Energie obrala Bílé Tygry o dva body

Po páteční demolici Vítkovic zavítali v neděli do KV Areny liberečtí Tygři, kteří měli formu Energie prověřit daleko výrazněji s jasným cílem. Jejich lovecký instinkt pořádné šelmy pomýšlel jedině na tříbodové vyplenění zdejšího svatostánku. Ve vyrovnaném souboji však nakonec musely rozuzlení přinést až nájezdy, v nichž domácí hráči Severočechy doslova vyškolili, čímž si vybojovali druhý bod.
Tipsport extraliga, 26 (TV), ne 8.12.2019, KV Arena
Liberec
3:2sn
2:0, 0:0, 0:2 - 0:0
Branky a nahrávky: 4. Flek (T. Rachůnek, Gríger), 10. Koblasa (Kohout, M. Rohan), rozh. náj. T. Rachůnek – 44. Filippi (Birner, L. Hudáček), 60. Birner (Šmíd).
diváci3313
Karlovy Vary: F. Novotný – Šenkeřík, Stříteský, Graňák (C), Plutnar, D. Mikyska, Eminger, M. Rohan – T. Rachůnek (A), Gríger, Flek – Šik, T. Mikúš, O. Beránek – Šafář, Raška I, T. Kubalík – Koblasa, Černoch, Kohout.
Liberec: Hrachovina – Knot, Šmíd (A), Graborenko, Derner, Kolmann, T. Hanousek – Birner (A), L. Hudáček, Ordoš – Lenc, Filippi, Marosz – M. Zachar, P. Jelínek (C), L. Krenželok – Šír, A. Musil, J. Vlach – D. Špaček.

Utkání se rozběhlo v solidním tempu. Liberec se po vyhraném vhazování ihned natlačil do útočné třetiny a snažil se Novotného zaskočit, vzápětí však domácí při rychlém brejku ukázali hostům, že budou muset myslet také na zadní vrátka. Poprvé Tygrům zatrnulo ve druhé minutě poté, co Beránek při dorážení nastřelil tyč zcela odkryté branky. Liberec se po chvíli nestačil za domácími otáčet. Hned vzápětí Koblasa nevyužil parádní sólové akce, kdy se prokličkoval až před branku, ale mrzet jej to nemuselo, protože těsně po vystřídání se ocitl na přední hraně kruhu osamocený Jakub Flek, který zachoval chladnou hlavu a zavěsil puk do sítě nad ležícího Hrachovinu. Hned po vhazování mohl rovnou přidat druhou branku Beránek, jehož pokus ale brankář Liberce vytěsnil do rohu kluziště.

Tlak Energie stále ne a ne uvadat. Po krásné kombinaci třetí formace orazítkoval jednou střelou obě tyčky Jiří Černoch a po něm v přečíslení zakončoval hodně nebezpečně Gríger. A když už to začínalo vypadat, že Liberec hru uklidnil, vrhl se do útoku Kohout, který sjel s pukem do rohu kluziště a z otočky našel bravurním pasem před prázdnou brankou neomylně zakončujícího Petra Koblasu. Ke konci třetiny měl ještě velkou šanci obránce hrající v útoku, Ondřej Šafář, který v přečíslení po skvělé přihrávce ve skvělé pozici síť nerozvlnil, díky výbornému Hrachovinovi. Snad ještě více byli domácí nebezpeční při závěrečné početní výhodě, ale třetí branku už v prvním dějství oslavit nestihli.

Druhá část byla z obou stran podstatně opatrnější. Oba celky ubraly na rychlosti a snažily se hrát dobře odzadu. Mužstva se po částech střídala v držení puku a nějakém souvislejším okupování útočného pásma, ale k žádným větším šancím nebo tlaku to nevedlo. Když se utkání přehouplo do své druhé poloviny, začali hosté dostávat Energii trochu pod tlak a vytvářet si stále větší šance. Tu největší si vybojoval Jelínek, který vystihl rozehrávku domácích, ale z blízkosti nepropasíroval puk za Novotného. Domácí se z tohoto sevření ale dokázali vymanit dříve, než se Tygři definitivně zakousli, a tak se ve druhé částí stav nakonec neměnil.

