Hradec Králové si po divokém závěru odváží výhru

Rychlý zvrat a nečekaný konec utkání. I tak by se dal popsat rychlý spád hostujících branek ke konci zápasu. Do posledních pár minut už to vypadalo, že se společně s hráči budou z výhry radovat i karlovarští fanoušci. Soupeř z Hradce Králové si však zakončil po svém a ze západu Čech veze vítězství 4:2.
Příprava na sezonu, přát., čt 12.8.2021
Mountfield HK
2:4
1:1, 1:0, 0:3
Branky a nahrávky: 5. Koblasa (Plutnar, Rohan), 27. Plutnar (Kohout, Beránek) – 9. Lalancette (McCormack), 59. Klíma (Lalancette), 59. Lamper (McCormack), 60. Oksanen .
Rozhodčí: Lacina, Micka – Ondráček, Hynek
vyloučení8:5
využití1:2
diváci999
Karlovy Vary: Novotný (Hamalčík) – Parkkonen, Dlapa, Weinhold, Havlín, Rohan, Plutnar – Redlich, Miškář, Průžek, Vondráček (C), Hladonik, Beránek, Koblasa, Černoch, Kohout, Kupčo, Osmík, Šik
Mountfield HK: Kiviaho (Sajdl) – Kalina, Pavlík, Jank, McCormack, Šalda, Čáp – Pilař, Koukal (C), Jergl, Oksanen, Lalancette, Klíma Kel., Sklenář, Štohanzl, Lamper, Jirásek, Morong, Poppel

Úvodní minuty zápasu lépe vyšly Energii. Jako první měl větší šanci Tomáš Vondráček, který hned několikrát po sobě prověřil hradeckého brankáře Kiviaha. K puku se následně dostali i Lvi, ovšem ne nadlouho. V páté minutě využil vyraženého kotouče po Plutnarově střele a odkryté branky Petr Koblasa, který tak otevřel skóre utkání. To se týmu z Hradce Králové nelíbilo a začal se více držet na puku. Z toho vzešlo i první vyloučení na obou stranách. Ondřej Beránek si tak šel sednout nejen za hrubost, ale i za nesportovní chování. Domácí se tak octli v oslabení, kterého hradečtí využili a v deváté minutě skóre dorovnal Christoph Lalancette. Hradci se pár minut poté nabídla další přesilová hra, té se jim už nepodařilo využít. Hra se dále vyvíjela v klidném tempu. Pět minut před koncem se pokusil dostat puk za záda hostujícího gólmana Ondřej Beránek, kotouč ale naneštěstí pro domácí zůstal na brankové čáře. Do konce třetiny se hra spíše přelévala ze strany na stranu.

Druhá dvacetiminutovka začala v duchu vyloučení. Jako první si šel sednout Ondřej Dlapa, za ním po třech vteřinách následoval hostující Christophe Lalancette. Po pauze byli na ledě více aktivnější a dravější hosté. Vyvrcholením bylo nedovolené bránění Zdeňka Čápa na Otakara Šika, který se po pádu dlouho vzpamatovával. Hradecký obránce tak dostal pětiminutový trest a navrch trest do konce utkání. V necelé polovině této části zvýšil skóre Michal Plutnar, který propálil finského gólmana od modré čáry. Energetici si i nadále střežili puk a drželi se v útočném pásmu. O další šanci se pokusil i Jiří Průžek, jenž ujížděl sám na Kiviaha, střela jenom rozezněla brankovou konstrukci. V rámci přípravy došlo i ke střídaní brankářů na domácí straně. Filipa Novotného vystřídal Petr Hamalčík. Východočeští hokejisté hned vyzkoušeli Hamalčíkovu pozornost, obzvláště Ahti Oksanen, kterému se ani nadvakrát nepodařilo mladého gólmana pokořit. Poslední dvě minuty druhé třetiny si v oslabení perfektně pohlídali domácí.

Třetí dvacetiminutovka byla především v hradecké režii. Petr Hamalčík musel od začátku čelit pravidelným náletům lví ofenzívy a několikrát dokázal, proč vloni patřil mezi elitní gólmany Chance ligy. Nejdůležitější pasáž ale přišla až tři minuty před koncem. Michal Plutnar nejprve nezužitkoval nadějnou šanci, následně byl i přes protesty domácí lavičky a publika vyloučen na dvě minuty, a poté začal úřadovat Mountfield. Přesilovku využil Kelly Klíma. Za necelou minutu se Hradec dostal do další šance a očividně rozladěné energetiky zasáhl vedoucím gólem Patrik Lamper. Tečku za zápasem udělal pojišťovací trefou do prázdné branky Ahti Oksanen. Karlovarští tak šňůru výher neprodloužili, jejich prvním přemožitelem v rámci přípravy se stal Hradec Králové.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): „Myslím, že dneska to byl velmi kvalitní přípravný zápas s výborným soupeřem. Od začátku měl zápas velmi vysoké tempo. Hradec začal hrát velmi aktivně a dostával nás pod tlak. Jsem rád, že jsme si s tím dokázali poradit. Začali jsme i zařazovat věci, které se snažíme dělat na tréninku a které budeme chtít do naší hry později zapojit. To bylo velmi pozitivní a i to, že jsme dali dvě pěkné branky. Jediné, co nás na dnešním zápasu mrzí, je naše nedisciplinovanost, která nás dneska stála zápas a táhla se jím tak trochu. V tomto musíme být jednoznačně pevnější, mít lepší mentalitu, nenechat se zbytečně vyprovokovat a nedávat soupeři laciné přesilové hry. Jak je vidět, tak všichni soupeři mají na to velmi kvalitní hráče a tam jsme ten zápas ztratili. Kdybychom vydrželi být zápasem v hlavě, s chladnou hlavou a nepodlehli bychom emocím, myslím si, že by to hodnocení bylo kladné za celý zápas. Takto si myslím, že jsme odehráli 57 velmi kvalitních minut, ale závěr jsme nezvládli v hlavě, což nás mrzí. Je to ale cenná zkušenost do soutěžního období a věřím, že se z toho poučíme a vyvarujeme se tomu.“

Petr Svoboda (Mountfield HK): „Myslím si, že jsme neměli moc dobrý vstup do první třetiny. Vary dnes měly výborný pohyb v průběhu celého zápasu, my jsme tahali za kratší konec. Ve druhé třetině jsme sice měli pár šancí, ale nedali jsme je, i když jsme prohráli 2:1. Za to se nám podařilo dát dvě branky v přesilové hře, což překlopilo skóre na naši stranu. Myslím si ale, že jsme dnes nepodali dobrý výkon a musíme se hlavně zamyslet nad obranným pásmem. Pohyb soupeře nám dělal velké starosti a nebyli jsme schopni uhrát souboje jeden na jednoho. Na tom musíme stoprocentně zapracovat.“