Statistické zajímavosti sezony 2014/2015

Pro karlovarské hokejisty skončil extraligový ročník 2014/2015 zhruba před měsícem, kdy si díky úspěšným vystoupením v play-out zajistili konečné jedenácté místo. Nyní se můžeme s jistým časovým odstupem podívat blíže na některé zajímavé statistiky, které průběh poslední sezony ovlivnily.

Trestné minuty

Statistiku trestných minut v základní části Tipsport extraligy v sezoně 2014/2015 ovládli dva karlovarští kapitáni. Václav Skuhravý, který nasbíral v 51 utkáních celkem 212 trestných minut, nechal zbytek extraligového pole daleko za sebou, druhý Radek Duda skončil s bilancí 146 trestných minut. Celkem nasbírala Energie v základní části 951 TM, což je největší počet ze všech celků extraligy. Druhá Plzeň skončila s bilancí 944 TM, nikdo jiný se nad hranici devět seti trestných minut nedostal.

Radek Duda převzal v play-out roli Václava Skuhravého a byl v zápasech o umístění nejtrestanějším hokejistou vůbec (42 TM). Byl ale jediný hráčem Energie, který se dostal do desítky „nejlepších“. Celkem nasbírali Karlovarští v závěrečné části sezony 94 trestných minut, což je řadí v rámci účastníků play-out na druhou pozici. Kohouti z Olomouce si připsali 70 TM, Slavia Praha 101 TM a Bílí Tygři z Liberce dokonce 149 trestných minut.

Podrobné statistiky trestných minut (Hokej.cz)

Přesilové hry a oslabení

V základní části měl karlovarský tým celkem k dispozici 281 přesilových her, ve kterých vstřelil 33 branek, což dělá využití 11,74 %. Energie byla v početní výhodě druhým nejhorším celkem extraligového pole, hůře na tom byla je brněnská Kometa (11,66 %), nejlepší přesilovku měla naopak Sparta Praha (23,91 %). Nejlepším střelcem Energie v početní výhodě byl Radek Duda (7), následovaný Stanislavem Balánem (4). V play-out měli Západočeši k dispozici třicet přesilových her, ve kterých poslali puk do sítě osmkrát.

V oslabení patřili energetici v sezoně 2014/2015 k těm lepším. V základní části vyšplhalo procento ubráněných oslabení na 82,83 %, což dělá z Karlových Varů v tomto směru osmý nejlepší tým v extralize. Energie musela celkem bránit 297 oslabení, ve kterých inkasovala 51 gólů. Nejúspěšnějším týmem v základní části byla Plzeň (88,04 %), dařilo se také Litvínovu (87,92 %). V zápasech o umístění inkasoval tým trenéra Mlejnka pouze třikrát, přestože hrál v početní nevýhodě ve dvaceti osmi případech.

Podrobné statistky přesilových her (Hokej.cz)
Podrobné statistky oslabení (Hokej.cz)

Střely

Karlovarská Energie vyslala během padesáti osmi duelů nedávno skončené sezony na brankáře soupeřů dohromady 1629 střelecký pokusů, z čehož vychází průměr 28 střel v jednom utkání. Vůbec nejaktivnějším střelcem byl kapitán Radek Duda, který poslal kotouč na branku soupeře 180krát. Pilně se činili také David Hruška (139), Vojtěch Tomeček (129) a Stanislav Balán (127). Za zmínku stojí i statistika Martina Barteka, který v patnácti odehraných duelech vystřelil na svatyni soupeře 69krát.

Na gólmany západočeského klubu celkem mířilo 2006 střeleckých pokusů, z čehož nám vychází průměr 34,6 střel na zápas. Tomáš Závorka zlikvidoval 1314 střel a inkasoval 108 branek, Vladislav Habal zneškodnil 570 pokusů protihráčů a pustil za svá záda kotouč 43krát.

Podrobné statistiky střel (Hokej.cz)

Radegast Index

Pokud se podíváme na Radegast Index, tak zjistíme, že si letos v základní části nejlépe vedl Tomáš Harant (RI 168), který v rámci celé extraligy obsadil v této statistice jedenáctou příčku. Až s určitým odstupem za ním následují Michal Vachovec (RI 124) a Jekabs Redlihs (RI 123). Vůbec nejlepším hokejistou celé ligy byl v tomto ohledu královohradecký obránce Jiří Vašíček (RI 248).

V týmovém Radegast Indexu skončili Západočeši na posledním místě (RI 1326), a to i díky nejmenšímu počtu hitů ze všech týmů. Statistiku ovládl vítěz Prezidentského poháru Třinec (RI 2322). V play-out vylepšili energetici svou bilanci na číslo 1497, nejlépe se v závěrečné části sezony dařilo Radku Deylovi (RI 21).

Podrobné statistiky RI (Hokej.cz)

Vhazování a čas na ledě

Suverénně nejvíce vhazování absolvoval v základní části uplynulého ročníku v dresu Energie Václav Skuhravý, který vyhrál 501 buly a měl úspěšnost 54,34 %. Dalšími častými aktéry vhazování byli Stanislav Balán (48,85 %), Radim Hruška (44,14 %), Michal Vachovec (45,68 %) nebo Jaromír Kverka (49,68 %). V play-out si vzala vhazování na starost zejména dvojice Matěj Zadražil (54,81 %) a Václav Skuhravý (52,17 %).

V základní části měl nejvyšší průměrný icetime obránce Vladimír Sičák (23:47), nad dvacet minut se dostali také Radek Duda (22:53) a Tomáš Harant (22:30). Kapitán Energie byl navíc nejvytěžovanějším hráčem týmu v play-out (20:34), do hry se hodně dostali také Ondřej Šmach (19:55) a Martin Bartek (19:33). Nejvyšší průměrný icetime v zápasech o umístění měl Radim Bičánek (21:24), který ale zasáhl jen do tří utkání.

Podrobné statistiky vhazování (Hokej.cz)
Podrobné statistiky času na ledě (Hokej.cz)

Návštěvnost

Průměrná extraligová návštěvnost v KV Areně letos v základní části činila 3308 diváků. Jedná se o nejnižší číslo ze všech extraligových celků, na předposlední Mladou Boleslav chodilo v průměru 3763 diváků. Nejvíce lidí chodilo na hokej v Pardubicích (8298) a v Brně (7048).

Když přičteme k utkáním základní části také zápasy o umístění, dostaneme se v průměrné návštěvnosti KV Areny na číslo 3283. Dohromady navštívilo dvacet devět zápasů letošní extraligové sezony v lázeňském městě 95 203 platících diváků. Venkovní duely Energie vidělo na stadionech soupeřů průměrně 4500 diváků.

Podrobné statistiky návštěvnosti (Hokej.cz)