Generální partnerHlavní partneři
Podpora mládeže

Hejtmanský pohár: vítězem Slavia, Frk nejužitečnějším hráčem

Hejtmanský pohár: vítězem Slavia, Frk nejužitečnějším hráčem

17.08.2008 | Karel Psohlavec

Víkendový maraton deseti utkání turnaje O pohár hejtmana Karlovarského kraje je zdárně za námi. K vidění byl hokej té nejvyšší dorostenecké úrovně, diváci si mohli užívat možná až nečekaně atraktivní a útočné hry. A kdo byl nejúspěšnější? Velký putovný pohár převzali z rukou hejtmana Karlovarského kraje JUDr. Josefa Pavla dorostenci pražské Slavie. Pouze vinou horšího vzájemného zápasu skončili na druhém místě domácí energetici. Mezi individualitami nejvíce vynikl karlovarský útočník Martin Frk (na snímku). Kompletní souhrn výsledků a komentářů trenérů naleznete uvnitř článku.

Konečná tabulka Hejtmanského poháru 2008

1. HC Slavia Praha     4 3 0 1 18:10 6 
2. HC Energie Karlovy Vary 4 3 0 1 18:10 6
3. HC Lasselsberger Plzeň  4 2 1 1 15:14 5
4. HC Litvínov       4 1 0 3 16:19 2 
5. KLH Chomutov       4 0 1 3  6:20 1

Individuální ocenění

Nejlepší brankář: Aleš Příhoda (KLH Chomutov)
Nejlepší obránce: Dan Krejčí (HC Slavia Praha)
Nejlepší útočník: Stanislav Erben (HC Lasselsberger Plzeň)
Nejužitečnější hráč: Martin Frk (HC Energie Karlovy Vary)

HC Energie Karlovy Vary - HC Litvínov 6:3

Třetiny: 1:1, 3:2, 2:0. Branky a nahrávky: 9. Kverka (Frk, Lintemer), 21. Vachovec (Valeš), 28. Sýkora (Táborský), 33. Frk (Kverka, Vachovec), 42. Konečný (Táborský), 44. Kverka – 19. Jurčík (Matai), 22. Matějka (Kuriljak, Písařík), 34. Matai (Smolka). Vyloučení: 4:4. Využití: 1:0.

Sestavy:
HC Energie Karlovy Vary: Nechvátal (Rauscher) – Valeš, Urbančok, Hluchý, Konečný, Kovář, Lintemer, Vilhelm, Gombár, Kverka, Vachovec, Frk, Táborský, Sýkora, Švec, Formánek, Vrána, Svoboda, Bečka, Hudák, Brodský.

HC Litvínov: Mahdal (Brýl) – Česal, Brettschneider, Strejček, Řádek, Mašek, Hejhal, Jirák, Průša, Řehulka, Smolka, Jurčík, Rychtařík, Steklý, Bedecs, Švarc, Matai, Písařík, Mareš, Ptáčník, Matějka, Kurijak.

Pravou hokejovou lahůdku připravili hrstce fanoušků hokejisté Energie a Litvínova hned v prvním duelu Hejtmanského poháru. Úvodní tlak domácích vyústil už v 8. minutě ve dvojnásobnou přesilovku, kterou po dlouhém obléhání branky výborného Mahdala využil několikátou dorážkou Kverka. Jenže inkasovaná branka Severočechy probudila a do útočení se začali tlačit oni. Za svou snahu byli oceněni v závěru třetiny, když dorážka Jurčíka znamenala vyrovnání.

Hodně rychlý začátek měla i druhá partie hry. Po 15 vteřinách poslal s trochou štěstí plachtivou dorážkou domácí do vedení Vachovec. Jenže navlas stejně si po minutě počínal na druhé straně Matějka a začínalo se zase z vyrovnaného stavu. Rozhodující nástup si energetici schovali na polovinu duelu. Ve 28. minutě namířil svou pohotovou dorážku mezi brankářovy betony Sýkora. A netrvalo to příliš dlouho a domácí už vedli o dvě branky. Po skončené přesilovce se v pokračující kombinaci dostal puk k Frkovi, jehož dělovka z úhlu neměla chybu. Litvínov se sice vrátil do zápasu rychlou střelou Mataie z prostoru mezi kruhy, jenže hned po přestávce uchopili Karlovarští duel pevně do svých rukou.

Neuvěřitelně hbitý Konečný se protáhl od mantinelu až před branku a bekhendem našel skulinku mezi gólmanovými chrániči. A když neméně pohlednou individuální akci zakončil přesným forhendem Kverka, bylo už ve 44. minutě o osudu zápasu definitivně jasno.

Ohlasy trenérů:
Karel Mlejnek (trenér HC Energie): S výsledkem jsme určitě spokojení, protože v posledních třech přípravných zápasech se nám nepodařilo vyhrát. Naše hra je ale ještě pořád taková syrová. Přesto už je znát, že to začíná chytat ty správné prvky, které bychom po hráčích chtěli. Pořád máme ale do začátku soutěže na čem pracovat, chyby se stále vyskytují. Nicméně tento turnaj nám slouží především jako příprava, takže i nadále máme k dispozici pět formací. Jedna v zápase vždy nenastoupí.

