První výhra v novém roce! Energie vyhrála nad Mladou Boleslaví

V prvním utkání v novém roce se Energie utkala s Mladou Boleslaví, se kterou dokázala v obou předešlých duelech bodovat. Pozitivní bilanci Karlovarští potvrdili i tentokrát a zajistili si další tříbodovou výhru.
Tipsport extraliga, 34. kolo, út 3.1.2023, KV Arena
Ml.Boleslav
4:1
0:0, 3:1, 1:0
Branky a nahrávky: 24. O. Beránek (Rulík, Stříteský), 26. Koblasa (Kohout, Dlapa), 38. Koffer (Stříteský, Rachůnek), 54. Hladonik (Kofroň, Juusola) – 27. Kantner (Bičevskis, Jánošík).
diváci2209
Karlovy Vary: Habal – Huttula, Pulpán (A), Rulík, Stříteský, Dlapa, Havlín, Rohan – Koblasa, Černoch (C), Kohout – Rachůnek (A), Gríger, Koffer – Juusola, Hladonik, Kofroň – Redlich, Jiskra, O. Beránek.
Ml.Boleslav: Krošelj – Jánošík, Pláněk (A), Pýcha, Bernad, Lintuniemi, Křepelka, Štich – Söderlund, Lantoši, Šťastný – Šmerha, O. Najman (A), P. Kousal – Eberle, Fořt, J. Stránský (C) – M. Beránek, Bičevskis, Kantner.

V první dvacetiminutovce byli střelecky aktivnější domácí. Nebezpečnější střelu měl ve 2. minutě Dávid Gríger, ale s jeho pokusem si poradil Krošelj. Následoval pokus Hladonika do skrumáže před mladoboleslavskou svatyní, ale kotouč do branky hostů nezaplul. Bruslaři se téměř nedostali do útočného pásma, zato domácí byli při chuti. Ve 4. minutě zakončil akci energetiků Tomáš Rachůnek, ale na maskovaného muže v hostující bráně recept nenašel. O pár chvilek později zahrozil Ondřej Beránek, jenž se dostal do úniku, v koncovce však neuspěl.

Ještě před polovinou úvodního dějství měl prostor ke střele Tomáš Šmerha, ale jeho ránu schoval karlovarský gólman do lapačky. Těsně kolem domácí branky pak proletěla dělovka Södurlenda. Šance se střídaly na obou stranách, ale víc ze hry měla Energie. Ve 13. minutě ujel hostující obraně Tomáš Redlich, pokoušel se zmást Krošelja, ale na gólmana bruslařů si nepřišel. Mladoboleslavští přidali a velkou šanci měl Lintuniemi, jenž pálil z levého kruhu, ale rozezněl pouze Habalovu tyčku. Na druhou stranu vzápětí pelášil Koblasa s Martinem Kohoutem, gólmana bruslařů zachránila dobře postavená tyč. V závěru ještě zelenobílí zahrozili, když se do dobré střelecké pozice dostal Pavel Kousal, obrana Karlových Varů byla důsledná a zastavila jej ještě před zakončením.

Prostřední část započala dělovkou od modré čáry v podání Matěje Stříteského. Ve 24. minutě se v Karlových Varech poprvé měnilo skóre. Odrazu od zadního mantinelu využil Ondřej Beránek a otevřel gólový účet zápasu. O necelé dvě minuty později měla Energie už dvoubrankový náskok. Petr Koblasa si objel protihráče a krásnou stahovačkou si získal prostor pro zakončení pod víko. Náskok ale domácím vydržel pouze chvíli. Po zaváhání před karlovarskou brankou se brzy zorientoval Matyáš Kantner, jenž mířil do odkryté části domácí brány a snížil manko bruslařů.

