Derby ovládla Plzeň. Dorost se vrací bez bodů

Vítěznou šňůru karlovarským dorostencům utnula Plzeň. Utkání pro energetiky začalo dvojnásobnou početní výhodou, nabídnutou šanci se jim však nepodařilo využít. Krátce před jejím vypršením byl na trestnou lavici poslán Matěj Zeman. Energetici oslabení ubránili a dokonce v něm otevřeli skóre zápasu. Plzeňští mladíci s odpovědí dlouho nečekali a zhruba po minutě vyrovnali ve své početní výhodě, kterou získali po vyloučení Tobiáše Pastora za nedovolené bránění. Před koncem třetiny stejně jako energetici udeřili v oslabení a po první třetině vedli 2:1. Plzeňští si zbytek zápasu pohlídali a do konce utkání ještě dvakrát překonali Michala Oršuláka. Energetici několikrát zahrozili, ale stav utkání se jim zvrátit nepodařilo.
Extraliga dorostu, 4. kolo, so 24.9.2022
Plzeň
4:1
2:1, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky:7. Pittr (Makovec), 19. Beran, 36. Hofrajtr (Benák, Kamas), 41. Beran (Makovec, Pittr) – 5. Zahejský .
Rozhodčí: Turhobr – Tvrdík, Matys
vyloučení5:6
využití1:0
oslabení1:1
střely na branku32:29
diváci44
Plzeň: Mařík (Pavlis) – Holubec, Prošek, Tolar, Hnát, Skala (A), Kamas – Pavlák, Klatovský, Beran, Benák, Matějka, Fábera, Pittr (C), Hofrajtr, Makovec (A), Úbl, Slačík
Karlovy Vary: Oršulák (Psohlavec) – Cipko, Příplata, Holejšovský (C), Postl, Hynek, Dyk, Pelikán – Zeman (A), Pastor (A), David Šilhan, Záhejský, Šimon Šilhan, Poizl, Galnor, Bálek, Váňa

Utkání nezačalo pro modrobílé barvy dobře, již ve druhé minutě musela Škodovka na celé dvě minuty do tří, avšak celou situaci zvládla s grácií. Následně se karta obrátila, přesilovou hru si zahrála také Plzeň, avšak paradoxně ve vlastním oslabení inkasovala. Vít Zahejský se dostal do samostatného úniku a brankáře Maříka následně dokázal překonat rychlou střelou mezi betony. Vedení Karlových Varů ovšem mělo jen krátkého trvání, po 64 vteřinách totiž domácí přispěchali s rychlou odpovědí. Odražený puk si mezi kruhy našel Tomáš Pittr a kapitán domácího celku střelou k pravé tyči poslal puk do sítě. Nedlouho poté si najížděl do pásma podél pravého mantinelu Antonín Klatovský, jeho rána švihem vystrašila gólmana hostí, nicméně ten si svou bližší tyč pohlídal. V závěru první periody domácí ale přece jen skóre dokázali otočit. Rovněž ve vlastním oslabení se nádhernou individuální akcí prezentoval Matyáš Beran. Domácí útočník se dostal do situace jeden na jednoho, s obráncem Karlových Varů si pohrál jako kočka s myší a následně kotouč poslal nechytatelně do branky.

Zkraje druhé části vystřelil z otočky Adam Benák, Michal Oršulák ovšem jeho pokus dobře viděl a puk si našel ve své lapačce. Za hosty se snažil zahrozit Ondřej Postl, který si pohlídal kotouč na hokejce, jeho rána od modré čáry byla šikovně tečovaná, v brance nicméně neskončila. Utkání i ve druhé třetině mělo velmi vysoké tempo, puk létal ze strany na stranu a hra se prakticky vůbec nepřerušovala. Velkou šanci měl posléze Sebastián Pavlák, který se v situaci dvou na jednoho ocitl sám před brankářem, toho i krásně vymíchal, avšak poté smolně trefil jen jeho beton. Krátce za polovinou zápasu jel na Oršuláka Petr Makovec, domácí hráč mířil ke vzdálenější tyči, gólman Varů jeho pokus stačil vyrážečkou zastavit. Následně už indiáni ale přece jen dostali kotouč do sítě. Po velkém závaru vyplaval puk na brankovišti, ten si vzal pod svá křídla Aleš Hofrajtr a před domácím útočníkem byla posléze jen prázdná brána. Hosté mohli bleskově korigovat, Matěj Zeman inkasoval přihrávku na brankoviště, proti jeho ráně se ale skvěle přesunul Matyáš Mařík. Po čtyřiceti minutách tak vedla domácí Škoda o dvě branky.

Do posledního dějství vstoupili indiáni pravou nohou, po 45 vteřinách Petr Makovec oslovil od zadního mantinelu mezi kruhy Matyáše Berana, který z voleje prostřelil Oršuláka podruhé v zápase. Stejný hráč měl na hokejce i třetí branku, na pravém kruhu měl spoustu času i prostoru si připravit střelu, gólman Karlových Varů nicméně tentokrát svůj tým podržel. Neuspěl ani o chvilku později David Slačík, který trefil pouze brankovou konstrukci. Naopak po špatné rozehrávce byl posléze najednou sám před Maříkem Matěj Zeman, rychlou střelou si nicméně na maskovaného muže indiánů nepřišel. Z rychlého brejku dorážel střelu od levého mantinelu Tomáš Pittr, bekhendem vylekal Oršuláka, ten ramenem vytěsnil kotouč těsně nad branku. V poslední šanci neuspěl ani Šimon Šilhan, který šikovně tečoval pobídku Příplaty od modré čáry, Mařík se stačil jen ohlédnout, puk ovšem pro něj naštěstí skončil vedle branky. Škoda Plzeň tak pod taktovkou Jiřího Hanzlíka a Dušana Andrašovského slaví první výhru, Karlovy Vary porazila 4:1.

Jiří Hanzlík (HC Škoda Plzeň): „Po výprasku na Slavii si myslím, že jsme podali velice slušný výkon, hráli jsme týmově. Viděl jsem ve hře pokrok. Samozřejmě, že v mládežnickém hokeji budou vždycky chyby, nicméně jsme měli velmi dobré pasáže hry, kluci byli vnímaví a hráli to, co jsme chtěli. Zaslouženě jsme vyhráli.“

Tomáš Andrys (HC Energie Karlovy Vary):„Do dnešního zápasu jsme vstoupili dobře, vstřelili jsme první branku, avšak od té doby jsme si mysleli, že bude stačit, když na ledě pouze budeme, ale bohužel to nestačilo. Náš výkon vypadal poté, jako bychom tady byli na nějaké exkurzi a Plzeň byla ve všech směrech lepší. Měla větší chuť do hry, byla rychlejší i silnější. Mně připadalo, jako by nás to dnes ani nebavilo.“