Ve třetí třetině si týmy divoce vyměňovaly kotouč a nikdo nemohl přes veškerou snahu hru trochu zklidnit. Jako první v této fázi zahrozil výrazněji Krenželok, který se proháčkoval až před Novotného, ale ten opět s jistotou držel svou svatyni dál nepokořenou. Po pár minutách se modří definitivně usadili v pásmu soupeře a Energie se v podstatě jen bránila. Nikdo se tak nemohl divit, když se zanedlouho hosté dočkali kontaktní branky. O tu se postaral Tomáš Filippi, který dostal puk do předbrankového prostoru a bekhendovou střelou přehodil domácího gólmana.

Energie se postupně z tlaku opět vymanila a začala pomýšlet také na navýšení náskoku. Hodně blízko byl v polovině třetiny Dávid Gríger, jehož bekhedovou dorážku liberecký strážce branky fantasticky lapil. Energie poté přebrala iniciativu, zjednodušila hru a zdálo se, že má vedení pevně pod kontrolou. V poslední dvouminutovce se ale hosté rozhodli zkusit power-play a zabojovat o prodloužení. Velmi blízko byl po hodně nadějném pokusu z mezikruží Jelínek, ale Novotný vytáhl vyrážečku a vystavil jeho pokusu stopku. Vzápětí však vyslal od modré střelu Michal Birner a proti té už Novotný neměl šanci.

V prodloužení diváci sledovali dvě různé taktiky. Zatímco Liberec se snažil držet puk a postupně si vytvářet šance po kombinacích, domácí se při zisku kotouče snažili buď překvapit rychlým protiútokem nebo drželi puk na vlastní polovině, z níž se těžko dostávali. Asi největší šanci měl Kohout, když jej našel v přečíslení Koblasa, ale první jmenovaný nepřehodil Hrachovinův beton.

Rozuzlení tak nakonec musely přinést až samostatné nájezdy. V těch se trefili za domácí v tomto pořadí Koblasa, Gríger i Rachůnek, kdežto z hráčů v modrém dresu na druhé straně uspěl jen Filippi. Druhý bod tak nakonec zůstal v Karlových Varech.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Já myslím, že dnes viděli diváci výborné utkání z obou stran. Já jsem rád za to, jak jsme vstoupili do utkání. Myslím, že dnešní první třetina byla z naší strany asi tou nejlepší z celé sezóny. V tomto výkonu jsme pokračovali asi do půlky druhé třetiny, ale pak se ta hra rozkouskovala a vyrovnala. Ve třetí třetině na nás Liberec extrémně zatlačil, ukázal svou sílu a důvod, proč sem přijížděl s tak dlouhou vítěznou šňůrou. Vyrovnal, dle mého trochu se štěstím, ale šel si prostě za tím. Někdo může říkat, že jsme ztratili bod, ale já si myslím, že dva body jsou proti takhle silnému soupeři pro nás výborné, takže můžeme být spokojení. Hráči za výkon rozhodně zaslouží pochvalu.

Patrik Augusta (Bílí Tygři Liberec): Nám se nepovedla ta první třetina, nehráli jsme dobře a soupeř měl navrch a díky brankáři to bylo jen 0:2 z našeho pohledu. Pak jsme ubránili dvě oslabení a hra se hodně rozkouskovala, hodně se přerušovalo, díry v ledu, reklamní přestávky. Do utkání se nám proto podařilo dostat až ve třetí třetině. Nesložili jsme zbraně a podařilo se nám vyrovnat, za což jsme rádi. Každopádně si myslím, že ta první třetina nás stála tři body.