Hokejová delikatesa s dvoubodovou třešničkou

HC Mountfield - HC Energie 5:6 sn. (2:2, 2:0, 1:3 - 0:0)
Jedno z nejkrásnějších a nejbláznivějších utkání letošního ročníku sehráli v souboji o první místo tabulky energetici na ledě lídra z Českých Budějovic. Už po deseti minutách se hosté radovali z dvoubrankového vedení, jenže po druhé třetině měli stejný náskok Jihočeši. Další obrat nastartoval na začátku třetí dvacetiminutovky dorážkou Milan Hluchý, kterého následoval po parádní samostatné akci střelec dvou branek Kumstát a na 5:4 vše dovršil Melenovský. Jenže skvělý duel ještě nemohl skončit, Toman srovnal a šlo se do prodloužení. V něm Energie přečkala oslabení a mohla se těšit na penaltový rozstřel. A ten zvládla brilantně. Uspěl Řezníček, Vítězslav Bílek (na snímku) i Jan Košťál a energetici tak vezou z jižních Čech mimořádně cenné dva body.
O2 extraliga, 13. kolo, pá 19.10.2007, Budvar Aréna
České Budějovice
5:6sn
2:2, 2:0, 1:3 - 0:0
Branky a nahrávky: 11. Hudec (V. Hübl), 20. Brabenec (V. Hübl), 22. Šimánek (Kůrka), 29. Hřebejk, 50. Toman (Hudec) - 6. Kumstát (Skuhravý), 10. Skladaný (Kristek), 46. Hluchý (Kraft), 47. Kumstát (Košťál), 48. Melenovský (Grof), rozhodující sam. nájezd Bílek. Rozhodčí: Jeřábek - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 5:7. Využití: 2:1. V oslabení: 1:0. Diváci: 6421 (vyprodáno).
České Budějovice: Turek - Toman, Gřegořek, Sičák, Vydarený, F. Novák, Bolf, Frolo - Hudec, V. Hübl, Brabenec - Kůrka, Mertl, Sailer - Kotrla, Vak, Veselý - Gulaš, Šimánek, Hřebejk
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Jiří Hanzlík, Němec, Řezníček, Grof, Duben, Mudroch, Ustrnul - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Bílek, Kraft, Hluchý - Melenovský, Kristek, Skladaný - Zucker, Pech, Milan Procházka

Oba dva týmy od začátku dokazovaly, proč jim v tabulce patří nejvyšší pozice. Pálily ostrými, ale zejména karlovarský Mensator proti budějovickým šutérům vytasil neprůstřelnou vestu. V prvních minutách se ocitl pod sprškou jedovatých střel domácích forvardů, což navíc podnítila brzká přesilovka Budějovic. Hübl, Hudec, Vak, Novák i další Jihočeši pálili na Mensatora nebezpečně, ale hostující gólman předváděl výjimečné zákroky. Nebylo tedy divu, že spálené šance MOUNTFIELD mrzely. Hostům stačily dva rychlé brejky k dvoubrankovému vedení. Nejprve Petr Kumstát a následně František Skladaný po rychlých výpadech, oba z levého kruhu, přesně a prudce zakončili švihem do horního růžku Turkovy svatyně - 0:2. A to ještě jejich zásahy prošpikoval budějovický Vak po teči Veselého střely břevnem! Parádní představení pokračovalo i za výhodného stavu pro hosty. Ti ukázali, že nabyté sebevědomí jim nedovolí vycházet pouze ze zabezpečené obrany a podnikali dál nebezpečné útoky. Naštěstí pro Budějovice se i domácí prosadili. Nejprve v 11. minutě Michal Hudec zblízka po skvostném oslovení Viktorem Hüblem zakončil pod horní tyčku - 1:2 a v čase 19:49 Kamil Brabenec dorážkou vyrovnal na 2:2! Tak pestrou první třetinu budějovické publikum v této sezóně ještě nevidělo!

