Dorostenci vstali z mrtvých a získali první finálový bod

HC Energie Karlovy Vary – HC Oceláři Třinec 4:3pp (0:1, 1:1, 2:1 - 1:0)
Mladí energetici v prvním utkání finálové série statečně bojovali s Oceláři z Třince, dlouho to ale vypadalo, že to na výhru stačit nebude. Karlovarští však dokázali zásluhou Molnára a Vaňka dvakrát snížit, a 11 sekund před koncem poslal Radomír Vaněk svým druhým gólem zápas do prodloužení. V něm se trefil Hroch, a Energie se tak v sérii ujala vedení, a k zisku titulu už stačí jediná výhra. Druhý zápas finále se hraje v úterý 2.4. od 16:00 v Třinci.
Extraliga staršího dorostu, F1, ne 31.3.2013, KV Arena
Oceláři Třinec
4:3p
0:1, 1:1, 2:1 - 1:0
Branky a nahrávky: 27. Molnár (Bláha), 48. Vaněk (Gorčík, Dvořák), 60. Vaněk (Kohout), 65. Hroch – 3. Heider, 25. Zahradníček (Jašek, Růžička), 47. Růžička (Pisarik, Jašek). Rozhodčí: Souček, Lacina – Rozlílek, Štofa. Vyloučení: 6:9. Využití: 0:1. Střely na branku: 31:34. Diváci: 579. Průběh utkání: 0:2, 1:2, 1:3, 4:3. Stav série: 1:0.
Karlovy Vary: Frček – Vaněk, Michálek, Blaha, Dvořák, Veverka, Rulík, Binias, Osmík – Rubeš, Šafář, Gorčík – Beránek, Janata, Jirušek – Kohout, Hroch, Molnár – Dimitrov, Petrov, Pfister
Oceláři Třinec: Svoboda – Pisarik, Mičulka, Stránský, Zahradníček, Bartoň, Walaski, Heider, Cienciala – Kovařčík, Růžička, Kovařčík, Christov, Pěnčík, Kofroň, Trčka, Motloch, Kasala, Lorek, Pala, Jašek

V úvodu prvního zápasu finálové série byli aktivnější hosté, kteří se také už po dvou minutách dokázali prosadit, když nahození Petra Heidera ze středního pásma překvapilo brankáře Frčka. Vzápětí se před brankou zjevil Kovařčík, gólman Energie si ale tentokrát poradil. Domácí se k vážnějšímu ohrožení Svobodovi klece dostali až po sedmnácti minutách hry, Beránkův bekhend ale brankář vyrazil. O chvíli později pálil znovu Beránek, Svoboda ale vykopl jeho střelu betonem, a uchránil svému týmu jednogólové vedení.

To mohl na začátku druhého dějství navýšit Jašek, poloprázdnou branku ale netrefil. Ve 25. minutě hrál ale Třinec v početní výhodě, a Jan Zahradníček z úhlu překonal Frčka podruhé. O dvě minuty později vrátil domácím naději Alexandr Molnár, který vystřelil z otočky, a snížil na 1:2. Energetiky vstřelený gól nakopl, přes obrannou hráz soupeře se ale dostávali ztěžka. Oba týmy měly poté v dalším průběhu třetiny k dispozici po jedné přesilovce, skóre se ale neměnilo.

Domácí se dál snažili, Svobodu ale nepřekonali ani při velké skrumáži v brankovišti. Třinec zase mohl přiblížit k výhře Kovařčík, jehož nájezd ale domácí brankář zneškodnil. Ve 47. minutě už ale Frček kapituloval, když se dorážkou prosadil Marek Růžička. Energie ale zareagovala bleskurychle, když ani ne o minutu později propadlo nahození Radomíra Vaňka za záda gólmana. V 58. minutě jel sám na Svobodu Molnár, puk mu ale sjel z hole.

V závěru domácím nezbylo nic jiného než to zkusit v šesti bez brankáře. A vyplatilo se. V čase 59:49 napřáhl Radomír Vaněk z mezikruží, a trefil horní roh branky. V prodloužení měl navrch domácí tým, a v 65. minutě přišel rozhodující moment. Daniel Hroch obkroužil třineckou svatyni, a poslal kotouč do sítě. Energetici se tak v sérii ujali vedení 1:0 na zápasy.

Václav Eismann (HC Energie Karlovy Vary): S výsledkem musíme být maximálně spokojeni, protože utkání jsme začali v křeči. Finále extraligy, diváci, to vše byly pro hráče nové věci a podepsalo se to na nich. Soupeř se navíc šťastnou brankou dostal do náskoku, a to ho uklidnilo. Naši hráči ale v závěru obrovskou silou vůle a charakterem dokázali diváky dostat do varu a Dan Hroch po geniální akci opět rozhodl v prodloužení. Teď se pokusíme vyhrát jeden zápas v Třinci.

René Mucha (HC Oceláři Třinec): Taková porážka vždycky zamrzí. V semifinále jsme štěstíčko měli, dnes ne. Vidíte, že zápas může být o jediném vyhozeném puku. Myslím si, že jsme hráli dobře. Kluci plnili to, co jsme si řekli, a trochu nám pomohl nervózní domácí brankář. Mrzí mě, že ve chvíli, kdy jsme to měli uklidnit, jsme vždycky udělali útočný faul nebo nějaké netaktické střídání, a tím jsme soupeře dostali zpátky do hry. Myslím, že jsme měli déle udržet náskok o dvě branky.