Energie padla s Hradcem v nájezdech

Karlovarští hokejisté mají za sebou první utkání po karanténní přestávce. S Hradcem na domácím ledě, za který poprvé chytal Filip Novotný, dokázali otočit ve třetí třetině, utkání ale poslal do prodloužení a následných nájezdů v poslední minutě při powerplay Oksanen. O výhře hostů rozhodl v 7. sérii nájezdů Lukáš Cingel.
Tipsport extraliga, 49. kolo, pá 4.2.2022
Mountfield HK
3:4sn
1:0, 0:2, 2:1 - 0:0
Branky a nahrávky: 14. Hladonik (O. Beránek, Dlapa), 49. Černoch (Vondráček), 56. Flek (Plutnar) – 33. Lalancette (Jergl), 33. F. Pavlík (Cingel), 60. Oksanen (Lalancette, F. Pavlík), rozh. náj. Cingel.
vhazování24:45
Karlovy Vary: Š. Lukeš (Habal) – Martin Rohan, Plutnar, Parkkonen, D. Mikyska, Pulpán (A), T. Havlín, Dlapa – T. Rachůnek (A), T. Mikúš, Flek – Hladonik, Kulich, O. Beránek – Koblasa, Černoch, Kohout – Rymon, Osmík, Vondráček (C).
Mountfield HK: F. Novotný (Kiviaho) – Nedomlel, Blain, R. Pilař, F. Pavlík (A), Jank, McCormack – Smoleňák (C), Lev (A), Oksanen – Šimek, Kevin Klíma, Jergl – Ščerbak, Lalancette, Kelly Klíma – Cingel, Koukal, Orsava.

První třetina začala ve velmi svižném tempu. Kotouče se po úvodním vhození zmocnili domácí a Tomáš Mikúš našel volného Jakuba Fleka, který jako první prověřil Filipa Novotného. Další šanci měl Jiří Kulich, ale ani ten ji neproměnil. Hra se poté střídavě přelévala mezi útočnými pásmy obou týmů a oba brankáři měli plné ruce práce. Po potyčce před brankou Filipa Novotného byl na trestnou lavici poslán Jiří Černoch. Hosté se snažili využít přesilovou hru k otevření skóre, to jim však obrana Energetiků a brankář Štěpán Lukeš neumožnili. Domácí hru v oslabení zvládli a poté se usadili v obranném pásmu hostů. Obrana Mountfieldu jim však nedovolila střelecké akce zakončit.

Hradeckou obranu prolomil až skoro ve čtrnácté minutě Jan Hladonik, který po přihrávce Ondřeje Beránka a Ondřeje Dlapy otevřel skóre zápasu. Hradečtí předvedli před brankou domácích několik pěkných kombinací, ale ani jednu se jim nepodařilo zakončit. Nebezpečnými střelami od modré ohrozil svatyni Štěpána Lukeše hradecký obránce Richard Nedomlel. V šestnácté minutě dostali domácí šanci na zvýšení náskoku v podobě přesilové hry, ale i přes několik povedených střel se jim to nepodařilo. Filip Novotný ukázal, že svému řemeslu rozumí. Po velmi akční třetině byl stav 1:0 pro domácí Energii.

V úvodním vhazování druhé třetiny byli úspěšnější hráči Mounfieldu, kteří se ihned usadili v útočném pásmu, ale ani se zde nestačili ohřát a Energetici se vytlačili do obranného pásma. Od modré se pak snažil prostřelit Štěpána Lukeše útočník Radek Pilař, ale střela skončila pouze na betonu. Hradeckým obráncům ujel Jiřím Kulich, ale i jeho střelu Filip Novotný zneškodnil. Ani jednomu z týmů se nedařilo usadit se v útočném pásmu na tak dlouho, aby měli příležitost k nějaké zajímavé kombinaci. Přetahovanou nakonec vyhráli hradečtí, kteří zahájili kanonádu střel na branku domácích. Do střel se obětavě vrhali domácí obránci. Těm však zhruba ve dvacáté čtvrté minutě zatrnulo, neboť střela Radka Smoleňáka byla odražena Dalimilem Mikyskou na tyč jejich branky. Soustředěný tlak Mounfieldu domácí ustáli. Energetikům se následně povedlo oloupit hosty o kotouč a vydali se do útočného pásma. Na branku hostů se pokusil zaútočit Jiří Kulich, ale kotouč mu ujel. Hra se ve druhé třetině trochu zpomalila a oba týmy se soustředily na to, aby se usadili v útočném pásmu. Hra se tak přesouvala z jednoho konce hřiště na druhý.

Zlom nastal v třicáté druhé minutě, kdy Christophe Lalancette po přihrávce Aleše Jergla, poslal kotouč zpoza kruhů za záda Štěpána Lukeše a srovnal skóre. Domácí ani nestačili odpovědět na inkasovanou branku a ke slovu se dostal Filip Pavlík, který po přihrávce Lukáše Cingela poslal Mounfield do vedení. Atmosféra v hledišti KV Arény zhoustla po potrestání Jana Hladoníka za sekání. I tuto hru v oslabení Energetici ustáli. V závěru třetiny bylo patrné, že atmosféra houstne i na ledě a docházelo k strkanicím mezi hráči. Šanci na vyrovnání zkusil využít v samostatném úniku Martin Kohout, ale na Filipa Novotného si nepřišel. Těstě před sirénou se hosté usadili v obranném pásmu Energie, ale Štěpána Lukeše se jim nepodařilo prostřelit. Po druhé třetině z ledu odcházeli spokojeněji hosté, neboť vedli o jednu branku.