Jan Svitavský (trenér Litvínova): Přestože jsme v první polovině zápasu byli asi lepším týmem, nakonec se to nevyvinulo podle našich představ. Bohužel se nám nepodařilo využít šance, které jsme si vytvořili. Nelíbilo se mi, že jsme se v závěrečné třetině svou nedisciplinovaností dopustili zbytečných chyb, které soupeř potrestal. Pořád se nacházíme v přípravném období, tak možná i proto nám na konci chyběly síly k obratu.

HC Lasselsberger Plzeň - KLH Chomutov 3:3

Třetiny: 1:0, 1:2, 1:1. Branky a nahrávky: 17. Noga (Mainer), 34. St. Erben (Noga), 59. Culek - 21. Chytrý (Vrkota), 33. Chytrý, 49. Šaržík (Meliga).

Sestavy

HC Lasselsberger Plzeň: Vrtěl (Král) – Karpíšek, Blumentrit, Mrázek, Kvapil, Polívka, Houfek, Culek, Mainer, Noga, Váchal, Černý, Erben, Faschingbauer, Erben, Pejchar, Pitel, Němec, Linhart, Pour, Špaček, Soukup.

KLH Chomutov: Příhoda (Brabec) – Havel, Andres, Kasal, Škrdle, Kolář, Čeček, Fiala, Čížek, T. Procházka, Vrkota, Chytrý, Taraška, Bauer, Klouček, Šaržík, Lehnert, Megila, Mazánek, Kotous, Hučko.

Přestože Plzeň nemohla na karlovarský turnaj dorazit se svou reprezentační lajnou, rozpoutali úřadující mistři ve svém úvodním vystoupení na víkendovém klání pěkný šrumec. Jenže dlouho jim chybělo to nejdůležitější – přesné zakončení. Extraligový nováček z Chomutova se v úvodní třetině prakticky nedostal z obranného pásma a s vynaložením všech sil brzdil nálety silného soupeře. Zarputilost a především výtečný brankář Příhoda ale byli dlouho úspěšní. Před první pauzou netrefil ideální přihrávku před prázdnou branku plzeňský Noga, následně i Culkova rána skončila v brankařově lapačce. Vyrovnaný stav protrhnul až v 17. minutě Noga.

Jenže Chomutov se po přestávce zázračně vzchopil a byl Plzni vyrovnaným soupeřem. Dost k tomu přispělo i rychlé srovnání skóre, když po 55 vteřinách druhé třetiny dotlačil snad třetí dorážkou v řadě puk do sítě Chytrý. A najednou měl více práce plzeňský brankář Vrtěl. Mazánkovu střelu ještě vytěsnil špičkou betonu, ale na další individuální akci Chytrého už odpověď nenašel. Chomutovský forvard zachytil soupeřovu rozehrávku a parádním blafákem poslal Severočechy do překvapivého vedení. To jim ale vydrželo jen chviličku. Stanislav Erben z velkého úhlu švihnul svou holí a nad ramenem Příhody vrátil utkání na začátek.

Odhodlaný výkon Chomutova ale opět slavil úspěch. Ve 49. minutě dotlačili puk za brankovou čáru Meliga se střelcem Šaržíkem a bylo zaděláno na první velké překvapení. Nováček extraligy se pomalu blížil výhře, navíc mu pomohlo i vyloučení soupeře. Jenže ve chvíli, kdy se vyloučený hráč vracel na led, narušil Culek chomutovskou rozehrávku a sám proti Příhodovi nezaváhal. Přestože se Plzeň snažila utkání na poslední chvíli otočit, vyrovnaný stav už vydržel až do poslední sirény.

Ohlasy trenérů:
Miroslav Přerost (trenér Plzně): Po celé utkání jsme měli více ze hry, připravili jsme si i více brankových příležitostí. Problém byl ale s jejich proměňováním. Stále jsme ve fázi zkoušení, z tohoto mužstva nakonec do extraligy nastoupí tak deset kluků. Máme široký kádr, a tak se snažíme dát příležitost všem. Rozdíly v kvalitě jsou ale znát. Hodně nám schází naši reprezentanti, to je v podstatě garance tří branek za utkání. Na turnaj jsme přivezli naší druhou lajnu a bylo vidět, že v zápase dominuje. Zbytek je spíše takový šedý průměr.

Pavel Táborský (trenér Chomutova): Plzeň nám dala lekci, jak se hraje v útočném pásmu. Byla ve všech herních činnostech lepší. Tu remízu jsme nakonec uhráli s odřenýma ušima. Plzeň je excelentní mužstvo a jeden získaný bod je pro nás obrovský úspěch. Přesto musím říct, že náš mančaft nešlapal tak, jak měl.

HC Energie Karlovy Vary - HC Slavia Praha 2:6

Třetiny: 1:2, 1:2, 0:2. Branky a nahrávky: 6. Hluchý (Konečný), 29. Vachovec (Frk) – 15. Chlapík, 17. Tůma (Semrád), 22. Novák (Hellar), 31. Kotyra (Hertl), 41. Chlapík (TS), 57. Kadlec (Kotyra) .

Sestavy:

HC Energie Karlovy Vary: Nechvátal (od 31. Rauscher) – Valeš, Urbančok, Hluchý, Konečný, Kovář, Lintemer, Liška, Troška, Kverka, Vachovec, Frk, Táborský, Sýkora, Švec, Formánek, Vrána, Svoboda, Záhora, Kubáč, Winkler.

