HC Energie Karlovy Vary

Lvi, Tygři a Medvědi – Energii čeká drážďanské hokejové ZOO

Patrně nejnáročnější období celé letní přípravy pokračuje pro hráče karlovarské Energie velice zajímavou konfrontací se zahraničním hokejem. Od středy do pátku sehrají ve třech dnech tři utkání s německými soupeři na turnaji Four Points Cup v Drážďanech. Vedle Západočechů se měření sil zúčastní domácí Dresdner Eislöwen, Sinupret Ice Tigers Nürnberg a Eisbären Berlin. V tomto článku stručně představujeme jednotlivé soupeře i program celého turnaje.
Turnaj Four Points Cup otevře na drážďanském stadionu ve středu od 15:30 utkání Eisbärenu Berlín právě s karlovarskou Energií. Náročný program pak pro energetiky připravil na čtvrteční 19. hodinu duel s domácím mužstvem Dresdner Eislöwen a na závěr v pátek od 15:30 střetnutí s týmem Sinupret Ice Tigers Nürnberg.

Program turnaje Four Points Cup

15. srpna Eisbären Berlin - Energie Karlovy Vary (15:30)
15. srpna Dresdner Eislöwen - Sinupret Ice Tigers Nürnberg (19:00)
16. srpna Sinupret Ice Tigers Nürnberg - Eisbären Berlin (15:30)
16. srpna Dresdner Eislöwen - Energie Karlovy Vary (19:00)
17. srpna Energie Karlovy Vary - Sinupret Ice Tigers Nürnberg (15:30)
17. srpna Dresdner Eislöwen - Eisbären Berlin (19:30)

Utkání budou řídit hlavní rozhodčí Harald Daubert a Reik van Gameren, na čarách jim budou pomáhat Ralph Bidoul, Thomas Meister, Sascha Dierberg a Thomas Gemeinhardt.

Eisbären Berlin

Berlínské medvědy postihl v uplynulé sezóně podobný osud jako karlovarskou Energii. Ambiciózní klub z hlavního města se nedokázal protlačit mezi elitní šestku a proto musel o čtvrtfinále bojovat v předkole play-off. Zde ale v sérii na dvě vítězná utkání prohrál v rozhodujícím souboji na ledě Frankfurtu 0:6 a sezóna tím pro něj skončila. Zklamání bylo o to větší, že Eisbären obhajoval titul německého mistra z předchozí sezóny. V evropském žebříčku si proto Berlínští pohoršili o 53 míst a spadli až za Karlovy Vary na 67. příčku.

Neúspěšnou sezónu nedokázaly zachránit ani hlavní opory týmu. Kanadský útočník Mark Beaufailt nastřádal v základní části 54 bodů, americký obránce Daron Quint jen o osm méně. Soupiska týmu nabízí i další zajímavá jména. Německo dlouho reprezentoval například forvard Stefan Ustorf, zlepšení ofenzivy si klub jistě slibuje i od posily z mistrovského Mannheimu Nathana Robinsona. Českému fanouškovi bude ovšem v uších nejvíce skřípat jméno Andyho Roache, který tak krutě a chladnokrevně ukončil české naděje v penaltovém rozstřelu s USA na pražském světovém šampionátu. Jinak ale lední medvědi procházejí generační obměnou a na soupisce nalezneme celou řadu mladíků, kteří v nedávné době nastupovali v juniorském týmu berlínského klubu.

Soupiska týmu Eisbären Berlin: Ziffzer, Zepp, Timmo Pielmeier – Quint, Roach, Hördler, Kramer, Draxinger, Smith, Baxmann, Dinger, Thomas, Stein – Robinson, Ziesche, Felski, Meuller, Ustorf, Garten, Beaufailt, Pederson, Rankel, Busch, Walker, Martens, Flynn, Weiss, Thomas Peilmaier, Mulock, Becker, Gawlik, Braun, Ostwald.
Trenéři: Don Jackson, Hartmut Nickel.
Webové stránky: www.eisbaeren.de.

Dresdner Eislöwen

Druhým soupeřem na turnaji budou energetikům domácí borci z týmu Dresdner Eislöwen. Celek ze saské metropole bojuje o body a slávu ve druhé německé lize, ale loni svým příznivcům příliš radosti neudělal. Zatímco předloni se probil až do semifinále druhé nejvyšší soutěže, loni za svými výkony zaostal a sezóna pro něj skončila už po základní části. V té se umístil na jedenácté, první nepostupové příčce, s dvoubodovou ztrátou na postup do předkola play-off.

