V Třinci bez branek, Energie se vrací bez bodu

HC Oceláři Třinec - HC Energie Karlovy Vary 2:0 (0:0, 1:0, 1:0)
K jedenačtyřicátému kolu Tipsport extraligy vyrazila Energie až na druhou stranu republiky do Třince, se kterým letos dosud držela pozitivní bilanci. Jenomže tentokrát nebylo Karlovarským vůbec přáno. Nějaké šance si sice vytvořili, ale v koncovce opět selhávali, a tak Třinci stačilo v průběhu utkání vstřelit pouze jednu branku a tři body měl v kapse. A to se Ocelářům podařilo, výhru navíc pojistili ještě jedním zásahem ve třetí třetině a s čistým kontem se mohli radovat z výhry. Energie čeká na body už čtyři zápasy v řadě.
Tipsport extraliga, 41. kolo, pá 29.1.2016
Oceláři Třinec
2:0
0:0, 1:0, 1:0
Branky a nahrávky: 40. Adamský (Polanský, Hrubec), 45. Adamský (Polanský, Růžička). Rozhodčí: René Hradil, Roman Mrkva – Rudolf Tošenovjan, Marek Hlavatý. Vyloučení: 3:4. Diváci: 4 644. Střely na branku: 25:29. Zblokované střely: 7:12. Hity: 12:10. Vhazování: 43:36.
Oceláři Třinec: Hrubec – Linhart, Nosek, Galvas, Roth, Klesla (C), Slovák – Dravecký, Růžička, Irgl – Sýkora, Kopecký (A), Tybor – Rufer, Plíhal, Rákos – Adamský, Polanský (A), Meidl. Trenér: Jiří Dopita.
Karlovy Vary: Závorka – Bičánek (C), Dvořák, Gulaši, Rohan, Sičák (A), Baránek, Weinhold – Rachůnek, Marosz, J. Svoboda – Vachovec (A), Kůs, Bartek – Huna, Gríger, Gorčík – Koblasa, Osmík, V. Tomeček – Flek. Trenér: Karel Mlejnek.

Byť se v současné době ani jednomu ze soupeřů příliš nedaří, začátek utkání rozhodně nenudil. Už ve druhé minutě se do přečíslení dva na jednoho vydala Energie a po ráně Huny se kotouč od betonů Hrubce odrazil před odkrytou klec, tam však netrefil Sičák. Brzy nato zahrozili také Oceláři. Dravecký se podél mantinelu protáhl až k brance, zasunout puk do sítě se ovšem třineckému hráči nepodařilo.

V další příležitosti se objevil Rachůnek, jeho střelu z těsné blízkosti ale dokázal domácí gólman vyrazit do ochranné sítě. Po přihrávce Růžičky mohl následně do odkryté klece dorazit puk Dravecký, tentokrát však slovenský útočník promáchl. Meidl pak po výborné přihrávce Adamského zpoza branky poslal puk z mezikruží pouze mezi betony Závorky a ke gólu nevedl ani dlouhý tlak Třince v útočném pásmu, během kterého stihlo vystřídat hned několik hráčů v bílých dresech.

Využít svou převahu tedy Oceláři nedokázali, Marosz poté osvobodil svůj tým vyhozením kotouče až na zakázané uvolnění a karlovarští trenéři sáhli již v první třetině po oddechovém čase. Krátce nato si Energie vybojovala početní výhodu, v té ale Hrubce ohrozit nedokázala a do kabin se tak odcházelo za bezbrankového stavu.

Ve druhé třetině tempo hry značně opadlo. Třinečtí ovšem zahrozili už úvodní minutě, když Irgl našel mezi kruhy Růžičku, střela ale mladému útočníkovi příliš nesedla. První šanci Energie v této části měl na svědomí Huna, který se natlačil až k brance, Hrubec ale dokázal zvednout jeho střelu nad svou klec. Kopecký s Tyborem následně natlačili puk až k Závorkovi, skákající kotouč však pravou tyč o pár centimetrů minul. V přesilové hře Ocelářů měl největší šanci hostující Vachovec, jeho prudkou ránu od modré čáry ale dokázal Hrubec vytěsnit betonem.

