HC Energie Karlovy Vary

Energie si i přes prohru zajistila extraligu na příští sezonu!

Po třech barážových sezonách čeká hokejisty Energie a jejich fanoušky konečně méně dramatické jaro. Západočeši se prolínací soutěži už stoprocentně vyhnou i přes prohru v prodloužení. Do něj utkání dospělo díky vyrovnávacím brankám Romana Vlacha a Dávida Grígera.
Tipsport extraliga, OUT4, út 19.3.2019
Karlovy Vary
Litvínov
4:5p
0:1, 1:2, 3:1 - 0:1
Branky a nahrávky: 30. M. Rohan (Skuhravý), 45. Stloukal (Skuhravý), 53. R. Vlach, 58. Gríger (T. Rachůnek) – 3. Jícha (M. Havelka), 25. Svoboda (Myšák), 38. Svoboda, 54. Jícha (Ščotka), 63. F. Lukeš (Trávníček). Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 3:3, 3:4, 4:4, 4:5.
Rozhodčí: Úlehla, Pražák – Špringl, Klouček
vyloučení0:5
využití2:0
oslabení0:0
střely na branku46:30
zblokované střely4:5
hity3:8
vhazování38:22
diváci3074
Karlovy Vary: Bednář (Kuchař) – Plutnar, Šenkeřík, Eminger, Kozák, Sičák, M. Rohan, Šafář – T. Rachůnek, Gríger, O. Beránek – J. Černý, R. Vlach, T. Mikúš – Stloukal, Kverka, Lapšanský – Balán, Skuhravý, Kohout.
Litvínov: Janus (Petrásek) – Ščotka, L. Doudera, Strejček, Hunkes, Březák, Trončinský – F. Lukeš, Myšák, Svoboda – Trávníček, M. Hanzl, Válek – Drašar, Helt, Jánský – Jurčík, M. Havelka, Jícha.

Komentář k utkání

První třetina začala za velkého tlaku domácích energetiků, kteří se jen v první minutě dostali k několika dobrým střelám. Ani jedna však za Janusova záda neprošla. Z prvního gólu se ve 3. minutě radovali hosté. Ti vjeli s pukem do třetiny, kde Havelka nahrál do mezikruží Josefu Jíchovi, a ten překonal Bednáře. V 6. minutě přišla Stloukalova tvrdá střela, která však branku minula. Karlovarští měli od začátku zálusk na vyrovnání, k čemuž je přiblížil Beránek, jenž z levého kruhu vypálil, odtud však Januse nepřekonal. Na puku se během zbytku třetiny střídaly oba týmy, ani jeden ale nedokázal vymyslet něco kloudného. Domácí navíc nevyužili ani jednu ze dvou přesilovek, do kabin se tak šlo za stavu 0:1 pro hosty.

Zdálo se, že ani výměna stran, se kterou přišla druhá třetina, energetikům nepomohla. Ve 24. minutě se Myšák vypálil na Bednáře, souboj mladých ale vyhrál brankář Energie, střelu z úhlu pohotově chytil do lapačky. Myšákovi to ale nedalo a vypálil znovu. Gólmana domácích sice opět nepřekonal, ale sjel si pro puk za bránu, přihrál volnému Přemyslu Svobodovi a ten z blízkosti poslal puk za brankáře. Karlovarští však nic nevzdávali, ba naopak. Ve 30. minutě se domácím konečně povedlo prosadit. Kapitán Skuhravý ihned po buly nahrál Martinu Rohanovi, který od modré prostřelil Januse a přiblížil energetiky k vyrovnání. Brzy však přišlo trestné střílení Litvínova kvůli zalehnutému puku. To však nebylo proměněno a skóre se neměnilo. Neplatilo to ale na dlouho. V čase 37:13 se po gólu Přemysla Svobody, který zkoumal videorozhodčí, dostala Verva do dvoubrankového náskoku.

Do třetí třetiny vstoupili domácí na úkor hostů lépe, což se projevilo i v počtu střel, které na Januse letěly. V 43. minutě vypálil tvrdě Sičák od modré, bránu však minul. Energetici však nemuseli dlouho smutnit. Několik okamžiků na to se k puku při rozehře dostal Jan Bednář, který puk nahodil do středního pásma, kde se ho pokusil ukořistit jeden z litvínovských obránců, to se mu ale nepovedlo, puk na modré ukořistil Roman Vlach, který zavěsil puk přesně od víko a vyrovnal na 3:3. Radost ale nevydržela dlouho, Vervě totiž stačilo pouhých sedmaosmdesát sekund, aby se dostala zpět do vedení. Střelou z levého kruhu se totiž podruhé v zápase prosadil Josef Jícha. V karlovarské aréně tak začalo přituhovat. V čase 58:00 se o vyrovnání postaral Dávid Gríger, když zachytil střelu Rachůnka od modré obkroužil si brankoviště hokejkou a zasunul puk za brankovou čáru. Všichni v karlovarské aréně tak toužili po dalším gólu domácích, čímž by si Energie zajistila neúčast v baráži. Zápas ale dospěl do prodloužení.

To začalo aktivně ze strany Energie, která ihned zavezla puk do pásma a kombinovala, avšak ani jedna ze střel neprošla za záda Januse. Naopak Litvínov se v 63. minutě prosadil zásluhou Františka Lukeše, který dostal kotouč za Bednářova záda. Domácí přesto smutnit nemuseli, prohra Chomutova v paralelním zápase play-out jim dala extraligovou jistotu.

Ohlasy trenérů

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Po zápase máme trochu rozporuplné pocity, samozřejmě máme velkou radost, že se nám podařilo splnit základní cíl sezony, což bylo zachránit soutěž, ale trochu smutníme, že jsme nedokázali zvítězit v dnešním utkání. Měli jsme velkou touhu vyhrát, ale myslím si, že na klidu nám nepřidala první, nešťastná branka a potom každý, kdo viděl utkání, tak viděl klid v zakončení Litvínova a trápení v zakončení našem. Hráčům dnes není, co vytknout, bojovali do poslední chvíle, urvali jeden důležitý bod, ale jak říkám, jsme rádi, že jsme to zachránili, škoda, že jsme nevyhráli.

Jiří Šlégr (HC Verva Litvínov): Pro nás to byl další zápas, ve kterém nám v podstatě o nic nejde, v takových utkáních zkoušíme mladé hráče, jako jsou Myšák, Svoboda, kteří si říkají o dres v áčku. Odehráli jsme kvalitní utkání, do poslední třetiny jsme šli sice s vedením, ale udržet hráče soustředěné není zase tak jednoduché, dostali jsme dva góly z přesilovky, v jednom případě to byl námaz, jak se řekne lidově. Utkání jsme sice zvítězili v prodloužení, ale mohli jsme ho vyhrát i v normální hrací době.

Fotogalerie

Související články

Ohlasy k zápasu | út 19.3.2019

Je hotovo! raduje se Stloukal