HC Energie Karlovy Vary

Den dětí byl pěkným zakončením týdne, říká Lukáš Mensator

V rámci Dne dětí se v KV Areně konal 1. června zábavný program, jehož součástí byla i autogramiáda hráčů Energie. Jedním z těch, kteří ochotně rozdávali podpisy, byl i Lukáš Mensator. „Děti jsou naši nejvěrnější fanoušci a na zápasy jich chodí spoustu. Podobné akce si zaslouží,“ říká brankářská jednička v našem rozhovoru, ve kterém se dotýkáme i dalších témat jako MHL v Karlových Varech či očekávání od derby s Chomutovem.

Lukáši, jak jste si užil oslavu dne dětí, která se v KV Areně konala?
Myslím, že to bylo takové pěkné zakončení týdne. Troufám si říct, že akcí pro děti by mělo být mnohem víc. Jsou to naši nejvěrnější fanoušci, na zápasy jich chodí spoustu. Oni si občas něco takového zaslouží.

Dnešní návšteva byla dost velká, a nebyly to jen děti. Je to pro vás odměna za tu práci, kterou odvádíte?
Jako odměnu to neberu. Nechci říkat, že je tohle naše povinnost, ale je to součást toho, co děláme. Všude ve světě je to běžné, beru automaticky, že to tak je. Je jedině dobře, že se takovéhle akce konají, a že na ně chodí i dost lidí. Doufám, že jim uděláme radost i v sezoně.

V neděli odjíždíte s týmem na kemp do Břeclavi. Jak se těšíte a co od toho očekáváte?
Teď jsme v půlce přípravy, aspoň se trochu změní prostředí. Zatím jsme byli celou dobu v Karlových Varech. Je to takový trend, že se během přípravy odjede na týden někam pryč. Těšíme se na to, potrénujeme v jiném prostředí a budou tam i nějaké soutěže, takže to bude takové odlehčené. Potom nás čeká druhá polovina přípravy, a pak už půjdeme na led. Snad napravíme reputaci z posledních tří sezon.

Z přípravných zápasů jich odehrajete jen několik na českém území a pak vás čekají turnaje...
Je to určitá konfrontace s týmy z jiných zemí. Je potřeba vidět jiný styl hokeje, srpnové zápasy budou určitě důležité. Musíme se dobře připravit na začátek soutěže, což se nám v posledních letech nedařilo a po špatných vstupech do sezony jsme pak měli problémy celý rok.

Po těch třech letech může být pohled na další sezonu trochu jiný. Jaký je cíl? Play-off?
Play-off je cílem každý rok. Bez něj je sezona neúspešná. Všichni si zase chceme zahrát o titul. Když vidím ty vyřazovací boje, tak je mi smutno. Minulý rok jsme hráli předkolo se Slavií, kde rozhodoval jeden zápas. Sezona mohla dopadnout jinak, mohli jsme jít třeba do semifinále. To se ale nestalo. Chtělo by to, abychom si zahráli minimálně předkolo, protože tyhle zápasy nám sedí. Ve vyřazovací části se nám daří, ukázali jsme to v těch dvou úspěšných sezonách. A i přes Slavii jsme se loni málem prokousali.

V nové sezoně se budete utkávat s Chomutovem. Za Piráty si hodně hráčů z Energie zahrálo. Čekáte vyhecované zápasy?
Uvidíme, jak bude jejich kádr vypadat. Asi tam bude tlačenice, protože je to ambiciózní klub. Abych řekl pravdu, postup jsem jim přál, bude to oživení extraligy. Dlouhodobě o to usilovali, a za snahu a píli si to zasloužili. Jsem zvědavý, jak se jim bude dařit a těším se na ně. Mají krásnou novou halu, je jedině dobře, že je takový klub v extralize.

Teď k juniorce, která se dostala do MHL. Co si od toho pro karlovarský hokej slibujete?
Měl jsem známého, který hrál v Popradu (přidružený tým MHL Tatranští Vlci hrál ve Spišské Nové Vsi, pozn. red.). Určitě je to kvalitní liga, pro kluky je výhoda, že budou hrát tady, v domácím prostředí. Na druhou stranu, spoustu času budou trávit na cestách, což bude dost náročné. Hráči, kteří si tuhle soutěž zahrají, získají spoustu zkušeností. Jsem zvědavý, jak budou vypadat zápasy s těmi top kluby. Takové zápasy si určitě nenechám ujít. Třeba hráči Petrohradu nebo Ufy mají na svůj věk vynikající kvality. Na ty jsem zvědavý.

Před pár dny jste hráli fotbalový zápas v Hroznětíně, kde jste si také zahrál. Co říkáte na fotbalovou přípravu?
V kádru Energie už jsem delší dobu, ze začátku jsme ale fotbal moc nehráli. Později se nám podařilo třikrát vyhrát zlínský turnaj hokejistů, kde bylo vidět, že jsme během přípravy míč používali opravdu hodně. Vetšinou v úterky nebo čtvrtky si zahrajeme proti místním. Ty zápasy bývají podobné. Soupeři jsou fotbalovější, umí to hrát, ale bylo by smutné, kdybychom je neuběhali a nevyhráli. Myslím si ale, že zápas v Chodově, který nás čeká, to bude jiný fofr.

Paradoxně jako hokejový brankář nastupujete na křídle. Hrál jste někdy fotbal závodně?
To ne, jiný sport jsem vlastně závodně nedělal. Na tom zápase bylo celkem dost diváků, což mě překvapilo. Akorát mám v těchto utkáních trochu strach ze zranění. Kluci ale hrají slušně a nějak moc se to nehrotí. Občas se přecto něco stane, takže mám spíš obavy o zdraví. Jinak je to super.

Díky za rozhovor!