HC Energie Karlovy Vary

Martin Zaťovič: V sezoně jsme mnohdy hráli nad své limity

Hokejisté karlovarské Energie odehráli v pátek proti Litvínovu své poslední domácí utkání v sezoně 2013/14, kterou definitivně uzavřou nedělním utkáním na Kladně. Jisté je, že skončí na 12. místě. Sezona, před kterou odešlo z kádru šestnáct hráčů, nebyla pro svěřence Karla Mlejnka vůbec jednoduchá. Za jejím průběhem se jako první ohlédl kapitán mužstva Martin Zaťovič.

Po špatném začátku už jsem počítal s baráží

Martine, odehráli jste poslední domácí zápas v této sezoně, jak jste si jej užili?
Zápas jsme odehráli ve volnějším tempu, takže myslím, že tam toho k hodnocení moc není. Navíc jsme hráli ve slátané sestavě. Nastoupilo několik juniorů, což se dá určitě považovat jako pozitivum. Čekali jsme však více diváků, ale respektujeme, že upřednostnili Sokolov, který bojuje o postup do 1. ligy.

Jak byste zhodnotil výkony mladíků, kteří v pátek nastoupili?
Myslím, že se s tím kluci popasovali dobře. Poznali, že extraliga není žádná legrace. Skok do extraligy je z MHL i 1. ligy obrovský a každému hráči trvá dlouho, než si na tempo zvykne. Určitě ale klukům pomáhá, že MHL je kvalitnější soutěž než česká juniorská extraliga.

Byl jste se vy někdy na zápase MHL podívat?
Spousta spoluhráčů chodila na zápasy play-off osobně a docela tím žili. Já kvůli rodinným povinnostem mnohokrát nebyl, ale určitě jsem měl informace a byl v obraze. Držel jsem palce a myslím, že se junioři nemají za co stydět.

Vraťme se ale k áčku. Jak jste spokojen s průběhem sezony?
Tahle sezona se mi nehodnotí lehce. Začátek byl z naší strany špatný a já jsem upřímně počítal s baráží. Nehráli jsme dobře a já nevěřil, že pod sebe dokážeme dostat nějaký jiný mančaft. Naštěstí přišly nějaké pohovory, změny v kádru a dokázali jsme se herně zvednout. Každý hráč si uvědomil, jaká je jeho úloha v týmu. Předváděli jsme výkony, které byly mnohdy nad naše limity. Proto jsme dokázali za jednu čtvrtinu získat dvacet pět bodů. Nakonec jsme bojovali o předkolo, ale chyběla nám v závěru i síla, protože jsme si už v průběhu základní části několikrát sáhli nad své možnosti. Můžeme být ale rádi, že jsme šli do play-out bez nervů a byli už před jeho začátkem zachránění.

Díky tomu bylo play-out mnohem méně psychicky náročné než loni, že?
Loni jsme museli bojovat až do posledního kola a nic podobného už nikdy nechci zažít. Skutečně jsme letos mohli být relativně v klidu, ačkoliv nás mrzí, že jsme nevybojovali předkolo.

Oproti loňsku jsem musel víc tvořit

Před sezonou opustily kádr tradiční opory včetně vašich spoluhráčů z první formace. Jak jste tuto ztrátu prožíval vy osobně?
Všichni víme, jak ti dva kluci byli silní. Odešli výjimeční hráči a výborní lidé. Sám jsem se s tím dlouho srovnával. Musel jsem změnit i styl své hry. Loni jsme se klukům staral hlavně o defenzivu, oni branky vždycky dávali. Letos jsem musel více tvořit a v klíčových momentech to brát na sebe. Začátkem roku jsem si navíc zlomil ruku a hrál pod injekcemi, což mi také nepřidalo. Nakonec jsme si v lajně sedli a myslím, že i něco předvedli. Hokejová kvalita však bezesporu chyběla.

Nastupoval jste převážně se Stanislavem Balánem a Petrem Pohlem. Byl jste se spoluprací a hrou této formace spokojen?
Nedotáhli jsme tým do elitní desítky, což by první lajna měla. Přesto jsem s naší hrou relativně spokojen. Nějaké body jsme udělali, ale mohlo jich být samozřejmě více.

