HC Energie Karlovy Vary

Miroslav Vaněk: Věřím, že se hráči poperou o přízeň fanoušků a sponzorů

Letní příprava hokejistů se blíží ke svému závěru, vedení klubu však má před novou sezonou ještě mnoho práce. V plném proudu jsou především jednání s partnery. „Klub se momentálně nachází asi v nejtěžší situaci za poslední 3 roky. Situace je vážná, nikoli však kritická,“ říká generální manažer klubu v obsáhlém rozhovoru o podobě kádru, ekonomice klubu a dalších tématech.

Pane Vaňku, jak jste spokojen s posilami, které se pro A-tým podařilo získat?
V Karlových Varech proběhla obměna kádru A-mužstva, která nemá v historii klubu obdoby s výjimkou sezony, kdy jsme od Olomouce koupili extraligu a spolu s licencí přišlo i 15 nových hráčů. V letošní sezoně naopak opustilo tým 15 hráčů a bylo nutné sestavit takřka nové mužstvo. Prvním a nejdůležitějším limitem byly, jsou a budou finance. Není žádným tajemstvím, že sestavování rozpočtu našeho klubu je velmi náročné a že se s tím management klubu statečně pere každý den. Další omezení budování nového kádru je dáno novou legislativou, kdy každý klub je do utkání povinen nasazovat mladé hráče. A za třetí je samozřejmě vždy obtížné na hráčském trhu vytipovat dostupné a relativně kvalitní hráče.

Myslím si, že pan Dočekal se tohoto náročného úkolu zhostil na výbornou a že se mu podařilo ve spolupráci s vedením klubu a trenéry sestavit dobrý tým, který se popere o přízeň fanoušků a sponzorů. Já osobně si myslím, že jsme za daných možností udělali maximum.

Ve dřívějších rozhovorech jste uvedl, že si na posily počkáte klidně až do září. Teď je však už kádr uzavřen. Znamená to, že se vám vhodné typy hráčů povedlo najít rychleji, než jste čekali?
Přesně tak. Shodou okolností se nám podařilo typy hráčů, které jsme si dali za úkol sehnat, angažovat už během přípravného období. V žádném případě se ale nezříkáme možnosti změny či doplnění kádru v průběhu srpna a září, pokud nás někteří ze stávajících hráčů nepřesvědčí, že si místo v sestavě zaslouží.

Máte stanoven nějaký termín, kdy budete úspěšnost stávajícího kádru hodnotit?
První zlomové datum bude 23. srpna, po absolvování šesti přípravných utkání, kdy se kádr zúží na 13 útočníků, 9 obránců a 2 brankáře. Následovat bude odlet týmu na prestižní turnaj O pohár republiky Baškortostán do Ufy. Druhý významný mezník přijde 6. září po utkání s Kladnem, kdy kádr zúžíme na 4 kompletní pětky a dva brankáře. Hráči, kteří se do základní sestavy neprobojují, budou posláni do Baníku Sokolov, kde se připojí k jejich stávajícímu kádru, jak jsme již prezentovali. Budou čekat na svou šanci, která přijde v případě zranění či ztráty výkonnosti některého z hráčů v A-týmu Energie.

Pohnula se někam jednání o angažmá hráčů pod smlouvou, se kterými už dále nepočítáte? Tedy Petra Pohla a Václava Skuhravého?
Bohužel v tuto chvíli musím konstatovat, že zatím ani jeden z těchto hráčů nové angažmá nenašel a zůstávají stále na výplatnici našeho klubu. Věřím, že až v závěru července vyjedou kluby na led, určitá nabídka pro oba hráče přijde. Je to pro nás samozřejmě velmi nepříjemné a zátěž pro rozpočet značná, nicméně toto riziko podstupujete vždy, kdy se rozhodnete zasáhnout do kádru způsobem tak razantním, jakým jsme to udělali my.

