Hejtmanský pohár pokračuje druhým dnem

První pětice utkání se na turnaji O pohár hejtmana Karlovarského kraje odehrála již v pátek, druhá polovina prestižního klání dorosteneckých týmů je na programu v sobotu. Úvodní den se nejlépe vedlo zlínským mladíkům, kteří dokázali zdolat domácí Energii i silnou Plzeň. Jestli se jedinému Moravskému celku na turnaji podaří dotáhnout své snažení ke konečnému vítězství, nebo se nakonec bude radovat někdo jiný, můžete i dnes sledovat prostřednictvím informací o změnách stavu a také v obsáhlém zpravodajství v tomto článku.
POSLEDNÍ AKTUALIZACE: 20:05 - SLA-PLZ 5:2 (poslední zápas). Vítězem turnaje se stal Zlín. Další pořadí: Plzeň, Karlovy Vary, Slavia, Ústí nad Labem.

HC Slavia Praha – HC Lasselsberger Plzeň 5:2 (3:1, 2:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 1. Suchánek (Barák), 11. Süsser (Hruška), 19. Humpolíček (Poletín), 23. Poletín (Tůma), 40. Tůma - 14. Sedláček (Blumentrit), 45. Sedláček (Ruprecht).

Sestavy:
HC Slavia Praha: Dlouhý (Mouček) – Barák, Tichý, Šíma, Hruška, Humpolíček, Krejčí, Krejčík, Novák, Cikánek, Hellar, Koubek, Kubát, Kadlec, Wszolek, Muller, Süsser, Tůma, Poletín, Suchánek

HC Lasselsberger Plzeň: Will (Král) – Šimandl, Štruncl, Kettner, Ruprecht, Hrbas, Blumentrit, Karpíšek, Petruška, Holeček, Pacanda, Culek, Strnad, Baxa, P. Straka, Hájek, Babický, Sedláček, Váchal, Erben.

Obraz hře v úvodní třetině dala hodně rychlá branka Slavie. Hned v první minutě nahazoval na branku vysoký puk Barák a Suchánek krásně tečoval ze vzduchu mimo dosah plzeňského gólmana Willa. Zaskočení Západočeši se dlouho nedokázali vymanit ze slávistického tlaku a v 11. minutě inkasovali podruhé. V přesilové hře dorazil Süsser Hruškovu tvrdou střelu. Plzeňáci se oklepali poměrně rychle, když puk do sítě uklidil Sedláček. Jenže ke krátkému odpočinku odjížděli spokojenější stejně slávisté. V další početní výhodě totiž vypálil nechytatelnou dělovku Humpolíček.

Rovněž nástup do druhé části vyšel Slavii parádně. Hned po třech minutách hry přihrál opět v přesilové hře Tůma Poletínovi, který s rozvahou zamířil do horní poloviny Willovy branky. Poté se hra značně vyrovnala a Plzeň měla možná i více brankových příležitostí. Slávistický gólman byl ale výborný. Uspěl dokonce i když už to snad nikdo nečekal. Babickému totiž sebral parádní lapačkou jasnou střelu z několika metrů. A jak to tak bývá, přišel trest. Ve 40. minutě propasíroval za záda plzeňského gólmana puk Tůma.

Začátek třetí dvacetiminutovky už Plzni neutekl a ta dokonce dokázala zásluhou rychlých nohou a bezchybného zakončení brejkové situace Sedláčkem snížit na tříbrankový rozdíl. V dalších šancích už ale zvonily jen tyče. Za Slavii mířil do brankové konstrukce neskutečnou dělovkou Hellar. Na druhé straně olízl horní tyčku Baxa. Pražané si tak celkem v poklidu došli pro první vítězství na turnaji.

Ohlasy trenérů:
Ladislav Svozil (Slavia): Utkání se nám podařilo rozhodnout dobrým nástupem, i když jsme si vybrali i slabší chvilky, kdy soupeř dokázal snížit a nastřelit dvě tyče. Tam jsme měli trochu štěstí. Pak jsme se ale vrátili k naší hře a utkání dovedli v klidu do vítězného konce.

Miroslav Přerost (Plzeň): Byl to jednoznačně náš nejslabší zápas. Stejně jako do předchozího utkání s Karlovým Vary, jsme i do tohoto střetnutí vstoupili velmi laxně a vlažně. Tentokrát se nám to ovšem nepodařilo otočit. Soupeř byl po celou dobu zápasu důraznější, utkání se prostě nepodařilo.

RI Okna Zlín – HC Slovan Ústečtí Lvi 7:2 (4:0, 1:1, 2:1)

Branky a nahrávky: 7. Smetana (Holík), 9. Šlahař (Vodný), 10. Šoula, 10. Vodný (Šlahař), 30. Holík (Zámorský), 42. Šoula, 49. Šlahař – 23. Bepalec (Žák), 47. Bezpalec (Ptáček).