Někteří hráči si mysleli, že mají na víc

Jak hodnotíte přínos hráčů, kteří přišli do Energie před sezonou? Splnili vaše očekávání?
Každý hráč, který před sezonou přišel, měl určitou úlohu a pozici v nově tvořeném kádru. Zpočátku si někteří možná mysleli, že mají na víc. Ale hned první utkání nám ukázala, že to tak není. Následovaly nějaké pohovory, každý si sedl na zadek, začal plnit svoje úkoly a naše hra se zvedla. Hned bylo vidět, že manšaft určitou sílu měl. Musel však každý podat svůj nadstandardní výkon, což nešlo udržet celou sezonu. Celkově ale myslím, že si každý nově příchozí hráč svoje úkoly v rámci možností splnil.

Během sezony došlo ke změně také na trenérském postu. Jak se vám hrálo a spolupracovalo s Karlem Mlejnkem?
Prvně bych chtěl říct, že problém nebyl v trenéru Žemličkovi. Každý si hrál v úvodních zápasech, co chtěl, a vůbec jsme nedodržovali daný systém. Slovo jsem si tehdy vzal i já a říkal klukům, že to může být naše poslední sezona v extralize, tak ať koukají makat naplno. To už byl odvolán pan Žemlička a do šatny za námi přišel Karel Mlejnek. Mladý a velmi ambiciózní trenér. Měl obrovskou výhodu, že znal výborně zdejší prostředí a plno mladých hráčů, které vedl v mládežnických kategoriích. Nastolil pravidla, která jsme začali dodržovat a hned to přineslo i zlepšené výsledky. Měl a má obrovský respekt nás všech. Nikdo si mu neodvážil oponovat a i my starší jsme se mu snažili ve všem pomáhat.

V sezoně bylo několik utkání, kdy jste o přestávce doslova zuřil. Například po jedenáctigólovém vystoupení na Spartě jste měl v kabině ke spoluhráčům dlouhý proslov. Můžete prozradit, co jste si nejčastěji vyčítali?
Mrzelo mě, že jsme se pod trenérem Mlejnkem zvedli, začali pravidelně sbírat body a pak jsme přijeli na Spartu a najednou jsme se úplně sesypali. Doslova jsme se ze Sparty podělali a to jsme viděli jejich sestavu pouze na papíře. Nastoupili jsme k utkání odevzdaně, nikdo nebojoval a neplnil své úkoly. To byla právě věc, kterou jsem po zápase klukům vyčítal. Prohrát na Spartě není ostuda, ale náš tehdejší výkon ostudný byl, což mě moc mrzelo.

Nedovedu si představit, že by zase přišlo deset nových hráčů

Finanční situace Energie, stejně jako mnoha jiných klubů, není růžová. Jste směrem do budoucna optimistou?
Pro mě je tohle hrozně těžká otázka. Jsem hráč a finanční věci jsou starostí spíše vedení klubu. Já ale věřím, že vše dobře dopadne. Vliv by mohla sehrát i případná účast Sokolova v 1. lize.

Většině hráčů ze současného kádru končí smlouvy, respektive hostování. Věříte, že se podaří udržet stávající kádr pohromadě? Můžete mít jako kapitán na hráče nějaký vliv a přesvědčit je k setrvání v Karlových Varech?
Samozřejmě se snažím a mám zájem na tom, aby kluci v Karlových Varech zůstali. Nedovedu si představit, že by všichni skončili a zase přišlo deset úplně nových hráčů. Letos se zde utvořila kostra, která když se vhodně doplní, tak můžeme pomýšlet v budoucnu na play-off. Každý má ale svoji rodinu, hraje o své triko, o svoje peníze, a nejde proto nikoho jen tak přesvědčit, aby tady zůstal. Rozhodnout se musí každý sám dle svého uvážení. Já ale budu samozřejmě rád, když tady kluci zůstanou. Na některé hráče vlastní klub opci, takže je možnost ji případně uplatnit.

Od pondělí nastoupíte na zaslouženou dovolenou. Už víte, jak volný čas strávíte?
Já mám určitě jasno. Budu se věnovat rodině a moc se na to těším. Máme rodiče na Moravě, kam se během sezony moc nepodíváme, takže se jim to nyní budeme snažit vynahradit. Jinak budu hlavně odpočívat, protože sezona byla velmi náročná.

Děkuji za rozhovor.

Související články

Reportáž | pá 21.3.2014

Energie se doma rozloučila porážkou

Preview k zápasu | čt 20.3.2014

K poslednímu domácímu zápasu přijíždí Verva