Pokud se jim přesto nepodaří najít angažmá, připouštíte variantu, že v dresu Energie letos nastoupí v extralize?
Považuji to za velmi hypotetickou variantu, nepředpokládám to.

Naši partneři pochopili důvody, proč jsme nebyli schopni Pechovi včas zaplatit

Už víme, že Lukáš Pech bude působit ve Spartě. Jaký odhadujete rozdíl částky, kterou za něj klub inkasoval, a částky, kterou mohl dostat při přestupu hráče s platnou smlouvou?
Zde bychom se pohybovali v oblasti spekulací, odpovím proto jinak. Vím, že ruské týmy nebyly v žádném případě ochotny zaplatit za Lukáše odstupné ve výši 200 000 dolarů, které měl ve smlouvě. Jednoznačně deklarovaly jeho agentovi, že v případě, že hráč bude bez odstupného, jsou teprve pak ochotny se o něj zajímat. Dalšími dvěma kluby, které o hráče měly eminentní zájem, byly Sparta a Brno. Dle mých informací jednání v Brně ztroskotala na neúměrných požadavcích agenta hráče, a tím pádem jediným zájemcem zůstala Sparta Praha. Ta jediná byla ochotna zaplatit vyšší cenu, než tabulkovou, tedy 1,8 mil. Kč. Znovu ale zdůrazňuji, že ve sportu stejně jako v byznysu se věci rychle vyvíjí a každým dnem mění. Mohlo se klidně stát, že Sparta by nechtěla čekat na rozhodnutí smírčí komise a mohla angažovat někoho z volných hráčů, třeba Rolinka, a Lukáš by zůstal bez angažmá. Takže v tuto chvíli spekulovat o tom, zda by nám někdo zaplatil za hráče pod smlouvou 2 nebo 2,5 milionu korun, je zbytečné a bezpředmětné.

Když se na celou kauzu zpětně podíváte, najdete něco, co byste nyní řešil jinak?
Určitě. Pravděpodobně bychom se pokusili vyplatit dlužnou výplatu hráči v hotovosti a neposílali bychom jí na účet. Právě tím došlo k jednodennímu zpoždění, které hráči umožnilo vypovědět smlouvu. Ve všem ostatním bych postupoval naprosto stejně. Hráč, který u nás nechce hrát, není hráč, o kterého stojíme a kterého bychom přemlouvali, aby nikam neodcházel. Na druhou stranu musím říct, že odchod hráče, kterého jsme tu vychovali a doslova vypiplali, a který má dnes tu nejvyšší extraligovou úroveň, je velká škoda a bude nám scházet. Je ale taky férové uvést, že za jeho měsíční odměnu jsme pořídili tři nové, dle mého názoru, kvalitní hráče, kteří za Karlovy Vary chtějí hrát a udělají vše proto, aby tým byl úspěšný. Vím, že to někomu bude připadat jako málo sebevědomé, ale jsme regionální klub a budeme si do budoucna muset zvyknout, že největší hvězdy od nás budou utíkat takzvaně za lepším. Bude na vedení klubu, aby se z toho snažilo vytěžit vždy co největší možné finanční odstupné.

Ztráta Lukáše Pecha vzbudila na straně fanoušků poměrně velkou nevoli. Jak na situaci reagovali partneři klubu?
Emoce fanoušků naprosto chápu a rozumím jim. Naší jedinou šancí, jak si je udobřit, je předvádět co nejlepší výkony i bez Lukáše. Drtivá většina všech partnerů a sponzorů, včetně těch největších, po nás požadovala radikální změnu kádru. S odchodem Lukáše jsou srozuměni. Nelíbilo se jim, že Lukáš nechtěl zůstat v Karlových Varech, nicméně jeho rozhodnutí respektují a berou na vědomí. Stejně tak pochopili i důvody, proč jsme nebyli schopni právě v tomto časovém období Lukášovi včas zaplatit.

