Kvalitní derby v karlovarských rukou. Ale až po nájezdech

HC Energie - HC Plzeň 2:1 sn (0:0, 0:1, 1:0 - 0:0)
Pořádné napětí, spoustu soubojů, pěkných herních situací i korektní průběh. To vše si užíval naplněný karlovarský zimním stadion při třetím letošním západočeském derby. Dlouho na tři body mysleli hosté, kteří zásluhou Fabuše vedli 1:0. V poslední třetině ale rostoucí tlak Energie proměnil ve vyrovnání František Skladaný. Utkání rozhodly až samostatné nájezdy, ve kterých byl jediným úspěšným exekutorem Jaroslav Kristek (na snímku). Josef Řezníček své tisící utkání v extralize oslavil lahůdkovou přihrávkou na Skladaného trefu. Velká oslava významného milníku v kariéře nejzkušenějšího extraligového hráče je naplánována na příští neděli.
O2 extraliga, 30. kolo, ne 7.12.2008, Zimní stadion Karlovy Vary
Plzeň
2:1sn
0:0, 0:1, 1:0 - 0:0
Branky a nahrávky: 44. Skladaný (Řezníček, Pech), rozhodující sam. nájezd Kristek - 25. Fabuš (Vlasák). Rozhodčí: Homola - Charvát, Kalivoda. Vyloučení: 6:6. Využití: 0:1. Diváci: 4040.
Karlovy Vary: Mensator - Dobroň, Čutta, Mudroch, Řezníček, Němec, Hanzlík, Prošek, Duben - Kumstát, Skuhravý, Košťál - Melenovský, Kristek, Sailer - Milan Procházka, Pech, Skladaný - Zucker, Dej, Zaťovič
Plzeň: Málek - Benák, Smrek, Dresler, Pácal, Redlihs, S. Hudec, Martinec, Jeřábek - Fabuš, M. Straka, Vlasák - Důras, Kracík, Adamský - Kubica, Kovář, Matějovský - Šinágl, Šindel, Laš

Ačkoliv podle poslední verze měl Josef Řezníček oslavit jubileum 1000 zápasů při tomto derby, nezačal zápas vesele. Ještě před vhozením úvodní buly se držela minuta ticha za Stanislava Šampalíka, dlouholetého funkcionáře svazu.

Utkání bylo od počátku ve znamení rychlého tempa a hned v první minutě se hosté radovali ze vstřeleného gólu. Hlavní rozhodčí Homola ukázal směrem do brány a nic nenasvědčovalo tomu, že by si Benák neměl připsat svoji další trefu. Po poradě mužů v pruhovaném však gól nebyl uznán pro postavení útočícího hráče v brankovišti. V sedmé minutě byli gólu blíže prozměnu domácí, když se jim naskytlo 11 sekund výhody dvou hráčů v poli. Plzeň toto oslabení přečkala bez újmy i zásluhou Matějovského, který bez hokejky zabránil dvěma střelám pádem do dráhy kotouče. O tři minuty déle jeli dva Plzeňští na samotného brankaře, exvarský Šinágl však nedokázal trefit poloodkrytou branku. Po zbytek třetiny se hrál rychlý, svižný a pohledný hokej. Nad útočníky však dominovali brankaři.

Ve druhé třetině pokračovaly oba týmy v honbě za prvním střeleckým zápisem. V síti však skončil pouze plzeňský Důras, kterého tam doslova a do písmene hodil Řezníček, jenž putoval na trestnou lavici. V přesilové hře Peter Fabuš z prostoru mezi kruhy dělovkou prostřelil prozatím výborného Mensatora. V minutě dvanácté nechybělo mnoho a úspěch mohli slavit i domácí, když dezorientovaný Málek nevěděl, že kotouč leží za ním v chumlu hráčů. Pět minut před koncem naopak mohli zvýšit hosté. Strakovi na brankovišti před prázdnou bránou byla nadzvednuta hokejka a touš projel až do rohu. Útok střídal útok a brankaři dokazovali, že jedničkami svých týmů nejsou náhodou.

Ve třetí části se jako první do velké šance dostali domácí hráči, díky špatnému střídání Plzně. Skuhravého střelu však zablokoval Redlihs, jenž přispěchal na poslední chvíli. Tato šance jako by byla předzvěstí událostí příštích. V čase 44:00 našel Řezníček Dreslerem nekrytého Františka Skladaného, který tečoval jeho střelu za Málkova záda. Tato branka domácí nakopla, což se ukázalo na počtu zásahů obou gólmanů. Toto hodnocení skončilo za třetí část 11:3 pro Romana Málka. Drtivý tlak měla Energie na konci třetiny, z něhož vyústila přesilová hra pokračující v prodloužení.

Nastavený čas začali energetici zostra a jednu chvilku hráli dokonce téměř čtyři proti dvěma, když Smrek ztratil v rohu hůl a Matějovský mu ji musel zapůjčit. Z takovéto příležitosti gól nepadl, stejně jako za celé prodloužení. Derby tedy musely rozhodnout samostatné nájezdy. V nich se za záda gólmana trefil pouze karlovarský Jaroslav Kristek, který po velkém pravém oblouku zavěsil do růžku Málkovy branky.

Josef Paleček: (Karlovy Vary): Jednalo se o kvalitní utkání, mělo všechny atributy derby. Plzeň hrála velmi dobře do obrany. Musím poděkovat hráčům, že jsme utkání zvrátili.

Milan Razým (Plzeň): Kdyby se nám podařilo vstřelit druhou branku, už by to domácí měli obtížnější. Remíza po základní hrací době byla zasloužená.