tedy dočasně posunutý na post středního útočníka, což zvládá velmi dobře. Naše dohoda je taková, že kdykoli by cítil, že s tím není vnitřně ztotožněný, může přijít a my ho vrátíme na pozici obránce. Momentálně je to pro mužstvo bonus.

Jak jste spokojen se spoluprací s dorostem?
Já si myslím, že Tomáš Andrýs mužstvo vede velmi dobře a jeho příchod je určitě oživením pro náš klub. Naše komunikace a spolupráce je na výborné úrovni.