Češi nestačili na Švédy a na domácím turnaji končí druzí

Juniorský turnaj čtyř konaný v Karlových Varech je u konce. V jeho závěrečném utkání přehráli silní Švédové domácí Čechy, a turnaj tak ovládli bez ztráty jediného bodu. Českým mladíkům stačilo vítězství nad Ruskem k druhému místu. Dopoledne pak sice Rusové zdolali Finy, přesto skončili poslední právě za hokejisty ze země tisíců jezer.

Statistiky

Branky a nahrávky: 49. Donskoi (Mustonen), 57. Pulkkinen (Armia) - 7. Kartaev (Alshevskiy S.), 17. Karatev (Marchenko), 18. Alshevskiy S. Rozhodčí: Minář, Šír - Hlavatý, Tošenovjan. Vyloučení: 7:8 Využití: 2:1 Diváci: 150 Nejlepší hráči: Olli Maatta (Finsko) - Oleg Shilin (Rusko)

Sestavy

Finsko: Attokallio (Ortio) - Vatanen, Jokipakka, Maatta, Manelius, Vortanen, Kivisto, Pietila - Pulkkinen, Tuominen, Rajala - Armia, Mustonen, Donskoi - Junttila, Salomaki, Piitulainen - Pakarinen, Virkkunen, Turtuainen.

Rusko: Shilin (Ivannikov) - Marchenko, Jakovlev, Gorechishnikov, Isangulov, Silnitskiy, Kalashnikov, Antipin, Gavrilenko - Alshevskiy Y., Kartaev, Alshevskiy S. - Konozov, Tochitskiy, Goldenkov - Sander, Torchenyuk, Gusev - Solovyev, Aalkov, Potekhin.

Česko - Švédsko 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)

ONLINE přenos | FOTO

Statistiky

Branky a nahrávky: 55. Hlinka (Orsava) - 14. Wannstrom (Lindberg), 32. Renfeldt (Wannstrom, Jarnkrok), 50. Norman (C. Klingberg, Cehlin). Rozhodčí: Fraňo, Šindler - Bejček, Pouzar. Vyloučení: 6:12. Diváci: 947. Střely na branku: 26:36. Průběh utkání: 0:3, 1:3. Hvězdy utkání: Jakub Jeřábek - Jonatan Bjuro.

Sestavy

Česká republika: Novotný - Jeřábek, Jank, Řezníček, Kousalík, Matějíček, Šenkeřík, Sova - Orsava, Hlinka, Vondráček, Rachůnek, Holík, Heřman, Vachovec, Marosz, Havlík, Jonák, Bulíř.

Švédsko: Bjuro - Styrman, Larsson, Almquist, Bertilsson, Erixon, Nemeth, J. Klingberg - Fast, Lander, C. Klingberg, Friberg, Larsson, Sundstrom, Rensfeldt, Jarnkrok, Wannstrom, Norman, Lindberg , Cehlin.

Reportáž

Přestože utkání začalo vyrovnaně, nenabídlo příliš atraktivní hokej. Češi se marně snažili založit útok, švédská obrana ale fungovala na výbornou. Nebezpečně zapůsobila tečována střela Švédů ze čtvrté minuty, která ale skončila v prostoru za brankou. Netrvalo dlouho a k ohrožení branky se dostali také Češi, když Heřman svojí střelou těsně minul levou tyčku švédské branky.

Asi největší šanci od začátku utkání měl při přesilové hře Erixon, který vystřelil od modré tak, že Novotný málem zajel do své branky i s pukem. Ačkoli Češi poté začali kombinovat s kotoučem v útočném pásmu, žádnou velkou šanci si nepřipravili. Ani česká přesilovka nenabídla ze strany domácích příliš pěknou podívanou.

Po švédském tlaku přišlo vyloučení nejprve Orsavy, a poté i Marosze. To znamelo přesilovku pět na tři pro švédský tým a těsně po návratu Orsavy toho Švédové využili, když Sebastian Wannstrom dorazil kotouč z levé strany až za záda Novotného. Hokejisté Švédska začali hrát ještě mnohem aktivněji a přehrávali Čechy svou rychlostí a dravostí po puku. Dokonce i v oslabení zvládali Švédové útočit a nedávali českým hokejistům mnoho šancí.

V úvodu druhé třetiny byli aktivnější domácí, kteří dělali soupeři veliké problémy. V přesilovce si velkou šanci připravil Hlinka, když z úhlu střílel do pravého horního rohu, Bjuro ale kotouč chytil do lapačky. Poté Larsson nastřelil ze středu levého kruhu horní tyčku české branky. Následně domácí zahrozili, když Vachovec vypálill zákeřnou střelu na Bjura, kterému kotouč vypadl a ani následná dorážka neskončila tak, jak by si její autor představoval.

Chvíli po půlce utkání Ludvig Rensfeldt zvýšil náskok Švédů střelou z mezikruží. Novotný brzy zabránil dalšímu gólu, když se rychle přesunul k tyči a chytil nebezpečnou ránu Fasta. Závěr třetin už nanabídl žádné velké šance a utkání zamířilo do posledního dějství.

V jeho úvodu několikrát zahrozili Švédové. Ve 44. minutě přeskočil kotouč Novotnému přes pravý beton, ale naštěstí minul pravou tyč. O chvíli později Hlinka zajistil Bertilssonovi letecký výlet na plexisklo, které nevydrželo a rozsypalo se. Utkání tak bylo na chvíli přerušeno.

Švédové v půli třetiny zvýšili svůj odstup na tři branky, když z akce dva najednoho vytěžili gól, jehož autorem byl John Norman. Češi následně vytvořili před švédskou brankou velký závar, ze kterého se ale nikdo neprosadil.

Svůj první a poslední gól vstřelili Češi v přesilové hře, když Michal Hlinka svým nahozením na branku překonal Bjura. "Za branku jsem samozřejmě rád, ale týmu dnes bohužel nepomohla," litoval po utkání vítkovický útočník. V závěru už totiž zápas kontrolovali Švédové.

Dvě minuty před koncem Rensfeldt rychle objel českou branku, ale Novotný skvělým skokem gólu zabránil. Závěr utkání už se jen dohrával a Švédové po zásluze získali na turnaji v Karlových Varech prvenství.

"Je to pro nás zklamání, nastoupili jsme před domácím publikem a chtěli jsme vyhrát, ale nedá se nic dělat. Hráli jsme dost přesilovek, využili jsme však pouze jednu. Potřebovali bychom se více sehrát a více kombinovat," zhodnotil utkání Michal Hlinka. Právě střelecká produktivita český tým v zápasech se skandinávskými soupeři trápila zřejmě nejvíce. "Musíme doufat, že to na mistrovství světa v Buffalu bude lepší," přiznal s úsměvem autor jediné branky domácího výběru.