Chceme hrát náročný, dravý, celoplošný, nepříjemný a nekompromisní hokej

Jaké cíle by si podle vás nový A-tým měl klást?
Cíl možná bude znít alibisticky, ale chceme hrát takový hokej, který přitáhne fanoušky do arény a který bude fanouškům i sponzorům dělat radost. Na druhou stranu bychom samozřejmě rádi postoupili do předkola play-off.

Změní se podle vás nějak styl hokeje karlovarského A-mužstva?
Chceme hrát náročný, dravý, celoplošný, nepříjemný a nekompromisní hokej s vysokým nasazením, bruslením a výbornou defenzivou. A přesně v tomto duchu jsme tým sestavovali. Hledali jsme hráče, kteří jsou připraveni podstoupit tvrdé tréninkové dávky, ochotni stoprocentně dodržovat taktiku stanovenou trenéry. Hráče, kteří nechtějí prohrávat a většinou jsou ve věku, kdy ještě chtějí v hokeji něco dokázat. Dále jsme tým doplnili o hráče, kteří si v loňské sezoně díky špičkovým výkonům v MHL jednoznačně řekli o šanci v A-týmu a dále také o hráče, kteří působili na naší farmě v Mostě a pomáhali HC Most k záchraně první ligy. Za velké posily A-mužstva považuji především dvě osobnosti. První je trenér Karel Mlejnek, který dlouhodobě prokazuje, že roste do absolutní trenérské špičky v Česku. Bude významnou pomocí Richardu Žemličkovi v jeho náročné hokejové misi v Karlových Varech. Druhou osobností je Radim Bičánek, od kterého očekávám, že splní úplně stejnou úlohu, kterou tu 4 sezony naprosto excelentně zvládal Josef Řezníček. Tím myslím dobré výkony na ledě, pomoc trenérům a řízení kabiny.


Trenér Karel Mlejnek umí na lavičce i pořádně zakřičet

V odpovědích fanouškům jste připustil, že klub některým hráčům dluží prostředky. Jde o standardní záležitost vyplývající z nerovnoměrného cashflow, nebo je Energie ve složitější ekonomické situaci, než byla jindy v tomto období?
Klub se momentálně nachází asi v nejtěžší situaci za poslední 3 roky. Problémy s cashflow a včasnými úhradami nejen hráčům ale i trenérům, zaměstnancům a všem dodavatelům nás provázejí již delší časové období. Abychom tuto situaci změnili, museli jsme sáhnout k dalším razantním finančním opatřením, která musí v konečném důsledku ušetřit klubu významné prostředky. Cílem je, abychom se v horizontu jednoho roku dostali na platební schopnost s maximálním zpožděním 30 dnů po splatnosti a do dvou let bychom snad mohli být schopni platit své závazky ve splatnosti. Situace je vážná, nikoli však kritická a v žádném případě bezvýchodná. Vedení spolu s majitelem klubu panem Holoubkem tvrdě a intenzivně pracuje na zabezpečení prostředků. Je třeba si ale uvědomit, že nic se nevyřeší mávnutím kouzelného proutku ze dne na den. Jedná se o dlouhodobou a trpělivou každodenní práci, která by měla přinést ovoce do dvou let.

Každý rozumně smýšlející člověk se samozřejmě zeptá, proč jsme dopustili, aby situace došla tak daleko. Na obranu vedení klubu musím říci, že za poslední 3 roky došlo k tolika na sebe navazujícím neočekávaným událostem, které měly fatální dopad na náš rozpočet, že nebylo možné těmto věcem předcházet. Dále bych také rád uvedl, že i přesto jsme se snažili v Karlových Varech udržet poměrně silný kádr, který nebyl levný. Bohužel však neměl výsledky. Proto po letošní sezoně došlo k tak tvrdému a razantnímu rozhodnutí.

