HC Energie Karlovy Vary

Výhra na nájezdy, Sáblík zazářil a dva body jsou doma!

Velice vřelá hokejová podívaná, avšak bez jediné branky v normální hrací době. To přinesl boj Mountfieldu s Energií. Energetikům, stejně tak jako Budějovickým se za celých 65 minut nepodařilo propašovat kotouč do brány. Co bylo příčinou? Hlavně skvělá forma gólmanů Sáblíka a Chábery. O tom, že Lukáš Sáblík, není pouhá „dvojka“ v bráně, přesvědčují jeho stále uspokojivější výsledky. Po trochu smolném gólu v posledních chvílích zápasu se Znojmem, který energetikovi překazil vychytanou nulu, si dnes Sáblík dokonale spravil chuť. Celý zápas statečně bojoval proti neustálým nájezdům Jihočechů a v náročném úkolu obstál. Hlavně díky němu se Energie může radovat z vítězství na ledě extraligové jedničky. Celý zápas vypadal tak, jako kdyby před brankami byly tlusté a vysoké zdi, které v žádném případě nešly překonat. Přitom šance, při kterých se tajil dech, byly na obou stranách. Rozsouzení přinesly až samostatné nájezdy a i ty byly více než napínavé. Série penalt byla dlouhou dobu srovnaná a rozhodnout o dělbě bodů se podařilo až Marku Melenovskému, který do osudné střely vložil vše. Energie tedy udolala ve svižném a napínavém zápasu HC Mountfield a odváží si domů další dva body.
O2 extraliga, 39. kolo, út 8.1.2008, Budvar Aréna
České Budějovice
Karlovy Vary
0:1sn
0:0, 0:0, 0:0 - 0:0
Branky a nahrávky: Rozhodující nájezd Melenovský. Rozhodčí: Šindler - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 5:6. Bez vyuřití. Diváci: 4941.
České Budějovice: Chábera - Toman, Gřegořek, Vydarený, Sičák, Mucha, Bolf, Frolo, Novák - Hudec, Hübl, Brabenec - Kuchejda, Šimánek, Sailer - Veselý, Vak, Kůrka - Kotrla, Mertl, Květoň
Karlovy Vary: Sáblík - Dobroň, Němec, Mudroch, Grof, Hanzlík, Řezníček, Duben, Ustrnul - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Pech, Hluchý - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Skladaný, Dej, Kraft

Komentář k utkání

Zápasu, který střídal jiskřivé momenty s hluchými pasážemi, dominovaly obrany a oba brankáři, shodou okolností za normálních okolností dvojky svých týmů - Jan Chábera a Lukáš Sáblík. Mensatora nepustily do karlovarské branky potíže s třísly, Turka fakt, že Cháberovi to jde na Energii lépe. Volné tempo v úvodu přineslo jen jeden ošemetný moment, to když Bolfovu střelu těsně mimo ztečoval Šimánek. Zejména hosty pak mohla nakopnout série vyloučených na straně MOUNTFIELDU, když během úvodních dvaceti minut hned čtyři jeho borci usedli na lavici hanby. Západočechům se ale v přesilovkách nevedlo nijak dobře a tak se šlo poprvé do kabin za bezbrankového stavu.

Druhá část začala pěkně zostra. Hned v jejím úvodu měli Varští 75 vteřin dvojnásobné přesilovky. Jihočechům při ní bylo zle nedobře. Téměř po celou dobu jejího trvání motali Energetici kotouč okolo Chábery a nenechali vyšťavenou bránící trojici vystřídat. Domácím pomohlo zčásti štěsti a dílem Jan Chábera, který se nejvíc vyznamenal při šanci Skuhravého. Kapitán Varů se tváří v tvář budějovickému gólmanovi pokoušel procpat puk mezi jeho betony, ale neuspěl. Přestože v dalším průběhu druhé třetiny měli více ze hry Budějovičtí, takřka jistý gól měli ve 27. minutě na holích Západočeši. Kumstát předložil před prázdnou branku opět Skuhravému, který nepochopitelně neskóroval. Tak dlouho si rovnal puk na holi, až mu pod brusle jako tygr skočil Chábera a stačil z pohledu domácích zachránit. Pak už se ale hra točila víc okolo Sáblíkovy branky. Energie ale bránila úporně a čistě a tak se Jihočeši do šancí dostávali horko těžko.

Ve třetí části úsilí domácích hráčů o vstřelení úvodní branky gradovalo. Souboj s úpornou obranou hostí i brankářem Sáblíkem ale skončil vždy stejně a jediným úspěchem tabulkového lídra byly dvě vytěžené přesilovky. Tvrdě při nich od modré pálili Toman, Novák i Sailer, ale Sáblík odolal. Nepřekonal ho v 54. minutě Kuchejda, který prolétl modrou čáru po pravém křídle a natlačil se až před branku, ale ve velké rychlosti a v pádu už nedokázal puk za Sáblíka usměrnit. Štěstí přálo hostům i těsně před třetí sirénou. Jen pár vteřin před tím, než zazněla, se před jejich brankou strhla velká mela, do zakončení se cpalo všech pět hráčů MOUNTFIELDU, ale puk skončil ke spokojenosti hostující střídačky jen pod těly karlovarských hokejistů.

Stejně jako v první vzájemném duelu obou soupeřů v Budvar Aréně tak došlo na prodloužení. To opepřilo vyloučení Mudrocha, při kterém měl obrovskou šanci bek Gřegořek. Od levého mantinelu si drze nabruslil až před Sáblíka, který ležel na ledě a mohl tak pouze sledovat, jak Gřegořek puk zvedá nad něj. Ke smůle Jihočechů ale jejich bek přehodil i branku. Bezbrankové skóre vydrželo i do čtvrté sirény a pokračovalo se nájezdy. V nich každý chvilku tahal pilku. Dlouho se zdálo, že blíže prémiovému bodu je domácí MOUNTFIELD. V první sérii totiž nedal Košťál, zatímco Šimánek ano. Ve druhé uchoval naději pro Energii proměněným nájezdem Řezníček, ale Damoklův meč nad hrdla Varských pověsil úspěšnou střelou Hübl. Třetí série ale dopadla ve prospěch Varů - Kraft blafákem vyrovnal, Veselý na druhé straně Sáblíka nepřekonal. Ve čtvrté sérii se nevedlo předtím úspěšným exekutorům Šimánkovi s Řezníčkem. Rozhodnutí tak přinesla až pátá série. Nejprve Hüblovi vystrčil Sáblík hokejku do blafáku, následně se střelou po ledě prosadil Marek Melenovský. Energie tak podruhé letos z Budvar Arény odváží dvoubodové vítězství.

Ohlasy trenérů

Milan Černý (České Budějovice): "Z naší strany dnes chybělo trochu víc jiskry, hlavně v útočné fázi, nedokázali jsme se prosadit v žádné situaci před brankou. Ale zápasů je teď tolik, že se nedají sehrát všechny v laufu. Při nájezdech jsme byli úspěšní dvakrát z prvních tří pokusů, bohužel to nestačilo, šťastnější byli hosté."

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Byl to vyrovnaný a celkem pěkný zápas. V první polovině jsme měli trochu víc ze hry my, Skuhravý měl dvě tutovky. Od poloviny se to otočilo, soupeř hrál víc přesilovek, výsledek 0:0 po 60 minutách byl spravedlivý. Důležité pro nás bylo, že jsme ustáli oslabení v nastaveném čase. V nájezdech jsme si věřili, v poslední době se nám daří a zároveň spoléháme na výborného gólmana Sáblíka."

Související články