HC Energie Karlovy Vary

Juniory vynuloval Milota, body bere Třinec

Ani podruhé v řadě si karlovarští junioři nedokázali poradit s houževnatými Oceláři. Ti jim byli neustále v patách, a tak se energetici jen těžko dostávali do šancí. Když se jim podařilo soupeře setřást, tak narazili na zeď v podobě Jakuba Miloty. Třinecký gólman má velký podíl na pátečním vítězství svého týmu.
DHL Extraliga juniorů, 39. kolo, pá 13.1.2023
Karlovy Vary
Oceláři Třinec
0:3
0:1, 0:2, 0:0
Branky a nahrávky: 6. Cedzo (Andrle, Pospíšil), 23. Sikora (Bartoš, Pospíšil), 33. Sikora (Šutý, Andrle) .
Rozhodčí: Hucl, Kosnar – Rubáš, Baxa
vyloučení3:5
využití0:0
oslabení0:0
střely na branku20:32
diváci88
Karlovy Vary: Dybal (Pavlovic) – Vogel, Dorot (C), Smýkal, Anton, Tůma, Zolnaj, Kočí (A), Beran, Cipko – Kusak, Handl, Adámek, Babeliak, Váňa, Šmajda (A), Varvařovský, Skuhravý, Pastor
Oceláři Třinec: Milota (Král) – Kareš (C), Kremnický, Pospíšil, Andrle, Buják, Hrůzek (A), Volas – Sikora, Pánek, Šilar, Šutý (A), Bartoš, Spěváček, Gerych, Pohludka, Holinka, Cedzo, Moškoř, Jobánek

Komentář k utkání

V úvodní třetině museli energetici čelit tlaku třineckých mladíků, kteří se zmocnili kotouče a nechtěli se ho vzdát. Ve čtvrté minutě měli možnost Oceláři otevřít skóre při trestném střílení, kterého se ujal Petr Sikora, který chtěl poslat kotouč do branky kolem tyčky, ale Dybal jeho úmysl přečetl a mezírku utěsnil. I přesto se prvního gólu přece jenom dočkali Třinečtí, když se Adamovi Cedzovi podařilo vyzrát na bránící hráče i Adama Dybala. Vyrovnávací brance z hole Jakuba Vogela stála v cestě lapačka Jakuba Miloty. Clonu, kterou vytvořili hráči projíždějící před Dybalem, chtěl využít Patrik Volas, ale karlovarský gólman se rychle zorientoval a včas sklapl betony. Na Milotu si nepřišel ani Boris Babeliak, který v mezikruží získal kotouč, ten po jeho ráně skončil v Milotově náruči. Třinečtí se dost často drželi před Dybalem, ale jejich střely končily bloky bránících hráčů nebo na Dybalových betonech. Na Milotovi si na druhé straně krátce po sobě vylámali zuby i Michal Kusak a David Varvařovský. V závěru třetiny ustáli energetici tlak svých hostů, kteří měli k dispozici početní výhodu.

Ani ve druhé třetině se Oceláři od kotouče moc neodlučovali. Neustále dotírali před Dybalem a pokud se karlovarským mladíkům podařilo kotouč vybojovat, tak jim byli okamžitě v patách, aby si ho mohli vzít zpět. Hra se chvílemi dost rychle přesouvala mezi pásmy. Větší pohotovost měl Adam Dybal, před jehož klecí byli třinečtí mladíci usazeni poměrně často. Ve dvacáté třetí minutě setřásl energetiky Petr Sikora a využil Dybalova přesunu a poslal kotouč do odkryté části branky. Krátce na to měli energetici šanci změnit skóre v početní výhodě. Oceláři však svým hostitelům nedovolili, aby se usadili před Milotou. K brance hostů se energetici dostali zhruba v polovině přesilovky a své štěstí zkoušel Matyáš Adámek, kvůli dotírání hostujících hráčů střílel z úhlu a Jakub Milota byl připraven. Neprošla přes něj ani dělovka, kterou od modré poslal Tadeáš Tůma. Naopak energetici museli stíhat Robina Gerycha, který ujížděl sám na branku. Svůj kousek zopakoval po chvíli ještě jednou, ale ani napodruhé neuspěl.

Tlak Ocelářů se vystupňoval při následné přesilovce, ale karlovarští junioři ukázali, že statistiku ubránění oslabení vedou právem a svou branku brání až do roztrhání těla, což předvedl například Samuel Šmajda, který poté co zblokoval dělovku jednoho z hostů, zůstal ležet na ledě a jen těžko se zvedal. Po dnešním utkání ostatně budou energetici jako omalovánky, protože bloků předvedli opravdu hodně. Ani toto nasazení nakonec nezabránilo další trefě, kdy po jedné z akcí hostí byli všichni na jedné straně branky, kde Adam Dybal zasahoval a Petr Sikora využil tohoto zmatku a stihl poslat získaný kotouč do té části branky, před níž zůstal sám. Po tomto gólu byli energetici uzamčeni na delší dobu v pásmu, ale tlak ustáli.

V poslední části se karlovarští mladíci stále častěji dostávali do pásma, ale vzhledem k tomu, že měli neustále v patách minimálně jednoho nebo dva protihráče, nezůstávali na kotouči tak dlouho, aby mohli vytvářet útočné akce. I třinečtí hráči blokovali střely svých soupeřů a Jakub Milota karlovarským střelcům zvyšoval tlak svými zákroky. Jako například když si povyjel proti dělovce Mattea Kočího, která mířila do rohu branky a sundal ji lapačkou ze vzduchu. S blížícím se závěrem utkání sice energetici dotírali stále víc, ale Oceláři byli odhodláni si výsledek utkání pohlídat. Necelé tři minuty před koncem sáhl trenér karlovarských juniorů k power-play. Vypadalo to, že když Matyáš Adámek prostřelil hradbu před brankou, přijde gólová radost, ale poslední slovo měl opět Jakub Milota, který kotouč zachytil. Proti Milotovi se neprosadil ani Boris Babeliak a další z dělovek Mattea Kočího po odrazu od betonu skončila v ochranné síti. Power-play uťalo oslabení karlovarských a Adam Dybal se vrátil do branky. Do konce utkání se už zádný z hráčů neprosadil. Podruhé v řadě se tak z vítězství ve vzájemném duelu radovali třinečtí junioři.

Ohlasy trenérů

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): Chtěli bychom pogratulovat soupeři k jednoznačnému a zaslouženému vítězství. Dneska byl lepší individuálně i týmově. Naše sestava, kterou jsme měli v utkání k dispozici, bohužel neprokázala potřebnou konkurenceschopnost.

René Mucha (HC Oceláři Třinec): Musím pochválit celý tým. Šlapali jsme od začátku. Byli jsme lepší a aktivnější od první třetiny. Hlavně ve druhé třetině se to projevilo gólově. Jsme rádi, že ve třetí třetině jsme ustáli těch pár vyloučení, které jsme měli. Myslím si, že jsme po zásluze vyhráli.