HC Energie Karlovy Vary

Vyhráno ještě nemáme, upozorňuje Roman Prošek

Romanu Proškovi se proti Mladé Boleslavi daří. Zatímco v neděli Středočechům sám jednu branku vstřelil, během úvodního kola play-out v pátek u dvou gólů asistoval. Po porážkách, zranění a rehabilitaci v Mostě tak jednatřicetiletý obránce a karlovarský rodák prožívá o něco příjemnější závěr sezony.

Romane, zvládli jste první utkání play-out. Nyní můžete být klidnější, že?
Bavili jsme se v kabině o tom, jak bude zápas důležitý. Věděli jsme, že když vyhrajeme, budeme mít náskok už devíti bodů. To byla velká motivace. A nakonec jsme to zvládli, i když se pro nás zápas nevyvíjel ideálně. Taková vítězství jsou ale nejcennější.

Zápas ale vypadal úplně jinak než v neděli, souhlasíte?
Řekl bych, že v neděli nám lépe vyšel začátek. Lépe jsme bruslili, rychleji jsme se dostali do tempa a vytvořili jsme si tlak. Zato teď nám začátek nevyšel. Bylo to z naší strany takové svázané a upracované. Myslím, že chyba byla spíše v nás, než že by Boleslav něco ve své hře změnila. Jednoznačně hůře jsme bruslili.

Soupeř rychle odpověděl na každý váš gól, muselo to být náročné na psychiku…
Moc nám to nepomohlo. Vždycky když dáte gól, chce to hned z dalšího střídání neinkasovat. Z tempa nás také dostala řada vyloučení ve druhé třetině. Někdo pak chodí na led víc a jiný méně. Musíme se toho snažit vyvarovat. Naštěstí jsme vždy i my další gól přidali a zápas jsme nakonec otočili.

Nahrál jste na dvě branky, vraťme se k těm situacím…
Puk se ke mně v obou případech dostal, když jsem měl dostatek prostoru, kluci mě tam dobře viděli. Pak už jsem se vždy jen snažil vystřelit a mířit nahoru, aby gólman puk vyrazil a kluci mohli dorážet.

Je to varianta, kterou máte nacvičenou?
Popravdě já na přesilovky moc nechodím, kluci je trénují víc. Ale řekl bych, že to byly spíše improvizace, než něco secvičeného.

V posledních zápasech sbíráte kanadské body. Cítíte, že přišla forma?
Neřekl bych, že jsem vyloženě ve formě, ale trošku se mi teď daří. Snad mi to chvíli vydrží. Hranice mezi tím, kdy se vám daří a kdy ne je ale strašně tenká.

Sezonu jste přitom příliš šťastně neodstartoval…
Je to zvláštní sezona. Zpočátku jsem příliš nehrál a k tomu jsem se i zranil. Šel jsem do Mostu a teď jsem opět v Energii a dostávám prostor. Je to vždycky lepší, když vám trenéři dávají víc prostoru, člověk se dostane do tempa.

Berete zápasy za Most jako přínosné? Pomohly vám rozehrát se?
Angažmá v Mostě by bylo na zvláštní rozhovor. Dostal jsem se tam ale do zápasového tempa a získal potřebnou jistotu. To jsou věci, které pouhým tréninkem nedoženete. Na druhou stranu to byla pro Most špatná sezona, příliš se nevyhrávalo.

Příliš nevyhrávala ani Energie. V čem vy spatřujete změnu oproti začátku sezony?
Těžko říct. Podle mě jsme začali hrát jednodušeji a zodpovědněji. Každý hraje to, co má, lépe plníme pokyny trenéra. Neříkám, že předtím to tak nebylo. Několik zápasů nám tam těsně uteklo, což se podepsalo na našem sebevědomí. Teď se nám naštěstí daří, ale ještě není zdaleka konec. Devět bodů náskoku je hezkých, ale play-out je dlouhá a nepříjemná soutěž.

Díky za rozhovor!

Související články

Preview k zápasu | čt 1.3.2012

Play-out startuje, Energie znovu hostí Boleslav