HC Energie Karlovy Vary

Energie ztratila náskok a prohrála derby s Litvínovem

Podkrušnohorské derby mezi Karlovými Vary a Litvínovem bývá vždy něčím výjimečné a jinak tomu nebylo ani v pátém kole extraligy. Obě mužstva předváděla skutečně parádní bojovné výkony, ovšem kvalitnější práce vycházela od domácích, a Energie se tak po většinu utkání držela ve vedení. Vyhrocené utkání ale nakonec zelenobílí ztratili, Litvínov předvedl neskutečný obrat a zvítězil v prodloužení.
Tipsport extraliga, 5. kolo, pá 28.9.2018
Karlovy Vary
Litvínov
3:4p
1:1, 2:0, 0:2 - 0:1
Branky a nahrávky: 8. Stloukal (Šenkeřík), 27. Flek (Šenkeřík, T. Rachůnek), 40. Kohout (O. Beránek) – 11. Myšák, 46. Petružálek (Gerhát), 49. Trávníček (M. Hanzl, Petružálek), 62. V. Hübl (F. Lukeš, Janus). Vyšší tresty: 41. Dávid Gríger (KVA) 10 min. - nesportovní chování, 47. Stanislav Balán (KVA) 10 min. - vražení na hrazení.
Rozhodčí: Hradil, Kika – Pešek, Špůr
vyloučení5:5
využití1:1
oslabení1:0
střely na branku29:34
zblokované střely4:6
hity9:9
vhazování35:24
diváci4545
Karlovy Vary: F. Novotný – Sičák (A), L. Vágner, Podlipnik, M. Rohan, Kovačevič, Šenkeřík, Plutnar – T. Rachůnek, Balán (A), Flek – O. Beránek, Gríger, Kohout – Lapšanský, Skuhravý (C), T. Mikúš – Gorčík, Kverka, Stloukal
Litvínov: Janus – Baránek, Hunkes, Kubát, Šesták, Ščotka, L. Doudera, Romančík – J. Černý, J. Mikúš, Petružálek (A) – F. Lukeš, V. Hübl (A), Myšák – Trávníček (C), Gerhát, Matoušek – D. Tůma, M. Hanzl, Jurčík

Komentář k utkání

Do prvního podkrušnohorského derby letošní sezony energetici doslova vletěli, sotva během první minuty hry byli domácí rovnou dvakrát kousek od otevření skóre, nebýt však Jaroslava Januse mezi litvínovskými tyčemi. Karlovy Vary předváděly skutečně aktivní ofenzívu, ovšem ani Verva nechtěla zůstat pozadu a snažila se probít k domácí kleci. Na ledě se strhla vysoce atraktivní podívaná obsahující všechny klíčové atributy derby, totiž rychlost, odhodlání a důraz. Zejména ono odhodlání pak hrálo roli po ubráněném oslabení Energie, kdy snaha zelenobílých vyvrcholila v osmé minutě při střele Petra Šenkeříka od modré, kterou mistrovsky tečoval mezi Janusovy betony Petr Stloukal. Jenže hokej je sport nevyzpytatelný, což se ukázalo o tři minuty později, když Viktor Hübl vystihl nesehranou rozehrávku za brankou a předložil kotouč mladíkovi Janu Myšákovi, který bez problémů zakončil do prázdné sítě. Karlovarští se tuto hrubku snažili jakkoliv odčinit, i díky hostující nedisciplinovanosti uzavřeli Litvínov před jeho brankou a zahájili dělostřeleckou přípravu směrem k Janusovi. Jenže ta nakonec neměla příliš jistého trvání, energetici se svými nepřesnostmi sami připravovali o dlouhotrvající tlak, a tak se už skóre do přestávky neměnilo.

Svou bojovnost si energetici přenesli do druhého dějství, když se okamžitě po buly usadili v útočném pásmu a bleskovým pohybem si vodili beky Vervy celou třetinou. Ani na gólové šance nebyla v podání Karlovarských nouze, tu vůbec největší měl na hokejce kapitán Václav Skuhravý, který nikým nestrážený dostal přihrávku do mezikruží, leč sám proti Janusovi neuspěl. Litvínov se mohl poprvé v prostřední periodě nadechnout až po čtyřech minutách hry díky vyloučení v domácích řadách, leč kotouč za Novotného nedostal ani ze dvou metrů Ondřej Jurčík. Zato zelenobílí u byli při své početní výhodě značně úspěšnější, Jakub Flek si našel to nejlepší možné místo u branky hostů a nadvakrát dokázal skórovat.