Aby klub dostal povolení pro start v příští extraligové sezoně, musí na začátku soutěže prokázat bezdlužnost. Existuje riziko, že Energie tímto testem neprojde?
Toto riziko je naštěstí eliminováno tím, že máme majitele klubu, který je připraven v těchto složitých situacích klubu pomoci. Díky jeho finančním injekcím uhradíme všechny závazky, které jsme povinni do 31. srpna zaplatit. Bez pana Holoubka by to nebylo v žádném případě možné. Je nasnadě, že v budoucnu bude klub muset být schopen zvládat sezony na základě vyrovnaného rozpočtu a ne na základě neustálých dotací ze strany majitele. Ekonomická situace v České republice je náročná pro všechny subjekty, pro sportovní kluby je to doslova boj o přežití. I tak silná společnost, jako je společnost pana Karla Holoubka, není schopna do budoucna neustále dodotovávat ztráty v rozpočtu.

Jak pokračují jednání o naplnění rozpočtu pro novou sezonu?
V tuto chvíli máme ukončená jednání zhruba s 60 % našich partnerů. Se zbylými 40 % máme domluveny termíny jednání v období července až srpna. Na tomto místě je třeba zdůraznit, že se jedná o porci zhruba 100 společností, takže jde o velmi časově náročnou činnost. S potěšením mohu oznámit, že kromě jedné jediné společnosti, která nám sdělila konec sponzoringu, jsme se se všemi ostatními dohodli na stejné výši podpory, jako v loňské sezoně. To je pro náš klub a fanoušky velmi příznivá zpráva. Jak jsem už uvedl, čekají nás ještě mnohá další jednání a závěrečný účet předložíme majiteli klubu k 31. srpnu. Tam teprve budeme vědět, zda plánovaný rozpočet ve výši 75 milionů Kč budeme schopni naplnit.

Dotýkají se finanční problémy i účasti Energie v MHL? Je sezona juniorů finančně zabezpečena?
Tým MHL má svůj samostatný rozpočet oddělený od hlavního rozpočtu klubu. To znamená, že jeho náklady a výnosy účtujeme samostatně. V tuto chvíli také probíhají jednání o zabezpečení sezony 2013/14 a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by oproti loňsku měla nastat jakákoli změna. Mládežnická hokejová liga by měla v našem městě pokračovat. Rozpočet v loňské sezoně činil cca 26 milionů Kč, pro příští sezonu plánujeme 25 milionů Kč. Rozdíl je v tom, že nebudeme platit příspěvek za nováčkovský vstup do soutěže ve výši 1.650.000 rublů. Pokud se navíc podaří přelosování tripů na delší časové úseky, aby tým nemusel tak často létat, předpokládá se další úspora ve výši cca 1,5 milionu Kč.

Fanoušky může zarazit, že při finančních problémech letí A-tým k turnaji do Ruska. Jak je výprava do Ufy financovaná?
Právě proto, že klub má finanční problémy, využívá každoročně nabídky našeho partnerského klubu Salavat Julajev Ufa. Tam můžeme sehrát velmi dobré zápasy a nestojí nás to ani korunu. Všechny náklady spojené s účastí našeho týmu na turnaji hradí ruská strana. V případě, že bychom se umístili do třetího místa, můžeme dokonce získat zajímavé prize-money ve výši 1,5 mil. rublů (1. místo), 1 mil. rublů (2. místo) a 0,5 mil. rublů (3. místo). (1 RUB = cca 0,6 CZK, pozn. red.)


Miroslav Vaněk předává cenu Jakubu Klepišovi v dresu Ufy po přátelském utkání hraném 14.8.2011