Třetí třetina byla zahájena ve volnějším tempu. Necelou minutu po začátku mohli domácí díky Martinovi Rohanovi a Jiřímu Černochovi vyrovnat, ale Filip Novotný střelu zneškodnil. Dalším střelcem byl Martin Kohout, jeho střela, ale branku přeletěla. Ke kotouči se dostali hradečtí a docela zatopili Štěpánovi Lukešovi. Ten však dostál své pověsti a nenechal se nachytat. Ke slovu se poté dostali Energetici, ale střela Ondřeje Beránka skončila v lapačce Filipa Novotného, který následně vytěsnil i střelu Michala Plutnara. Bylo znát napětí u obou týmů a potyček na ledě začalo přibývat.

Za podrážení byl ve čtyřicáté čtvrté minutě vyloučen Michal Plutnar. Energetiky, ale hra v oslabení neohrozila neboť několik sekund po Plutnarovi dostal Jakub Lev dvojitý trest za zásah Jiřího Černocha vysokou holí, takže Energetiky po návratu Michala Plutnara čekala přesilová hra. Dalším parádním zákrokem zneškodnil Filip Novotný akci Jakuba Fleka a Tomáše Rachůnka. Pár sekund před koncem přesilovky poslal Tomáš Vondráček kotouč Jiřímu Černochovi, který střelou k tyči vyrovnal na 2:2. Vzápětí šli, ale přece jenom do oslabení, neboť Štěpán Lukeš byl potrestán za zdržování hry. Trest šel odsedět Jiří Kulich. Domácí se opět dostali do útočného pásma, ale jejich střely Filip Novotný úspěšně zlikvidoval. Energetici předvedli několik zdařilých kombinací. Branka hostů však jejich náporu odolala. Hosté nabídli Energetikům šest minut před koncem šanci v podobě přesilové hry, kdy si trest za vysokou hůl odešel odpykat Filip Pavlík. Energetici tuto šanci využili a po přihrávce Michala Plutnara poslal Jakub Flek domácí tým do vedení. Hosté si vybrali oddechový čas a poslali na střídačku brankáře. Po vhazování se usadili v útočném pásmu. Energetici se snažili ustát jejich tlak, ale necelých čtyřicet sekund před koncem obranu i Štěpána Lukeše překonal Ahti Oksanen a poslal touto střelou zápas do prodloužení. Třetí třetina nebyla tak rychlá, ale nabídla zajímavou podívanou a spoustu střeleckých šancí na obou stranách.

Prodloužení nabídlo šance ke skórování oběma týmům, ale ani jeden však kýženou branku nedal. Dvanáct sekund před koncem prodloužení byl vyloučen hráč hostů Christophe Lalancette. Trenér Energetiků si vyžádal oddechový čas, ale ani to nepomohlo hru ukončit brankou. Následovaly samostatné nájezdy. V těch byli nakonec úspěšnější hosté. Po samostatných nájezdech zápas skončil stavem 4:3 ve prospěch hostů. Po vyhlášení nejlepších hráčů, kterými se za tým hostů stal Filip Novotný a za Energii Tomáš Vondráček se diváci v KV Aréně rozloučili s Filipem Novotným, který v tomto zápase nastoupil poprvé za svůj nový tým.

Tomáš Mariška (HC Energie): To utkání bylo dnes těžké a bylo vyrovnané. Myslím si, že se to tahalo od začátku do konce. Po druhé třetině a možná před zápasem bychom ten bod brali asi víc než po tom konečném průběhu. Myslím, že s takhle těžkým soupeřem jako je Hradec musíme být neskutečně pokorní a musíme přijímat každý bod, který je pro nás důležitý. Vstát z postele po těch šesti dnech a jít hrát takovýhle těžký zápas není jednoduché. Klobouk dolů před našimi hráči, že to zvládli a jak se dokázali ještě ve třetí třetině vybičovat k obratu. Škoda, že jsme nedotáhli alespoň nájezdy, ale každý bod je pro nás teď zlatý.

Ladislav Čihák (Mounfield HK): V první řadě bych chtěl pochválit oba kluky jak Lukyho (Štěpán Lukeš) a Filipa (Filip Novotný), protože se to tak krásně sešlo, že kluci, kteří byli v klubech dlouho proti sobě, najednou nastoupili. Myslím si, že oba podali skvělé výkony a oběma jim to přeji. Co se týče utkání, tak jsme rádi, že jsme tady uválčili dva body, protože všichni víme, že ty týmy, které jsou dole makají o každý puk a o každou střelu. Toho jsme byli svědkem, když jsme měli druhou třetinu relativně slušnou, ale třetí třetinu strašnou a nepomohli jsme si přesilovkami. V oslabení jsme dostali dva góly a mám z toho smíšené pocity. Nicméně jsem moc rád, že jsme našli tu sílu a ve hře šest na pět jsme dali gól a potom ještě vyhráli nájezdy. Prohrávali jsme 0:2 a znova jsme našli tu sílu a klid a dokázali jsme otočit ty nájezdy a za to klukům samozřejmě patří dík, že jsme ten druhý bod dneska urvali.