HC Energie Karlovy Vary

Energie nedala v Liberci ani branku a pět kol čeká na výhru

L i b e r e c - Historie z úvodu extraligy se opakuje. I v druhé půli sezony Energie stále čeká na vítězství a na ledě libereckých Bílých Tygrů se ho opět nedočkala. Prohrála stejným rozdílem dvou branek jako v 5. kole, tentokrát dokonce bez vstřelené branky, a čekání na větší než jednobodový zisk trvá už pět zápasů. Do karlovarské branky se postavil uzdravený Petr Franěk, ale při střelecké impotenci svých spoluhráčů zabránit porážce nedokázal. Bílí Tygři rozhodli o osudu utkání během pěti minut druhé třetiny a porazili Energii Karlovy Vary 2:0.
Český Telecom Extraliga, 31. kolo, út 10.12.2002
Liberec
Karlovy Vary
2:0
34. Krstev (M. Straka), 40. Hájek (Kropáč). Rozhodčí: Husička - Šimůnek, Tošenovjan. Vyloučení: 4:10, navíc Novák (Liberec) 10 minut. Využití: 1:0. Diváci: 2950.
Liberec: Falta - Čakajík, Kočí, Jiří Hanzlík, Krstev, J. Moravec, Gřegořek, R. Pospíšil - V. Novák, Kašpařík, Kábrt - Kropáč, M. Straka, Hájek - Rozsíval, Plodek, Jiří Kudrna - Jankových, Vála.
Karlovy Vary: Franěk - Grof, Mádl, M. Hlavačka, Němeček, Topoli, Rodin - L. Svoboda, Skuhravý, Němčický - Opatovský, Kverka, Košťál - Balázs, Tvrdík, Kraus - od 41. navíc Pech, Pavliš, Vlček.

Komentář k utkání

Letos podruhé se karlovarští hokejisté představili libereckému publiku. Téměř poloviční návštěva přišla shlédnout souboj důležitý pro obě strany z důvodu ambicí na umístění v nejlepší osmičce. Energie nastoupila s tradiční taktikou zaměřenou na precizní obranu a byli to domácí, kdo se musel více tlačit do útoku. Přesto, že tak činili, výrazných šancí si nevypracovali. V té největší se octl ve 14. minutě Hájek, když si nikým neatakován vybruslil z levého rohu až před Fraňka, ale ten jeho střelu pohotově zneškodnil. O necelou minutu vytvořila před Faltou nebezpečnou situaci i první karlovarská pětka, ale i liberecký gólman udržel čistý štít a diváci tak po bezstarostném hokeji v první třetině branku neviděli.

Ani začátek druhé třetiny vyrovnaný duel gólově neokořenil. Jediné, čeho začalo přibývat, byla karlovarská vyloučení. Dvakrát se Energie ubránila oslabení a v početní nevýhodě dokonce zahrozila Němčickým. V polovině zápasu vyrazil Falta ránu osamoceného Opatovského a stejně si vedl na druhé straně i Franěk proti Strakově pokusu zblízka. Pak ovšem putoval na trestnou lavici třetí hráč hostů ve druhé třetině, jmenovitě obránce Grof, a Liberečtí už možnost využili. Ve 34. minutě dostal najetý obránce Krstev přihrávku od Michala Straky a otevřel skóre utkání. Energie se snažila vyrovnat, jenže Falta byl proti samostatné akci Topoliho i dvěma po sobě jdoucím bombám Rodina. Když pak v dobré pozici před Faltou neuspěl ani Kraus, přišel hodně nepříjemný trest. Po prohraném buly v útočném pásmu ujela dvojice Kropáč - Hájek a pouhé čtyři sekundy před sirénou ukázkově vyřešila situaci dva na jednoho. Úderný Strakův útok, který vyhrává Liberci zápasy, opět rozhodl, aniž o tom zatím tušil.

V poslední třetině se hosté snažili tlačit do útoku, ale domácí jim to chytrou hrou příliš neumožňovali. Sami často pobývali před Fraňkem, byť bez výrazné šance. Energie zvýšila bojovnost, ale ta se nelíbila rozhodčímu Husičkovi, a tak často zahříval trestnou lavici někdo z karlovarských hráčů. Snaha zkorigovat skóre se tím drobila a vyznívala do ztracena. Největší šance přišla v ojedinělé přesilovce, ale Falta Grofovu dělovku v 54. minutě pokryl. Vzápětí neuspěl z úhlu ani Topoli, a tak o sobě dali vědět znovu Liberečtí. Po šancích Kropáče a Plodka se však stav také neměnil, narozdíl od počtu vyloučených hostů. Jejich naděje prakticky uhasla, když v 56. minutě musel odejít na trestnou lavici Opatovský a pouhých 12 sekund po něm i Topoli. Liberec dlouhou dvojnásobnou přesilovku nevyužil, přesto bylo rozhodnuto. I při minutové převaze šesti hostí si už Liberečtí výhru i první extraligovou Faltovu nulu pohlídali. Energie opět nevyužila zaváhání konkurentů o play-off z Litvínova a Vsetína, naopak se jí na pouhé dva body přiblížila Plzeň.

Ohlasy trenérů

Josef Jandač (Liberec): "První třetina nebyla pro diváky příliš atraktivní, až ve druhé jsme se dostali do tempa a dali důležitý první gól. Neméně důležitá byla i druhá branka do šatny. Ve třetí části hry jsme nepustili soupeře téměř do žádné šance a uhájili jsme cenné vítězství. Brankář Falta, který má v poslední době obrovskou formu, konečně vychytal svou letošní první nulu v extralize."

Marek Sýkora (Karlovy Vary): "Pouze v první třetině jsme sehráli vyrovnanou partii. Od druhé třetiny byli domácí lepší a my jsme dopláceli na mnoho vyloučených. Liberec dal první branku v přesilovce a potom skóroval těsně před koncem druhé třetiny, když jsme předtím prohráli buly ve vlastním útočném pásmu. V posledním dějství jsme se nedostali do tlaku a domácí vyhráli zaslouženě."