Generální partnerHlavní partneři
Podpora mládeže

Lvi, Tygři a Medvědi – Energii čeká drážďanské hokejové ZOO

Lvi, Tygři a Medvědi – Energii čeká drážďanské hokejové ZOO

15.08.2007 | Karel Psohlavec

Patrně nejnáročnější období celé letní přípravy pokračuje pro hráče karlovarské Energie velice zajímavou konfrontací se zahraničním hokejem. Od středy do pátku sehrají ve třech dnech tři utkání s německými soupeři na turnaji Four Points Cup v Drážďanech. Vedle Západočechů se měření sil zúčastní domácí Dresdner Eislöwen, Sinupret Ice Tigers Nürnberg a Eisbären Berlin. V tomto článku stručně představujeme jednotlivé soupeře i program celého turnaje.

Turnaj Four Points Cup otevře na drážďanském stadionu ve středu od 15:30 utkání Eisbärenu Berlín právě s karlovarskou Energií. Náročný program pak pro energetiky připravil na čtvrteční 19. hodinu duel s domácím mužstvem Dresdner Eislöwen a na závěr v pátek od 15:30 střetnutí s týmem Sinupret Ice Tigers Nürnberg.

Program turnaje Four Points Cup

15. srpna Eisbären Berlin - Energie Karlovy Vary (15:30)
15. srpna Dresdner Eislöwen - Sinupret Ice Tigers Nürnberg (19:00)
16. srpna Sinupret Ice Tigers Nürnberg - Eisbären Berlin (15:30)
16. srpna Dresdner Eislöwen - Energie Karlovy Vary (19:00)
17. srpna Energie Karlovy Vary - Sinupret Ice Tigers Nürnberg (15:30)
17. srpna Dresdner Eislöwen - Eisbären Berlin (19:30)

Utkání budou řídit hlavní rozhodčí Harald Daubert a Reik van Gameren, na čarách jim budou pomáhat Ralph Bidoul, Thomas Meister, Sascha Dierberg a Thomas Gemeinhardt.

Eisbären Berlin

Berlínské medvědy postihl v uplynulé sezóně podobný osud jako karlovarskou Energii. Ambiciózní klub z hlavního města se nedokázal protlačit mezi elitní šestku a proto musel o čtvrtfinále bojovat v předkole play-off. Zde ale v sérii na dvě vítězná utkání prohrál v rozhodujícím souboji na ledě Frankfurtu 0:6 a sezóna tím pro něj skončila. Zklamání bylo o to větší, že Eisbären obhajoval titul německého mistra z předchozí sezóny. V evropském žebříčku si proto Berlínští pohoršili o 53 míst a spadli až za Karlovy Vary na 67. příčku.

Neúspěšnou sezónu nedokázaly zachránit ani hlavní opory týmu. Kanadský útočník Mark Beaufailt nastřádal v základní části 54 bodů, americký obránce Daron Quint jen o osm méně. Soupiska týmu nabízí i další zajímavá jména. Německo dlouho reprezentoval například forvard Stefan Ustorf, zlepšení ofenzivy si klub jistě slibuje i od posily z mistrovského Mannheimu Nathana Robinsona. Českému fanouškovi bude ovšem v uších nejvíce skřípat jméno Andyho Roache, který tak krutě a chladnokrevně ukončil české naděje v penaltovém rozstřelu s USA na pražském světovém šampionátu. Jinak ale lední medvědi procházejí generační obměnou a na soupisce nalezneme celou řadu mladíků, kteří v nedávné době nastupovali v juniorském týmu berlínského klubu.

Soupiska týmu Eisbären Berlin: Ziffzer, Zepp, Timmo Pielmeier – Quint, Roach, Hördler, Kramer, Draxinger, Smith, Baxmann, Dinger, Thomas, Stein – Robinson, Ziesche, Felski, Meuller, Ustorf, Garten, Beaufailt, Pederson, Rankel, Busch, Walker, Martens, Flynn, Weiss, Thomas Peilmaier, Mulock, Becker, Gawlik, Braun, Ostwald.
Trenéři: Don Jackson, Hartmut Nickel.
Webové stránky: www.eisbaeren.de.

Dresdner Eislöwen

Druhým soupeřem na turnaji budou energetikům domácí borci z týmu Dresdner Eislöwen. Celek ze saské metropole bojuje o body a slávu ve druhé německé lize, ale loni svým příznivcům příliš radosti neudělal. Zatímco předloni se probil až do semifinále druhé nejvyšší soutěže, loni za svými výkony zaostal a sezóna pro něj skončila už po základní části. V té se umístil na jedenácté, první nepostupové příčce, s dvoubodovou ztrátou na postup do předkola play-off.

