HC Energie Karlovy Vary

Trénovat, trénovat a zase trénovat. To je hlavní motto karlovarských hokejistů

K. V a r y - Tvrdost, bojovnost a veliká zarputilost, to jsou vlastnosti, které na švýcarském turné naordinovala svým svěřencům trenérská dvojce Hořava – Rulík. Loňská příprava v zahraničí proběhla v severní části Evropy, ve výrazně hokejovější zemi, kterou je Švédsko. Tam se tým mohl utkat s proslulou švédskou defenzivní taktikou. Letos nabídka ze země „tří korunek“ nepřišla, ale to nebylo vůbec na škodu. Švýcarský hokej se pomalu ale jistě dostává nahoru, když hlavním důvodem je výborná péče o mládež a také příliv kvalitních hráčů ze zahraničí. O cestě do Švýcarska ale nejen o ní jsme si povídali s Radimem Rulíkem.
Z jakého důvodu jste si vybrali cestu zrovna do Švýcarska?
Tato nabídka k nám přišla už před dvěma lety, kdy jsme toho využili. Loni se opakovala, ale protože se podobná možnost objevila i ve Švédsku, tak se kvůli změně prostředí jelo tam. Letos se Švédi neozvali, zato Švýcaři ano. V současné době jezdí spousta klubů do zahraničí, protože konfrontace se zahraničními kluby je velmi prospěšná.
Co Karlovým Varům dalo střetnutí se švýcarskými kluby?
Ve Švýcarsku mají takovou filosofii, že můžou angažovat 3 cizince, což většina oddílů činí. Od všech hráčů pak vyžadují maximální nasazení, přístup a to i v přátelských utkání. To znamená, že můžeme hrát přípravné zápasy s někým, kdo je odehraje naplno. Oni se snaží hrát na vítězství, nikdy se nevzdají. Hrají pořád v plném nasazení a nezabalí to, i když prohrávají. Což je pro nás dobré, protože tím pádem hrajeme naplno i my.
Jaký je rozdíl mezi jejich stylem hry a tím naším?
Oni se shlédli v kanadském způsobu. Angažují hodně Kanaďany, a to i na post trenérů, kteří dostávají důvěru. Ti samozřejmě do klubů přinášejí tento styl hry, takže to je důvod proč nehrají evropský hokej. Takový, který by se přiblížil hře typické pro Česko, Rusko, Slovensko, atd.
Energie odehrála celkem čtyři zápasy, byly nějaké problémy, zranil se někdo?
Tak nějaké zranění jsme měli, ale naštěstí nic vážného. Naštěstí se nám tedy nestalo, aby byl hráč vyřazen na delší dobu ze hry. Ovšem drobných zranění bylo několik, ale to byly všechno věci, se kterými se dá hrát.
Suchá příprava skončila, to nejhorší mají hokejisté za sebou. Už skoro měsíc probíhají tréninky na ledě, jak se mužstvo projevuje?
Hráči zatím mají možnost projevit se hlavně po té charakterové stránce. Protože objem tréninků je ještě pořád veliký a únava hráčů také. Takže o nějaké hráčské formě nemůže být ani řeč. Kluci můžou akorát ukázat, jak dokáží v té únavě a s tím velkým zatížením pracovat a jak se dokáží koncentrovat.
Zatím se tedy asi ukazují docela slušně, protože i když jste hráli ve velkém zatížení a bez formy, tak jste si nikdy nepřipsali nějakou výraznější prohru.
To je pravda, ale my nevíme, v jaké fázi přípravy byli ostatní celky. Takže je docela těžké to srovnávat. Nicméně si myslím, že naše mužstvo po této stránce obstává. Hráči nechtějí prohrávat a také snaha je velmi dobrá.
Je možné, že v tomto směru pomohla loňská, celkem úspěšná sezona, kdy si hráči dokázali, že můžou hrát i s kvalitnějšími celky vyrovnanou partii?
Určitě ano. I když nyní jsou spíš trošku překvapení z toho, že jim to nejde tak, jak by chtěli. Ale to je zapříčiněno tím, že ten objem je veliký. Například ve Švýcarsku jsme měli dopoledne dvouhodinový trénink. Hodinu jsme měli na ledě a druhou v posilovně, potom byl oběd, pauza a pak se hned jelo na zápas, ze kterého jsme se vraceli po půlnoci. A druhý den se pokračovalo. Takže to zatížení bylo opravdu enormní a hráči možná očekávají, že se jim bude víc dařit, když takhle hodně trénují. Ale to se zatím neprojevuje, protože o nějaké formě nemůže být ani řeč. Sebevědomí poroste úměrně tomu, jak poroste forma.
Začátek extraligy se pomalu, ale jistě blíží. Máte už alespoň hrubou představu o složení jednotlivých formací?
Už se to pomalu začíná utvářet. Ještě zkoušíme určité varianty, aby pro případ nějakého zranění, či výpadku formy bylo připraveno více možností. To je potřeba zkoušet právě nyní, kdy je na to prostor. Ale i když sem tam různé hráče přehazujeme z místa na místo, tak už máme představu, kdo s kým bude hrát.
Sice musíte v podstatě poznávat celý tým, ale stačili na Vás už nějak zapůsobit nově příchozí hráči?
Těmto posilám je třeba dát čas. Já bych nerad hodnotil hráče v tak brzkém období. To by nebylo úplně správné. Musíme počkat tak do půlky sezony, pak se teprve ukáže, jak se doplnění týmu povedlo, či nepovedlo.
V Karlových Varech se představí švýcarský celek, na co se můžou fanoušci těšit?
Byl jsem se na nich podívat v Litvínově, kde jsem sice hlavně sledoval Litvínov, ale samozřejmě jsem si trochu všímal i Švýcarů. Diváci se můžou těšit na hodně snaživé mužstvo, které má kanadského trenéra. I jednoho Kanaďana, který myslím dával dva góly. Budou hrát hodně důrazně a určitě se budou snažit vyhrát, protože se jim to na severu Čech nepodařilo. Bude to hokej v plném nasazení!
Takže to nikdo jen tak neodbruslí?
To rozhodně ne!