HC Energie Karlovy Vary

Starší dorost získal za rok 2013 dvojí významné ocenění, Václav Eismann je nejlepším trenérem

Když na jaře roku 2013 zvedli starší dorostenci HC Energie Karlovy Vary nad hlavu mistrovský pohár, zařadili se tímto velkým úspěchem mezi kandidáty nejúspěšnějších sportovních kolektivů Karlových Varů a Karlovarského kraje.

Prvního ocenění se jim dostalo na začátku března v Lidovém domě v rámci sportovního plesu Sportovní unie Karlovarska, v jehož průběhu byli vyhlášeni nejlepší sportovci a sportovní kolektivy Karlových Varů a celého Karlovarska. Starší dorostenci byli vyhlášeni nejlepším sportovním kolektivem za rok 2013. Trenér úspěšných dorostenců Václav Eismann byl oceněn nejlepším trenérem.

Druhou anketou, v níž své nejlepší sportovce a sportovní kolektivy vyhlašoval, byl Karlovarský kraj. Navržené sportovce hodnotila komise pro tělovýchovu a sport při Radě Karlovarského kraje. Z dvaceti navržených kolektivů jich bylo vybráno sedm. V mládežnické kategorii sportovních kolektivů byl nejlepším kolektivem vyhodnocen starší dorost HC Energie K. Vary. Cenu pro nejlepšího mužského trenéra Karlovarského kraje získal Václav Eismann!

Starší dorost si obě ocenění vysloužil svou jízdou v loňském play-off, kterou zakončil ziskem extraligového titulu. Energetici po povedené základní části vyhráli všechny zápasy v play-off, a zaslouženě získali zlaté medaile. Na jejich úspěchu se významnou měrou podílel i jejich trenér Václav Eismann. Na udělená ocenění můžeme být v klubu právem pyšní.

„Práce s hokejovou mládeží v našem klubu je v českém hokeji ceněna velmi vysoko a patří ke špičce. Ocenění týmu staršího dorostu a trenéra Václava Eismanna je výsledkem nejenom dané kategorie, ale také výsledkem předcházející práce u mladších kategorií,“ říká generální manažer klubu Miroslav Vaněk. Aby mohl úsek mládeže pracovat na špičkové úrovni, a to nejenom po stránce trenérské, ale i celkového zázemí, musí být do chodu mládeže Energie vloženo nemalé množství finančních prostředků. „Výsledky našich kategorií v posledních letech jasně ukazují, že finanční podpora města a karlovarského kraje má smysl. Dávají tak jasnou odpověď všem, kteří o této podpoře pochybují a dokonce ji někdy i zpochybňují,“ dodává Miroslav Vaněk.

„Jde o zasloužené anketní ocenění za výjimečný týmový úspěch, kterým zisk titulu mistrů republiky v kategorii starší dorost v sezóně 2012/2013 bezesporu je,“ doplňuje generálního manažera HC Energie hlavní trenér karlovarské hokejové mládeže Jiří Ryžuk. Mládežnickým výběrům Energie se v posledních letech daří, junioři dobře zvládli přechod do Mládežnické hokejové ligy a starší dorostenci ukázali svou kvalitu, když loni vyhráli titul. Letos vypadli ve čtvrtfinále s pozdějším mistrem z Liberce.„Řídíme se následujícím, velmi důležitým, principem: Mistři dělají vždy to, co se rozhodli dělat... A to tak dlouho, dokud se to neprojeví v realitě,“popisuje Jiří Ryžuk jak se trenéři Energie snaží pracovat s mládeží.

Václav Eismann: Byl jsem pouze tím, kdo symbolickou cenu převzal

Pane trenére, co pro Vás ocenění znamená?
Svého ocenění si vážím, ale jednoznačně to vnímám tak, že za něj vděčím hráčům, realizačnímu týmu a sportovnímu úseku vedení mládeže. Byl jsem pouze tím, kdo symbolickou cenu převzal. Týmové ocenění znamená vynikající reklamu pro náš klub a zároveň poděkování hráčům ročníku 95 a 96, kteří navždy zůstanou těmi, kdo vybojoval pro Energii první medaili v kategorii staršího dorostu, navíc tu nejcennější.

Ukazuje to na kvalitní práci HC Energie s mládeží?
Jsem přesvědčen, že práce s mládeží je u nás na naprosto profesionální úrovni a patří ke špičce v celé České republice. Každý rok nebudeme vyhrávat tituly a získávat medaile, na to jsme malou spádovou oblastí, ale každému hráči jsme schopni nabídnout komfortní prostředí k jeho výkonnostnímu rozvoji. Velkou devízou našeho klubu jsou kolegiální a férové vztahy v trenérském týmu napříč kategoriemi, tedy od MHL týmu až po přípravku, což není ve všech klubech obvyklé. Navíc ani od současných trenérů A týmu jsem nikdy nezaznamenal jakýkoliv náznak arogance a povýšenosti směrem k naší práci, naopak projevují zájem o stav mládeže. V tomto směru klub funguje na zdravých základech.

Jak je potřeba pracovat, aby tým mohl ocenění tohoto typu získat?
Musí se sejít mnoho faktorů, jak kvalitní hráči schopní své ego podřídit ve prospěch týmu a ochotni na sobě tvrdě pracovat, víra ve vlastní schopnosti, pozitivní vztahy v šatně, loajalita v realizačním týmu, podpora klubového vedení a další. Nám se to sešlo. Vážím si toho, že jsem se mohl podílet na úspěchu, na který často hlavně s mým osmiletým synem rád vzpomínám.

Děkuji za rozhovor.

Václav Eismann přebírá ocenění v kategorii Trenér roku. Foto: Stanislava Petele.

Václav Eismann na střídačce se svými svěřenci.