Zajímavá jména v týmu nalezneme hned na postu brankáře, kde vládne někdejší gólman Karlových Varů Michal Mařík. Ještě v loňské sezóně se v Drážďanech prezentoval i dobře známý útočník David Balázs. Ten už ale zamířil do Trondheimu a v klubu už nepůsobí ani brankář Vlastimil Lakosil, jenž je nyní oporou slovenského Martina.

V týmu tak vedle Maříka zůstává jediný další Čech, a to Petr Sikora, který si ale extraligu zahrál naposledy před sedmi lety v dresu Havířova. Od té doby se rodák z Karviné pohybuje výhradně po německého hokejové půdě. České rodiště ovšem mají i další členové drážďanského týmu. Útočníci Pavel Vít, Petr Hrubý a David Čermák se už ale v Německu usadili a dokonce získali i místní občanství. Svou stopu v klubu má i slovenský hokej, který reprezentuje hlavní kouč Marián Hurtík a obránce Martin Zajac. Toho může pozorný fanoušek pamatovat z jeho ročního působení v jihlavské Dukle.

Soupiska týmu Dresdner Eislöwen: Mařík, Pascha – Lundmark, Linke, Zajac, Guggemos, Hamman, Weilert – Rohde, Masial, Glück, Vít, Carciola, Sikora, Hrubý, Gardner, Čermák, Pipp.
Trenér: Marián Hurtík.
Webové stránky: www.eisloewen.com.

Sinupret Ice Tigers Nürnberg

Posledním soupeřem Energie na turnaji budou tygři z Norimberku. Tento tým není Karlovarským vůbec neznámým, neboť se s ním v minulých letech hned dvakrát utkali. Poprvé se v přípravě na sezónu 2004/05 radovali hráči z Norimberku, když si ze zápasu hraného v Praze odvezli výhru 4:1. Za Energii se trefil pouze Richard Bauer.

Druhý vzájemný zápas pro sebe loni získali na domácím ledě hráči Energie, když vyhráli 5:2 (Duben, Machulda, Borovanský, Hanzlík, Skurhavý). Zajímavější než výsledek ovšem byla hromadná bitka, která vyvrcholila pěstní exhibicí Libora Ustrnula s Kanaďanem Carterem. Utkání si můžete připomenout v sérii fotografií.

Příprava se nicméně i přes prohru v Karlových Varech Norimberku vydařila, což se projevilo i ve výsledcích v ligové soutěži. V základní části se tým usadil na třetí příčce a svou sílu ukázal i ve vyřazovacích bojích. Zde zvládl kritickou situaci ve čtvrtfinálové sérii s Hanoverem a čtyřmi vyhranými souboji v řadě otočil stav z 0:2 na 4:2. Dřina to byla pro tygry i v semifinále, které se hrálo už pouze na tři vítězná utkání. Každé ze střetnutí skončilo rozdílem jediné branky, šťastnější byl ale Norimberk, který Düsseldorf zdolal v sérii 3:1 na zápasy. Finále už ale patřilo vítězi základní části z Mannheimu, který si poměrně jasně došel po výhře 3:0 pro ligový titul (3:2 pp, 6:2, 5:2). Druhé místo v německé nejvyšší soutěži posunulo celek až na 26. místo evropského žebříčku.

Kádr týmu lze charakterizovat jako kanadsko-americko-německý Babylon s českou příměsí. Kanaďanů najdete v norimberské šatně sedm, Američany tři. Navíc i trenér Laporte je rodákem z Montrealu. Novou vlnu německého hokeje přestavuje brankář Kotschnew, který se sice narodil v Kazachstánu, na reprezentačním dresu ovšem nosí německou orlici. Svůj možná životní zápas odchytal na posledním mistrovství světa, kdy vynuloval české střelce a Neměcko si připsalo historické vítězství 2:0. Potupu českému hokeji pomohl připravit i někdejší útočník Karlových Varů Petr Fical. Ten ostatně patřil k největším útočným hrozbám Norimberku v uplynulé sezóně. V základní části zaznamenal 39 bodů a dalších 11 dokázal připsat i ve vyřazovacích bojích. Úspěšnější byl už pouze obránce Jame Pollock a Scott King.

Soupiska týmu Sinupret Ice Tigers Nürnberg : Ehelechner, Kotschnew – Periard, Brennan, Schauer, Laflamme, Frank, Cespiva, Brown, Ondruschka – Beardsmore, King, Barta, Leeb, Keller, Carter, Swanson, Savage, Fical, Maurer, Polaczek.
Trenér: Benoit Laporte.
Webové stránky: www.icetigers.de.