Vynikající Mensator poprvé vítězně, navíc s nulou!

L i t v í n o v - Přestože byl domácí Litvínov v podkrušnohorském derby po celé utkání výrazně aktivnějším týmem, ze tří bodů se nakonec radovaly Karlovy Vary. Jedním z hlavních strůjců úspěchu se stal mladý gólman Lukáš Mensator, chytající od začátku své první extraligové utkání, který za svá záda nepustil ani jednu střelu z litvínovských hokejek. Vítěznou branku vsítil ke konci druhé třetiny Hurtaj, pojistku přidal v závěrečné části po Kraftově přihrávce Košťál. HC Energie veze po třetinách 0:0, 0:1 a 0:1 z Litvínova vítězství 2:0.
Tipsport Extraliga, 18. kolo, pá 29.10.2004, Zimní stadion Litvínov
0:2
0:0, 0:1, 0:1
Branky a nahrávky: 39. Hurtaj (Hlavačka, Tomík), 57. Košťál (Kraft). Rozhodčí: Jebavý - Bádal, Pouzar. Vyloučení: 3:5, bez využití. Diváci: 5 300. Průběh utkání: 0:2.
Litvínov: Jarina - Hranáč, Škoula, Kroupa, Skuhrovec, Klobouček, Ťupa, L. Řezníček - Kůrka, Reichel, Ručinský - Trávníček, V. Hübl, Kubinčák - L. Havel, Branda, Gombár - Přeučil, Hreus, Sklenička.
Karlovy Vary: Mensator - Bauer, Harant, Kutlák, Ptáček, Krajíček, Hlavačka, Suur, J. Polák - Milan Procházka, Alinč, M. Dvořák - Krátoška, Skuhravý, Kraus - Hurtaj, Kraft, Tomík - Košťál, Lipianský, V. Polák.

S novou posilou v podobě útočníka Milana Krafta nastoupila karlovarská Energie na led Litvínova, kde se jí již tradičně daří. Do branky se poprvé v sezoně již na začátku utkání postavil Lukáš Mensátor, jeho protivníkem na druhé straně kluziště byl karlovarským fanouškům dobře známý Kamil Jarina.

Již první minuty tohoto střetnutí nastínily i jeho další průběh. Hru tvořil výhradně tým Litvínova, hosté se omezovali jen na úporné bránění. V kritických situacích se Karlovarští nerozpakovali vyhodit kotouč přes všechny čáry na zakázané uvolnění a alespoň na chvíli tak ulevit přetíženým obranným řadám. V 9. minutě se do velké šance dostal domácí Kubinčák, Mensátor však byl na místě. Poté měli Litvínovští šanci předvést svoji přesilovou hru, když za hrubost byl vyloučen Skuhravý. Domácí se však v početní výhodě trápili, do útočné třetiny se dostali až po minutě dobývání karlovarského obranného valu. Největší šanci Hübla Mensátor trochu i se štěstím zneškodnil. Karlovarští si první přesilovou hru zahráli ve třinácté minutě, avšak diváky z ní musely bolet oči. Obrovskou šanci spálila litvínovská trojka Reichel, Branda a Kubinčák při další přesilové hře v 15. minutě a domácí si začali uvědomovat, že prostřelit Lukáše Mensátora dnes nebude vůbec jednoduché. Hokejisté Energie se do hry dostali až ke konci třetiny, Hlavačkovu bombu si však Jarina pohlídal. Hráči obou celků si tak šli odpočinout do kabin za bezbrankového stavu 0:0.

Druhá třetina nabídla podobný obraz jako ta první. Domácí tlačili, zato hosté spoléhali na rychlé brejky. Nutno dodat, že při celku hostí stálo občas také vyslovené štěstí, jako například ve 23. minutě, kdy po závaru Litvínova hopsal kotouč několik vteřin před prázdnou brankou, nakonec u něj však byly první hole Karlovarských, které ho odpálily pryč do bezpečí. Ve 25. minutě si na trestnou lavici šel odpočinout Róbert Tomík a domácí tentokrát ukázali výbornou přesilovou hru. Ani několikerá nahození Reichela do chumlu před Mensátorem však vytouženou branku domácím nepřinesla. Stejný obraz i výsledek přinesla další početní výhoda Litvínova v 32. minutě. Následovaly další větší i menší šance domácích, které však končily na nepropustné hrázy jménem Lukáš Mensátor. Hokejisté Karlových Varů se opět probudili až ke konci třetiny. Nejprve v 35. minutě našel Polák krásným pasem zpoza branky Košťála, jeho střela však mířila vysoko do ochranné sítě. Do útoku se pouštějící hosté zapomněli v 38. minutě na Reichela, který stanul po chybě karlovarského obránce sám před Mensátorem, jeho perfektní rozklek však nepřekonal. Jak tomu tak bývá, radovali se nakonec pasivně hrající hosté. Stadion Ivana Hlinky posmutněl, když v čase 18:58 Ľubomír Hurtaj dostal trochu více prostoru na levém křídle a jeho střela skončila po mírné teči domácího obránce za zády Jariny. Asistenci si připsaly opory Energie Hlavačka a Tomík. Po čtyřiceti minutách tak byla veselá jen skupina fanoušků Západočechů, kterou nebylo možné přeslechnout.

Ve třetí třetině začali konečně i hosté vystrkovat růžky. Začali nejspíš tušit, že Litvínov dnes nemá svůj den. Domácí působili stále hokejověji, ale o Lukáši Mensátorovi se jim snad dnes bude i zdát. Ve 43. minutě neuspěl Gombár, který z nadějné pozice mezi kruhy minul branku. O tři minuty později dostali Karlovarští šanci napravit renomé svých přesilovek, ale mohli být opět rádi, že sami neinkasovali, když dva Litvínovští jeli na jednoho obránce. Na domácí začala doléhat nervozita, čas jim najednou ubíhal velmi rychle a i fandové dávali najevo, že už by to chtělo nějaký ten gól vstřelit. Hrdina zápasu Lukáš Mensátor však byl jiného názoru a za svá záda nepustil jak pokus Ručinského z 49. minuty tak ani střelu Skleničky z 56. minuty. Když pak Gombár pohrdl v čase 55:40 obrovskou šancí, kdy se ocitl sám před poloodkrytou brankou Energie, zaútočily opět šiky Karlových Varů. Definitivní uklidnění jim přinesla druhá trefa Jana Košťála v sezoně, který se po Kraftově nahrávce ocitl sám před studeným Jarinou a tvrdou ranou mu nedal šanci. Fanoušci Litvínova začali houfně opouštět stadion, jejich mužstvo však sympaticky bojovalo až do úplného konce zápasu. Mensátorovi však nezkazila nulu ani Skuhrovcova bomba od modré. Karlovy Vary si tak po dvou porážkách připsaly důležité 3 body a potvrdili pověst mužstva, které to na Severočechy z Litvínova prostě umí. HC Chemopetrol Litvínov - HC Energie Karlovy Vary 0:2 (0:0, 0:1, 0:1).

Josef Beránek (Litvínov): "S výkonem mužstva jsme spokojeni, nemůžeme mu nic vyčítat. Mrzet nás ale musí neproměňování šancí. Těch jsme měli nejmíň na pět gólů, ale koncovku jsme byli hodně slabou."

Pavel Pazourek (Karlovy Vary): "Byl to bojovný zápas, v kterém nám šlo o hodně, protože jsme nechtěli prohrát potřetí v řadě. Domácí sice měli více šancí, ale nás podržel brankář Mensator."