HC Slavia Praha: Mouček (Dlouhý) – Krejčí, Růžička, Semrád, Novák, Hruška, Rittig, Jeník, Hejna, Müller, Chlapík, Hellar, Veber, Hertl, Tůma, Kadlec, Kotyra, Jaškin, Burša, Tomek, Kebrdle.

Svěžejší vstup do utkání měli energetici, kteří mohli využít lepší rozehranosti z prvního sobotního utkání. Slávistický golman Mouček musel prokázat dobrý postřeh a stabilitu zejména při důrazném průniku Frka. Brzy poté už ale inkasoval. V přesilovce napřáhl na modré Konečný a dobře clonící Hluchý tečoval mimo brankářův dosah. Jenže slávisté, pro které to byl první zápas turnaje, se brzy rozkoukali a začali zaměstnávat také Nechvátala v protější brance. Nadějný mladík tak musel brzy kapitulovat. Chlapík využil v 15. minutě početní výhodu a za minutu a půl už Pražané vedli. Na 2:1 upravoval Tůma, kterého nedokázali před brankou domácí obránci pohlídat. V závěru třetiny mohl ještě vyrovnat Frk s Kverkou, jenže jejich obří šanci eliminoval Mouček lemem rukavice a následně neprodyšně uzavřel brankovou čáru i před dorážkami.

Současně se sirénou byl vyloučen Frk a hosté hned po návratu ze šaten trestali. Novák měl na kruhu dostatek času, aby přesně zamířil nad brankařovo rameno. Frk pak svou nedisciplinovanost napravil, když ve dvojnásobné početní převaze pomohl Vachovcovi ke snížení, jenže s přibývajícím časem ubývalo Energii sil. Čerstvá Slavia se snadněji držela v pásmu a v půlce duelu šla opět do trháku. Poté vystřídal Nechvátala ve varské brance Rauscher a do tempa se dostal několika rychlými zákroky.

Jenže ani on nezastavil sešívanou lavinu. Hned po přestávce prchal do úniku Chlapík a zastaven byl až nedovoleným zákrokem. Nařízené trestné střílení šikovný mladík využil efektní stahovačkou. A protože v dalším průběhu se i přes nespornou snahu karlovarští mladíci přes výborně organizovanou obranu Pražanů a pozorného brankaře Moučka neprosadili, nemohlo být o vítězi třetího duelu sobotního programu pochyb. V závěru ještě vyšperkoval hostující vítězství přesnou dorážkou Kadlec.

Ohlasy trenérů:
Karel Mlejnek (trenér HC Energie): Soupeř se představil jako ohromně kompaktní a vyzrálé mužstvo. Abychom s takovýmto soupeře mohli bodovat, budeme potřebovat maximální individuální výkon každého hráče. Čtyři branky jsme dnes dostali po hrubých individuálních chybách, přesto by asi ani tak remíza spravedlivá nebyla.

Jiří Čelanský (trenér HC Slavie Praha): Odehráli jsme slušné utkání, ale výsledek asi úplně neodpovídá dění na ledě. Do poloviny zápasu to bylo naprosto vyrovnané utkání. Za začátku jsme byli trochu zaskočení dobrou hrou domácích do těla. Pak se má ale podařilo odskočit ve skóre a závěr jsme už dokázali kontrolovat. Do dalšího zápasu bych byl rád, aby se zlepšila disciplína.

HC Litvínov – HC Lasselsberger Plzeň 6:9

Třetiny: 3:5, 0:3, 3:1. Branky a nahrávky: 4. Bittner (Steklý), 8. Matai, 15. Jurčík (Smolka), 51. Smolka (Jurčík), 54. Jurčík (Smolka), 57. Ptáčník – 4. Erben (Soukup), 5. Pitel (Noga), 12. Noga (Pitel), 13. Váchal, 16. Váchal (Erben), 24. Soukup (Noga), 28. Erben (Váchal), 38. Soukup (Pour), 43. Erben.

Sestavy:

HC Litvínov: Brýl (od 21. Mahdal) – Bittner, Česal, Brettschneider, Strejček, Řádek, Mašek, Hejhal, Jirák, Průša, Řehulka, Smolka, Jurčík, Rychtařík, Steklý, Bedecs, Švarc, Matai, Písařík, Mareš, Ptáčník, Matějka.

HC Lasselsberger Plzeň: Král (Vrtěl) – Karpíšek, Blumentrit, Mrázek, Kvapil, Polívka, Houfek, Culek, Mainer, Noga, Váchal, Černý, Erben, Pejchar, Erben, Faschingbauer, Pitel, Němec, Linhart, Pour, Špaček, Soukup.

Když hokejové utkání skončí 5:3, odcházejí diváci ze stadionu s pocitem atraktivního boje. Když ale takový stav svítí na ukazateli skóre už po první třetině, jedná se o pořádnou přestřelku. A právě takové vystoupení si pro diváky přichystali hokejisté Litvínova a Plzně ve čtvrtém sobotním duelu. Do vedení šel Litvínov zásluhou Bittnera, jenže za necelou minutu už díky slepeným trefám Erbena a Pitla byla nahoře Plzeň. Švih Mataie vrátil Severočechy na kontakt, jenže pak opět během jediné minuty slavil dorážkou plzeňský Noga a po rychlém protiútoku i Váchal. Přestože Litvínovští dokázali v 15. minutě vtipně zakombinovat a Jurčík nedal Královi šanci, do šaten se šlo opět s dvoubrankovým vedením na straně modrobílých. Pátý gól totiž zaznamenal po úniku podél mantinelu a tvrdým příklepem ke vzdálenější tyči Váchal.