Jinak se však zdá, že spolupráce s Ufou na bázi A-týmů byla utlumena…
Spolupráce utlumena nebyla. Jak už jsem uvedl, jedeme tam na turnaj a ruská strana nám hradí náklady. Jelikož tým Ufy se naším fanouškům už několikrát představil, dohodli jsme se, že letos v letním období nezavítá do Karlových Varů, ale zúčastní se zajímavého turnaje v Praze, který pořádá Lev Praha. Utlumena byla spolupráce v mládežnických kategoriích, která je vinou vzdálenosti obou klubů velmi náročná. Na cestách do Ufy se museli finančně spolupodílet rodiče hráčů a nemyslíme si, že dnes je ta správná doba, abychom z nich tahali další peníze. Do budoucna se situace může zase změnit. Ufa má nadále zájem vyměňovat si recipročně účasti na turnajích či trenérské zkušenosti v mládežnických kategoriích. K tomuto tématu bych ještě rád dodal, že se nám podařilo navázat výbornou spolupráci s vedením SKA Petrohrad, konkrétně s jejich hokejovou školou. Spolupráce již čile probíhá. Už v loňské sezoně se uskutečnily výměny jak trenérů, tak hráčských týmů. V letošní sezoně přijíždí tým staršího dorostu SKA na 13. ročník turnaje O pohár hejtmana Karlovarského kraje a junioři SKA se zúčastní 3. ročníku Vemex Cupu, naopak naši mladší dorostenci v období Vánoc poletí do turnaj do Petrohradu. Již třetí sezonou také spolupracujeme s Red Bull Salzburg, jejich junioři se od nové sezony stávají účastníkem MHL. V oblasti žákovského hokeje začínáme nově spolupracovat s klubem Ice Tigers Norimberk. Místopředsedou pro mládežnický hokej tam je všem dobře známý pan Hubert Pata, jehož syn za žáky Tigers hraje. Mezinárodní zkušenosti jsou pro naše mladé hráče velkým přínosem a snažíme se je maximálně využívat.

V dlouhodobějším horizontu bychom pro Sokolov chtěli vybojovat 1. ligu

Klub oznámil přípravu spolupráce s Baníkem Sokolov. Probíhají ještě nějaká jednání a jak daleko je k podpisu dohody?
Dohoda na sezonu 2013/14 je s HC Baník Sokolov v kategorii mužů uzavřena, v kategorii mládeže spolupracujeme dlouhodobě. V příští sezoně se mohou fanoušci v Sokolově těšit na tým, který bude kvalitně posílen z Karlových Varů a který, jak pevně doufám, bude působit v horní polovině tabulky a vybojuje účast v play-off. Dohoda také stanovuje, že každý klub zajistí pro A-tým Baníku trenéra. Letní přípravu v Sokolově vede pan Michna a od 1. srpna by se k němu měl připojit trenér, kterého „dodá“ HC Energie. Kandidátů na tento post je několik a momentálně probíhají jednání tak, aby 1. srpna byla trenérská dvojice v Sokolově kompletní.

Co si od této spolupráce slibujete?
Náš hokejový klub se dlouhodobě potýká s problémem, že nemá svoji vlastní kvalitní farmu. Je to jeden z nejpalčivějších problémů, kterým ve své funkci v posledních deseti letech řeším a ve spolupráci s kolegy z vedení klubu je to pro nás jeden z nejdůležitějších úkolů. Spolupracovali jsme s Kadaní, Berounem, Mostem a Pískem a ve všech těchto destinacích vždy vyvstaly problémy. Ač jsme se snažili jít vždy naproti, nikdy ta spolupráce nebyla ideální, spíše měla k ideálu velmi daleko. Zhruba v únoru 2013 jsme celou situaci za posledních 10 let vyhodnotili a rozhodli se k velmi netradičnímu kroku. Tím je spolupráce s klubem, který hraje v uvozovkách pouze 2. ligu. Druhá liga samozřejmě není z důvodu udržení formy hráčů, kteří mají naskakovat v extralize, zcela správná soutěž. Nicméně jsme se rozhodli, že ztrátu kvality soutěže nahradíme vysoce kvalitním tréninkem těch hráčů, kteří momentálně nebudou zařazeni v A-mužstvu Energie. Dále také předpokládáme, že naši hráči budou v Sokolově maximálně vytíženi a budou nasazováni do důležitých momentů utkání. To vše dohromady by mělo zajistit, že hráč ze Sokolova bude schopen naskočit do rozjetého vlaku extraligy. Další důvod je naprosto zřetelný a zcela jasný. S Baníkem Sokolov jsme zastřešeni jedním generálním sponzorem a vzdálenost obou měst je díky nové R6 naprosto minimální. V neposlední řadě Sokolov byl vždy hokejovým městem. Utkání HC Baník Sokolov mají i dnes výbornou návštěvnost a pevně věříme, že díky této spolupráci se zájem o tamní hokej u fanoušků a potenciálních sponzorů ještě zvedne. V dlouhodobějším horizontu tří let bychom díky této spolupráci obou klubů chtěli vybojovat v Sokolově 1. ligu.