NEJLEPŠÍ HRÁČ UTKÁNÍ
PetrŠenkeřík
obránce
G 0
A 2
+/- +2
TM 2

Již tak vyhrocený hokej se ještě přiostřil a na ledě už začaly dostávat prostor kromě tvrdých soubojů i fyzické potyčky, kvůli čemuž bylo na trestné lavici stále živo. Fantastická atmosféra v hledišti a skvělé výkony na ledě, především z domácího tábora, to dohromady vytvářelo skutečně atraktivní zápas. Vše se uklidnilo až při vstupu do poslední pětiminutovky třetiny, kdy se sice obě mužstva snažila o co největší útočný posun, leč poprvé v utkání začali dominovat defenzivní muži. V poslední minutě třetiny se ale skóre přeci jenom ještě jednou změnilo, ve vlastním oslabení si kotouč v útočném pásmu našel Ondřej Beránek a předložil najíždějícímu Martinu Kohoutovi, který z první dokázal doklepnout puk přesně do sítě.

I přičiněním pokračující přesilovky ze druhé dvacetiminutovky se jako první do útoku v posledním dějství pustili Litvínovští, ti navíc v převaze vytrvali i při vyrovnaném počtu bruslařů. Příčiny této změny byly dvě, zaprvé taktické rozhodnutí energetiků neriskovat ofenzivními výpady, a zadruhé vysoká bojovnost Vervy, která si totiž moc dobře uvědomovala svou krajně nelichotivou situaci. Pohyb domácích se zpomaloval a zpomaloval, až se po šesti minutách puku ujal Jakub Petružálek, bez jakéhokoliv odporu si sjel až do mezikruží a vyslal dokonalou střelu přesně pod víko. A moc kontaktního gólu se projevila i tentokrát, energetici se pod velkým tlakem dopustili zcela zbytečného faulu a následnou přesilovku proměnil mezi betony domácího gólmana Michal Trávníček. Po vyrovnávací brance se na ledě rozpoutal hotový armagedon, obě mužstva totiž vsadila vše na jednu kartu a co půl minuty byla k vidění vyloženě gólová šance. A že se už skutečně jednalo o válku, to bylo víc než patrné na chvílemi až zbytečně přehnané agresi a stále narůstajícímu počtu fyzických výměn názorů. Poslední minuty základní hrací doby byly skutečně nervy drásající, ovšem další branka už nepadla a utkání šlo do prodloužení.

Do něj vstoupili správnou bruslí Karlovarští, hned první útok náhlé smrti totiž skončil střelou Petra Stloukala, která však jen orazítkovala břevno Janusovy svatyně. Energetici krátce nato vyrazili plnou silou do protiútoku, jenže zapomněli na obranu a důsledkem byl únik Viktora Hübla, který se zcela sám proti Novotnému nemýlil. Litvínov tak předvedl skvělý obrat a zvítězil v prodloužení.

Ohlasy trenérů

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Dneska jsme viděli výborné utkání s výbornými výkony na obou stranách. Možná je škoda, že toto utkání nebylo v televizi, protože by si ho mohlo užít mnohem víc lidí než ty čtyři a půl tisíce, které tu vytvořily parádní atmosféru. Kdyby nám ráno někdo ráno řekl, že uhrajeme bod, tak bychom to brali, teď ale bychom si ale představovali větší bodový zisk. Naši hráči nechali na ledě úplně všechno, od začátku plnili to, co jsme si řekli. Neskutečně odpracovali dnešní utkání, protože soupeř nám nedal vůbec nic zadarmo a ty góly, které jsme dali, jsme si museli vybojovat. Myslím si, že pokud budeme nadále podávat takovýto výkon, na kterém můžeme stavět, tak v dalších utkáních těch bodů bude víc a zvládneme vypjaté koncovky utkání. Do poslední minuty, do posledního střídání, jsme chtěli zápas zlomit na naši stranu, ale Litvínov byl hokejovější a gratuluji mu k vítězství.

Radim Skuhrovec (HC VERVA Litvínov): Moc se nám nepodařil vstup do utkání, Karlovy Vary měly daleko lepší pohyb bez kotouče i s ním, hrály velmi dobře. Vývoj utkání byl takový kostrbatý, my jsme soupeři nabídli těsně před koncem druhé třetiny gól při naší přesilovce, což by se nemělo stávat. Ale zase na druhou stranu musím vyzvednout náš tým za práci ve třetí třetině, předvedli jsme velmi dobrý výkon. Podařilo se nám se soupeřem srovnat krok a srovnat i počet vstřelených branek. Za nerozhodného gólu se šlo do prodloužení, kde byly šance na obou stranách, ale ta štěstěna se přiklonila k nám. Karlovy Vary měly na jedné straně velkou šanci, ale obratem se dostal Viktor Hübl do samostatného úniku a utkání rozhodnul. Dá se říct, že jsme získali dva body.

Související články