Ve druhém dějství udržel střelecké tempo jen favorit z Plzně. Chemici jen těžko odolávali vlnám plzeňského příboje a první výraznější debakl letošního Hejtmanského poháru byl na světě. Do poloviny střetnutí trefil z úhlu cíl Soukup a bleskovým švihem překvapil Mahdala, který nahradil po třetině v brance Litvínova Brýla, i Erben. Výsledek po čtyřiceti minutách pak na 8:3 pro Západočechy ustanovil znovu průbojný Soukup, jemuž vyšel signál s Pourem a hned po buly se objevil sám před brankovištěm.

Třetí třetina pokračovala v duchu té předchozí. Devátou trefu Plzně přidal Erben. Přestože Litvínovští v závěru dokázali Smolkou, Jurčíkem a Ptáčníkem potrestat soupeřovo zvolnění, jednoznačný výsledek už nic změnit nemohlo.

Ohlasy trenérů:
Jan Svitavský (trenér Litvínova): Zápas se mi hodnotí velice těžce. Jsme velmi nespokojení s naší obrannou činností. Když se dostaneme pod tlak, děláme individuální chyby. V soutěži by se nám to vymstilo. Mohu vyzvednout jen hru naší první formace, která zajistila pět našich branek. Celkově jsem ale hodně zklamaný.

Miroslav Přerost (trenér Plzně): Měli jsme velké problémy s obranou. Museli jsme kvůli tomu odstavit celou první lajnu, protože neplnila pokyny, které od nás dostávala. Zápas proto dohrávali ostatní hráči a v závěru už asi ztratili i trochu koncentraci. Do stavu 9:3 jsme hráli celkem slušný hokej. I nadále budeme zkoušet hráče a sbírat informace, to je pro nás v této fázi přípravy to nejdůležitější.

HC Slavia Praha - KLH Chomutov 8:2

Třetiny: 2:0 , 4:1, 2:1. Branky a nahrávky: 3. Cikánek (Jaškin), 17. Tomek (Jaškin), 28. Chlapík, 37. Kebrdle (Burša), 38. Hertl (Janoušek), 40. Kotyra (Cikánek), 44. Cikánek (Jaškin), 55. Janoušek (Hertl) – 24. Andrea (Vrkota), 58. Šaržík (Megila).

Sestavy:

HC Slavia Praha: Dlouhý (Mouček) – Krejčí, Růžička, Semrád, Novák, Hruška, Tverďák, Jeník, Hejna, Müller, Chlapík, Hellar, Veber, Hertl, Janoušek, Tomek, Kotyra, Jaškin, Burša, Cikánek, Kebrdle.

KLH Chomutov: Brabec (od 41. Příhoda) – Havel, Andres, Kasal, Škrdle, Kolář, Čeček, Fiala, Čížek, T. Procházka, Vrkota, Chytrý, Taraška, Bauer, Klouček, Šaržík, Lehnert, Megila, Mazánek, Kotous, Hučko.

Proti bojovnému Chomutovu začali slávisté potvrzovat své kvality od prvních okamžiků vzájemného duelu. A hned ve 3. minutě mohli slavit. Cikánek dostal na kruhy od Jaškina přesnou přihrávku a střelou nad beton otevřel účet střetnutí. Urputně bojující Severočeši se trochu paradoxně uklidnili a soupeřovy útoky poměrně spolehlivě likvidovali. Když už se ale zdálo, že by mohli z některého protiútoku pomýšlet na vyrovnání, opařil je po vzorově vyřešeném přečíslení Tomek.

Chomutovští se tak své trefy dočkali až po přestávce. V prostoru mezi kruhy se nejlépe zorientoval Andres a vrátil svůj tým na dohled dalšímu překvapivému bodovému zisku. Jenže Pražané přivezli do Karlových Varů výborně připravený tým. Po necelých čtyřech minutách od Tomkova úspěchu vymyslel další přesnou střelu Chlapík. A když těsně před přestávkou nasypali do chomutovské branky v rychlém sledu tři puky Kebrdle, Hertl a Kotyra, bylo o výsledku rozhodnuto.

Třetí třetina jen potvrdila, co dvě předchozí naznačily. Slavia nadále ukazovala hokejovou kvalitu a zásluhou výborně zvládnutého bruslařského souboje a přesné střele v podání Cikánka nadále zvyšovala skóre. Další korálek na gólovou šňůrku přidal v 55. minutě po pěkném forhendovém blafáku Janoušek. Chomutovští se dočkali jen kosmetické korekce.

Ohlasy trenérů:

Jiří Čelanský (trenér HC Slavia Praha): S výsledky i produktivitou musíme být spokojení. Samozřejmě ještě vidíme nějaké chyby, ale to snad stihneme do začátku extraligy vypilovat. Teď si musíme užívat vítězství a hrát nadále jednoduchý hokej. Kluci mají šanci se ukázat, a kdy jindy by se měli dobře projevit, než v zápasech, kdy se daří celému mužstvu.

Pavel Táborský (trenér Chomutova): Slavia nám uštědřila pořádnou lekci z hokeje, musíme dál pracovat na posílení kádru.