Je však působení prvoligového celku v Sokolově pro region finančně únosné?
Toto je nejpalčivější problém. Proto hovořím o horizontu 3 let. Pevně věřím, že ekonomická situace v celé zemi a i v našem regionu se bude postupně zlepšovat a že nakonec budeme schopni ve spolupráci s vedením Baníku Sokolov zajistit dostatek finančních prostředků na 1. ligu. Dnes prostředky na to, aby se druhá nejvyšší soutěž v Sokolově hrála třeba v příští či následující sezoně, určitě nejsou.

Fanoušci nám nyní nejvíce pomohou nákupem permanentky

Může běžný fanoušek svému klubu v aktuální nelehké situaci nějak pomoci?
Největší pomocí fanoušků našemu klubu je podpora ve formě nákupu permanentní vstupenky a co největší účastí na hokejových utkáních. Dle mého názoru jsme nastavili velmi rozumnou cenovou politiku. Připravili jsme velmi výhodné permanentní vstupenky, které jsou cenově dostupné všem fanouškům našeho nepříliš bohatého regionu. Na tomto místě bych chtěl zdůraznit, že nákup permanentní vstupenky je pro fanoušky vysoce výhodný a že by neměli s jejím nákupem váhat. Je to ta největší pomoc ve finanční oblasti, kterou může fanoušek pro klub vykonat.

Víte, mám někdy pocit, že jsme si přestali pomalu vážit toho, že se extraliga v Karlových Varech vůbec hraje. Dosáhli jsme mnoha úžasných úspěchů jak v mládeži, tak v A-mužstvu. Mimochodem dodnes mě strašně mrzí, že jsme z důvodu zrušení ze strany IIHF nemohli odehrát jeden ročník Ligy Mistrů. V Karlovarském kraji jsou pouze dva kluby hrající v kolektivních sportech nejvyšší soutěž České republiky. Proto bychom někdy měli být více ochotni přijmout realitu dnešních dnů, že Karlovy Vary jsou krajské město regionu, který má jednu z nejvyšších nezaměstnaností, snad nejnižší průměrnou mzdu a nejmenší počet obyvatel. Nemáme dostatečně silné sponzorské zázemí velkých společností, ať už výrobních či stavebních nebo firem pracujících v obchodu. Karlovarský hokej se na nejvyšší úrovni drží díky podpoře jediné velmi silné firmy regionu, Sokolovské uhelné, a mnoha dalších sponzorů, kteří mají hokej rádi a my jsme jim za to nesmírně vděční. Musíme se smířit s tím, že nebudeme každoročně sbírat úspěchy. Že budeme muset tvrdě bojovat každý rok o své místo na hokejovém slunci a že největší důraz musíme klást na výchovu mládeže, která je díky významné podpoře Města Karlovy Vary a Karlovarského kraje finančně zabezpečená a která nám do budoucna, při udržení stávajících trendů, přinese mnoho špičkových hokejistů.