Kolem poloviny hrací doby se hosté zahnízdili v útočné třetině a několika pokusy se snažili srovnat vzniklé manko, ale na Vladislava Habala si podruhé nikdo nepřišel. Na druhé straně mířil Koffer, jemu střela skončila v náručí Gustava Krošelje. Ve 34. minutě si Energie zahrála početní převahu, v níž si energetici zapsali několik slušný střel, ale žádná nebyla gólová. Po přesilovce po špatné komunikaci chyboval Stříteský na modré čáře a doháněl Tima Söderlunda, jenž se vrátil z trestné lavice a pelášil sám na Vladislava Habala, ten si připsal úspěšný zákrok a udržel Karlovy Vary ve vedení. Ve 38. minutě propálil mladoboleslavského brankáře mezi betony Filip Koffer a domácí měli dvoubrankové vedení zpět. Energie si vedení pohlídala do sirény.

Ve 43. minutě se sám hrnul Ondřej Beránek na Krošelje, na záda mu dýchala mladoboleslavská obrana, která jej sice obrala o kotouč, ale on si jej vzal zpět, ale zakončení už nebylo ideální. Poté z levého kruhu pálil Jiří Černoch, ale o jeho pokus se gólman hostů postaral hokejkou. Bruslaři se nedokázali udržet v pásmu a byla to Energie, která diktovala tempo hry, což domácí předvedli ihned v následující šanci, kdy se pokoušel dorazit kotouč do sítě Gríger. Ve 45. minutě měli domácí k dispozici přesilovou hru, ve které řádně zatopili pod kotlem hostujícímu brankáři. Ten musel čelit několika pokusům Petra Koblasy. Habal nezůstal bez práce, následně totiž z předbrankového prostoru dorážel kotouč Maris Bicevskis, ale gólman Karlových Varů dorážku zastavil.

Boleslavští se snažili s nepříznivým stavem něco udělat, brankoviště energetiků ohrozil prudkou střelou Pavel Kousal, ale recept na Vladislava Habala nenašel. Zato Karlovarští se prosadili. Jan Hladonik si počkal na pravém kruhu a y ostrého úhlu zvýšil náskok domácích. Domácím zkomplikovalo situaci oslabení v 57. minutě. Energetici ale oslabení nezastavilo, Vít Jiskra mířil do přečíslení dva na jednoho s kolegou, jeho zakončení skončilo v lapačce mladoboleslavského brankáře. Jenže následovalo ale další vyloučení a Karlovarští byli rázem ve třech. Z vrcholu pravého kruhu tvrdě pálil Söderlund, ale skóre už neovlivnil. Závěr utkání Energie odbránila a tři body zůstaly na západě Čech.

Vojtěch Šik (HC Energie Karlovy Vary):Jsme rádi, že jsme utkání zvládli. Věděli jsme, co nás čeká. Jak bylo řečeno, tabulka je vyrovnaná. Je tam šest nebo sedm týmů bod. V první třetině jsme měli dobrý začátek. Začali jsme přesně tak, jak jsme chtěli. Byla tam pasáž, kdy měl soupeř několik brankových příležitostí. Jsme rádi, že ve druhé třetině jsme tlak zúročili a vsítili jsme branky. Chtěli jsme držet plán a být nad hrou. Jsme rádi, že jsme vyhráli.

Ladislav Čihák (BK Mladá Boleslav):Pro nás je to složitá situace. První třetinu jsme hráli 0:0, udělali jsme pár chyb. Na obou stranách zvonily tyčky. Bohužel, ve druhé třetině jsme udělali individuální chyby a soupeř nás potrestal dvěma rychlými góly. Dobrým tlakem do brány a práci hráčů ve čtvrté formaci jsme dokázali stáhnout na 2:1. Následovala další individuální chyba a dostali jsme na 3:1. Pořád jsme se snažili tlačit do brány. Vidím v tom pořád rezervy, kde bychom mohli být důraznější a silnější. Pracujeme na tom. Teď nám to nejde. Takové góly, jako byl ten čtvrtý, bychom měli dávat my. Házet to na bránu a něco tam propadne. To se nám aktuálně nedaří. Máme hlavu vzhůru. Tabulka je extrémně vyrovnaná a zápasů zbývá ještě dost. Věřím tomu, že to zlomíme, nakopneme to a začneme sbírat body.