HC Energie - KLH Chomutov 5:1

Třetiny: 4:0, 0:1, 1:0. Branky a nahrávky: 7. Vrána (Formánek, Gombár), 10. Frk (Vachovec, Kverka), 13. Frk, 17. Frk (Vachovec), 60. Záhora (Frk) – 25. Andres.

Sestavy:
HC Energie Karlovy Vary: Nechvátal (Rauscher) – Vilhelm, Gombár, Valeš, Urbančok, Kovář, Lintemer, Liška, Troška, Kverka, Vachovec, Frk, Zadražil, Formánek, Vrána, Svoboda, Záhora, Kubáč, Winkler, Hudák, Brodský.

KLH Chomutov: Příhoda (Matoušek) – Havel, Andres, Kasal, Škrdle, Kolář, Čeček, Fiala, Čížek, T. Procházka, Vrkota, Bacovský, Taraška, Huňady, Klouček, Šaržík, Lehnert, Megela, Mazánek, Kotous, Hučko, Svoboda.

Karlovy Vary vlétly do prvního nedělního utkání jako uragán a zakřiknutého soupeře zatlačily do těžké defenzivy. Chomutovský brankář Matoušek mohl jen těžko odolat. Už v 7. minutě se trochu kostrbatá přesilovková kombinace zastavila na brankovišti u Vrány, který mohl přesnou dorážkou bouřlivě oslavit vedení Energie. Zelená bouře dále nabírala na síle a hlavní slovo měl mladičký talent Martin Frk. Nejprve zakončil bekhendovým blafákem dokonalou souhru s Vachovcem a Kverkou, po chvíli rychlým švihem trefil horní růžek branky a čistý hattrick během necelých osmi minut zakončil střelou k tyči. Na posledním zásahu měl ale hlavní podíl Vachovec, který se natlačil do pásma a lahůdkovou zadovkou na Frka překvapil všechny bránící hráče soupeře.

Vysoké vedení po první třetině domácí poněkud ukolébalo a ke hře se dostal i Chomutov. Hodně sebevědomí mu dodal především šťastný gól Andrese, jehož nahození od modré čáry propadlo Rauscherovi mezi betony. Severočeši se pak mnohem častěji prosazovali do střeleckých pozic a jen zásluhou pohotového Rauschera nedošlo ke zdramatizování duelu. Pěkně pálil například v přesilovce Škrdle, Hučkovu ránu z kruhů pak domácí gólman srazil jen těsně vedle své levé tyče.

V poslední minutě zápasu se ještě Záhorovi podařilo dorážkou Frkovy akce zvýšit na konečných 5:1. Přesto Energie v závěru příliš aktivní a útočnou hru nepraktikovala, ke druhému vítězství na turnaji došla především pozornou obranou. Chomutovské musí mrzet velký výpadek v úvodní třetině, v dalších fázích hry se Severočeši dokázali svému soupeři celkem dobře vyrovnat.

Ohlasy trenérů:
Karel Mlejnek (trenér HC Energie): Po první třetině jsme se soupeři přizpůsobili a hráli s ním vyrovnané utkání. Chomutov dal trochu šťastnou branku, ale pak už si moc šancí nevypracoval. Jenže my také ne. Z naší strany vidím v tom přizpůsobení se hře soupeře velkou chybu.

Pavel Táborský (trenér Chomutova): Kluci dneska spali jen šest hodin, to je při tak náročných turnajích a v jejich věku strašně málo. Ostatní týmy měly odpočinek o hodně delší, což určitě nějakou roli hrálo. Začátek byl tedy z naší strany takový vlažný, pak jsme se ale srovnali a byli Varům vyrovnaným soupeřem. Bohužel se nám jejich náskok nepodařilo stahovat. Ale čtyřicet minut to byl z naší strany hezký hokej.

HC Litvínov - HC Slavia 3:4

Třetiny: 2:2, 0:1, 1:1. Branky a nahrávky: 6. Řehulka, 18. Ptáčník (Strejček), 52. Matai - 5. Veber (Hertl), 16. Tomek (Růžička, Hejna), 22. Rittig (Hertl), 51. Miller (Chlapík, Tomek).

Sestavy:
HC Litvínov: Brýl (Mahdal) – Bittner, Česal, Brettschneider, Strejček, Řádek, Mašek, Hejhal, Jirák, Průša, Řehulka, Smolka, Jurčík, Rychtařík, Steklý, Bedecs, Švarc, Matai, Písařík, Mareš, Ptáčník.

HC Slavia Praha: Mouček (Dlouhý) – Krejčí, Růžička, Semrád, Novák, Hruška, Rittig, Tvrďák, Hejna, Miller, Chlapík, Tomek, Veber, Hertl, Janoušek, Kadlec, Kotyra, Jaškin, Burša, Cikánek, Tůma.

Prozatím suverénní Slavia potvrdila svou psychickou pohodu i na úvod druhého nedělního mače. Už v 5. minutě sehrála pražská parta úspěšnou přesilovkovou kombinaci, na jejímž konci stál Veber. Jenže také Litvínov disponuje silou v ofenzivě, a tak za minutu svítily na ukazateli skóre dvě jedničky. Bleskové přečíslení vyřešil exportní střelou švihem do horního růžku Řehulka. A za chvíli mohl dokonce litvínovský kapitán Smolka po pěkné kombinaci poslat Severočechy do vedení. Střelecké štěstí naopak přálo na druhé straně Tomkovi. Ale protože prakticky z protiútoku dorazil svou předchozí střelu Ptáčník, šlo se do kabin za vyrovnaného stavu 2:2.

