Série proher ukončena! Energie vyloupila Hradec, proti Lvům slaví po více než roce

Karlovarští se po pěti porážkách radují! Svěřenci Martina Pešouta porazili neoblíbený Hradec Králové, nad kterým vyhráli po více než roce. Svůj první gól v dresu Energie, který byl zároveň tím vítězným, vstřelil obránce Lukáš Doudera. Úspěšnou premiéru na lavičce prožil asistent Václav Skuhravý a vše korunoval hned čtyřiceti zákroky gólman Filip Novotný.
Tipsport extraliga, 34. kolo, ne 19.12.2021
Mountfield HK
2:4
1:1, 1:2, 0:1
Branky a nahrávky: 7. Lev (Oksanen, Blain), 39. Kevin Klíma (Oksanen) – 3. Pulpán (Vondráček), 24. O. Beránek, 26. L. Doudera (Plutnar), 60. Vondráček.
diváci1000
Mountfield HK: Š. Lukeš – Blain, Nedomlel, F. Pavlík (A), Gaspar, McCormack, Jank, Šalda – Oksanen, Lalancette, Smoleňák (C) – Jergl, Kevin Klíma, Perret – Kelly Klíma, Lev (A), Miškář – Orsava, Štohanzl, R. Pilař.
Karlovy Vary: Novotný – Plutnar, Martin Rohan, Dlapa, Parkkonen, Pulpán (A), T. Havlín, L. Doudera – Kohout, Černoch, Koblasa – O. Beránek, T. Mikúš, T. Rachůnek (A) – Vondráček (C), Hladonik, Redlich – Průžek, Jiskra, Osmík.

S legendárním Václavem Skuhravým jakožto s posilou trenérského štábu, ale bez dvou důležitých útočníků Kulicha a Fleka vstoupili energetici do utkání s Hradcem. Dle herního projevu bylo zřejmé, že jsou Karlovarští hladoví po přerušení nepříjemné série porážek. A zlepšení bylo znát hned od začátku. Na konci první minuty dostali Západočeši možnost první přesilové hry a právě v této herní disciplíně, která jim dělala před reprezentační pauzou problémy, dokázali udeřit. V čase 02:28 se ke střele od modré čáry dostal obránce Lukáš Pulpán, jenž propálil vše, co mu stálo v cestě. Rušno bylo ale také při první početní výhodě domácích, která přišla v polovině šesté minuty, kdy byl za držení vyloučen Tomáš Havlín. Nejprve mohl udeřit karlovarský Martin Kohout, jenž se dostal ve vlastním oslabení hned dvakrát do šance, jednou dokonce do samostatného úniku. Tváři v tvář Lukešovi ale svou forhendovou kličkou neuspěl. Naopak na druhé straně přišlo zužitkování přesilovky. Jakub Lev dostal puk na vrchol útočného pásma, odkud tvrdou střelou pokořil Filipa Novotného, jenž přes clonu před sebou nic neviděl. Ke konci třetiny mohl vrátit hostům náskok Michal Plutnar, nejproduktivnější obránce Karlových Varů však dostatek prostoru nad pravým kruhem v gólovou střelu nepřetavil.

Po necelé minutě druhé třetiny bylo utkání na několik minut přerušeno kvůli opravě mantinelu. Tomu předcházel velice nepříjemný moment, Tomáš Havlín totiž nehezky narazil na mantinel a za doprovodu spoluhráčů a lékařů musel zápas opustit. Dvěma vyloučeními po sobě se Karlovarští dostali do tlaku, který následně vyvrcholil ve vedoucí branku. Situace se ještě zkoumala na videu, nicméně tak trochu fotbalová trefa Ondřeje Beránka nakonec byla uznaná. Chvilku po inkasované brance mohli Královéhradečtí srovnat, do samostatného úniku se tentokrát dostal francouzský rychlík Jordann Perret, nicméně místo gólu si vykoledoval alespoň faul Lukáše Doudery. Karlovarští toto oslabení nejen přestáli, po jeho uplynutí ale dokonce slavili třetí gól. Právě Lukáš Doudera se vyřítil z trestné lavice, přebral si pas od Plutnara a svižnou střelou do levé časti svatyně nachytal Štěpána Lukeše. Objektivně atraktivní druhá dvacetiminutovka přinesla ještě pořádné drama. V čase 38:40 totiž snížil na rozdíl jediné branky Kevin Klíma, jenž precizní střelou prostřelil Novotného z levého kruhu. V závěru bylo ještě před karlovarským gólmanem pořádně dusno. Nejprve byl nedovoleně zastaven při svém úniku Radek Smoleňák, v následné přesilovce se pak kolem hostujícího brankoviště nebezpečně pohyboval ex-karlovarský Patrik Miškář, jenž ale puk poslal jen na Novotného.

Třetí dějství začal celek z lázeňského města v oslabení, nicméně tu Lvi využít nedokázali. Během první desetiminutovky této třetiny měl Mountfield k dispozici ještě dvě další početní výhody, jenže Karlovarští se velkému tlaku Lvů dokázali ubránit. Tlak postupně stupňoval, velké problémy nadělal hostující obraně pokus Bohumila Janka od modré čáry, který Novotný dokázal skvěle zlikvidovat. Právě muž s pětatřicítkou na zádech byl důležitou postavu těchto momentů, v jednu chvíli to i přes vyrovnaný počet hráčů na hrací ploše vypadalo na hradeckou přesilovku. V 56. minutě se puk po jedné z domácích šancí odrazil před odkrytou branku Energie, nicméně Oksanen se před jednoho z obránců v bílém k puku nedostal, a tak energetici stále drželi své jednobrankové vedení. V závěru se Východočeši pokusili o vyrovnání v šesti mužích a bez brankáře Lukeše. Jenže místo vytouženého srovnání přišla definitivní pojistka Energie, o kterou se postaral kapitán Tomáš Vondráček. Po více než roce tak Karlovy Vary porazily Hradec Králové.

Tomáš Martinec (Mountfield HK): Nemůžeme být spokojeni s výsledkem ani hrou. Byť jsme se připravovali na to, že se tady Vary budou rvát o každý metr ledu, sami jsme začali pracovat a nasadili si montérky až v půlce zápasu. A to už jsme prohrávali o dva góly. Přestože jsme si ve druhé půlce vytvořili tlak, zápas jsme otočit nedokázali a ztratili ho. Je to pro nás velké zklamání.

Tomáš Mariška (HC Energie Karlovy Vary): Věděli jsme, že nás čeká extrémně těžký a silný soupeř, který letos hraje ve výborné formě. Proto jsme přijeli s tím, že budeme chtít maximálně bojovat a hrát týmově. Jsem hrozně rád, jakým způsobem to hráči odpracovali. S podporou Filipa Novotného, který nás celý zápas držel ve hře, a obětavostí všech hráčů, kteří nastoupili, jsme utkání ubojovali a byli odměněni za týmovou defenzivní práci. Nebyli jsme lepším týmem, ale hráči nechali na ledě všechno.