Branky v závěru na zvrat nestačily, Jihočeši berou první vítězství

1. SF: České Budějovice - Energie 3:2 (1:0, 0:0, 2:2)
Do historicky prvního semifinále nevstoupili Karlovarští tou správnou nohou a na jihu Čech prohrávali již o tři branky. Energetici dlouho nemohli najít recept na výbornou českobudějovickou obranu v čele s Turkem, jehož domácí neprůstřelnost ukončil až v 54. minutě Milan Procházka. Branka Michal Dobroně v poslední vteřině již byla pouze pozvánkou k zítřejší odvetě, která startuje v 17:25.
O2 extraliga, SF1, pá 21.3.2008, Budvar Aréna
České Budějovice
3:2
1:0, 0:0, 2:2
Branky a nahrávky: 7. Vydarený (Vak), 44. Brabenec (Veselý), 50. V. Hübl - 54. Milan Procházka (Mudroch), 60. Dobroň. Rozhodčí: Šindler, Homola - Pešek, Šátava. Vyloučení: 5:6. Využití: 1:1. Diváci: 6421. Průběh utkání: 3:0, 3:2. Stav série:1:0 .
České Budějovice: Turek - Mucha, Gřegořek, Toman, Vydarený, Sičák, Frolo, F. Novák - Hudec, Brabenec, Sailer - Hřebejk, Šimánek, Kotrla - Gulaš, Vak, Veselý - Kůrka, V. Hübl, L. Květoň.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Mudroch, Řezníček, Němec, Duben, Grof, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Skladaný - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - V. Polák, Pech, Hluchý.

Semifinále play-off - odpovědost, nervozita, ale i nasazení a nefalšovaná radost. To všecho bylo k vidění hned v první třetině úvodního zápasu semifinálové série mezi hokejisty HC MOUNTFIELD a karlovarskými Energetiky. Oba celky začaly důležitý zápas s notnou dávkou odpovědnosti, ale také s nasazením. K vidění nebyly ani tak chyby, jako spíš dobré kombinační akce. Už ve druhé minutě dokázala ujet dvojice Lukáš Květoň - Tomáš Frolo na jediného obránce domácích. Prvně jmenovaný zvolil střelu zápěstím a neudělal dobře. Mensatora v brance příliš nevylekal.

Podobně chtěli kontrovat i hosté a ukázat, že i s nimi se musí v tomhle duelu počítat. Hlouch našel přihrávkou zpoza branky Poláka a ten nedokázal propasírovat puk za záda Roman Turka. Běžela pátá minuta utkání a po mantinelu se protáhl uzdravený Tomáš Kůrka. Jeho střela z pravé strany klužiště už Mensatora musela docela viděsit. Říká se do třetice všeho dobré. Faul Melenovského nabídl Jihočechům početní výhodu a ti ji dokázali využít. I když se jim v první polovině přesilovky příliš nevedlo, ve druhé si to vynahradili. Vak našel svou nahrávkou najíždějícího Reného Vydareného, ten se před brankou otočil a mezi betony brankáře Mensatora procedil kotouč za brankovou čáru - 1:0. Co následovalo? Právě ta nefalšovaná radost. Psala se sedmá minuta utkání a domácí celek měl zápas skvěle rozehraný.

Jenže po obdržené brance se hosté trochu zvedli. Herně, i šancemi a kolem poloviny úvodní části zatrnulo domácím fandům při šancích Hluchého, jenž pálil mezi kruhy a taky Košťála, který se tísněn dostal k zakončení na hranici brankoviště a jen Turkův beton zabránil nejhoršímu. Tedy nejhoršímu z podledu domácích příznivců. Zbytek třetiny se dohrával více či méně bez větších šancí. Vary měly více možností hlavně díky třem přesilovkám, ale z nich nijak výrazně zkušeného českobudějovického gólmana neohrozily.