Hned na úvod druhé třetiny se po pěkné kombinaci celého útoku prosadil střelou mezi betony slávista Rittig. Přesto bylo patrné, že o přestávce kladli trenéři svým svěřencům především obranné rady. Předchozí ofenzivní manévry obou mužstev rázem ustaly a spousta náporů končila už na dobře postavených šicích na obou modrých čarách. A když už se někdo dostal do palebné pozice, jako třeba osamocený litvínovský Matai, zakročil jeden z výborných brankářů.

Maximální pozornost si pak vysloužila až poslední desetiminutovka zápasu. Možná nejrušnější partie dosavadního průběhu turnaje začala zvýšením slávistického náskoku díky ráně Millera. Jenže vzápětí se Pražané dopustili faulu a Rittig navíc po odpískání zbytečně píchl protihráče holí. Sudí neváhal a poslal Slavii do tří, Rittiga navíc předčasně do šaten. Litvínov bleskově snížil Mataiem a severočeský čardáš v útočném pásmu mohl pokračovat. Hrdinou se ale stal brankář Mouček, který vytěsnil tutovku Jurčíka a krásně lapil i dělovku Bedecse. A velkou smůlu měli chemici i v poslední minutě. Soupeřův brankář neudržel střelu z dálky, toho si ale sudí nevšimli a přerušili hru. Dorážející litvínovský forvard jen smutně sklopil oči. Ani závěrečná power play vylepšená o přesilovku po nesmyslném zákroku Nováka totiž vyrovnání nepřinesla.

Ohlasy trenérů:
Jiří Čelanský (trenér Slavie): Určitě to byl náš nejtěžší zápas. Jsme moc rádi, že jsme si mohli zahrát utkání, ve kterém se týmu úplně nedaří a dokáže jej přesto vyhrát. Takový zápas ukáže, jestli má mužstvo charakter. Samozřejmě se ale trochu stydím za projevy některých hráčů na ledě. Snažíme se to trestat, ale jsou to mladí kluci a asi si tím musí sami projít. Tímto bych se rád Litvínovu omluvil.

HC Energie - HC Plzeň 5:0

Třetiny: 2:0, 2:0, 1:0. Branky a nahrávky: 11. Táborský (Sýkora), 14. Frk (Záhora), 22. Urbančok, 36. Vachovec (z tr. střílení), 60. Záhora (Winkler, Troška).

Sestavy:
HC Energie Karlovy Vary: Nechvátal (Rauscher) – Valeš, Urbančok, Hluchý, Konečný, Vilhelm, Gombár, Liška, Troška, Kverka, Vachovec, Frk, Táborský, Sýkora, Švec, Czamango, Hudák, Brodský, Záhora, Kubáč, Winkler.

HC Lasselsberger Plzeň: Makarovič (Král) – Karpíšek, Blumentrit, Mrázek, Kvapil, Polívka, Houfek, Culek, Mainer, Noga, Váchal, Černý, Erben, Faschingbauer, Erben, Pejchar, Pitel, Němec, Linhart, Pour, Špaček, Soukup.

Dorostenecké derby začalo trochu opatrně, bylo patrné, že se střetávají dva vyrovnané týmy. Jako první se osmělili hosté, kteří si v rychlém sledu vykoledovali dva fauly a měli možnost v dlouhé dvojnásobné přesilovce načít účet zápasu. Dobrou kombinaci Plzeňáků s finální střelou Blumentrita ale zastavil pozorný Nechvátal. Jen co se energetici ubránili, vyrazili do útoku. A v 11. minutě po nenápadné střele Táborského přes obránce slavili vedení. Přesně po dvou minutách se od mantinelu před Makaroviče natlačil Frk. Místo střely si několikrát stáhl puk zpět, až brankáře i posledního obránce úplně vyšachoval, a mohl tak zavěsit do prázdné branky.

Rozjetá Energie navázala na Frkovu parádní trefu hned po návratu ze šaten brankou z kategorie šťastnějších. Střelu Urbančoka od modré tečoval za záda vlastního gólmana jeden z hostujících beků. Následné plzeňské pokusy v přesilovkách spolehlivě kryl Nechvátal a skutečnost, že se bílomodří dnes nevyspali do úplné pohody, dokumentoval Vachovec. Vysoký forvard Karlovarských pláchnul ve vlastním oslabení a zastaven byl až nedovoleným zákrokem. Nařízené trestné střílení provedl úspěšně. Po naznačené střele si puk ještě chvíli pohlídal a pak neomylně zamířil k tyči.

Ve třetí třetině vložila Plzeň veškeré síly do útoku. Místy zatlačila soupeře do tuhé defenzivy a puky kolem Nechvátala létaly kosmickou rychlostí. Jenže mladý gólman měl dnes šťastný den. Spoustu toho pochytal sám, ale několikrát při něm stálo i štěstí. Třeba dělový příklep Němce se od brankářovy výstroje jen nepatrně vychýlil, i to ale stačilo, aby o milimetry minul pravou tyč. A když Energie v závěru ubránila i další dlouhé dvojnásobné oslabení, byl souboj o druhé místo na Hejtmanském turnaji rozhodnut. Stříbrnou pozici domácí dorostenci ještě potvrdili v poslední minutě, když po pěkné kombinaci v přesilovce střílel do prázdné branky Záhora.