Poté ovšem všem fanouškům v hale zatrnulo, když po tvrdém zákroku Baránka zůstal na ledě domácí Sýkora. Na ledovou plochu musela záchranná služba s nosítky, rozhodčí zásah hostujícího hráče nakonec ohodnotili jako vražení na hrazení a udělili mladému obránci trest na pět minut a do konce utkání.V dlouhé početní výhodě si sice Oceláři vytvořili několik šancí, proti střele Irgla ale vytáhl povedený zákrok lapačkou Závorka, Růžička po přihrávce Tybora trefil pouze ochrannou síť a neuspěl ani Roth, jehož prudkou ránu od modré zlikvidoval připravený gólman Energie.

Když už to ovšem vypadalo, že také druhá dvacetiminutovka skončí za stavu 0:0, padl první gól. Gorčík trefil z dobré pozice v mezikruží pouze betony Hrubce a opět se tak ukázalo, že otřepané pravidlo - Nedáš, dostaneš - opravdu platí. Oceláři rychle přenesli hru na druhou stranu a po střele Martina Adamského z velkého úhlu propadl puk nad ramenem Závorky do sítě. Stalo se tak pouhých pětadvacet sekund před koncem této třetiny.

Také ve třetí části si první velkou šanci vytvořil domácí tým, Plíhal ale po pasu Rákose trefil pouze Závorku. Poté se ke slovu dostala také Energie, Tomeček ovšem s tečí nahození od modré čáry neuspěl a tak po ráně Martina Adamského z levého kruhu odskočili Oceláři do dvoubrankového vedení. Snížení se hosté mohli dočkat po ráně Fleka, pokus karlovarského útočníka ovšem vyrazil Hrubec lapačkou a o zbytek už se postarali jeho spoluhráči.

Do tříbrankového vedení mohl poslat Oceláře Kopecký, ten ale po přihrávce Tybora u pravé tyče neuspěl. A radovat se nemohla ani dvojice Polanský - Dravecký, když proti střele prvně jmenovaného v přečíslení dva na jednoho vytáhl bravurní zákrok lapačkou Závorka. Energie se poté ještě snažila s nepříznivým výsledkem něco udělat, Oceláři už se ale o své vítězství připravit nenechali.

René Mucha (HC Oceláři Třince): Bylo to velmi těžké utkání. Soupeř odvedl výbornou práci, dohrával souboje, hrál agresivně. Pro nás to bylo zvláštní utkání, během zápasu jsme přišli o tři obránce a jednoho útočníka. Museli jsme stáhnout Tomáše Plíhala na pozici beka, dohrávali jsme se třemi obránci a jedním útočníkem v obraně. V závěru to byla otázka síly vůle a zaplať pánbůh, že se nám povedlo dát druhý gól. Šimonovi gratuluji k vynikajícímu zápasu.

Karel Mlejnek (HC Energie Karlovy Vary): V Třinci jsme chtěli bodovat. Klíčovým momentem z naší strany byla neproměněná gólová příležitost čtyřicet vteřin před koncem druhé třetiny, náš hráč mířil Šimonovi Hrubcovi dobře, chtěl to dát pod vyrážečku. Šimon je ale kvalitní brankář a chytil to. De facto z protiakce jsme dostali branku. I po dvou třetinách jsme měli záměr si odvézt alespoň bod, po vyloučení obránce Baránka jsme do sestavy zařadili juniora Martina Weinholda. Ten udělal chybu, po které jsme inkasovali druhý gól. To se ale v jeho věku stává. V závěru jsme chtěli korigovat stav, to se nepovedlo ani v power play. Odjíždíme bez bodu.