Pohled do zákulisí: Ze života časoměřiče
Na každém extraligovém zápase se na trestné lavici z rozhodčích nacházejí dva trestoměřiči, jeden pro domácí, druhý pro hosty. Dále pak časoměřič, hlasatel, zapisovatel pro elektronický zápis a zapisovatel. V hledišti ještě sedí kolega nebo kolegyně, kteří počítají zásahy brankařů. Při televizním utkání tam je s námi ještě pracovník zajišťující statistiky, a za zády nám pobíhá kameraman. Dále se na trestné lavici dle programu nachází pracovnice promotýmu a Varan Karlos. A nesmím také zapomenout na pány z ostrahy.
Je každý specializovaný na něco jiného, nebo jste schopni vzájemně se zastoupit?
V mládežnických a žákovských kategoriích jsme schopni každý vykonávat všechny druhy funkcí. Ale při zápasech A-mužstva některé funkce vykonávají jen určité osoby, které mají více povinností i zodpovědnosti.
Jakou činnost nejčastěji vykonáváte vy?
Při zápasech A-mužstva většinou dělám časoměřiče, ale při nutnosti i trestoměřiče, hlasatele, klasického zapisovatele i zapisovatele pro elektronický zápis nebo sleduji počty zásahů brankařů. Při zápasech juniorů nebo dorostu mohu navíc dělat i brankového rozhodčího. Prostě všechno, co je zrovna potřeba.
Jak jste se k této práci dostal a jak dlouho ji už děláte?
Můj mladší bratr dříve hrával za žáky Becherovky Karlovy Vary. Jednou mě někdo z rodičů požádal, jestli bych jim neudělal při zápase časomíru. Později jsem si i udělal kurz rozhodčího. Tak to už bude asi nějakých 15 nebo16 let.
Co všechno musí znát člověk, který chce dělat časoměřiče? Je nutná úplná znalost pravidel?
Musí každopádně dobře technicky ovládat časomíru. Úplná znalost pravidel není potřebná, ale musí znát všechny signály, fauly a tresty a jejich možné krácení a možnosti odkládání.
Absolvují nováčci nějaké školení, nebo si vše musí nastudovat sami?
Každý nováček musí projít minimálně kurzem pomocných rozhodčích, kde se naučí teorii, a pak během zápasů získává pod dohledem zkušenějších potřebnou praxi.
Jak probíhá vaše příprava na zápas? Jak dlouho před začátkem musíte být na stadionu? S kým před zápasem komunikujete?
Na zápasy A-mužstva přicházím zhruba hodinu a čtvrt před utkáním, zkontroluji si časomíru a hodinu před utkáním spouštím odpočet času do začátku zápasu. Případné nedostatky samozřejmě řeším se zaměstnanci KV Areny, tedy režií, ledaři a videorozhodčími. Pak mám zhruba 50 minut volno, ale jsem s kolegy v šatně nebo v prostorách KV Areny. Těsně před utkáním musím ještě zkontrolovat spojení s videorozhodčím, a pak umožnit spojení s videorozhodčím hlavnímu rozhodčímu.
Na trestné lavici u vás už sedělo určitě mnoho hokejistů. Pustíte se s nimi někdy do rozhovoru o hře?
Pokud mám funkci časoměřiče, tak se hlavně soustředím jen na hru. Ono je někdy těžké přesně vystihnout okamžik přerušení hry, zvláště když celá hala bouří a píská. Ale když jsem ve funkci trestoměřiče a je uvolněná herní atmosféra, tak s hráči občas diskutuji.
Někteří hráči se při vyloučení hodně rozčilují, nebývají pak nepříjemní i na Vás či ostatní kolegy? Jak se s tím vyrovnáváte?
Řeknu jim, nebo alespoň naznačím, aby se trochu ovládali. Ale vím, že tam jsou emoce, které musí občas ven.
Při vaší práci také musíte hodně komunikovat s rozhodčími. Jaké spolu máte vztahy, máte mezi nimi kamarády?
S některými rozhodčími jsme kamarádi. Jinak vztahy musí být dobré, naše i jejich práce je na sobě závislá, jinak by v tom byl hokej.
Zažil jste s hráči nebo rozhodčími nějakou zajímavou historku?
Jednou, ještě ve staré „plecharéně“, se mi povedlo při funkci trestoměřiče „seřvat“ olympijského vítěze a několikanásobného mistra světa Pavla Pateru. Ten celý rozčilený na hlavního rozhodčího vlétl v plné rychlosti na trestnou lavici a rozrazil vrátka, která mi přiskřípla nohu. On se mi pak po celou dobu trestu omlouval.
Pociťujete při utkání áčka větší tlak a nervozitu, aby vše klapalo, jak má? Případnou chybu časomíry obvykle diváci i týmy nesou hodně nelibě.
Už jsem si na to zvykl, běžné zápasy jsou v pohodě, ale pokud přijde nějaký důležitý zápas, jako bylo play off, nebo reprezentace, tak samozřejmě nějaká nervozita je a musím se nějak zklidnit.
Změnilo se pro vás něco s přechodem z Dolní Kamenné do KV Areny? Je obsluha časomíry na kostce jednodušší nebo složitější?
Změnilo se hodně, hlavně zázemí je mnohem lepší. Co se týče časomíry, ze začátku byla těžká, ale když se člověk naučí základní principy, tak mu to pak přijde stejné.
Je v současnosti prostor pro případné zájemce, aby si práci časoměřiče vyzkoušeli? Co pro to musí udělat?
Pokud někdo má zájem se stát rozhodčím, tak by měl kontaktovat předsedu okresní komise rozhodčích. Pokud by si někdo chtěl časomíru jen vyzkoušet, tak by to muselo být po domluvě a se souhlasem vedení KV Arény a předsedou okresní komise rozhodčích.