Sestavy:
RI Okna Zlín: Kašík (Zavadil) – Matějíček, Hampl, Sadil, Zámorský, Řezníček, Zábojník, Haloda, Káňa, Šlahař, Vodný, Kopún, Šoula, Žůrek, Tomaník, Holík, Lacina, Smetana, Chovanec, Kubát, Merta, Zavadil

HC Slovan Ústečtí Lvi: Petrásek (od 30. Husa) – Hříbal, Kubín, Ponikelský, Sova, Andres, Med, Medjavý, Žák, Richter, Slavíček, Purma, Janča, Bezpalec, Ptáček, Ehrlich, Urban, Tuček.

Úvodní třetina patřila zcela zlínskému výběru. Zejména v první desetiminutovce byli Severočeši zcela rozhození a Valaši si pronajali prostor před nešťastným Petráskem k nebývalým útočným manévrům. Gólová stavidla protrhnul v sedmé minutě chvilku po skončení přesilovky Smetana a po chvíli proměnil svou individuální akci v další branku Šlahař. Lvi naprosto vypadli z tempa a během další minuty se Zlín radoval z dalších dvou úspěchů. Velký důraz nejprve předvedl Šoula, když se přes několik hráčů probil až před brankoviště, kde pálil přesně mezi betony. Posléze profitoval ze Šlahařova úniku v pohodě dorážející Vodný. Ve druhé desetiminutovce se hra poněkud vyrovnala, snaha Ústí ale vycházela vniveč.

Druhá třetina již nebyla ze střeleckého pohledu tak divoká. Neznamená to ovšem, že by se Zlínští spokojili s vysokým vedením a čekali na konec. Ba právě naopak se i nadále hrnuli do útočného snažení. Trochu paradoxně se ale podařilo nejprve snížit Severočechům. Ti využili ve 23. minutě přesilovku zásluhou dostatečně důrazného zakončení Bezpalce. Převaha Zlína ale musela zákonitě směřovat k další brance, a tu zaznamenal v polovině zápasu Holík po bezchybně provedeném samostatném úniku. Poté se na ústecké straně podíval do branky i náhradník Husa a do druhé přestávky odolal všem soupeřovým výpadům.

Závěr nemohl na rozdělení bodů změnit vůbec nic, ke cti obou týmů je ovšem nutné přičíst, že žádný hráč nevynechal jediný souboj a až do poslední vteřiny se bylo nač dívat. Převahu si ovšem i nadále uchovali hosté z města obuvi. Chytrým odrazem od brankářova betonu se od zadního mantinelu prosadil Šoula. Dílčí radost si užilo i Ústí, když zkorigovalo Bezpalcem, který pálil přes obránce přesně k tyči. Poslední slovo měl ale přesto Zlín. Své individuální kvality potvrdil Šlahař, jenž se prosmýkl od levého mantinelu až do zakončení a přesně vymetl horní růžek branky.

Zdeněk Albrech (Zlín): Jednoznačně rozhodlo úvodních deset minut. Když soupeř inkasuje takhle rychle čtyři góly, tak se jen velmi těžko zvedá.

Sergej Kabanov (Ústí nad Labem): Věděli jsme, že lepší než čtvrtí už stejně nebudeme, tak jsme dali příležitost všem hráčům. Hráli tak kluci, kteří v předchozích zápasech nedostávali tolik příležitostí a snad načerpali i nějaké nové zkušenosti.

HC Energie Karlovy Vary – HC Lasselsberger Plzeň 3:4 (1:0, 0:0, 2:4)

Branky a nahrávky: 2. Frk, 42. Vachovec (Flieger), 47. Chocholáč (Fusek, Liška) – 45. Culek (Pacanda), 50. P. Straka (Váchal), 54. Strnad (Baxa, Blumentrit), 57. Pacanda.

Sestavy:
HC Energie Karlovy Vary: Endal (od 30. Habal) - Konečný, Dlapa, Šik, Škrdle, Funk, Hluchý, Vachovec, Kverka, Flieger, Hampl, Chocholáč, Liška, Fusek, Putyera, Schusser, Frk, Sýkora, Švec, Vaněk, Záhora.

HC Lasselsberger Plzeň: Král (Will) - Šimandl, Štrunc, Kettner, Ruprecht, Hrbas, Blumentrit, Karpíšek, Petruška, Holeček, Jonák, Pacanda, Culek, Strnad, Baxa, Straka P., Hájek, Babický, Sedláček, Váchal.

