Energie neproměňovala šance a přenechala Třinci všechny body

HC Energie Karlovy Vary - HC Oceláři Třinec 2:5 (2:1, 0:3, 0:1)
V úvodním extraligovém vystoupení na domácím ledě podlehli energetici třineckým Ocelářům. Zápas 2. kola přitom dobře rozehráli, otočili nepříznivé skóre a za stavu 2:1 měli řadu gólových příležitostí. Neproměnění trestného střílení či dvojnásobné přesilovky je však nakonec stálo bodový zisk. Třinec v zakončení prokázal mnohem větší efektivitu, skóre opět otočil a soustředěným výkonem prodloužil svou úspěšnou sérii proti karlovarským hokejistům.
Tipsport extraliga, 2. kolo, ne 16.9.2012
Oceláři Třinec
2:5
2:1, 0:3, 0:1
Branky a nahrávky: 13. Kohn (Skuhravý, Zucker), 16. Zucker (Skuhravý) - 3. Květoň (Peterek, Zíb), 29. Růžička (Bonk), 29. Květoň (Galvas, Adamský), 38. Růžička (Hrabal, Bonk), 60. Bonk (Růžička, Hrabal). Rozhodčí: Svoboda, Hodek - Pouzar, Bádal. Vyloučení: 4:6. Využití: 0:2. V oslabení: 0:0. Diváci: 2887. Střely na branku: 45:39. Průběh utkání: 0:1, 2:1, 2:5.
Karlovy Vary: Závorka - Kohn, Gřegořek, Látal, Gulaši, Gründling, Prošek, Kloz, M. Rohan - Zucker, Skuhravý, Košťál - Kumstát, Pech, Zaťovič - Pohl, Keith, Skladaný - Koblasa, Vachovec, T. Rohan
Oceláři Třinec: Hamerlík – Zíb, Hrabal, Roth, Galvas, Lojek, Klouček, Ovčačík – Růžička, Bonk, Varaďa – Květoň, Peterek, Adamský – Klimenta, Polanský, Rákos – Hrňa, Zagrapan, Orsava - Podešva

Začátek zápasu vyšel lépe Ocelářům, kteří hned v úvodu první třetiny hráli přesilovku. David Květoň dostal přihrávku zpoza branky, a otevřel skóre utkání. Krátce poté se snažil před Hamerlíkem dorážet Zaťovič, hostující gólman si však poradil. V 7. minutě se dostal do úniku Kumstát, bekhendovou střelou však Hamerlíka nepřekonal.

Převahu měl Třinec, kterému pomáhal chabý výkon domácí obrany. Postupně se ale hra vyrovnala, a puk měli na hokejkách častěji energetici. Odměna za jejich aktivitu přišla ve 13. minutě. Dustin Kohn vystřelil z levého kruhu, a puk propadl do sítě.

Domácí byli nadále aktivnějším týmem, a tak se krátce po vyrovnávacím gólu dokázali prosadit znovu. Puk se odrazil k volnému Davidu Zuckerovi, a ten ho poslal do odkryté klece. Třinečtí sice měli světlé chvilky, Závorku v brance Energie ale výrazněji neohrozili. V závěru první třetiny začali hosté trochu ztrácet nervy, což vyústilo v to, že měla Energie po první přestávce dvouminutovou přesilovku pět na tři. Využít jí ale nedokázala.

Druhá perioda nabídla hodně zajímavý hokej. Vyrovnat mohl Růžička, jeho dorážka ale skončila mimo. Na druhé straně se do jasné gólovky propracoval Zaťovič, když si narazil puk s Kumstátem, sám před Hamerlíkem ale zaváhal. O několik sekund později Polanský sevřel puk směřující za brankovou čáru, a bylo nařízeno trestné střílení. Toho se ujal Pohl, s jeho střelou ale brankář Třince problém neměl.

Zato Závorka v domácí svatyni problémy měl. Ve 29. minutě ho totiž střelou z levého kruhu překonal Martin Růžička. A o pouhých devatenáct sekund později se Oceláři dostali znovu do vedení. Galvas našel Davida Květoně, který vstřelil svůj druhý gól v zápase. Karlovarští mohli odpovědět vzápětí. Vachovec za brankou obral o puk Hamerlíka, a našel před prázdnou brankou Koblasu, který ale svou příležitost trestuhodně zahodil.

Obrat Oceláře pochopitelně nabudil. Na ledě proto měli najednou víc prostoru právě oni. Domácím dělala problém rozehrávka a přechod přes modrou čáru. A navíc chybovali i v obraně. Třinec hrál přesilovku, při které se kotouč po střele od modré odrazil k nepokrytému Martinu Růžičkovi, který ho dorazil za bezmocného Závorku.

Třetí dějství začala aktivněji Energie, její hráči ale neměli příliš přesnou mušku. Iniciativu tak znovu převzali hosté, jejichž akce ale také moc vzruchu nepřinesly. Do dobré příežitosti se 46. minutě dostal Zaťovič, jehož bekhend Hamerlík vyrazil. Po Zuckerově střele se zase snažil dorážet Skuhravý, brankář ale puk včas zalehl.

Domácí se snažili, přes pozornou obranu soupeře se ale prosazovali jen těžko. Nervozita energetiků se přenesla i na diváky. Ti se dožadovali odpískání několika nedovolených zákroků, a když se jich nedočkali, začali pět ne zrovna pochvalné chorály na adresu rozhodčího. V ojedinělé šanci se ocitl Zaťovič, jenž tečoval Gulašiho střelu. Hamerlík ale puk zachytil.

Definitivně mohl rozhodnout Polanský, který se při přesilovce zjevil u pravé tyče. Závorka však vytěsnil puk betonem mimo. V závěru domácí odvolali brankáře, a zkusili to s šesti hráči v poli. Třicet sekund před koncem dostal přihrávku na modrou čáru Radek Bonk, a nikým nehlídán dojel s kotoučem až do branky. Třinečtí Oceláři si tedy z Karlových Varů odvážejí tři body.

Vladimír Kýhos (HC Energie Karlovy Vary): Po Spartě jsme narazili na další tým nabitý osobnostmi, které budí respekt. Ze začátku jsme působili ustrašeně a dostali laciný gól. Pak jsme však soupeře dostali pod tlak, otočili skóre a byli jsme lepší. Stejně jako na Spartě jsme ale za jednogólového vedení nedokázali přidat další branku, která by nás uklidnila. Nedali jsme přesilovku 5 na 3, Petr Pohl neproměnil trestné střílení... Dva rychlé inkasované góly s námi pak psychicky zamávaly, mužstvo ztratilo zarputilost. Na hře Třince bylo vidět, že je to zkušené mužstvo. Myslím, že bude hrát na špičce tabulky.

Pavel Janků (HC Oceláři Třinec): Měli jsme dobrý vstup do utkání, vedli 1:0 a měli další šance. Pak daly Karlovy Vary dva góly, otočily výsledek a byly lepší. I díky přesilovkám nás dostaly pod tlak. Myslím, že zápas rozhodla neproměněná přesilovka 5 na 3. My jsme pak skóre znovu otočili a vítězství si už pohlídali. Celý náš tým ve druhé a třetí třetině podal dobrý výkon, vyzdvihnout bych chtěl brankáře Hamerlíku a první pětku s Martinem Růžičkou a Davidem Květoněm.