HC Energie Karlovy Vary

Žemlička: Kluci mají charakter

Richard Žemlička má za sebou první týden v roli hlavního trenéra HC Energie a v neděli vedl i svůj první zápas. Po utkání v Brně byl spokojený s předvedenou hrou a disciplínou, přesto však stále vidí rezervy. „Kluci potřebují těsně vyhrát 1:0 nebo 2:1, aby si opět začali věřit,“ uvedl po nedělní porážce.

Pane trenére, jaký byl váš první týden? Na čem jste společně s asistentem Kverkou pracovali?
Především na obranné fázi hry. Celé mužstvo chce pracovat a to je pozitivní věc. Jak už při tréninku, tak při zápasech. To je základ úspěchu. Samozřejmě musíme makat i nadále a odstraňovat chyby, kterých stále děláme více než dost.

V Brně jste odehráli dobré utkání, přesto jste nezískali ani bod.
To máte pravdu. Myslím si, že jsme v Brně odehráli velice dobré utkání, ale bohužel jsme neproměňovali vyložené šance, narozdíl od soupeře. Když jsme prohrávali o jednu branku, stále jsme měli velký tlak, ale vyrovnávací branku se nám vstřelit nepodařilo. Tady se lámal chleba, protože soupeř nám pak odskočil na rozdíl dvou branek a tento gól rozhodl.

Co týmu chybí? Klid v zakončení nebo jsou hráči nervózní?
Já se klukům ani nemůžu divit. Na mužstvu je trochu deka a postavení v tabulce je takové, jaké je. Kluci ale mají charakter a věřím, že brzy začnou branky dávat a tím budou i bodovat. Bude se jim dařit a posunou se výše.

V Brně jste hráli na útoky. Proč jste se k tomu rozhodl, když Energie hrála předposlední utkání pouze na tři pětky?
Máme těžký týden, protože během pěti dnů odehrajeme tři náročná utkání, takže to chceme rozložit mezi co nejvíc hráčů. Ale musím říct, že čtvrtá pětka v Brně určitě nezklamala a odehrála dobré utkání.

Po příchodu jste říkal, že je potřeba zapracovat hlavně na obraně. V Brně jste však inkasovali hned čtyřikrát.
Bohužel. V posledních zápasech kluci stříleli branky, ale v Brně nám štěstí nepřálo. Výborně chytal také Trvaj, který odehrál vynikající utkání. V klíčových momentech byl soupeř lepší. My jsme inkasovali tři branky od modré čáry, takže máme na čem pracovat.

Našel jste na prvním utkání s Energií něco pozitivního?
Nasazení hráčů a disciplínu. Vyloučených jsme moc neměli, hráli jsme čistě, ale zapracovat musíme na té obranné fázi, to říkám stále dokola.

V Brně jste téměř jste nebyli vylučování…
To je další věc, kterou jsme se snažili hráčům vetlouci do hlav. Nesmíme se nechat zbytečně posílat na trestnou lavici za chyby v útočném pásmu. Měli jsme jen tři vyloučené. To bylo v pořádku, ale musíme v této hře pokračovat.

Naopak vaší slabinou jsou momentálně přesilovky, že?
Bohužel je tomu tak. Ale příčina je jasná. Na hráčích je tlak a jsou při zakončení nervózní. My potřebuje dát jeden, dva góly a celý tým se uklidní. Tohle všechno chce čas. Já jen doufám, že ta doba nebude moc dlouhá.

Co by vaši svěřenci teď potřebovali? Jedno vyhrané utkání nebo nějaký jiný impuls?
Hokej je jedna veliká improvizace. Pro nás by ale bylo nejideálnější vyhrát 1:0 nebo 2:1. To by znamenalo, že si kluci opět začnou věřit. Dokážou si, že nemusí dostat branku a také že jsou schopni dát o jeden gól víc než soupeř. To jim dodá klid a budou opět vyhrávat.

Co se dá očekávat od utkání v Pardubicích?
V pondělí hrály Pardubice zápas European Trophy, takže také mají za sebou jedno utkání po přestávce. Co se dá očekávat od soupeře? Tak každopádně útočné pojetí hry. Také mají ve svých řadách hráče z NHL a naším úkolem bude dobře bránit střední pásmo a konečně využít i nějaký ten brejk.

Díky za rozhovor!

Související články

Reportáž | po 12.11.2012

V Brně bez vstřelené branky i bodů

Preview k zápasu | ne 11.11.2012

Po reprezentační pauze čeká na Energii Kometa