HC Energie Karlovy Vary

Velký rozhovor s Michalem Dvořákem 2. část: O fanoušcích a extralize

Druhá polovina rozhovoru byla věnována především fanouškům. Na jaké fanoušky bude Michal Dvořák rád vzpomínat? Na které se bude raději snažit zapomenout? Jaký je vlastně podle Michala Dvořáka rozdíl mezi fanoušky Karlových Varů a Plzně? Toto a mnoho dalšího se dozvíte v našem článku.
Můžete srovnat přípravu v Plzni a ve Varech?
Všechno je to stejné. Nechci to nějak srovnávat. Každý tým má nějaké specifické cvičení, ale svým způsobem se to skládá všechno stejně. Tréninky obsahují sprinty, fotbal a kolo. To je základ celé přípravy.

Co říkáte na současný stav ligy a šachy s počty účastníků?
Teď přistoupilo Ústí nad Labem, takže tam bude celkem 15 účastníků. Bude to o 4 zápasy víc. Mně to vyhovuje. I kdyby bylo 60 nebo 70 zápasů, bude mi to jedno.

Mám spíše na mysli, jestli se nebojíte toho, že jeden tým může jedno kolo stát a potom nastoupí proti týmu, který bude hrát druhý zápas ve dvou dnech po sobě.
Nad tím jsem nepřemýšlel. To je dobrá připomínka. Touto otázkou jsem docela zaskočený. To je vlastně pravda, že se nemůže odehrát celé kolo kompletní a jeden tým bude vždy mimo hru. Je to tak? V tom případě je to vlastně svým způsobem nevýhoda. (chvilku odmlka) Tak se měly vzít dva týmy. Nemohu ale zase říct, aby spadly dva týmy, protože to bych příští sezónu hrál první ligu.(smích)

Nemyslíte si, že to tak trochu může být kvůli Vsetínu, který je dlouhodobě ve finanční krizi? Několik miliónů dluží nejen hráčům a vedení extraligy jej ale stále udržuje v extralize. Mně osobně je z toho docela špatně….
Já to řeknu na rovinu. Osobně bych byl nejraději, kdyby Vsetín úplně spadl a vůbec tam nebyl a místo něho tam bylo Ústí nad Labem. Dělají akorát problémy hráčům, neplatí je, jsou z toho znechuceni, stadion chátrá. Šatny ani zázemí tam skoro není. Nic se nezrekonstruovalo a byl bych opravdu rád, kdyby ten Vsetín vypadl. Jinak nějaké administrativní šachy nesleduji, protože to bych se z toho musel zbláznit. Tohle je prostě něčí politika a já už k tomu radši ani nezaujímám žádný postoj.

Můžete říci jak jsou na tom K. Vary v tomto ohledu? Mám na mysli platební morálku.
To jsou interní záležitosti klubu, tak to nechci nijak zveřejňovat. Mohu akorát říci, že v průběhu sezóny to bylo super a to je vše.

Jak byste srovnal fanoušky Plzně a K. Varů?
To je těžká otázka. Opět jí odpovím na rovinu. Těch 200 lidí, kteří tam chodili pravidelně s dresy, bubny a šálami, kteří tomu opravdu věřili, si nesmírně vážím. V takové zimě mrznou na zimáku a to je úctyhodné. Těch ostatních, kteří si vsadili, prohrávali peníze a pořvávali, je mi upřímně líto. Srovnání s plzeňskými? Neříkám, že plzeňští si nevsází, ale takové věci jako jsem slyšel z tribuny ve Varech, jsem nikde jinde neslyšel. Už když jsem přišel do Plzně prvně s Andrejem Nedorostem, říkal jsem, že plzeňští fanoušci jsou nejlepší v extralize a to budu tvrdit i dál. Když tři roky tu nebylo k vidění play off a chodí pořád 5000 lidí, tak je to obdivuhodné.

Váš bývalý trenér Zdeněk Venera byl viditelně zklamaný z přístupu fanoušků k play off. Řekl, že si nedokáže vysvětlit, že na první play off v historii přijde tak málo diváků. Máte Vy ponětí čím to je?
Nevím čím si to mám vysvětlit. Třeba už ani lidé neměli chuť chodit na ten zimák, může to být i prostředím, může to být čímkoliv. Nechápu to a nikdy to nezapomenu.

Nemyslíte si, že to taky může být tím, že onen úspěch vedení nijak zvlášť nepropagovalo a dokonce lístky si prý museli kupovat i samotní hráči pro známé a mladí členové klubu také? Já bych řekl, že pokud se dosáhne takového výsledku, tak právě klub by měl z toho udělat takovou euforii, že to nikoho nemůže minout a měl by se snažit naplnit stadion k prasknutí.
Je to možné, že je to tím, že na to nebyla žádná reklama. Na druhou stranu to ale zase třeba v novinách bylo pořád. Nějaké reklamy ve městě blikaly, ale prostě si myslím, že je to tím městem a lidmi. Na pomoc tomuto bych dělal různé podpůrné akce. Jednou by šly děti zdarma, podruhé ženy a tak podobně. Naopak si ale myslím, že lidé ve vedení na to jaké mají zázemí, dělají co mohou, i když se vždy najde nějaký problém. Je to složité. Já jsem třeba tady teď chytrý, ale realita je asi trochu jiná. V šatně jsme měli asi 2 permanentky pro rodinné příslušníky a ty jsme si vzájemně půjčovali. Ale třeba moje žena byla na hokeji asi třikrát, ale manželky nemají kde čekat a čekají v zimě a nemohou si dát ani čaj nebo tak něco.

Nevadí Vám vulgarismy na stadionech a někdy až zbytečně přehuštěná atmosféra, kdy se fanoušci perou, hází předměty na led nebo dokonce po hráčích?
Dá se tolerovat takový ten vtipný vulgarismus. Ale pokřiky jako hrajte vy čů…., prohráváte mi peníze, to je bez respektu. Jinak rivalita mezi týmy musí být, ale zase ne tak aby po sobě házeli plechovky s pivem a házeli po sobě dělbuchy. To je také trapné a nemá cenu se k tomu snižovat. Je to sport a když vidím dneska pořady jako Bailando nebo se někomu narodí postižené dítě, tak si uvědomím, a to by si měli uvědomit všichni, že nějaký sport nebo rivalita mezi Varama a Plzní je úplně banální.

Chtěl byste něco vzkázat varským fanouškům?
Těm nejvěrnějším s dresy, oni ví kdo to je, chci za ty tři roky moc poděkovat za přízeň. Proti těm nemohu říci ani půl slova. A těm ostatním co pokřikovali někdy i z VIP sedaček vzkazuji ať na ten hokej nechodí, když se jim to nelíbí. Co jiného jim na to mohu říct.