HC Energie Karlovy Vary

HC Energie na švýcarském turné

K. V a r y - V úterý 12. srpna opouští "A" tým HC Energie svůj domovský stadion a míří nabírat další tréninkové dávky za hranice České republiky. Jako konečná destinace bylo vybráno hornaté Švýcarsko, kde karlovarští hokejisté poměří síly se třemi kluby místní nejvyšší soutěže a jedním celkem z nižší ligy NL-B. Že "energetiky" nečekají soupeři z hokejově rozvojové země naznačují časté čtvrtfinálové účasti švýcarské reprezentace na posledních mistrovství světa.
Hokej ve Švýcarsku zažívá v posledních letech velký rozmach. Vedle juniorských reprezentací, vozících pravidelně medaile ze světových šampionátů, se již začínají prosazovat i výběry seniorské. Největší úspěch zaznamenali Švýcaři v nedávné době na domácím mistrovství světa, kde prohráli v souboji o bronzové medaile s reprezentačním týmem České republiky. Ani klubová scéna v alpské zemi rozhodně nestrádá. Přestože kvůli absenci Evropské hokejové ligy chybí konfrontace mezi špičkovými kluby různých zemí, týmy jako Kloten, Ambri-Piotta či HC Davos mají v evropském hokeji svůj zvuk. Navíc se podařilo do Švýcarska přilákat řadu špičkových hráčů ze zahraničí. Za všechny jmenujme Petteriho Nummelina nebo české reprezentanty Jaroslava Hlinku a Josefa Marhu. Nicméně i pod vrcholky alpských velikánů se rodí špičkový hokejisté. "Zlobivé dítko" z Davosu Reto von Arx má za sebou dokonce několik sezón v NHL.

Loňské základní části nejvyšší švýcarské soutěže NL-A dominovali Curyšští Lvi. S pouhou jednobodovou ztrátou vstupoval do vyřazovací fáze druhý HC Davos. Jenže v play-off se začíná od začátku a tak se Curych loučil s vidinou titulu už v semifinále. Jejich přemožitelem byl pozdější vítěz z Lugana, který dokázal zvrátit finálovou sérii z nepříznivého stavu 2:0 pro Davos čtyřmi výhrami v řadě ve svůj prospěch.

Tabulce kanadského bodování vévodil v sezóně 2002/03 Fin Petteri Nummelin (Lugano) s 57 body před Christianem Dubé (Bern) ztrácejícím čtyři body. Nejlepším Čechem se stal pátý Jaroslav Hlinka z Klotenu, který nastřádal solidních 48 bodů.

A kdo tedy bude v tomto týdnu soupeřem HC Energie Karlovy Vary?

Úterý 12. srpna od 20:15 - EHC Olten


Ještě v den příjezdu sehrají Karlovarští svou první partii s celkem hrajícím druhou nejvyšší švýcarskou soutěž.

Sestava EHC Olten:
Brankáři: Gislimberti, Patrick Kucera
Obránci: Poggio, Stucki, Knopf, Wüst, Forster, Werlen
Útočníci: Gendron, Aeschlimann, Hiltenbrand, Raemy, Niggli, Schocher, Othmann, Hubka, Siegwart, Malgin

Další informace:
Založeno: 1934
Klubové barvy: zelená, bílá, žlutá
Rozpočet klubu: 1,9 milionu CHF
Kapacita stadionu: 6 500 (1 500 k sezení)

Středa 13. srpna od 20:15 - SC Curych Lions


Druhý den už čeká Energii soupeř nejvyšších kvalit, vítěz loňské základní části, SC Curych Lions. Curyšský klub byl založen roku 1930 a je doma na stadionu s kapacitou 11 500 diváků. Mimochodem, všechna místa jsou pochopitelně k sezení. A cena vstupenky na domácí utkání? Za nejlacinější vstupenku dáte pouhých 26 švýcarských franků.

Sestava SC Curych Lions:
Brankář: Ari Sulander
Obránci: Heward, Seger, Kout, Stoffel, Horák, Streit
Útočníci: Matte, Ouimet, Alston, Stirnimann, Micheli, Zeiter, Della Rossa, Hendry, Farrainer

Další informace:
Založeno: 1930
Klubové barvy: červená, bílá, modrá
Rozpočet klubu: 11 milionů CHF
Kapacita stadionu: 11 500 (vše k sezení)

Pátek 15. srpna od 20:00 - SC Langnau Tigers


V pátek bude karlovarskému HC soupeřem 11. celek švýcarské nejvyšší soutěže.

Sestava SC Langnau Tigers:
Brankáři: Streit, Lauber
Obránci: Stettler, Ramholt, Dällenbach, Bochatay, Simard, Koivisto, Johansson, Aegerter,
Útočníci: Moser, Ançay, Gerber, Nakaoka, Métrailler, Mouther, Dteiner, Sigrist, Fröhlicher, Elik, Grogg, Murovic, Monnet, Käser, Petrovický

Další informace:
Založeno: 1946
Klubové barvy: žlutá, červená
Rozpočet klubu: 5,3 milionu CHF
Kapacita stadionu: 6 500 (2 500 s sezení)

Sobota 16. srpna od 19:00 - Ambri-Piotta


Klub z italsky mluvící části Švýcarska byl na jaře vyřazen hned v prvním kole play-off Davosem. Za Ambri v minulých letech hrál například český reprezentant Štěpánek. Několik utkání zde v roce 2002 odehrál i Ján Lipiansky.

Sestava HC Ambri-Piotta:
Brankáři: Jaks, Züger
Obránci: Bayer, Du Bois, Gaul, Kobach, Rauch, Tallarini, Gazzaroli, Gobbi, Celio
Útočníci: Lakhmatov, Wittmann, Tschuor, Fust, Friedli, Rezek, Camichel, Trudel, Liniger, Domenichelli, Burkhalter, Imperatori
Trenéři: Fritsche, Pellettier

Další informace:
Založeno: 1937
Klubové barvy: bílá a modrá
Kapacita stadionu: 7 500 (5 500 k sezení)