Defenzivní partii ztratila Energie v prodloužení

HC Energie - HC Oceláři Třinec 2:3pp (1:1, 0:0, 1:1 - 0:1)
I v nové sezoně potvrdili třinečtí Oceláři, že se jim ze západu Čech daří vozit body. Díky pečlivé defenzivě podpořené brankářem Čechmánkem vybojovali na ledě Energie 2 body za výhru v nastaveném čase. Karlovarským nebyl nic platný ani fakt, že v zápase dvakrát vedli. Svou první branku v sezoně zaznamenal obránce Ondřej Němec (na snímku).
O2 extraliga, 10. kolo, út 30.9.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
Oceláři Třinec
2:3p
1:1, 0:0, 1:1 - 0:1
Branky a nahrávky: 5. Němec (Skuhravý, Kumstát), 53. Melenovský (Řezníček, Kristek) - 16. Sekeráš (Peterek, Michálek), 55. Kanko (Výtisk), 64. Polanský. Rozhodčí: Hribik - Kreutzer, Polonyi. Vyloučení: 9:8, Moravec (TRI) 10 min OT. Využití: 2:1. Diváci: 3180. Střely na branku: . Průběh utkání: 1:0, 1:1, 2:1, 2:3.
Karlovy Vary: Mensator - Jiří Hanzlík, Němec, Řezníček, Grof, Dobroň, Mudroch, Duben, Prošek - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Milan Procházka - Bílek, Skladaný, Hluchý - Zucker, Zaťovič, Dej
Oceláři Třinec: Čechmánek - Sekeráš, Výtisk, Andersons, Malec, Vosátko, Gureň - Hašek, D. Moravec, Kováčik - Tomík, Peterek, Martynek - Melichárek, Polanský, Kanko - Hrňa, Podešva, Pavelek

Proti jednomu ze svých méně oblíbených soupeřů nemohli Karlovarští vyvinout takový úvodní nápor, jaký by si představovali, naopak při vyloučení Dobroně se museli sami bránit. Více nebezpečí než střelu Sekeráše však Třinečtí nevymysleli a již ve čtvrté minutě se role obou týmů prohodily. Zucker si svým dravým průnikem vybojoval přesilovou hru, ve které Ondřej Němec od modré čáry parádně trefil nekryté místo Čechmánkovy branky.

Přes nepříznivý stav si hosté i nadále zakládali na pečlivé obraně a iniciativu přenechali nabuzeným energetikům. Sami pak trpělivě vyčkávali na chyby domácích a následné možnosti protiútoků, jak to v deváté minutě předvedl Zdeněk Pavelek. Vyrovnat ale Oceláři dokázali až díky prohřeškům domácích hokejistů.

S přesilovkovou pumelicí Róberta Tomíka si Mensator s vypětím všech sil ještě poradil, hůře pro Karlovarské bylo ale po dvou minutách. Dlouhou početní výhodu 4 proti třem v jejím závěru využil Lubomír Sekeráš a bylo vyrovnáno. Přestože pak Čechmánek ve zbytku třetiny čelil několika ošemetným situacím, skóre se již neměnilo.

Podobná situace, v jaké uspěli hosté, se v úvodu prostřední části naskytla i domácím. Po zákrocích Pavelka a Vosátka čekalo energetiky 103 vteřin výhody dvou mužů v poli. Jak už ale při zápasech s hokejisty z nejvzdálenější extraligové výspy bývá obvyklé, zastavovaly se puky o těla srdnatě bojujících obránců a k samotnému Čechmánkovi doletěly jen velmi zřídka. Lépe se domácím vedlo v klasické přesilovce v polovině třetiny, kdy tečované střele Kristka chyběly jen centimetry.

Když už hosté dostali konečně šanci hrát v plném počtu, počínali se mnohem lépe než v třetině předchozí. Jejich tlak museli energetici často řešit vyhozením přes všechny čáry, nebezpečné teči Martynka ani tyčky nastřelené Polanským přesto zabránit nedokázali. Převahu hostů ukončil až Moravcův faul okořeněný desetiminutovým osobním trestem.

Následná přestávka opět změnila poměr sil na ledě a třinecký gólman si po předešlých volnějších chvílích připsal řadu obtížných zákroků. Vyznamenal se především proti domácímu Košťálovi, jemuž nejprve zmařil dorážku Němcovy rány a o několik chvil později i střelu po ukázkovém pasu Skuhravého.

Pasáž hry protkanou řadou vyloučení pak odstartovaly dva nedovolené zákroky na straně domácích, největší příležitost hostů v těchto chvílích se přesto paradoxně zrodila v rovnovážném počtu hráčů na ledě. Martynkovo vystihnutí domácí rozehrávky a následný pokus z ideální pozice ale rázně uťal Mensatorův zákrok.

To domácí byli v přesilové hře úspěšnější. Při střele Marka Melenovského si jinak výborný Čechmánek vybral slabší chvilku, puk mu po nejistém zákroku lapačkou proskákal mezi betony a pomalu se došoural za brankovou čáru. Dolní Kamenná se však neotřásala dlouho. Poté, co Hluchý nepotrestal další Čechmánkovo zaváhání a poslal puk jen kousek vedle prázdné branky, předvedl na druhé straně Petr Kanko učebnicový bekhendový blafák po hrubce domácí obrany. Obě mužstva pak přečkala jedno další oslabení, a o lepším z nich tak mělo rozhodnout prodloužení či samostatné nájezdy.

Na karlovarskou parádní disciplínu z loňské sezony ovšem nakonec nedošlo. Minutu a půl před koncem prodloužení vylákal Jiří Polanský Mensatora k tyči, bleskurychle objel branku a puk poslal do sítě dříve, než se karlovarský gólman stačil přesunout. Třineckému mužstvu tak zařídil dlouhou ale šťastnou cestu domů.

Josef Paleček (Karlovy Vary): Nejsem spokojen ani s výsledkem, ani s předvedenou hrou. Za stavu 2:1 jsme udělali trestuhodnou chybu, to se nesmí stát. Byli jsme pomalejší a neměli jsme takové nasazení jako soupeř. Jede bod, který jsme získali, jsme si ani nezasloužili.

Jiří Juřík (Třinec): Diváci viděli pěkné utkání s několika krásnými momenty. Na Karlovy Vary umíme zahrát, byť jsme dvakrát prohrávali. Domácím výborně vyšly přesilové hry, ale my jsme dokázali odpovídat. Chci vyzdvihnout obětavost našeho mužstva, kluci hodně chtěli vyhrát. V prodloužení předvedl Polanský jeden ze svých kousků.