Generální partnerHlavní partneři
Podpora mládeže

Letní akce s energetiky > 21.6. Fotbal: Cheb - Energie | Seznam akcí | Změny v kádru Energie - aktualizujeme | Program přípravných zápasů | Permanentky 2018/19

Energetičky v sezoně 2010/11 nabíraly zkušenosti mezi elitou

Energetičky v sezoně 2010/11 nabíraly zkušenosti mezi elitou

01.09.2011 | Michal Slavík

Už o nadcházejícím víkendu startuje nový ročník ženské hokejové ligy, kterého se zúčastní i družstvo HC Energie. Ohlédněme se proto za sezonou minulou, která byla z karlovarského pohledu zvláštní. Díky odstoupení pražské Slavie se energetičky administrativní cestou dostaly do nejvyšší výkonnostní skupiny, která se však dle předpokladů ukázala být nad jejich síly. „Hráčky věděly, do čeho jdou, a předem jsme je na toto upozorňovali. Přesto už jsme si postupně přáli, aby základní část už skončila, protože gólů jsme dostávali opravdu moc,“ říká v našem rozhovoru hlavní kouč Jaroslav Kliment. Po posledním místě v základní skupině se energetičkám nepodařilo vyhrát nadstavbu, a sezonu 2011/12 tak opět odehrají ve skupině B.

Hokejistky Energie, bývalé Dračice, se v předchozích sezonách marně pokoušely postoupit z výkonnostní skupiny B výše. Přestože v nadstavbě o postup zatím nikdy neuspěly, ročník 2010/11 přece jen odehrály mezi elitou. „Do skupiny A jsme se dostali proto, že Slavia ženskou ligu opustila a šla hrát chlapeckou ligu mladšího dorostu. V předchozí nadstavbě jsme byli prvním nepostupujícím týmem, a proto nám bylo uvolněné místo nabídnuto. Souhlasili jsme s tím, že si to chceme vyzkoušet,“ vysvětluje důvody trenér týmu Jaroslav Kliment.

Administrativně získanou pozici mezi předními českými kluby však energetičky uhájit nedokázaly. Zklamání podle kouče není na místě, podobný výsledek očekával. „Naším cílem především bylo, aby si hráčky vyzkoušely, že vyšší skupina je opravdu o něčem jiném. I samotné holky do toho chtěly jít a myslely si, že na některé soupeře máme. Ve skutečnosti ty zápasy byly vždy jednoznačné a vyhráli jsme pouze v posledním kole základní části, kdy Beroun přijel s polovičním kádrem.“

Přibývající vysoké porážky postupně utlumovaly počáteční nadšení hokejistek a psychicky je poznamenalo i pro nadstavbovou část sezony, ve které měly příslušnost do skupiny A hájit. „Hráčky věděly, do čeho jdou, a předem jsme je na toto upozorňovali. Přesto už jsme si postupně přáli, aby základní část už skončila, protože gólů jsme dostávali opravdu moc. Někdy nám soupeř utekl hned na začátku a celý zápas už pak byl o ničem. Nízké sebevědomí se podle mě projevilo v nadstavbové části, na mladých i těch zkušenějších. Tam jsme najednou hráli proti soupeřkám o třídu nebo o dvě níže, namísto bránění jsme mohli i tvořit, ale hráčky se s tím bohužel nevyrovnaly. Výsledky jsme měli jako na houpačce, nedokázali jsme uhrát žádnou delší vítěznou sérii. Myslel jsem, že v tabulce nadstavby skončíme nejhůře do třetího místa, ale bohužel se to nepovedlo,“ vypravuje Jaroslav Kliment o neveselé části sezony.