Hráči ke svým výkonům potřebují parádní atmosféru


Přijďte podpořit nový kotel, nakupte si do sektorů 104, 105, 106, 107 permanentky a dokažte, že Karlovaráci umí udělat bouřlivou a fantastickou atmosféru nejen při derby s Plzní. Více o prodeji permanentek

„Pevně věřím, že do podpory našeho týmu vtáhneme především další mladé fanoušky ze základních a středních škol, pro které jsou nyní sektory kotle finančně dostupné.“

Miroslav Vaněk

Navzdory ekonomické situaci jste zlevnili vstupné do nejlevnější kategorie. Jak nápad nového kotle vznikl a co si od něj slibujete?
K tomuto rozhodnutí, tzn. snížení ceny na 70 Kč za vstupenku a 1300 Kč, respektive 1500 Kč za permanentku nás vedly 3 důvody. Za prvé, o možnost přesunutí kotle fanoušků do sektoru 105 dlouhodobě žádalo vedení fanklubu. Za druhé, chtěli jsme umožnit fanouškům, kteří nejsou dostatečně finančně „silní“, chodit na hokej a podporovat svůj tým. V plechovce stála vstupenka na stání 60 Kč. Přestože se za 4 roky se samozřejmě velmi výrazně změnily ceny všech vstupů a náš nájem v KV Areně je třikrát dražší než v Dolní Kamenné, stanovili jsme ceny takto. Za třetí, hráči ke svým výkonům potřebují parádní atmosféru. Ta se bohužel vinou všemožných okolností s přechodem z plechovky do KV Areny ztratila. My všichni se musíme naučit KV Arenu rozbouřit a navodit výbornou atmosféru. To je pro hráče ta nejlepší podpora, díky níž jsou schopni vydat při utkání ze sebe úplně všechno na hranici svých možností. Věřím, že Karlovaráci pochopí tento záměr vedení, že nás v něm podpoří a že budeme mít bouřlivý a famózně skandující divácký kotel, ke kterému se přidají i fanoušci z ostatních sektorů. Rád bych k tomu doplnil, že cena vstupenky a permanentky za tyto čtyři sektory je doslova lidová. S největším pravděpodobností bude většina fanoušků v těchto sektorech stát, aby dobře viděli na dění na ledě, především pak kolem branky na západní straně KV Areny. Tím správným řešením by bylo de facto odmontovat z těchto sektorů všechny sedačky a udělat velký bouřící stojící kotel. To bohužel z technických důvodů není možné. Proto žádám fanoušky, kteří si kupují vstup do těchto sektorů, aby byli tolerantní a plně si uvědomovali, že jde o místa spíše na stání.


Inspirací pro rozšíření sektorů kotle byly pro vedení klubu vzpomínky na výbornou atmosféru ve švýcarském Davosu, kde se Energie dvakrát zúčastnila Spenglerova poháru, a také na atmosféru v plechárně. Zdroj: hockeytifo.org

Věřím, že se v Karlových Varech v budoucnu zase jednou bude hrát o titul

Máte na závěr nějaký vzkaz pro fanoušky?
Chtěl bych je požádat, aby si uvědomili, že nebude jednoduché nastartovat nový tým k dobrým výsledkům. Ztráta špičkových hráčů bude určitě hodně bolet. Ale takový už je život a ve sportu to platí dvojnásob. Věřte prosím novému týmu, přijďte ho podpořit. Je mezi nimi spoustu zajímavých hráčů, kteří vám přirostou k srdci, a hladoví hokejoví mladící se budou chtít porvat o své místo na výsluní. Já osobně se na sezonu těším, jak už dlouho ne. Jsem přesvědčený, že pokud budeme všichni trpěliví a dáme trenérům a hráčům určitý čas hájení, budou nám všem schopni přinést hokejovou radost. Vydali jsme se na těžkou, novou, trnitou a dlouhou cestu. Bude nutná trpělivost, pracovitost, píle a optimismus. Musíme věřit, že to zvládneme a já osobně věřím v to, že Karlovy Vary zase jednou v budoucnu hrát o titul. Nezapomeňte. Začínáme 1. srpna a hned to bude derby s Piráty Chomutov.


Tomáš Závorka jako symbol nové Energie. Věřte nám, porveme se o úspěch!