I po druhé části hry byl stav stále 1:0 pro domácí. Ovšem mohl se výrazně změnit. Ať už to bylo na jedné, či druhé straně. Protože jestli v první třetině chvíli trvalo, než se jeden z týmů dostal do nějaké šance, v té druhé mohl hned po necelé minutě srovnat karlovarský Kumstát, který si narazil na útočné modré se Skuhravým, a řítil se z úhlu sám na Turka. Zkusil vystřelit pod horní tyčku, ale českobudějovický gólman byl pozorný. Domácím chvíli trvalo, než se dostali do provozní teploty a do šancí, ale poté ve druhé části hry dominovali.Ve 23. minutě střílel Gřegořek, ve 29. tvrdě vypalil Šimánek. Vždy stál v cestě Mensator. Ve 31. minutě měli další velkou šanci Varští. Jenže situace tří útočících hráčů proti jednomu obránci se řeší lépe než ji vyřešili Prošek s Procházkou. První nahrával, druhý z voleje střílel a Turek stál, kde měl.

Touhle šancí skončily možnosti hoostů ve druhé třetině. Dál už se projevovali jen fauly nebo ke smůle Hluchého zraněními. Právě Hluchý skočil do střely Gřegořka a přišel o všechny dolní zuby a byl převezen do nemocnice. Jihočechům hra v početní výhodě příliš nešla. Jen ve druhé půlce třetiny hráli dvakrát ve dvojnásobné přesilovce, ale nic z ní nevytěžili. Nejblíže byl Kůrka ve dvou šancích, ale ani jednou se neprosadil. I proto byl stav po druhé části stále nejtěsnější možný.

Posledí třetina začala střelou hostujícího Hanzlíka, ale pokračoval hlavně góly hostitelů. Ještě ve 42. minutě trefil Kristek tyčku, ale pak úřadovali svěřenci trenéra Josefa Jandače. Čas 43:35. Ondřej Veselý se vrátil z trestné lavice a hned zachytil nahrávku Kumstáta. Posunul puk na Brabence, ten mu ho na modré přenechal a Veselý tvrdě vypálil. Společnou kombinaci dokonal Kamil Brabenec, který vyražený touš uklidil s trochou štěstí za Mensatora - 2:0. Ve 47. minutě si nejprve zkusil vypálit na soupeřova brankáře Viktor Hübl, aby se za chvíli radoval z gólu. V čase 49:31 zachytil naivní vyhození Grofa zpoza branky a nevídanou bombou zvýšil vedení svého celku. - 3:0

Poté se však domácí trochu stáhli a soupeř z trochou štěstí snížil. V 54. minutě střílel od modré Mudroch a jeho střelu tečoval Milan Procházka. Puk přeletěl překvapeného Turka a sebral mu tím další možnou nulu v domácích zápasech v play-off. Drama ale mělo ještě vrcholit? Zdá se podle výsledku. Podle hry už ne. Hosté ještě měli nekolik velice slibných šancí, ale vše likvidoval pozorný Turek. Dvě minuty pře sirénou zkusili hosté power-play, ale prázdná brána nebyla pro domácí snadný terč. I přes několik šancí se do ní netrefili. Naopak Dobroň těsně před konce napřáhl na modré a se sirénou dopravil puk do sítě - 3:2.

Milan Černý (České Budějovice): Hráli jsme hodně dobře, zodpovědně dozadu, povedlo se nám vstřelit branku. Neupadli jsme do nějaké pasivity, takže jsme dokázali přidat další dvě. Ten závěr nás nijak psychicky nedeptal, protože jsme si věřili, že to prostě uhrajeme, a ten druhý gól byl vlastně až v poslední vteřině, takže si myslím, že jsme to odehráli s přehledem. Dali jsme pěkné góly, trochu nás jen mrzí neproměněné přesilovky pět na tři. Ale myslím, že tam tomu přispěla i kvalita ledu.

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): Domácí vyhráli zaslouženě. V tom zápase byli aktivnější, my jsme se dlouho nemohli střelecky prosadit a naše produktivita byla dost bídná. Jsme rádi, že jsme alespoň odčarovali Turka, snad to bude zítra lepší. Je však také pravda, že těch šancí moc nebylo; byl tam samostatný nájezd Petra Kumstáta, možná další dvě tři šance, ale to je málo. Byli jsme málo hladoví po góle, málo agresívní, ale je to také otázka toho, co vám soupeř dovolí. Je to 1:0, hraje se na čtyři vítězství, takže z toho neděláme žádné závěry.