Domácí Energii jednoznačně patřila úvodní desetiminutovka utkání, ve které svého soupeře přehrávala a vytvořila si i řadu nadějných příležitostí. Navíc se hned ve druhé minutě prosadil střelou od modré čáry Frk. Další příležitosti hostitelského celku, včetně několika dorážek z brankoviště v podání Fuska už plzeňský gólman Král pokryl. Hosté byli nebezpeční zejména v přesilovkách, kterých si zahráli skutečně dosytosti. Endal ale odolal všem nájezdům. Oddychl si zejména po teči P. Straky a rychlé střele Ruprechta, které vytěsnil rychlým betonem.

Do druhé třetiny vstoupili Plzeňáci s velkou chutí a domácímu výběru se minimálně vyrovnali ve všech herních činnostech. Gólovou radost si ale neužil nikdo. A to opět zejména zásluhou všech brankářů. Hostující Král vytasil parádní zákrok lapačkou proti Hamplovi a doslova ustál i obrovský závar v přesilové hře, kde několikrát dorážel Fusek. Na druhé straně vystřídal v polovině hrací doby Endala Habal a i on pokračoval v nastaveném vysokém standardu. Celou řadu plzeňských pokusů v pohodě pokryl, stíhal i rychle rozehrávat a měl i trochu štěstí. To když ve vlastním oslabení zahrozil Culek. Jeho teč šla ovšem o centimetry vedle pravé tyčky.

Třetí dvacetiminutovka přinesla něco úplně nového. Nejprve se zdálo, že domácí půjdou spolehlivě za dalším vítězstvím, to když Vachovec chladnokrevně zakončil přečíslení. Jenže pak začala Plzeň proměňovat své přesilovky. Nedisciplinovanosti domácích jako první využil Culek stojící na konci klasické přesilovkové kombinace. Energetici ještě dokázali jednou odskočit na dvoubrankový rozdíl, když stál Chocholáč ve správnou chvíli na správném místě na vrcholu brankoviště, jenže pak už led patřil hostím.

Další dvě přesilovky proměnil nejlepší střelec turnaje P. Straka a pohotově dorážející Strnad a Vary znervózněly. A co hůř, v 57. minutě přišel čtvrtý důvod ke truchlení. Pacanda po samostatné akci zamířil přesně mezi Habalovy betony a Plzeň poprvé vedla. O výhru se pak nenechala připravit ve velké strkanici ani při závěrečné hře bez brankáře.

Karel Mlejnek (Karlovy Vary): Dvě třetiny jsme převáděli dobrou, organizovanou hru. V poslední třetině přišly tři zbytečné fauly vyplývající z toho, že neumíme jít správně do osobních soubojů. Nedáme rameno před soupeře, v ten moment začínáme viset soupeři na zádech a to je držení nebo nedovolené bránění. A to soupeř potrestal a utkání otočil. Říká se nám to těžko, ale i v přípravě je dobré vyhrávat. Alespoň teď víme, kde nás tlačí bota a musíme na tom zapracovat.

Miroslav Přerost (Plzeň): Utkání jsme začali velmi špatně a nekoncentrovaně. Vary hrály naopak velmi dobře, důrazně a pro zápas byly lépe připraveny než my. Nám pak trvalo hrozně dlouho, než jsme se do utkání dostali a ve třetí třetině už jsme jakž takž začali hru ovládat. I za stavu 1:3 jsme stále věřili, že bychom alespoň tu remízu mohli uhrát. To že jsme nakonec zvítězili, bylo i zásluhou výborných přesilovek, které jsme proměnili hned tři. Zde bylo patrné, že se nám začínají objevovat i ti klíčoví hráči mužstva.

HC Slavia Praha – RI Okna Zlín 1:1 (1:0, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 13. Suchánek (Poletín, WSzolek). Vyloučení: 8:3. Využití: 1:0.

Sestavy:
HC Slavia Praha:Dlouhý (Mouček) - Barák, Tichý, Šíma, Hruška, Humpolíček, Krejčí, Novák, Cikánek, Hellar, Koubek, Kubát, Kadlec, Wszolek, Muller, Süsser, Tůma, Poletín, Suchánek.

RI Okna Zlín: Zavadil (Kašík) - Matějíček, Hampl, Sadil, Zámorský, Řezníček, Zábojník, Haloda, Káňa, Šlahař, Vodný, Kopún, Šoula, Žůrek, Tomaník, Holík, Lacina, Smetana, Chovanec, Kubát, Merta.

Slávisté se nejúspěšnějšího celku prvního dne turnaje nijak nezalekli a v úvodní třetině podali sympatický výkon. Příležitosti ke skórování si vypracovaly oba celky, ale ujala se jen přesná souhra Poletína a Jáchyma Suchánka v přesilové hře.