Ohlasy trenérů:
Karel Mlejnek (trenér HC Energie): Určitě to byl náš nejlepší zápas. Poprvé naši hráči předvedli to, co bychom si od nich přestavovali. Poprvé v letošní přípravě jsme v dnešních utkáních také inkasovali málo branek. Jsme rádi, že hráči absolvovali turnaj s určitou kondiční lehkostí. Po této stránce bychom neměli mít v sezoně problémy. Kluci bojovali, měli nasazení, ale zase nechci létat někde v oblacích. Musíme se dál držet pevně na zemi, vždyť mužstvo Plzně hrálo bez šesti reprezentantů. Určitě je to pro nás ale dobré povzbuzení do další práce. Nadále musíme pracovat na defenzivní hře v obranném pásmu. To nás tíží celou přípravu. A dále musíme zapracovat i na hře v obou brankovištích. Před turnajem jsme prohráli tři utkání v řadě, proto jsou pro nás tyto výsledky nesmírně důležité.

HC Litvínov – KLH Chomutov 4:0

Třetiny: 0:0, 2:0, 2:0. Branky a nahrávky: 28. Steklý (Švarc), 38. Matai (Jurčík), 43. Rychtařík, 45. Bedecs (Švarc).

Sestavy:
HC Litvínov: Brýl (Mahdal) – Bittner, Česal, Brettschneider, Strejček, Řádek, Mašek, Hejhal, Jiřák, Průša, Řehulka, Smolka, Jurčík, Rychtařík, Steklý, Bedecs, Švarc, Matai, Písařík, Mareš, Ptáčník.

KLH Chomutov: Příhoda (Matoušek) – Havel, Andres, Kasal, Škrdle, Kolář, Čeček, Fiala, Čížek, T. Procházka, Vrkota, Bacovský, Taraška, Huňady, Klouček, Šaržík, Lehnert, Megela, Mazánek, Kotous, Hučko, Svoboda, Chytrý.

Severočeské derby se na základě předchozích výsledků proměnilo v souboj o konečné čtvrté místo. Chomutov až do poloviny zápasu potvrzoval vzestupnou tendenci svých výkonů. A dokonce mohl jít i několikrát do vedení. Jenže Vrkota zakončil svůj únik jen do brankářových betonů, dlouhou dvojnásobnou přesilovku pak mohl zužitkovat Kasal, jenže gólman Litvínova byl opět na místě.

Zápas se zlomil ve své polovině. Chvilkový tlak využil k přesné ráně Steklý. Z protiútoku mohl srovnat Megela, jenže se vyskytla opět pevná překážka v podobě Brýlova betonu. Před pauzou přidali chemici druhý zásah, což vrátilo na chomutovské hokejky chmurnou náladu. Po Jurčíkově individuální akci se puk dostal efektní zadovkou na najízdějícího Mataie, jehož rychlé zakončení pod horní tyčku nemělo chybu.

Poslední třetina už byla ve znamení trvalého tlaku povzbuzených hráčů z Litvínova. Minuta a půl stačila Rychtaříkovi a Bedecsovi, aby našli skulinku mezi chrániči brankáře Příhody. Závěr tak i přes snahu Chomutova po korekci výsledku nemohl osud utkání jakkoliv změnit.

Ohlasy trenérů:
Jan Svitavský (trenér Litvínova): Na závěr se nám podařilo celkem jednoznačně zvítězit, dařily se nám přesilovky, výborně zachytal gólman. Takže jsem spokojený. Turnaj byl výborně obsazený, na kvalitě bylo také poznat, že už se blíží začátek soutěže.

Pavel Táborský (trenér Chomutova): Myslím, že jsme nehráli špatně. První dvě třetiny jsme soupeře výrazně přestříleli, ale bohužel jsme nedali gól. Určitě vidím jako pozitivní zlepšení našeho pohybu. Zkusili jsme si nové varianty, víme, že máme ještě další tři kvalitní hráče doma. Nezbývá nám, než posílit obranu a nadále na sobě pracovat.

HC Slavia Praha - HC Lasselsberger Plzeň 1:3

Třetiny: 1:2, 0:0, 0:1. Branky a nahrávky: 2. Pour (Karpíšek), 12. Erben (Kvapil), 60. Noga (Pitel, Mainer) – 4. Veber (Jaškin).

Sestavy:
HC Slavia Praha: Dlouhý (Mouček) – Krejčí, Růžička, Semrád, Novák, Tvrďák, Rittig, Jeník, Hejna, Tomek, Chlapík, Hellar, Veber, Hertl, Janoušek, Kadlec, Kotyra, Jaškin, Burša, Cikánek, Tůma.

HC Lasselsberger Plzeň: Král (Makarovič) – Karpíšek, Blumentrit, Mrázek, Kvapil, Polívka, Houfek, Culek, Mainer, Noga, Váchal, Černý, Erben, Faschingbauer, Erben, Pejchar, Pitel, Němec, Linhart, Pour, Špaček, Soukup.

Oba týmy se hned na úvod duelu prezentovaly ostrými střelami. Za Plzeň slavil hned po 70 vteřinách Pour, kterého bekhendem na druhé straně napodobil Veber. Vyrovnané utkání pak na dlouhé minuty převážil na stranu Západočechů Stanislav Erben, jehož záhadný zásah prostrčil kotouč za záda překvapeného Moučka.