Zajímavá jména v týmu nalezneme hned na postu brankáře, kde vládne někdejší gólman Karlových Varů Michal Mařík. Ještě v loňské sezóně se v Drážďanech prezentoval i dobře známý útočník David Balázs. Ten už ale zamířil do Trondheimu a v klubu už nepůsobí ani brankář Vlastimil Lakosil, jenž je nyní oporou slovenského Martina.

V týmu tak vedle Maříka zůstává jediný další Čech, a to Petr Sikora, který si ale extraligu zahrál naposledy před sedmi lety v dresu Havířova. Od té doby se rodák z Karviné pohybuje výhradně po německého hokejové půdě. České rodiště ovšem mají i další členové drážďanského týmu. Útočníci Pavel Vít, Petr Hrubý a David Čermák se už ale v Německu usadili a dokonce získali i místní občanství. Svou stopu v klubu má i slovenský hokej, který reprezentuje hlavní kouč Marián Hurtík a obránce Martin Zajac. Toho může pozorný fanoušek pamatovat z jeho ročního působení v jihlavské Dukle.

Soupiska týmu Dresdner Eislöwen: Mařík, Pascha – Lundmark, Linke, Zajac, Guggemos, Hamman, Weilert – Rohde, Masial, Glück, Vít, Carciola, Sikora, Hrubý, Gardner, Čermák, Pipp.
Trenér: Marián Hurtík.
Webové stránky: www.eisloewen.com.

Sinupret Ice Tigers Nürnberg

Posledním soupeřem Energie na turnaji budou tygři z Norimberku. Tento tým není Karlovarským vůbec neznámým, neboť se s ním v minulých letech hned dvakrát utkali. Poprvé se v přípravě na sezónu 2004/05 radovali hráči z Norimberku, když si ze zápasu hraného v Praze odvezli výhru 4:1. Za Energii se trefil pouze Richard Bauer.

Druhý vzájemný zápas pro sebe loni získali na domácím ledě hráči Energie, když vyhráli 5:2 (Duben, Machulda, Borovanský, Hanzlík, Skurhavý). Zajímavější než výsledek ovšem byla hromadná bitka, která vyvrcholila pěstní exhibicí Libora Ustrnula s Kanaďanem Carterem. Utkání si můžete připomenout v sérii fotografií.

Příprava se nicméně i přes prohru v Karlových Varech Norimberku vydařila, což se projevilo i ve výsledcích v ligové soutěži. V základní části se tým usadil na třetí příčce a svou sílu ukázal i ve vyřazovacích bojích. Zde zvládl kritickou situaci ve čtvrtfinálové sérii s Hanoverem a čtyřmi vyhranými souboji v řadě otočil stav z 0:2 na 4:2. Dřina to byla pro tygry i v semifinále, které se hrálo už pouze na tři vítězná utkání. Každé ze střetnutí skončilo rozdílem jediné branky, šťastnější byl ale Norimberk, který Düsseldorf zdolal v sérii 3:1 na zápasy. Finále už ale patřilo vítězi základní části z Mannheimu, který si poměrně jasně došel po výhře 3:0 pro ligový titul (3:2 pp, 6:2, 5:2). Druhé místo v německé nejvyšší soutěži posunulo celek až na 26. místo evropského žebříčku.

Kádr týmu lze charakterizovat jako kanadsko-americko-německý Babylon s českou příměsí. Kanaďanů najdete v norimberské šatně sedm, Američany tři. Navíc i trenér Laporte je rodákem z Montrealu. Novou vlnu německého hokeje přestavuje brankář Kotschnew, který se sice narodil v Kazachstánu, na reprezentačním dresu ovšem nosí německou orlici. Svůj možná životní zápas odchytal na posledním mistrovství světa, kdy vynuloval české střelce a Neměcko si připsalo historické vítězství 2:0. Potupu českému hokeji pomohl připravit i někdejší útočník Karlových Varů Petr Fical. Ten ostatně patřil k největším útočným hrozbám Norimberku v uplynulé sezóně. V základní části zaznamenal 39 bodů a dalších 11 dokázal připsat i ve vyřazovacích bojích. Úspěšnější byl už pouze obránce Jame Pollock a Scott King.

Soupiska týmu Sinupret Ice Tigers Nürnberg : Ehelechner, Kotschnew – Periard, Brennan, Schauer, Laflamme, Frank, Cespiva, Brown, Ondruschka – Beardsmore, King, Barta, Leeb, Keller, Carter, Swanson, Savage, Fical, Maurer, Polaczek.
Trenér: Benoit Laporte.
Webové stránky: www.icetigers.de.