Můj dům, můj hrad, platí dál. Junioři po nájezdech padli s Motorem

Ve všech utkáních základní části, která spolu energetici a juniorský tým Motoru odehráli, se vždy z výhry radoval domácí tým. Toto pravidlo se potvrdilo i v tomto duelu, kdy o výhře Jihočechů rozhodly nájezdy. Energetici si tentokrát vybrali pořádný příděl smůly, když je jenom milimetry a zlomky sekund dělily od tří bodů. Ve hře o ně je celé utkání svými zákroky držel i Adam Ebenstreit.
DHL Extraliga juniorů, 25. kolo, čt 23.11.2023, České Budějovice, Budvar aréna
Motor České Budějovice
2:1sn
0:0, 1:1, 0:0 – 0:0 – 1:0
Branky a nahrávky: 36:44 Kříž (Putz; 5/5), rozh. náj. Putz – 22:25 Záhejský (Čihař, Vogel; 5/5). Rozhodčí: Kosnar, Trnka – Jindra, Rubáš. Diváci: 90. Vyloučení: 3:4. Bez využití. Střely na branku: 39:52. Průběh utkání: 0:1, 1:1.
diváci90
Motor České Budějovice: Mařík – Placek, Vachun, Willmann, Tůma, Gřegořek, Bystřický – Seidl, Remeš, Kusak, Moyseyev, Šimon, Pospíchal, Pitel, Petrásek, Kotous, Kříž, Putz, Sochor.
HC Energie Karlovy Vary: Ebenstreit – Anton, Zolnaj, Bulka, Postl, Beran, Vogel, Dorot – Novotný, Galnor, Pastor, Šlechta, Čihař, V. Váňa, Zeman, Steklý, Záhejský, Varvařovský, M. Váňa, Adámek.

Ve druhé minutě si na pozorném Matyáši Maříkovi vylámal zuby Vojtěch Čihař. Na bránící hráče vzápětí narazil Daniel Kotous. Šance Jana Seidla skončila u Adama Ebenstreita. Nahozením od modré zkusil na Matyáše Maříka vyzrát Kryštof Bulka, který v poslední době hraje v Chance lize za partnerský Sokolov. V polovině první části se ve vlastním oslabení dostal do úniku Vít Záhejský. Byl však zastaven za cenu faulu a bylo nařízeno trestné střílení. Matyáš Mařík se však od karlovarského útočníka nenechal nachytat a tak dál platil bez gólový stav. Ve čtrnácté minutě střílel Matěj Zeman, jenže po jeho střele kotouč rozdrnčel jenom brankovou konstrukci. Další šanci měl Jakub Galnor, který však chybu domácích nepotrestal, protože Tadeáš Tůma ho na poslední chvíli obral o kotouč. O další akci energetiků se postarali Vojtěch Steklý a Vít Záhejský, jenomže kotouč po střele Vojtěcha Steklého skončil na Maříkově masce.

První gól tohoto duelu padl ve dvacáté třetí minutě, když Vojtěch Čihař kousek od branky poslal kotouč za sebe přímo na hůl Víta Záhejského, který jej nadvakrát dostal za Maříkova záda. Ve dvacáté páté minutě zastavil Adam Ebenstreit střelu Tadeáše Tůmy a vzápětí pomohl svým spouluhráčům rozehrávkou založit další akci. Po několika šancích se nakonec z branky radovali Jihočeši, když energetikům upláchl Marcel Kříž a objel jediného bránícího hráče, kterého měl v cestě a srovnal skóre. Do konce třetiny ještě zahrozil Filip Petrásek. Ten však narazil na Ebenstreitovu vyrážečku. Mezírku u tyčky českobudějovické branky nenašel Jakub Galnor.

Souboj reprezentačních gólmanů pokračoval i ve třetí třetině a oba maskovaní mladíci si v něm vedli velmi dobře. Před polovinou třetiny měl ke gólu nakročeno Davit Putz, jehož střelu nakonec karlovarský gólman vyrazil. Na druhé straně na oplátku pálil Matyáš Váňa, který svou střelou nadělal Maříkovi trochu těžkou hlavu, ale ani on se nakonec z gólu neradoval. Plné ruce práce měl jihočeský gólman se střelami a dorážkami Víta Záhejského a Vojtěcha Steklého. Před polovinou poslední třetiny si reparát dali David Putz a Matyáš Váňa a i tentokrát jejich šance gólmani spálili.

V polovině třetiny to po střele Jakuba Galnora od modré vypadalo, že energetici budou slavit gól, ale Mařík kotouč, který skončil na brankové čáře, vymetl svou holí. Necelých pět minut před koncem neuspěl se svou dělovkou ani Ondřej Dorot. V padesáté deváté minutě byl před brankou Energie podražen Marcel Kříž a tak bylo nařízeno trestné střílení. Toho se ujal Tadeáš Tůma, jenže Adam Ebenstreit sklapl betony včas a odražený kotouč ještě raději postrčil svou holí. Poté, co energetici vybojovali u mantinelu kotouč, pálil z mezikruží ve chvíli, kdy se ozvala siréna, Ondřej Dorot a kotouč dostal za Maříkova záda. Gól však nebyl uznán, protože padl těsně po siréně.

Jelikož se přes několik šancí o výsledku utkání nerozhodlo ani v prodloužení, tak přišla na řadu nájezdová loterie. Prvním úspěšným střelcem byl ve druhé sérii exenergetik Michal Kusak. Stav v páté sérii vyrovnal Vít Záhejský. V sedmé sérii se prosadil David Putz, který vystřelil pro Motor bonusový bod. Energetici tak musí dál bojovat o postup do nadstavby.

Tento zápas a duel Sparty s Mladou Boleslaví, tři zápasy před koncem základní částí, ještě více zdramatizovaly boj o postupovou čtyřku. Tu zatím uzavírají energetici, kteří mají stejně jako třetí Hradec Králové čtyřicet jedna bodů. Dvoubodovou ztrátu mají pátá Sparta a šestý Motor. Vzhledem k tomu bude závěr základní části extraligy juniorů ve skupině Západ ještě hodně napínavý.

Radim Skuhrovec (Banes Motor České Budějovice):

Vary jsou velmi dobrým soupeřem, se kterým svádíme boj o čtyřku. Zhruba do poloviny zápasu jsme byli horší, ztráceli jsme v osobních soubojích. Pak se naše hra zlepšila a podařilo se nám vstřelit i gól. Ve hře nás až do konce ale udržel výborně chytající Mářa. I přes naše šance v prodloužení dospěl zápas do nájezdů, kde se nám povedlo urvat druhý bod, což je pro nás strašně důležité. Bylo to velmi těžké utkání, se štěstím jsme sebrali dva body. V dalším těžkém souboji se v sobotu doma utkáme s Hradcem Králové, což je náš další soupeř v boji o čtyřku.