Zahrát si proti nejlepším českým klubům byla především pro začínající hráčky velká zkušenost a zážitek. Kdyby si však mohl vybírat i letos, zůstal by trenér Energie raději ve skupině výkonnostně odpovídající možnostem jeho svěřenkyň. „Některé hráčky si potvrdily, že ještě musí opravdu hodně zabrat. Mladé viděly, že bez poctivého tréninku to nejde. Letos už bych do A skupiny asi nešel. Nechtěl bych, abychom tam zabírali místo týmům, které do nejlepší skupiny patří více než my.“

Nejvíce kanadských bodů za Energii nasbíraly její tradiční opory Jana Fričová, Jitka Bauerová a Michaela Hornová. Především za vzorný přístup k tréninku však Kliment vyzdvihuje i některé mladé naděje. „Pochválit bych chtěl Katku Zrnovou, která letos hrála s chlapci za 5. třídu i za nás. Je ještě mladá, ale v budoucnu by mohla být oporou. Stejně tak Sabina Matoušková a Pavla Urbánková.“

Ženské družstvo pochopitelně nedisponuje tak širokým kádrem jako A-tým. Jednou z mála radostí tak pro karlovarské trenéry byla absence vážnějších zranění, která by mohla hráčky vyřadit ze hry. „Zranění se nám letos naštěstí téměř úplně vyhnula, byla tam jen nějaká onemocnění. Naopak na hostování jsme tu do konce října měli Káťu Bogliovou z Litvínova. Hned po návratu do svého mateřského klubu nám vstřelila gól,“ usmívá se Jaroslav Kliment.

Především z rodinných a finančních důvodů se s Energií v sezoně 2010/11 rozloučily tři hokejistky, které dlouhodobě patřily do základního kádru - Ivana Hessová (rozená Kotrbáčková), Soňa Kotrbáčková a Sabina Hajdová. Dobrou zprávou je, že tým dokáže uvolněná místa doplňovat z vlastních zdrojů. „Do přípravky už jsem zabrousil a zatím to vypadá, že děvčat je tam dost. Takže pokud nás nezruší, měli bychom mít dostatek hráček i v budoucnu,“ naráží trenér na problematiku financování, které v Česku řeší většina týmů.

I když v menší intenzitě než jejich mužští kolegové, strávily i dívky energetičky léto přípravami na novou hokejovou sezonu. „Během suché přípravy jsme trénovali vždy dvakrát týdně v tělocvičně nebo venku. Na konci srpna jsme už trénovali na ledě každý den dvoufázově. Přístupem hráček k přípravě jsem příjemně překvapený. Snad v minulé sezoně poznaly, že dobrá příprava se jim v sezoně zúročí. Přátelská utkání nemáme na programu žádná. Žádný hendikep to ale nebude, přípravou pro nás de facto bude základní část, ve které o nic nejde. Sezona nám začíná až nadstavbou,“ uzavírá rozhovor trenér ženského týmu Energie Jaroslav Kliment.

Energetičky v sezoně 2011/12

Soupiska | Rozpis základní části

Energetičky v sezoně 2010/11

Tabulka základní část - skupina A

              Z V Vp Pp P Skóre  B
1. HC Litvínov       10 7 1 0 2 57:27 23
2. HC 2011 Kladno     10 6 1 2 1 62:22 22
3. HC Plzeň 1929      10 5 1 1 3 57:24 18
4. HC TJ Tesla Pardubice  10 5 1 1 3 52:32 18
5. HC Berounské Lvice   10 1 1 1 7 33:65  6
6. HC Energie Karlovy Vary 10 1 0 0 9 14:105 3 

Tabulka nadstavba E

              Z V Vp Pp P Skóre  B
1. HC PROFI-CZ Plzeň    12 12 0 0 0 125:15 36
2. HC Roudnice n. Labem  12 7 0 0 5 46:40 21
3. HC Neratovice      12 6 1 1 4 44:54 21
4. HC Energie Karlovy Vary 12 6 0 1 5 44:43 19
5. HC Kobra Praha     12 4 0 1 7 27:45 13
6. Bílí Tygři Liberec   12 3 1 0 8 26:69 11
7. HC ESA Praha      12 1 1 0 10 18:64  5