Že toto utkání patřilo k těm kvalitnějším, které lze na turnaji vidět, potvrdila i druhá třetina. Hrál se rychlý oboustranně útočný hokej a oba brankáři měli plné ruce práce. Chyběly jen góly. O trochu více příležitostí si přece jen vytvořili hokejisté z Valašska, kteří dokonce dvakrát nastřelili tyč. Nejprve Haloda podnikl výlet napříč obranným pásmem Slavie, obelstil několik obránců a jeho bekhendová střela se z náruče gólmana odrazila do tyče a ven z branky. V třiatřicáté minutě pak kov zvučel po mohutném nápřahu Zámorského z levého kruhu.

Zlínské čekání na gól ukončil až v 46. minutě Martin Šoula, když přesně mířenou ranou překonal Dlouhého. Stejný hráč mohl o tři minuty později poslat svůj tým do vedení, bekhendový blafák však nezakončil úspešně. Oba celky se očividně nehodlaly spokojit s remízou, blíže ke třem bodů byl Zlín. Matějíček dvě minuty před koncem bombou od modré nastřelil tyč, v samém závěru pak žlutomodří hráli dvojnásobnou přesilovku. Slavia si však první získaný bod na turnaji již vzít nenechala.

Jiří Veber (Slavia):
Jsme rádi, že jsme tady konečně bodovali. Na jeden gól se však vyhrávat nedá. S výsledkem spokojený nejsem, protože v našem výkonu stále vidím rezervy. Kluci se musí pořád učit a odstraňovat chyby, na které je upozorňujeme.

Zdeněk Albrecht (Zlín): Jsme spokojený jen s poslední třetinou, protože v těch prvních dvou byla Slavia jednoznačně lepší.

HC Energie Karlovy Vary – HC Slovan Ústečtí Lvi 3:1 (1:0, 0:0, 2:1)

Branky a nahrávky: 9. Flieger (Hampl), 41. Flieger (Konečný, Vaněk), 50. Kverka – 58. Janča (Hříbal). Vyloučení: 8:7, navíc Špila a Rektořík 5 min. + DKU. Využití: 1:0.

Sestavy:
HC Energie Karlovy Vary: Nechvátal - Konečný, Funk, Schopf, Škrdle, Valeš, Hluchý, Sýkora, Šik, Flieger, Hampl, Špila, Záhora, Vachovec, Frk, Táborský, Švec, Baar, Kubáč, Vaněk, Kverka, Schusser.

HC Slovan Ústečtí Lvi: Petrásek - Hříbal, Kubín, Ponikelský, Rektořík, Sova, Andres, Med, Medjavý, Žák, Richter, Slavíček, Purma, Janča, Bezpalec, Ptáček, Ehrlich, Urban, Tuček, Palán.

Do chladného sobotního rána se lépe vyspali domácí, kteří po první třetině vedli 1:0. O žádnou jednoznačnou záležitost pro energetiky však nešlo, Ústečtí předváděli pečlivou obranu podobně jako v pátečním utkání se Slavií a nebáli se ani zaútočit. Vyložených příležitostí bylo ale poskrovnu, nejvíce se v tomto ohledu činil domácí Jaroslav Flieger. Kromě úvodní branky Energie si vypracoval dalších několik nadějných příležitostí, které zlikvidoval gólman Petrásek.

Přestože v druhé části začala být jasně patrná technická převaha domácích, branky se hrstka diváku nedočkala. Především díky Petráskovi, který opět čaroval v brance Ústí. Efektně máchl lapačkou například proti Sýkorově střele k tyči, nepřišel si na něj ani Špila s pokusem trefit mezeru mezi nohama. Lvíčci hrozili jen sporadicky, snad největší naději na vyrovnání měl v závěru Richter, ale jeho rána z mezikruží se pouze otřela o brankovou konstrukci.

Závěrečná dvacetiminutovka nabídla asi nejzajímavější podívanou a to nejen kvůli brankám, které v ní padly. Hned po prvním útoku Energie lovil Petrásek puk ze sítě, branka Jaroslava Fliegera však byla spíše dílem náhody. Převaha domácího celku byla jasně patrná a další superšance spálili Schopf a Kverka. Jaromír Kverka však nemusel smutnit dlouho, v padesáté minutě nadvakrát proměnil samostaný únik a poslal Energii do tříbrankového vedení. O kosmetickou úpravu stavu se v závěru postaral ústeckýJakub Janča, ale na víc hosté neměli. Závěr souboje ještě okořenila pěstní výměna názorů mezi Špilou a Rektoříkem.

Karel Mlejnek (Karlovy Vary):
Rozhodovalo to, kdo se ráno jako první probudí. Byli jsme to naštěstí my. Soupeře podržel vynikající gólman Petrásek, který opět potvrdil svoje kvality. Branky jsme stříleli především díky větší pohotovosti v koncovce.

František Richter (Ústí n. L.): Utkání bylo vyrovnané, Vary na tom byly bruslařsky lépe, nás opět podržel brankář Petrásek. Domácí byli všude dřív a rychleji a tomu odpovídá výsledek.