HC Energie Karlovy Vary

Trenér Mlejnek si užil malé Nagano a v létě vyrazil s dorostem i na box

Přestože karlovarští dorostenci v uplynulé sezóně trochu smolně vypadli z vyřazovacích bojů už v prvním kole, je čtvrté místo po základní části, výborné individuální výkony i skvělá parta pro budoucnost karlovarského hokeje skutečným příslibem. Mladé hokejové naděje ukončily minulý týden pod vedením hlavního trenéra Karla Mlejnka suchou část letní přípravy. Využili jsme tedy ideální chvilku a v následujícím článku Vám přinášíme dojmy mladého kouče z uplynulé sezóny a přípravného období nebo první pocity ze spolupráce s novým asistentem Jaromírem Kverkou.
Pane trenére, uplynulá sezóna pro vás začala osmizápasovou vítěznou sérií a celá základní část vám vyšla báječně. Jenže hned v prvním kole vyřazovacích bojů přišlo zklamání. Jak se na vyřazení v osmifinále díváte s odstupem čtyř měsíců?
Mladá Boleslav byla velmi silným soupeřem, přesto jsme do souboje rozhodně nešli s tím, že bychom měli prohrát. Bohužel jsme nezvládli první utkání na jejich specifickém a velmi úzkém hřišti. Sice jsme bojovali až do poslední chvíle, ale přesto jsme nakonec v power play dostali rozhodující gól. Doma jsme pak odehráli dobré utkání, jenže bez vstřelené branky se uspět nedá. Soupeř hrál výborně do obrany a za celý zápas neudělal žádnou větší chybu. Když se na to podívám zpětně, tak Boleslav postoupila asi zaslouženě.

Přesto vám uplynulý extraligový ročník přinesl především kladné zážitky. Co byste z uplynulého roku označil pro svou další práci jako nejdůležitější?
Největší radost jsem měl z toho, jak mužstvo vnitřně fungovalo. Vztahy v týmu byly skutečně výborné po celou sezónu. Co mě ale potěšilo asi úplně nejvíc, je skutečnost, že mladší hráči, kteří mezi dorostenci zůstávají i letos, dokázali převzít tak rychle roli vůdců už v předchozí sezóně. Během mých čtyř let u dorostu takhle mladí hráči ještě nikdy nevynikli. To je pro klub v této kategorii naprosto klíčové. V hráčích jako jsou Frk, Vachovec, Kverka a dalších vidím obrovský potenciál. Byl bych strašně rád, kdyby se tito hráči v budoucnu objevili i v prvním karlovarském mužstvu.

Ve čtvrtek jste zakončili suchou část letní přípravy. Udělali jste nějaké změny oproti modelům z předchozích let?
Myslím, že i na minulou sezónu jsme byli připravení dobře. To nám ostatně potvrzovaly i motorické testy a především funkční vyšetření. Po této stránce byli kluci připraveni velice dobře a ani během roku jsme s tím neměli žádné problémy. Přesto jsme v přípravě udělali několik změn. Do programu jsme zařadili boxerský trénink. Jednou za čtrnáct dní jsme chodili na box a bylo to pro nás všechny nesmírně přínosné. Touto cestou bych rád poděkoval všem, kteří nám boxerské tréninky umožnili a všemožně nám při nich pomáhali. Místo kolečkových bruslí jsme zařadili tréninky v posilovně zaměřené na odrazovou sílu. Teď koncem přípravy se mi zdá, že by to mohly být kroky kupředu.

Vyrazili jste během přípravy i mimo Karlovy Vary, nebo jste se připravovali pouze na místních sportovištích?
Každoročně jezdíme na soustředění do Nových Hamrů a výjimku jsme neudělali ani letos. Měli jsme výborné podmínky v hotelu Schwarz. Měli jsme k dispozici krásné ubytování, veškeré zázemí pro rehabilitace i saunu. Přálo nám také počasí, všechny naplánované jednotky jsme zvládli venku. Bylo to skutečně bezvadné.

Do realizačního týmu vám přibyl slavný hráč minulosti. Jaromír Kverka byl jmenován vaším asistentem. Jak se mu daří v jeho prvním velkém trenérském angažmá?
Jarda je výborný. Hodně si od něj slibuju zejména v oblasti taktiky v utkání, protože zná dokonale prostředí našich nejlepších klubů a skutečně špičkového hokeje. Protože je jeho trenérská kariéra zatím hodně krátká, dokáže stále nahlížet na všechno i pohledem hráče. Pro nás budou jeho názory hodně přínosné.

Na závěr ještě jeden návrat do nedávné minulosti. Jak jste prožíval tažení juniorů za titulem? Většina kluků ze zlatého týmu prošla i vašima trenérskýma rukama. Pro mládežnického kouče to musí být krásné pocity, že?
Juniorské finále jsem sledoval z tribuny a byl to skutečně nádherný pohled. Některé hráče jsem trénoval ještě v osmé a deváté třídě. Všem klukům i realizačnímu týmu jsem to strašně moc přál. Bylo to pro nás všechny takové malé Nagano.

Kdo je Karel Mlejnek

Karel Mlejnek (narozen 30. ledna 1977 v Karlových Varech) Sám o sobě říká, že je „kovaný Varák pokřtěný Vřídlem“. Celou svou hráčskou kariéru byl věrný Karlovým Varům. Pouze ve dvou juniorských sezónách nastupoval v obranných řadách Baníku Sokolov, který byl v té době hokejově výše než sousední Karlovy Vary. Dokonce stihl naskočit i k několika utkáním ve druhé nejvyšší soutěži. Nakonec u něj ale dostalo přednost vysokoškolské studium na Západočeské univerzitě v Plzni. Po třech letech získal titul bakalář v oboru Regionální a ekonomická geografie. Během vysoké školy jej oslovil Martin Pešout, který v Karlových Varech trénoval, jestli by neměl zájem starat se o přípravku. Během třinácti let v klubu se vypracoval až na pozici hlavního trenéra dorosteneckého týmu. Druhé nejstarší mládežnické kategorii se letos začne věnovat pátou sezónou.