Pokud někdo čekal, že ve druhé třetině tempo hry poklesne, hodně se mýlil. Do druhého dějství opět vlétli Jihočeši jako uragán, avšak tentokrát měl jejich nápor kýžený efekt. Nejprve se dvakrát ve vyložené pozici zastřeloval Hübl. Vykoledoval alespoň přesilovku, v níž se dorážkou prosadil Jiří Šimánek - 3:2. Atmosféra v hale gradovala a obě mužstva se nerozpokovala útočit. Hostům šly k duhu fauly Veselého a Hudce, po nichž měli k dispozici 47 vteřin dlouhou dvojnásobnou přesilovku. Tu dokonce umocnil Petr Sailer, který ztratil při bránění hokejku, takže hosté hráli nějakých 20 vteřin pět na dva! Zejména díky parádnímu výkonu Romana Turka ale Jihočeši přežili a co víc, po návratu Veselého nečekaně udeřili. Prsty v tom měl nešťastný Lukáš Mensator, který se jinak prezentoval výborným výkonem. Po budějovickém vyhození se pokusil od branky vysunout spoluhráče dlouhým pasem. Namazal ale na modrou čáru Štěpánu Hřebejkovi, který udělal tři kroky na pravý kruh, napřáhl a golfákem varského gólmana propálil - 4:2. Hala v tu chvíli div že neexplodovala. Hosté ale ukázali bojovného ducha a dokazovali, že nejsou druzí náhodou. Uzamkli domácí MOUNTFIELD v jeho obranné třetině a zkoušeli Turkovu pozornost. Štěstí zkoušeli Dobroň, Řezníček, Duben a Hluchý, ale Turek se proměnil v neprůstřelnou skálu. Tempo hry a tep přihlížejících pod dvousetbodovou hranici poklesly až ke konci druhé třetiny, kdy se Budějovičtí uklidnili při přesilovce a drželi sníženíchtivé hosty daleko od své branky.

Pokud první i druhou třetinu začali Budějovičtí velkým náporem, pak ta třetí se nesla logicky v jiném duchu. Západočeši dotahovali a průběh hry tomu odpovídal. Energie ale jasně ukázala, proč je v tabulce tak vysoko. Karlovarští bojovníci připravili vyprodané hale šok. V rychlém sledu se prosadili Milan Hluchý dorážkou v přesilovce, následně si s Turkem poradil po samostatné akci Petr Kumstát a aby toho nebylo dost, nahození Marka Melenovského si Roman Turek srazil do branky - 4:5! Doslova šílený začátek třetí třetiny výborně zapadnul do koloritu celého zápasu, který diváky zvedal ze sedadel a v 48. minutě vrátil euforii do asi padesátičlenného kotle Energie. Netrvalo ale dlouho a bylo opět srovnáno. V 50. minutě zahrávali Budějovice přesilovku, v níž Milan Toman zachytil na modré čáře kotouč, poslal k Mensatorovi pokus švihem a touš k radosti domácích rozvlnil síťku v pravém horním rohu karlovarské branky! V dalším průběhu třetí třetiny se žádný karlovarský nebo budějovický beton nekonal. Hráči pobláznění strhujícím vývojem zápasu zkoušeli střelit za Turka či Mensatora zdrcující šestý gól. Nemá cenu jmenovat jednotlivce, neboť jich bylo hodně. Body mezi týmy rozdělila až milosrdná a spravedlivá třetí siréna.

Následovalo prodloužení, jež začali domácí přesilovkou, v níž branka visela na vlásku. Brabence betonem v jasné pozici vychytal Mensator, z dorážky Brabenec netrefil horní růžek a přestřelil. Oba týmy se pokusily ještě získat prémiový bod v prodloužení, rozhodnout přesto musely nájezdy. V nich začaly Vary, jejichž všichni střelci si počínali suverénně. Za domácí se trefil pouze ve druhé sérii Hübl, zatímco Roman Turek za svá záda propustil všechny pokusy - v první sérii Josefa Řezníčka, ve druhé nakonec vítězný Vítězslava Bílka a ve třetí Jana Košťála - 5:6. Oba týmy by si za předvedený výkon zasloužily rovnou dělbu bodů. Protože ale v současném hokeji existuje "nespravedlnost" v podobě samostatných zájezdů, připisují si nakonec jeden navíc hokejisté Energie.

Josef Jandač (České Budějovice): "Vary byly nejsilnějším týmem, který jsme letos doma hostili. Hokej byl z obou stran kvalitní, hrálo se nahoru dolů, pro diváky to muselo být zajímavé. Jsme rádi i za bod, kdyby nám někdo před startem do soutěže řekl, že po první čtvrtině jich budeme mít jednatřicet, brali bychom to všemi deseti."

Zdeněk Venera (Karlovy Vary): "Zápas byl hodně divoký, na takové zvraty nejsme zvyklí. Diváci museli být spokojeni, ale pro nás trenéry to byla muka. Domácí začali aktivně, ale my jsme paradoxně dvakrát skórovali, ve druhé třetině soupeř potrestal naše chyby. Do závěru jsme šli s tím, že nemáme co ztratit a Jihočeši jakoby přestali hrát. Remíza byla spravedlivá, v nájezdech jsme měli víc štěstí."