Další fáze zápasu měly jediného hrdinu. Byl jím plzeňský brankář Tomáš Král. Slávisté bušili do soupeřovy obrany všemi svými zbraněmi, ovšem Král byl jako zeď. Chlapík si už po dobře provedeném blafáku rozmýšlel oslavná křepčení, Jaškin byl před brankářem úplně sám. Plzeňský strážce svatyně byl ale neuvěřitelně mrštný a ve druhém případě prokázal i dostatek invence, když ve druhém případě holí nečekaně vypíchl puk ještě před finální střelou.

Přestože slávisté několikrát sahali po vyrovnání, nakonec je v závěrečné minutě definitivně odsoudil k první porážce na turnaji přesnou dorážkou Noga. I tak si ale svěřenci trenéra Čelanského odvezli z Karlových Varů vítězný pohár pro nejlepší celek víkendového klání.

Historický přehled

O pohár hetmana Karlovarského kraje 2002 - 1. ročník
  Klub           Záp V R P Skore B
1. HC Brno          6 4 2 0 25:15 10
2. HC Třinec         6 4 1 1 19:11 9
3. HC Energie Karlovy Vary  6 4 0 2 17:12 8
4. HC Zlín          6 3 0 3 19:14 6
5. HC Sparta Praha      6 2 1 3 12:13 5
6. HC Přerov         6 2 0 4 12:19 4
7. HC Liberec         6 0 0 7  4:18 0

O pohár hetmana Karlovarského kraje 2003 - 2. ročník

  Klub           Záp V R P Skore B
1. HC Energie Karlovy Vary  5 4 1 0 19:9  9
2. HC Sparta Praha      5 3 1 1 21:11 7
3. HC Bílí tygři Liberec   5 2 1 2 10:10 5
4. HC Chemopetrol Litvínov  5 2 1 2 14:19 5
5. HC Oceláři Třinec     5 2 0 3 15:13 4
6. HC Brno          5 0 0 5 12:29 0
Nejlepší hráči:
Střelec: Hron Štěpán Sparta Praha
Útočník: Schön Michal Chemopetrol Litvínov
Obránce: Štryncl Tomáš Energie K. Vary
Brankář: Nedvídek Michal B. T. Liberec

O pohár hetmana Karlovarského kraje 2004 - 3. ročník

  Klub           Záp V R P Skore B
1. HC Liberec         4 3 0 1 14:10 6
2. HC Slezan Opava      4 3 0 1 15:15 6
3. HC Chemopetrol Litvínov  4 2 0 2 13:10 4 
4. HC Energie Karlovy Vary  4 1 0 3  9:11 2
5. HC Kometa Brno       4 1 0 3 10:13 2

O pohár hetmana Karlovarského kraje 2005 - 4. ročník

  Klub            Skore B
1. HC Energie Karlovy Vary  18:13 6
2. HC Hamé Zlín        10:8  6
3. HC Olomouc         19:12 5
4. HC Lasselsberger Plzeň   11:6  3
5. HC Kometa Brno       7:24 0
Tomáš Rohan, kapitán domácích, získal cenu pro nejlepšího útočníka a Tomáš Zrza byl vyhlášen nejlepším gólmanem turnaje. Plzeňský Dominik Boháč pak převzal cenu pro nejlepšího obránce. Poslední cenu (nejlepší střelec) získal Tomáš Malý z Olomouce.

O pohár hetmana Karlovarského kraje 2006 - 5. ročník

  Klub           Záp V R P skore B
1. HC Zlín          4 3 1 0 16: 9 7
2. HC Lasselsberger Plzeň   4 3 0 1 16:13 6
3. HC Olomouc         4 1 1 2 14:15 3
4. HC Energie Karlovy Vary  4 0 3 1  9:13 3
5. HC Slovan Ústečtí Lvi   4 0 1 3  8:13 1
Zajímavé odměny dostali nejlepší jednotlivci. Křišťálový puk určený pro nejlepšího útočníka získal Tomáš Rachůnek ze Zlína. Další produktivní útočníci, Jan Kovář z Plzně a Vladimír Čopák z Olomouce, měli nejlepší statistiky v počtu získaných kanadských bodů. Cenu si nakonec odnesl olomoucký Čopák. Hlavní pořadatel turnaje také vyhlásil cenu pro nejlepšího gólmana. Tím se stal Pavel Francouz z Plzně. Poslední křišťálový puk, cenu pro nejlepšího obránce, obdržel Michal Axman z Olomouce.

O pohár hetmana Karlovarského kraje 2007 – 6. ročník

  Klub           Záp V R P skore B
1. RI Okna Zlín        4 3 1 0 16: 6 10
2. HC Lasselsberger Plzeň   4 2 0 2 16:11  6
3. HC Energie Karlovy Vary  4 2 0 2 10:10  6
4. HC Slavia Praha      4 1 1 2  7: 9  4
5. HC Slovan Ústečtí Lvi   4 1 0 3  7:19  3

Nejlepší brankář: Václav Endál (HC Energie Karlovy Vary
Nejlepší obránce: Martin Matějíček (RI Okna Zlín)
Nejlepší útočník: Tomáš Pacanda (HC Lasselsberger Plzeň
Nejproduktivnější hráč: Jakub Šlahař (HC RI Okna Zlín, 5+2)