Kohout vyprášil kohouty! Energie vyhrála v Olomouci gólem z poslední sekundy

Tak to bylo něco! Energetici ve 43. kole zajížděli na led neoblíbené Olomouce. V zápase plném obratu sice zkraje třetí třetiny inkasovali, jenže v průběhu periody zvládli vyrovnat a v čase 59:59 rozhodl o jejich cenné výhře Martin Kohout!
Tipsport extraliga, 43. kolo, ne 29.1.2023, Zimní stadion Olomouc
Olomouc
3:4
0:0, 2:2, 1:2
Branky a nahrávky: 22. Plášek ml. (Kusko, Rašner), 38. Rašner (Olesz), 41. J. Káňa – 28. Kohout (Havlín, Redlich), 36. O. Beránek (Černoch, Mikyska), 47. Gríger (Rachůnek), 60. Kohout (Jiskra, Redlich)
diváci3927
Olomouc: Konrád – Ondrušek (C), Dujsík, Rašner, Škůrek, T. Černý, Švrček, Řezníček – J. Káňa (A), Knotek (A), Orsava – Plášek ml., Kusko, Navrátil – Klimek, Kučera, Bambula – Olesz, Anděl, Rutar.
Karlovy Vary: Lukeš – Huttula, Mikyska, Stříteský, Bartejs, Dlapa, Havlín, Rulík – Koblasa, Černoch (C), O. Beránek (A) – Rachůnek (A), Gríger, Koffer – Juusola, Hladonik, Kofroň – Redlich, Jiskra, Kohout

Hned v úvodu vyslal střelecký pokus na bránu soupeře Škůrek, Lukeš vyrážel lapačkou. Posléze se na modré čáře objevil extraligový debutant Kučera, jenže kapitána olomoucké juniorky vychytal karlovarský muž v masce. Aktivně začala také Energie, když se ve 3. minutě objevil Havlín volný na kruhu, jeho střela mířila těsně nad břevno. Poté se do úniku mohl dostat Káňa, kterého hledal Škůrek. Prvně jmenovaný ale prudkou přihrávku nezpracoval, ale následně mohl využít nepříliš přesvědčivé rozehrávky Lukeše. První přesilovku duelu si zahráli hosté. Největší šanci v jejím průběhu měl Beránek, který ale před brankovištěm na Konrádovi ztroskotal.

V 11. minutě se dvěma střelami z dálky připomněl Černý. Olomouc zůstávala v tlaku, o teč se mezi kruhy pokoušel kapitán Ondrušek. Karlovarští ale těžili z dobrého pohybu a zhruba čtyři minuty před sirénou měl příležitost Rachůnek, jenž hrací předmět netrefil dobře. Na druhé straně však předvedla první lajna Mory rychlý kontr. Káňa vyslal žabičku na hůl Knotka, který zamířil do Lukešovy hrudi. Po následném zaváhání Dujsíka ujel Kohout. Ránu hostujícího útočníka Konrád vyrazil, vzápětí netrefil z dorážky Redlich.

Na začátku druhé třetiny se do šance středem kluziště prokličkoval Gríger, bekhendovou střelu slovenského útočníka jeho krajan vyrazil. O pár sekund později se na opačné straně kluziště měnilo skóre, když slavil úspěch díky svému důrazu na brankovišti Karel Plášek – 1:0. Karlovarští však po inkasování zabrali a dostali se do dvou velkých šancí. Jiskra z úhlu minul poloprázdnou bránu, načež se na druhou stranu mohl vydat Anděl, který však přestřelil. V přesilovce hostů se úplně volný před Konrádem objevil Koblasa, jehož zakončení zastavil gólman Hanáků v lapačce.

V čase 27:46 ale bylo vyrovnáno. Na pravém křídle dostal hodně prostoru Martin Kohout, který precizně vymetl šibenici u bližší tyče – 1:1. V následném průběhu se do šancí dostávali domácí. Orsava posunul na Káňu, jehož tvrdá rána zamířila kousek vedle brány. V oslabení poté zahrozil Klimek, který připravil střeleckou pozici pro Řezníčka. Pět minut před pauzou ale Západočeši podruhé skórovali. Opravdu výstavní akci, a snad ještě lepší střelu, předvedl Ondřej Beránek – 1:2. Kohouti si nepohlídali ani další útok, který táhl Gríger, jenž připravil pozici pro Rachůnka, avšak Konrád se činil ramenem. Celek z Hané se ale vyrovnání dočkal. V přesilové hře vybídl Olesz na modré čáře osamoceného Alexe Rašnera, jehož dělovka se zastavila až v síti – 2:2.

Na začátku třetí části šla Olomouc podruhé v zápase do vedení! Rychlost nabral Jan Káňa a poté přesně zamířil do horních pater brány – 3:2. Forvard s číslem 9 na zádech pak přebral přihrávku Dujsíka a následně vybídl křížným pasem Orsavu, který ale touš nezvedl, navíc Lukeš se rychle přemístil. Na konci 46. minuty čekalo domácí další oslabení. Svěřenci trenérů Tomajka a Žabky se zpočátku bránili dobře, ale v čase 46:58 Rachůnek našel u brankoviště volného Dávida Grígera, který propasíroval kotouč za čáru – 3:3.

V následném průběhu se hra často kouskovala. Pěknou individuální akci předvedl Káňa, který si navíc vynutil nedovolený zákrok finského beka Huttuly. V přesilovce se znovu připomněl Rašner, jenže dělovku olomouckého zadáka stačil Lukeš vyrazit. V 57. minutě hledal Navrátil u zadní tyče volnějšího Pláška, avšak jeden z karlovarských obránců vložil do pobídky hůl. Obrovský šok nastal v plecharéně vteřinu před koncem řádné hrací doby, kdy po přihrávce Jiskry rozhodl svým druhým gólem v utkání Martin Kohout – 3:4. Energie tak na Hané vyhrála 4:3.

Jan Tomajko (HC Olomouc): „Byl to hodně vyrovnaný zápas, šance byly na obou stranách. Bylo to o gól, pak se to vyrovnalo, ale když budu mluvit o koncovce zápasu, tak to by se nám vůbec nemělo stávat. Dnes jsme ztratili body.“

Vojtěch Šik (HC Energie Karlovy Vary): „V prvé řadě děkujeme divákům, kteří přijeli ve velkém počtu a celý zápas nás povzbuzovali. V první třetině to bylo vyrovnané, ve druhé jsme měli spoustu brankových příležitostí, ale gólman chytal dobře, nebyli jsme schopní to tam dotlačit, což se Olomouci povedlo a vedla 1:0. Když to pak bylo 2:2, tak do třetí třetiny jsme chtěli dobře vstoupit, což se nepovedlo, dostali jsme rychlý gól, ale nesložili jsme zbraně. Šli jsme za tím, pomohli jsme si přesilovkou. V závěru jsme měli štěstí, že to tam padlo sekundu před koncem. “